Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτεα Νο. 5...αποριες


DENNY

Ερώτηση

Καλησπέρα σε ολους

Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. 

Στην επιστρεπτεα Νο5, κάνουμε αίτηση από ότι κατάλαβα εστι απλά,, και μετά βάζουμε τα έσοδα; 

Προϋποθέσεις υπάρχουν; Πτώση τζίρου; Αν κάποιος πήρε την 4, υπάρχει θέμα να πάρει και την 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, DENNY είπε

Καλησπέρα σε ολους

Καλή Χρονιά με υγεία εύχομαι. 

Στην επιστρεπτεα Νο5, κάνουμε αίτηση από ότι κατάλαβα εστι απλά,, και μετά βάζουμε τα έσοδα; 

Προϋποθέσεις υπάρχουν; Πτώση τζίρου; Αν κάποιος πήρε την 4, υπάρχει θέμα να πάρει και την 5?

Καλησπέρα.

Καλή χρονιά:

Δηλώνεις τα έσοδα πρώτα.

Και μετά κάνεις αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Και μετά περιμένεις την ανακοίνωση για το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oταν βγουν οι προυποθεσεις, θα πρεπει να ξαναγινει αιτηση ή απλα θα ενημερωσει η εφαρμογη οτι η αιτηση εκδηλωσης ενδιαφεροντος εγκριθηκε ή απορριφθηκε ?

επισης εχω μια απορια σχετικα με τους μηνες αναφορας, αυτοι θα ειναι Νοεμαμβριος-Δεκεμβριος ή οι Σεπτεμβριος-Οκτωβριος-Νοεμβριος-Δεκεμβριος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, George11 είπε

Oταν βγουν οι προυποθεσεις, θα πρεπει να ξαναγινει αιτηση ή απλα θα ενημερωσει η εφαρμογη οτι η αιτηση εκδηλωσης ενδιαφεροντος εγκριθηκε ή απορριφθηκε ?

επισης εχω μια απορια σχετικα με τους μηνες αναφορας, αυτοι θα ειναι Νοεμαμβριος-Δεκεμβριος ή οι Σεπτεμβριος-Οκτωβριος-Νοεμβριος-Δεκεμβριος?

Καλησπέρα.

Όταν βγουν οι προϋποθέσεις και ανοίξει η εφαρμογή για τις αιτήσεις θα ενημερώνει αν εγκρίθηκε ή απορρίφθηκε.

Αν εγκρίθηκε πρέπει να κάνει αίτηση.

Οι μήνες αναφοράς για την Επιστρεπτέα Προκαταβολή 5 είναι οι Νοέμβριος και Δεκέμβριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχουν βγει ακόμη οι προυποθέσεις και ο τρόπος υπολογισμού. Το σίγουρο είναι ότι θα αφαιρείται το ποσό της 4ης και το ελάχιστο θα είναι 1000 (και 2000 για τις κλειστές μάλλον).

Προσοχή με την επιστρεπτέα 4. Αν δεν υπάρχει δέσμευση προσωπικού, μπαίνει (η μισή) στον 310 και 312 στον μήνα που καταβλήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/1/2021 στις 5:26 ΜΜ, ponzi είπε

Προσοχή με την επιστρεπτέα 4. Αν δεν υπάρχει δέσμευση προσωπικού, μπαίνει (η μισή) στον 310 και 312 στον μήνα που καταβλήθηκε.

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό. Απλοϊκά μιλώντας μια επιχείρηση που εισέπραξε 1000€ τον Νοέμβριο δεν πρέπει να χρεώσει το "ταμείο" με 1.000€ σε πίστωση ενός λογαριασμού υποχρέωσης ας τον πούμε "επιστρεπτέα προκαταβολή" 1.000€; Όταν θα κριθεί οριστικά ποιο μέρος των 1.000€ αφορά έσοδο και ποιο υποχρέωση, π.χ τον Μάρτη του 2021 θα χρεωθεί ο λογαριασμός "επιστρεπτέα προκαταβολή" με 1.000€ και θα πιστωθούν οι λογαριασμοί ας πούμε "έσοδα από κρατική ενίσχυση" 500€ και "βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις" με 500€. Αν όμως πας και βάλεις τώρα  τα μισά στον 312 και πει σε 2-3 μήνες ο Άδωνις έχουμε λεφτά και χαρίζουμε τα 700€ ή πει την πατήσαμε και χαρίζουμε μόνο τα 300€ δεν θα έχεις στρεβλώσει το λογιστικό αποτέλεσμα του 2020; Μπορεί και η επιχείρηση να έχει χάσει και την επιστρεπτέα 5...

Επεξεργασμένο από skylogiannis
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi είπε

Δεν έχουν βγει ακόμη οι προυποθέσεις και ο τρόπος υπολογισμού. Το σίγουρο είναι ότι θα αφαιρείται το ποσό της 4ης και το ελάχιστο θα είναι 1000 (και 2000 για τις κλειστές μάλλον).

