Jump to content
  • 0

Επιστρεπτεα Νο. 5...αποριες

DENNY
 Share

Question

Καλησπέρα σε ολους

Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. 

Στην επιστρεπτεα Νο5, κάνουμε αίτηση από ότι κατάλαβα εστι απλά,, και μετά βάζουμε τα έσοδα; 

Προϋποθέσεις υπάρχουν; Πτώση τζίρου; Αν κάποιος πήρε την 4, υπάρχει θέμα να πάρει και την 5?

Recommended Posts

• 0
10 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Τώρα είναι βέβαιο το έσοδο; Σε μια πώληση ή παροχή υπηρεσίας υπάρχει συναλλαγή, παραστατικό, ακόμη και σε μια επιχορήγηση του ΟΑΕΔ υπάρχει μια εγκριτική απόφαση, μία σύμβαση είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο. Εδώ το νομικό αλλά και το λογιστικό πλαίσιο μου φαίνεται λίγο φλου. Πέρα από τις προφορικές διατυπώσεις που είναι της μόδας πλέον, υπάρχει γραμμένο κάπου ότι η μη επιστροφή του 50% αφορά και όσους δεν έχουν προσωπικό?

Πιστέυω ότι αυτό δεν χρειάζεται διευκρίνιση. Είτε με γραμματική είτε με εξ' αντιδιαστολής ερμηνεία, είναι σαφές.

Αλλά στην εποχή που η δημόσια εξουσία ασκείται με προφορικές ανακοινώσεις (όπως γράφεις και εσύ), κράτησε το παρακάτω ως "τεκμηρίωση":

Στην Κ.Υ.Α. ΓΔΟΥ 281/2020 δεν γίνεται λόγος για αριθμό των εργαζομένων, αλλά για επίπεδο απασχόλησης (σ.σ. δηλαδή, 0, 1, 2, κ.λπ.). Άρα οι επιχειρήσεις που δεν έχουν καθόλου εργαζόμενους (μηδενικό επίπεδο απασχόλησης), δεν θα επιστρέψουν το 50% της επιστρεπτέας προκαταβολής, διότι το επίπεδο απασχόλησής τους είναι μηδενικό.

Τα παραπάνω επιβεβαίωσαν σε δημόσιες τοποθετήσεις τους, τόσο ο αναπληρωτής υπ. Οικονομικών κος Θ. Σκυλακάκης, όσο και ο Γ.Γ. Οικονομικής Πολιτικής κος Χρ. Τριαντόπουλος.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/51666/epistreptea-prokatabolh-4-den-epistrefetai-to-50-apo-osoys-den-apasxoloyn-proswpiko

• 0
5 λεπτά πριν, ponzi είπε

Στην Κ.Υ.Α. ΓΔΟΥ 281/2020 δεν γίνεται λόγος για αριθμό των εργαζομένων, αλλά για επίπεδο απασχόλησης (σ.σ. δηλαδή, 0, 1, 2, κ.λπ.). Άρα οι επιχειρήσεις που δεν έχουν καθόλου εργαζόμενους...

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/51666/epistreptea-prokatabolh-4-den-epistrefetai-to-50-apo-osoys-den-apasxoloyn-proswpiko

Οπότε αν η ατομική χωρίς προσωπικό κλείσει τέλος Γενάρη δεν τίθεται θέμα επιστροφής των χρημάτων. Η επιστρεπτέα συνεχίζει να έχει τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά της επιχορήγησης? Μεταφορά πόρων από το κράτος στην επιχείρηση με κάποια δέσμευση συνήθως...Τέλος πάντων ώρα για ξεκούραση. Καλό Σ/Κ!

• 0
4 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Οπότε αν η ατομική χωρίς προσωπικό κλείσει τέλος Γενάρη δεν τίθεται θέμα επιστροφής των χρημάτων. Η επιστρεπτέα συνεχίζει να έχει τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά της επιχορήγησης? Μεταφορά πόρων από το κράτος στην επιχείρηση με κάποια δέσμευση συνήθως...Τέλος πάντων ώρα για ξεκούραση. Καλό Σ/Κ!

