Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτεα Νο. 5...αποριες


DENNY

Ερώτηση

Καλησπέρα σε ολους

Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. 

Στην επιστρεπτεα Νο5, κάνουμε αίτηση από ότι κατάλαβα εστι απλά,, και μετά βάζουμε τα έσοδα; 

Προϋποθέσεις υπάρχουν; Πτώση τζίρου; Αν κάποιος πήρε την 4, υπάρχει θέμα να πάρει και την 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
12 λεπτά πριν, ponzi είπε

Θέλει κατευθείαν οριστική υποβολή. Μην κάνετε προσωρινη αποθήκευση. Το Γ@μ..ιδι

Εντάξει απλά δεν υπάρχει. Γελάω για να μην κλάψω που το παλεύω από τις οκτώ το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, Constantinos είπε

Εντάξει απλά δεν υπάρχει. Γελάω για να μην κλάψω που το παλεύω από τις οκτώ το πρωί.

εγώ είμαι χειρότερα....από χθες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, lami είπε

εγώ είμαι χειρότερα....από χθες......

στην διόρθωση εσόδων στο βγάζει ή στην καταχώρηση? γιατί σε 1 που έκανα τώρα τα πήρε κανονικά.

αν στην διόρθωση ,κοίταξε όταν υποβάλλεις αίτηση ενδιαφέροντος τι έσοδα σου έχει? λογικά τα διορθωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Φορολογούμενος δήλωσε μόνος του τα έσοδα Οκτωβρίου- Νοεμβρίου- Δεκεμβρίου και έβαλε τα μικτά, μαζί με τον φπα.

Του διόρθωσα το Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο.

Χρειάζεται νέα αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος?

Θα έχει πρόβλημα, επειδή ο Οκτώβριος δεν είναι σωστός, γνωρίζει κανείς?

Ή επειδή δήλωσε παραπάνω θα τη γλιτώσει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά σας αφήνει να διορθώσετε Νοέμβριο? Εγώ σε έναν που μπήκα τώρα στα έσοδα μου πάτησα απο τις επιλογές δημιουργία τροποποιητικής δήλωσης, μπαίνω μετά στην τροποποιητική την προσωρινή  και με αφήνει να πειράξω μόνο τον Δεκέμβριο. Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, papoulpb είπε

Ρε παιδιά σας αφήνει να διορθώσετε Νοέμβριο? Εγώ σε έναν που μπήκα τώρα στα έσοδα μου πάτησα απο τις επιλογές δημιουργία τροποποιητικής δήλωσης, μπαίνω μετά στην τροποποιητική την προσωρινή  και με αφήνει να πειράξω μόνο τον Δεκέμβριο. Τι κάνω λάθος?

Μήπως έχετε υποβάλει ΦΠΑ Νοεμβρίου με το λάθος ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, papoulpb είπε

Ω ναι...

Κάνε τροποποιητική στον ΦΠΑ. Τώρα, δεν θα σε αφήσει αλλιώς. Αν είσαι τυχερος και πάρει την τροποποιητική σήμερα, θα διορθωθεί μόνος του ο Νοέμβριος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Κάνε τροποποιητική στον ΦΠΑ. Τώρα, δεν θα σε αφήσει αλλιώς. Αν είσαι τυχερος και πάρει την τροποποιητική σήμερα, θα διορθωθεί μόνος του ο Νοέμβριος

Ευχαριστώ πολύ, το έφτιαξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΦΠΑ ΕΩΣ 8/11/020 ΚΑΙ ΑΠΟ 9/11/2020 ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ,ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟ 

MYBUSINESS  SUPPORT?

ΣΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΠΟΤΕ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 18/1/2021 στις 1:16 ΜΜ, PROAKIS είπε

στην διόρθωση εσόδων στο βγάζει ή στην καταχώρηση? γιατί σε 1 που έκανα τώρα τα πήρε κανονικά.

αν στην διόρθωση ,κοίταξε όταν υποβάλλεις αίτηση ενδιαφέροντος τι έσοδα σου έχει? λογικά τα διορθωμένα.

καλημέρα!!!!τώρα είδα την απάντησή σου...όλα τελικά διορθώθηκαν...!!!!!!!!!!σε ευχαριστώ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 22/1/2021 στις 9:50 ΠΜ, tax2 είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΤΟΜΙΚΗ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΦΠΑ ΕΩΣ 8/11/020 ΚΑΙ ΑΠΟ 9/11/2020 ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ,ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟ 

MYBUSINESS  SUPPORT?

ΣΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΠΟΤΕ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.

 

 

 

Καλησπέρα.

Θα δηλώσεις τα έσοδα από Ιανουάριο έως και Δεκέμβριο, ανά μήνα.

Δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ατομικη με 2 ατομα προσωπικο το ενα σε αναστολη γιατιι βγαζει 1000 και οχι 2000, να σημειωσω οτι στις προηγουμενες ειχε λαβει ποσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, picos είπε

σε ατομικη με 2 ατομα προσωπικο το ενα σε αναστολη γιατιι βγαζει 1000 και οχι 2000, να σημειωσω οτι στις προηγουμενες ειχε λαβει ποσο 

το βρηκα , αν δεν ειναι  ο καδ στο παραρτημα iv to ποσο ειναι 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

8 ώρες πριν, picos είπε

το βρηκα , αν δεν ειναι  ο καδ στο παραρτημα iv to ποσο ειναι 1000

Καλημέρα ,που βρίσκεται η αιτηση χορήγησης?κανω κάτι λάθος που δεν την βλέπω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν, TANIA είπε

 

Καλημέρα ,που βρίσκεται η αιτηση χορήγησης?κανω κάτι λάθος που δεν την βλέπω?

mybusinesssupport-> Οι εφαρμογές μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραίοι!

