Jump to content
  • 0

Επιστρεπτεα Νο. 5...αποριες

Question

Καλησπέρα σε ολους

Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. 

Στην επιστρεπτεα Νο5, κάνουμε αίτηση από ότι κατάλαβα εστι απλά,, και μετά βάζουμε τα έσοδα; 

Προϋποθέσεις υπάρχουν; Πτώση τζίρου; Αν κάποιος πήρε την 4, υπάρχει θέμα να πάρει και την 5?

• Answers 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Έχει καταφέρει κανείς να διορθώσει Νοέμβριο? Αν ναι, να του δώσω κωδικούς να διορθώσει και ένα δικό μου. Το τι μπινελίκι έχω ρίξει δεν λέγεται... Διορθώνεις και όταν αποθηκεύεις βγαινει ο Πιτσιλή

Οι ενισχύσεις καταγράφονται στον 312 (που μας αφορά για την Επιστρεπτέα) μόνο εφόσον επηρεάζουν το κλάσμα prorata. Αν υπάρχει κάποιος αγρότης με prorata που να είχε και στις αντίστοιχες περσινές περιο

Εγώ και τώρα που το συζητάμε πάλι δεν θα καταχωρήσω τίποτα. Δεν θα σπάσω κι άλλο το κεφάλι μου για τις βλακειες τους..... 

Recommended Posts

• 0
16 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Στην απόφαση της 4, στα κριτήρια, στην πτώση τζίρου έλεγε ρητά ότι όσοι έχουν ΚΑΔ του παραρτήματος δεν εξετάζεται η πτώση τζίρου. Τώρα η απόφαση για την 5 δε λέει κάτι...Δες το. Συμπέρασμα: Π.χ. Εστίαση με 1 άτομο στην 4 πήρε 4.000 ασχέτως πτώσης τζίρου. Τώρα με 1 άτομο για να πάρει 2.000 (όχι 4.000) θα πρέπει να έχει και πτώση τζίρου 20%+. Χώρια ότι δεσμεύεται για τον εργαζόμενο μέχρι 30.6.2021. Επίσης το λιανεμπόριο είναι εκτός ΚΑΔ. Στην 4, λιανεμπόριο με 1 άτομο πήρε 4.000 ασχέτως πτώσης τζίρου. Στην 5 με 1 άτομο, πρέπει να έχει πτώση τζίρου 20% για ένα χιλιαρικάκι 🙂

Μα φυσικα δεν ειπα το αντίθετο .

Η 4 έδωσε αβλεπί κάποια ποσά.

Εσφαλμένα δόθηκε η εντύπωση οτι το ίδιο θα συνεχιζόταν .

Αλλα αδικίες παντα υπήρχαν και θα υπάρχουν .

πχ ο κλάδος μας ....εγω προσωπικα δεν πήρα καμία επιστρεπτέα . Η δουλειά εχει αυξηθει , το αγχος και η τρέλα του καθενός  εχουν φάει 5 χρόνια απο τη ζωη μου , πολλοί μου χρωστάνε και δε ξερω τι και ποτε θα πάρω , και φυσικά δεν έχω πτώση τζίρου  γιατι τα τιμολόγια μου κόβονται κανονικά εστω και αν δεν εισπράττονται! 

• 0

Καλησπέρα σε όλους.

παρατήρησα σε μία αίτηση που πήγα να υποβάλλω ότι στη δήλωση σώρευσης μέσα στην εφαρμογή δεν αφήνει να τροποποιήσεις τα ποσά που φέρνει αυτόματα το σύστημα..

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται και πως μεταβολή ως προς αυτά τα στοιχεία? Υπάρχουν διαφορές στις αποφάσεις έγκρισης επιδότησης τόκων και στα πραγματικά καταβληθέντα ποσά, με αποτέλεσμα να μειώνεται το δικαιούμενο ποσό ενίσχυσης.

Πήρα τηλέφωνο αλλά ούτε που κατάλαβαν τι τους έλεγα και με παρέπεμψαν στην εγκύκλιο για τις οδηγίες του ΦΠΑ.... (άσχετο εντελώς)

• 0
4 ώρες πριν, elal είπε

Καλησπέρα σε όλους.

παρατήρησα σε μία αίτηση που πήγα να υποβάλλω ότι στη δήλωση σώρευσης μέσα στην εφαρμογή δεν αφήνει να τροποποιήσεις τα ποσά που φέρνει αυτόματα το σύστημα..

Γνωρίζει κανείς αν γίνεται και πως μεταβολή ως προς αυτά τα στοιχεία? Υπάρχουν διαφορές στις αποφάσεις έγκρισης επιδότησης τόκων και στα πραγματικά καταβληθέντα ποσά, με αποτέλεσμα να μειώνεται το δικαιούμενο ποσό ενίσχυσης.