Καλό Σ/Κ και σε εσένα. Το καλύτερο πράγμα είναι που διαφωνούμε. Πάμε ένα βήμα πιο πέρα έτσι. Καλή δύναμη.

• 0
15 ώρες πριν, skylogiannis είπε

Αν σε 5 μήνες πούνε ότι τελικά το 70% είναι μη επιστρεπτέο πώς θα το χειριστείς? Θα πας να κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ? Αν έχεις υποβάλει και δήλωση θα αλλάξεις και αυτή? Και τα έσοδα στο mybusinesssupport πώς θα τα αλλάξεις? Αν πούνε και για την 1,2,3 χαρίζουμε το 50%, θα πας να το δηλώσεις έσοδο το 2020? Εγώ το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δε νομίζω ότι αυτή είναι η πρόθεση του υπουργείου, στις οδηγίες για το Φ2. Γιατί αν ήταν αυτή η πρόθεση, δεν θα έπρεπε να έχουν βεβαιώσει από τον Νοέμβριο σε όλες τις ατομικές το 50% ως δάνειο με λήξη 1ης δόσης 31/1/22? 

Άρα ο καθένας κρίνει κατα βούληση... 

Το ίδιο πράγμα το "ερμηνευουμε"  όλοι μας με άλλο τρόπο. 

Και μένα ο προβληματισμος μου είναι αυτός........ Τι θα γίνει αν επιστραφεί μεγαλύτερο μέρος από το αρχικά υπολογισθεν.... 

Και δεν καταλαβαίνω την ένσταση για το δ. Π... 

Οι επιδοτήσεις οαεδ όντως είναι μειωτικο του κόστους... Αλλά γιατί εδώ την επιστροφή της αναλογίας του κράτους, δεν την αντιμετωπίζουμε σα επιδότηση-χάρισμα, όπως την επιστρεπτεα; Γιατι να μην υπολογίσει στον 310,312?

• 0
3 ώρες πριν, DENNY είπε

Άρα ο καθένας κρίνει κατα βούληση... 

Το ίδιο πράγμα το "ερμηνευουμε"  όλοι μας με άλλο τρόπο. 

Και μένα ο προβληματισμος μου είναι αυτός........ Τι θα γίνει αν επιστραφεί μεγαλύτερο μέρος από το αρχικά υπολογισθεν.... 

Και δεν καταλαβαίνω την ένσταση για το δ. Π... 

Οι επιδοτήσεις οαεδ όντως είναι μειωτικο του κόστους... Αλλά γιατί εδώ την επιστροφή της αναλογίας του κράτους, δεν την αντιμετωπίζουμε σα επιδότηση-χάρισμα, όπως την επιστρεπτεα; Γιατι να μην υπολογίσει στον 310,312?

Το Δώρο Πάσχα που κατέβαλαν οι εργοδότες για τα διαστήματα της αναστολής δεν είναι κόστος. Δεν είναι καν Δώρο Πάσχα για την επιχείρηση γιατί δεν αφορά σε ημέρες πραγματικής απασχόλησης. Είναι απλώς μια πληρωμή στους εργαζόμενους για λογαριασμό τρίτου (του δημοσίου). Η απαίτηση αυτή από το δημόσιο εισπράχθηκε κάπου στον Ιούλιο (αν θυμάμαι καλά). Δεν υπάρχει έσοδο (ούτε έξοδο).

Το ίδιο συνέβη και με το Δώρο Χριστουγέννων, με τον ορθόδοξο τρόπο αυτή τη φορά. Τα χρήματα μπήκαν στους δικαιούχους κατευθείαν, χωρίς να περάσουν από μεσάζοντες (εργοδότες). Τις ανοησίες του Βρούτση εγώ προσωπικά δεν θα τις περάσω στα έσοδα.