Κάνουμε την εκδήλωση ενδιαφέροντος ,βλέπουν ποιοι "χωράνε" στο 1,5 δις και βάζουν τα φίλτρα για να τους βγει ο προυπολογισμός.

Με έχει πετάξει απ'έξω σε όλα τα επισιτιστικά και κομμωτήρια-νυχάδικα, επειδή τόλμησαν τον Σεπτέμβριο -οκτώβριο να έχουν τζίρο!

Το ότι τους έχεις κλείσει 2 μήνες δεν παίζει ρόλο ε? Το ότι αυτούς τους 2 μήνες τους κάλεσες να πληρώσουν το 60% του ενοικίου, να πληρώσουν το Δ.Χ στους εργαζομένους (έστω αυτό που αναλογεί) δεν παίζει ρόλο?

Και μου βγήκαν κάτι χιλιάρικα σε ελ.επαγγελματίες με έδρα το σπίτι (γραφίστες-σύμβουλοι επειχειρήσεων κτλ) με μηδενικά έξοδα πλην του ΕΦΚΑ τους.

Πιστέυω ότι για τις κλειστές με κρατική εντολή έπρεπε να μεριμνήσουν ιδιαίτερα, όπως έγινε στην επιστρ.4

Δύσκολα τα πράγματα και ακόμη δεν ξέρουμε αν θα ξαναγίνει λοκ ντάουν! Εκεί θα γελάσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, no slave είπε

Ωραίοι!

Κάνουμε την εκδήλωση ενδιαφέροντος ,βλέπουν ποιοι "χωράνε" στο 1,5 δις και βάζουν τα φίλτρα για να τους βγει ο προυπολογισμός.

Με έχει πετάξει απ'έξω σε όλα τα επισιτιστικά και κομμωτήρια-νυχάδικα, επειδή τόλμησαν τον Σεπτέμβριο -οκτώβριο να έχουν τζίρο!

Το ότι τους έχεις κλείσει 2 μήνες δεν παίζει ρόλο ε? Το ότι αυτούς τους 2 μήνες τους κάλεσες να πληρώσουν το 60% του ενοικίου, να πληρώσουν το Δ.Χ στους εργαζομένους (έστω αυτό που αναλογεί) δεν παίζει ρόλο?

Και μου βγήκαν κάτι χιλιάρικα σε ελ.επαγγελματίες με έδρα το σπίτι (γραφίστες-σύμβουλοι επειχειρήσεων κτλ) με μηδενικά έξοδα πλην του ΕΦΚΑ τους.

Πιστέυω ότι για τις κλειστές με κρατική εντολή έπρεπε να μεριμνήσουν ιδιαίτερα, όπως έγινε στην επιστρ.4

Δύσκολα τα πράγματα και ακόμη δεν ξέρουμε αν θα ξαναγίνει λοκ ντάουν! Εκεί θα γελάσουμε..

ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΜΑΣ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΙ ΤΟ 70% ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΕΝΟΥΝ ΕΚΤΟΣ, ΚΟΥΡΕΙΑ ,ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΛΠ.  ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ Η ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΓΩ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Και μενα οι περισσότεροι εμείναν εκτος ....

H αλήθεια νομίζω είναι κάπου στη μέση.

Για λόγους που όλοι ξέρουμε , στις περισσότερες επιχερήσεις δε φαίνεται το μέγεθος της πραγματικής τους πτώσης...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, DENNY είπε

 

Και μενα οι περισσότεροι εμείναν εκτος ....

H αλήθεια νομίζω είναι κάπου στη μέση.

Για λόγους που όλοι ξέρουμε , στις περισσότερες επιχερήσεις δε φαίνεται το μέγεθος της πραγματικής τους πτώσης...

Στην απόφαση της 4, στα κριτήρια, στην πτώση τζίρου έλεγε ρητά ότι όσοι έχουν ΚΑΔ του παραρτήματος δεν εξετάζεται η πτώση τζίρου. Τώρα η απόφαση για την 5 δε λέει κάτι...Δες το. Συμπέρασμα: Π.χ. Εστίαση με 1 άτομο στην 4 πήρε 4.000 ασχέτως πτώσης τζίρου. Τώρα με 1 άτομο για να πάρει 2.000 (όχι 4.000) θα πρέπει να έχει και πτώση τζίρου 20%+. Χώρια ότι δεσμεύεται για τον εργαζόμενο μέχρι 30.6.2021. Επίσης το λιανεμπόριο είναι εκτός ΚΑΔ. Στην 4, λιανεμπόριο με 1 άτομο πήρε 4.000 ασχέτως πτώσης τζίρου. Στην 5 με 1 άτομο, πρέπει να έχει πτώση τζίρου 20% για ένα χιλιαρικάκι 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, TANIA είπε

 

Καλημέρα ,που βρίσκεται η αιτηση χορήγησης?κανω κάτι λάθος που δεν την βλέπω?

Καλησπέρα.

Μπες από mozilla, από παλιό chrome έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...