Προσοχή με την επιστρεπτέα 4. Αν δεν υπάρχει δέσμευση προσωπικού, μπαίνει (η μισή) στον 310 και 312 στον μήνα που καταβλήθηκε.

Mα απο τις οδηγιες κατάλαβα οτι η επιστρεπετα δε μπαίνει τωρα στο φπα αλλά στο χρονο επιστροφής της....

ααααχχχχχχχχχχχχχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τις αγροτικές επιδοτήσεις η το μέρισμα που περνουν απο αγροτικούς συν/σμους  κανουμε απλα το σταυρό μας ?

διαβάζω διαφορες γνωμες οτι πχ να βαλουμε την βασική ενισχυση που φορολογήτε απο το πρώτο ευρω ...

που μεχρι τώρα εννοείται δεν την βαζαμε ποτέ στην περιοδική φπα ,και δεν βασίζετε και καπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ενισχύσεις καταγράφονται στον 312 (που μας αφορά για την Επιστρεπτέα) μόνο εφόσον επηρεάζουν το κλάσμα prorata. Αν υπάρχει κάποιος αγρότης με prorata που να είχε και στις αντίστοιχες περσινές περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ καταγράψει τις ενισχύσεις, θα αποτελεί θεωρώ εξαίρεση. Οι υπόλοιποι εκατοντάδες χιλιάδες δεν έχουν τέτοια θέματα, δεν καταγράφονται οι ενισχύσεις στον 312. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά, στην πλατφορμα της συμπλήρωσης των εσόδων, περνάμε τη μιση απο την επιστρεπτεα 4?

Επίσης, με βασει τις ΣΛΟΤ  1137/20, 834/20 ΚΑΙ 957/20, Η αποζημίωση ειδικού σκοπού (800,00) , όπως και των επιστημόνων (600,00), δεν υπολογίζονται στα έσοδα, για οσους τηρουν απλογραφικά, σε αντίθεση με την έκπτωση του 25% φπα του Μαρτιου 2020, που συμψηφίστηκε αργότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

σας παρακαλώ επειδή είναι επείγον εκ παραδρομής δηλώθηκαν σήμερα λάθος κύκλος εργασιών στα έσοδα του δεκεμβρίου

ενώ έγινε και η οριστικοποίηση της αίτησης. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει πως μπορούμε να τροποπιήσουμε τα έσοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/1/2021 στις 5:26 ΜΜ, ponzi είπε

Δεν έχουν βγει ακόμη οι προυποθέσεις και ο τρόπος υπολογισμού. Το σίγουρο είναι ότι θα αφαιρείται το ποσό της 4ης και το ελάχιστο θα είναι 1000 (και 2000 για τις κλειστές μάλλον).

Προσοχή με την επιστρεπτέα 4. Αν δεν υπάρχει δέσμευση προσωπικού, μπαίνει (η μισή) στον 310 και 312 στον μήνα που καταβλήθηκε.

Προσοχή!! δεν είναι έσοδο, είναι Δάνειο που απλά του χρόνου με την εκκαθάριση, το 50% θα φανεί στον 310, 312

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, stelios13 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

σας παρακαλώ επειδή είναι επείγον εκ παραδρομής δηλώθηκαν σήμερα λάθος κύκλος εργασιών στα έσοδα του δεκεμβρίου

ενώ έγινε και η οριστικοποίηση της αίτησης. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει πως μπορούμε να τροποπιήσουμε τα έσοδα?

Καλησπέρα.

Εάν έχεις οριστικοποιήσει την δήλωση εσόδων δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, fotisx είπε

Προσοχή!! δεν είναι έσοδο, είναι Δάνειο που απλά του χρόνου με την εκκαθάριση, το 50% θα φανεί στον 310, 312

Ποια εκκαθάριση? Έσοδο είναι το 50% ήδη για όποιον δεν έχει προσωπικό. Δεν έχει κάποια δέσμευση να τηρήσει ώστε να περιμένει το 2021. Το μισό είναι δάνειο και το μισό είναι ενίσχυση. Διαβάστε ακριβώς τι έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/1/2021 στις 7:32 ΜΜ, skylogiannis είπε

Κατά τη γνώμη μου δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό. Απλοϊκά μιλώντας μια επιχείρηση που εισέπραξε 1000€ τον Νοέμβριο δεν πρέπει να χρεώσει το "ταμείο" με 1.000€ σε πίστωση ενός λογαριασμού υποχρέωσης ας τον πούμε "προεισπραχθέντα έσοδα" 1.000€; Όταν θα κριθεί οριστικά ποιο μέρος των 1.000€ αφορά έσοδο και ποιο υποχρέωση, π.χ τον Μάρτη του 2021 θα χρεωθεί ο λογαριασμός "προεισπραχθέντα έσοδα" με 1.000€ και θα πιστωθούν οι λογαριασμοί ας πούμε "έσοδα από κρατική ενίσχυση" 500€ και "βραχυπρόθεσμες υποχρεώσεις" με 500€. Αν όμως πας και βάλεις τώρα  τα μισά στον 312 και πει σε 2-3 μήνες ο Άδωνις έχουμε λεφτά και χαρίζουμε τα 700€ ή πει την πατήσαμε και χαρίζουμε μόνο τα 300€ δεν θα έχεις στρεβλώσει το λογιστικό αποτέλεσμα του 2020; Μπορεί και η επιχείρηση να έχει χάσει και την επιστρεπτέα 5...