Αλλά ακόμη και "έσοδο" να ήταν (που δεν είναι), έχει ακριβώς τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά της αποζημίωσης και όχι της επιχορήγησης. Άλλωστε, η ίδια η κατάθεση στους εργοδότες έγραφε αν δεν απατώμαι "αποζημίωση ειδ. σκοπού".

Στον άλλο προβληματισμό σας, αν δηλαδή μπορεί να επιστραφεί μεγαλύτερο μέρος από το αρχικά υπολογισθέν, αυτό δεν μπορεί (νομικά) να συμβεί. Μόνο το αντίθετο, οπότε και θα προκύψει ένα επιπλέον έσοδο (τότε).

Σε κάθε περίπτωση (και επειδή προφανώς δεν συμμερίζεστε τις απόψεις μου), μπορείτε να κρίνετε μόνη σας τι είναι σωστό.

Λάβετε δε υπόψη ότι το συγκεκριμένο έγγραφο με τις "οδηγίες" δεν έχει νομική δεσμευτικότητα για εμάς.

• 0
11 λεπτά πριν, ponzi είπε

Το Δώρο Πάσχα που κατέβαλαν οι εργοδότες για τα διαστήματα της αναστολής δεν είναι κόστος. Δεν είναι καν Δώρο Πάσχα για την επιχείρηση γιατί δεν αφορά σε ημέρες πραγματικής απασχόλησης. Είναι απλώς μια πληρωμή στους εργαζόμενους για λογαριασμό τρίτου (του δημοσίου). Η απαίτηση αυτή από το δημόσιο εισπράχθηκε κάπου στον Ιούλιο (αν θυμάμαι καλά). Δεν υπάρχει έσοδο (ούτε έξοδο).

Το ίδιο συνέβη και με το Δώρο Χριστουγέννων, με τον ορθόδοξο τρόπο αυτή τη φορά. Τα χρήματα μπήκαν στους δικαιούχους κατευθείαν, χωρίς να περάσουν από μεσάζοντες (εργοδότες). Τις ανοησίες του Βρούτση εγώ προσωπικά δεν θα τις περάσω στα έσοδα.

Αλλά ακόμη και "έσοδο" να ήταν (που δεν είναι), έχει ακριβώς τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά της αποζημίωσης και όχι της επιχορήγησης. Άλλωστε, η ίδια η κατάθεση στους εργοδότες έγραφε αν δεν απατώμαι "αποζημίωση ειδ. σκοπού".

Στον άλλο προβληματισμό σας, αν δηλαδή μπορεί να επιστραφεί μεγαλύτερο μέρος από το αρχικά υπολογισθέν, αυτό δεν μπορεί (νομικά) να συμβεί. Μόνο το αντίθετο, οπότε και θα προκύψει ένα επιπλέον έσοδο (τότε).

Σε κάθε περίπτωση (και επειδή προφανώς δεν συμμερίζεστε τις απόψεις μου), μπορείτε να κρίνετε μόνη σας τι είναι σωστό.

Λάβετε δε υπόψη ότι το συγκεκριμένο έγγραφο με τις "οδηγίες" δεν έχει νομική δεσμευτικότητα για εμάς.

Αν δεν επιστραφεί το 50% εννοούσα... Αλλά μικρότερο πόσο! 

Χαίρομαι πάντως να διαβάσω τις απόψεις σας, έστω και αν διαφωνώ.

Αυτο είναι και το νόημα του forum άλλωστε... 

Αν κάτι μου μείνε από την ιστορία δέσμης... "δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες αλλά θα υπερασπιζομαι με τη ζωή μου ακόμα το δικαίωμα ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις" 

• 0

για τις επιστρεπτέες θα ακολουθήσω την αρχή "όταν είναι βέβαιες και εκκαθαρισμένες".  ήτοι όταν δω στο ταχις 10 χιλ. -5 χιλ.= υπολ. 5 χιλ.  μέχρι τότε ποιος ξέρει τι γίνεται.  το πιο κρίσιμο μπορεί να πουν είναι αφορολόγητη!!!