Πήρα τηλέφωνο αλλά ούτε που κατάλαβαν τι τους έλεγα και με παρέπεμψαν στην εγκύκλιο για τις οδηγίες του ΦΠΑ.... (άσχετο εντελώς)

κατα την γνωμη μου δικο τους προβλημα , μην ασχοληθεις εφοσον δεν μπορεις να επεμβεις , δεν υπαρχει και χρονος βλεπεις .

• 0

Συναδελφοι την γνωμη σας.Σε σωματειο που διακιουται επιστρεπτεα ο προεδρος συμμετεχει ως ομ.εταιρος και διαχ/στης σε 2 ΟΕ.

Νομιζετε οτι εμπιμπτει στις περιπτωσεις της 94/2020  και πρεπει να αναφερθει?

3. Ειδικά για τους σκοπούς του ελέγχου της σώρευσης του άρθρου 5, καθώς και του ελέγχου της προϋπόθεσης του άρθρου 3 παρ. 3 περίπτ. α, ενιαία επιχείρηση νοείται ότι συνιστούν οι συνδεδεμένες μεταξύ τους επιχειρήσεις, ήτοι οι επιχειρήσεις που διατηρούν μεταξύ τους μία από τις ακόλουθες σχέσεις:
α) μια επιχείρηση κατέχει την πλειοψηφία των δικαιωμάτων ψήφου των μετόχων ή των εταίρων άλλης επιχείρησης,
β) μια επιχείρηση έχει το δικαίωμα να διορίζει ή να παύει την πλειοψηφία των μελών του διοικητικού, διαχειριστικού ή εποπτικού οργάνου άλλης επιχείρησης,
γ) μια επιχείρηση έχει το δικαίωμα να ασκεί κυριαρχική επιρροή σε άλλη επιχείρηση βάσει σύμβασης που έχει συνάψει με αυτήν ή δυνάμει ρήτρας του καταστατικού της τελευταίας,
δ) μια επιχείρηση που είναι μέτοχος ή εταίρος άλλης επιχείρησης ελέγχει μόνη της, βάσει συμφωνίας που έχει συνάψει με άλλους μετόχους ή εταίρους της εν λόγω επιχείρησης, την πλειοψηφία των δικαιωμάτων ψήφου των μετόχων ή των εταίρων αυτής της επιχείρησης.
Ως ενιαία επιχείρηση θεωρούνται επίσης οι επιχειρήσεις που διατηρούν μια από τις ως άνω σχέσεις μέσω μιας ή περισσότερων άλλων επιχειρήσεων, ή μέσω φυσικού προσώπου ή ομάδας φυσικών προσώπων που ενεργούν από κοινού.

• 0
9 ώρες πριν, DENNY είπε

Μα φυσικα δεν ειπα το αντίθετο .

Η 4 έδωσε αβλεπί κάποια ποσά.

Εσφαλμένα δόθηκε η εντύπωση οτι το ίδιο θα συνεχιζόταν .

Αλλα αδικίες παντα υπήρχαν και θα υπάρχουν .

πχ ο κλάδος μας ....εγω προσωπικα δεν πήρα καμία επιστρεπτέα . Η δουλειά εχει αυξηθει , το αγχος και η τρέλα του καθενός  εχουν φάει 5 χρόνια απο τη ζωη μου , πολλοί μου χρωστάνε και δε ξερω τι και ποτε θα πάρω , και φυσικά δεν έχω πτώση τζίρου  γιατι τα τιμολόγια μου κόβονται κανονικά εστω και αν δεν εισπράττονται! 

Θα σχολιάσω μόνο το τελευταίο, αν παίρνουν επιστρεπτέα και δεν σας πληρώνουν δεν θα σας πληρώσουν ποτέ, το χρέος θα αυξάνεται, διώξτε τους. Είναι ξεκάθαρο και αν δεν το βλέπετε φταίτε, μην περιμένετε τις καλύτερες εποχές, θα αργήσουν να υπάρξουν καλύτερες από την φετινή. 

• 0

Καλημέρα &  προκαταβολικά συγγνώμη για την άγνοια μου επί του συγκεκριμένου θέματος, αλλά πρώτη φορά άρχισα να ασχολούμαι (ΚΑΙ) με αυτό...

Λοιπόν υπέβαλα αίτηση στις 19.01 με οριστικοποιημένα όλα τα έσοδα του '20 & μου έβγαλε πράσινο τσεκ (επιτυχία).

Γιατί λοιπόν το παρακάτω άρθρο λέει ότι αιτήσεις από 25.01 εώς 02.02 ???

https://www.taxheaven.gr/news/52620/epistreptea-prokatabolh-5-apo-shmera-ews-tis-222021-h-ypobolh-aithshs

Μήπως πρέπει να ξανακάνω αίτηση (για να μην με κυνηγάνε χειμωνιάτικα) ;;;;;;

• 0

επειδη ηταν η πρωτη φορα που εκανα  αιτηση για επιστρεπτεα , γνωριζουμε απο προηγουμενες αιτησεις επιστρεπτεας, ποτε περιπου εμφανιζεται στο taxisnet η οφειλή?