για το δώρο πάσχα αρνητικά στο κόστος μισθοδοσίας.  

ponzi δεν συμφωνώ με την ανάλυση που έκανες για το δπ.  για το ΔΧ οκ.  για σκέψου σε τι διαφέρουν?

• 0
12 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

το πιο κρίσιμο μπορεί να πουν είναι αφορολόγητη!!!

Αυτό ψυχανεμίζομαι και εγώ για την επιστρεπτέα...και άντε μετά να πεις στον άλλον έχασες την 5 επειδή σου έβαλα στον 312 τη μισή  4...

• 0

Καλησπέρα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει η επιστρεπτέα στα βιβλία και στην περιοδική φπα.

Εγώ, αν δεν το συζητούσατε εδώ, δεν θα την έβαζα πουθενά.

Είναι μία έκτακτη επιδότηση με τη μορφή δανείου.

Γιατί να σχοληθούμε τώρα?

• 0

βλέπω πως είμαστε πολλοί στα γραφεία!!!!!!!!!!!!!!!

για να ρωτήσω και εγώ....κάνω τροποποιητική για να περάσω τα έσοδα Νοεμβρίου και δεν το δέχεται...τα μηδενίζει....γιατί καλέ?

• 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει η επιστρεπτέα στα βιβλία και στην περιοδική φπα.

Εγώ και τώρα που το συζητάμε πάλι δεν θα καταχωρήσω τίποτα. Δεν θα σπάσω κι άλλο το κεφάλι μου για τις βλακειες τους..... 

• 0
39 λεπτά πριν, lami είπε

βλέπω πως είμαστε πολλοί στα γραφεία!!!!!!!!!!!!!!!

για να ρωτήσω και εγώ....κάνω τροποποιητική για να περάσω τα έσοδα Νοεμβρίου και δεν το δέχεται...τα μηδενίζει....γιατί καλέ?

Καλησπέρα.

Κάνε τροποποιητική, γράψε τα έσοδα και μετά κάνε αποθήκευση- χωρίς έλεγχο.

• 0

καλημερα καλη κυριακη, εκτος θεματος, αλλα για το Ε11 ετησιες αδειες,μπορει καποιος συλλογος να ζητησει παραταση ως 28/02? δεν θα προλαβουμε 

• 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Κάνε τροποποιητική, γράψε τα έσοδα και μετά κάνε αποθήκευση- χωρίς έλεγχο.

σε ευχαριστώ!!!!!!!

• 0
18 ώρες πριν, PROAKIS είπε

για τις επιστρεπτέες θα ακολουθήσω την αρχή "όταν είναι βέβαιες και εκκαθαρισμένες".  ήτοι όταν δω στο ταχις 10 χιλ. -5 χιλ.= υπολ. 5 χιλ.  μέχρι τότε ποιος ξέρει τι γίνεται.  το πιο κρίσιμο μπορεί να πουν είναι αφορολόγητη!!!

για το δώρο πάσχα αρνητικά στο κόστος μισθοδοσίας.  

ponzi δεν συμφωνώ με την ανάλυση που έκανες για το δπ.  για το ΔΧ οκ.  για σκέψου σε τι διαφέρουν?

Αφορολόγητες είναι η μη επιστρεπτέες προκαταβολές. Δηλαδή αυτό το έσοδο δεν το θεωρείς βέβαιο εφόσον δεν έχεις προσωπικό?

Τα δύο δώρα σε τι διαφέρουν λογιστικά πέρα από το ότι το Πάσχα ο εργοδότης τα έδωσε και μετά τα πήρε? 

18 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δεν συζητάμε για το επιστρεπτέο μέρος αλλά για το μη επιστρεπτέο.

Anyway συνάδελφοι. Καλό που το συζητάμε αλλά το 2020 θέλει προσοχή! Έχει πολλές αποζημιώσεις-ενισχύσεις (πχ 25% έκπτωση) και παραγράφεται στο τέλος του 2026. Τότε, πολλά πράγματα θα έχουν ξεχαστεί και (ίσως) το κράτος θα ψάχνει έσοδα για να πληρώσει τα δάνεια. 

• 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Anyway συνάδελφοι. Καλό που το συζητάμε αλλά το 2020 θέλει προσοχή! Έχει πολλές αποζημιώσεις-ενισχύσεις (πχ 25% έκπτωση) και παραγράφεται στο τέλος του 2026. Τότε, πολλά πράγματα θα έχουν ξεχαστεί και (ίσως) το κράτος θα ψάχνει έσοδα για να πληρώσει τα δάνεια. 

Κανονικά η ΑΑΔΕ πρέπει να εκδώσει μία ΕΝΙΑΙΑ απόφαση ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ σχετικά με τη φορολογική αντιμετώπιση, όλων των βοηθημάτων Covid, ως προς το ΦΠΑ και τη φορολογία εισοδήματος. Το ίδιο και το ΣΛΟΤ. Χωρίς φλυαρίες. Πριν την υποβολή της δήλωσης εισοδήματος 2020. Για να δούμε θα ενδιαφερθούν;

• 0
6 ώρες πριν, ponzi είπε

Αφορολόγητες είναι η μη επιστρεπτέες προκαταβολές. Δηλαδή αυτό το έσοδο δεν το θεωρείς βέβαιο εφόσον δεν έχεις προσωπικό?

Τα δύο δώρα σε τι διαφέρουν λογιστικά πέρα από το ότι το Πάσχα ο εργοδότης τα έδωσε και μετά τα πήρε? 

Δεν συζητάμε για το επιστρεπτέο μέρος αλλά για το μη επιστρεπτέο.

είπαμε βέβαιο και εκκαθαρισμένο.  εκκαθαρισμένο δεν είναι ,βέβαιο? ποτέ μην λες ποτέ!   στα ελληνικά  "yield to maturity ".

ότι είναι αφορολόγητο ΣΤΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ και να μην περαστεί σιγά τα αυγά.  μην χαθεί η καθαρή θέση?

σκέψου καλύτερα διαφορά ΔΠ +ΔΧ. πέρα ότι το ένα δίνεται Απρίλιο και το άλλο Δεκέμβριο.

• 0

Έχει καταφέρει κανείς να διορθώσει Νοέμβριο? Αν ναι, να του δώσω κωδικούς να διορθώσει και ένα δικό μου. Το τι μπινελίκι έχω ρίξει δεν λέγεται...

Διορθώνεις και όταν αποθηκεύεις βγαινει ο Πιτσιλής στην οθόνη και...

MikrosDaVinci (@PanosMiflidhs) — 31 answers, 67 likes | ASKfm

• 0

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να δίνουν παράταση και για διορθώσεις όταν δεν σε αφήνει να κάνεις διορθώσεις και σου επαναφέρει τα ήδη καταχωρημένα.

• 0
2 ώρες πριν, Constantinos είπε

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να δίνουν παράταση και για διορθώσεις όταν δεν σε αφήνει να κάνεις διορθώσεις και σου επαναφέρει τα ήδη καταχωρημένα.

Θέλει κατευθείαν οριστική υποβολή. Μην κάνετε προσωρινη αποθήκευση. Το Γ@μ..ιδι

• 0
2 λεπτά πριν, ponzi είπε

Θέλει κατευθείαν οριστική υποβολή. Μην κάνετε προσωρινη αποθήκευση. Το Γ@μ..ιδι

η ΑΑΔΕ μου είπε να καταχωρήσω, να οριστικοποιήσω και να  εκτυπώσω....και ενώ στην εκτύπωση όλα ωραία και  καλά (ευτυχώς έχω κρατήσει την εκτύπωση) όταν ξαναπας ....έχει μηδενιστεί!!!!!!!!!!είμαστε κατοχυρωμένοι???