 

Στις 13/1/2021 στις 8:09 ΜΜ, DENNY είπε

Mα απο τις οδηγιες κατάλαβα οτι η επιστρεπετα δε μπαίνει τωρα στο φπα αλλά στο χρονο επιστροφής της....

ααααχχχχχχχχχχχχχ

Συνάδελφοι, δεν καταλαβαίνω πώς βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα...

Κατά τον χρόνο που θα πληρωθούν οι όροι της μη επιστροφής μέρους του ποσού της ενίσχυσης, το ποσό που δεν επιστρέφεται καταχωρίζεται στους κωδικούς 310 και 312 της δήλωσης Φ.Π.Α. της οικείας φορολογικής περιόδου.
 

Πότε κρίνεται οριστικά η μη επιστροφή του 50% της επιστρεπτέας 4 για επιχείρηση χωρίς προσωπικό?

1. Το ήμισυ (50%) του ποσού της ενίσχυσης δεν επιστρέφεται υπό τον όρο διατήρησης του επιπέδου απασχόλησης έως την 31η Μαρτίου 2021, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 8 του παρόντος άρθρου.

Δεν έχω λοιπόν προσωπικό να διατηρήσω, επομένως δεν έχω δέσμευση.

Μου λέτε λοιπόν ότι λογιστικά είναι έσοδο της επόμενης χρήσης αυτό?

Με ποια "λογιστική" αρχή?

Αντιθέτως, αν δεν την βάλω στον 312 έχω προκαλέσει ίσως παράνομη είσπραξη ενίσχυσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δυνατοτητα διορθωσης νοεμβριου και δεκεμβριου θα ανοιξει?εγω μπηκα και δεν ειδα κατι,ακομη και την τροποποιηση να πατησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, ponzi είπε

Συνάδελφοι, δεν καταλαβαίνω πώς βγάζετε αυτά τα συμπεράσματα...

Κατά τον χρόνο που θα πληρωθούν οι όροι της μη επιστροφής μέρους του ποσού της ενίσχυσης, το ποσό που δεν επιστρέφεται καταχωρίζεται στους κωδικούς 310 και 312 της δήλωσης Φ.Π.Α. της οικείας φορολογικής περιόδου.

Αν σε 5 μήνες πούνε ότι τελικά το 70% είναι μη επιστρεπτέο πώς θα το χειριστείς? Θα πας να κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ? Αν έχεις υποβάλει και δήλωση θα αλλάξεις και αυτή? Και τα έσοδα στο mybusinesssupport πώς θα τα αλλάξεις? Αν πούνε και για την 1,2,3 χαρίζουμε το 50%, θα πας να το δηλώσεις έσοδο το 2020? Εγώ το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δε νομίζω ότι αυτή είναι η πρόθεση του υπουργείου, στις οδηγίες για το Φ2. Γιατί αν ήταν αυτή η πρόθεση, δεν θα έπρεπε να έχουν βεβαιώσει από τον Νοέμβριο σε όλες τις ατομικές το 50% ως δάνειο με λήξη 1ης δόσης 31/1/22? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, skylogiannis είπε

Αν σε 5 μήνες πούνε ότι τελικά το 70% είναι μη επιστρεπτέο πώς θα το χειριστείς? Θα πας να κάνεις τροποποιητική ΦΠΑ? Αν έχεις υποβάλει και δήλωση θα αλλάξεις και αυτή? Και τα έσοδα στο mybusinesssupport πώς θα τα αλλάξεις? Αν πούνε και για την 1,2,3 χαρίζουμε το 50%, θα πας να το δηλώσεις έσοδο το 2020? Εγώ το καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δε νομίζω ότι αυτή είναι η πρόθεση του υπουργείου, στις οδηγίες για το Φ2. Γιατί αν ήταν αυτή η πρόθεση, δεν θα έπρεπε να έχουν βεβαιώσει από τον Νοέμβριο σε όλες τις ατομικές το 50% ως δάνειο με λήξη 1ης δόσης 31/1/22? 

Αν τα πούνε αυτά, θα δημιουργηθεί ένα έσοδο την ώρα που θα το πούνε. Τότε θα είναι βέβαιο το έσοδο, τότε θα περαστεί ως έσοδο. 

Για το δεύτερο σκέλος, γιατί πρέπει να εμφανίσουν τις δόσεις από τώρα, εφόσον αυτές λήγουν από το '22 και μετά. Για να μην μπορεί να βγάλει ενημερότητα κανείς και ποτέ?

Η μεγάλη μου ένσταση σχετικά με τις "οδηγίες" του Υπουργείου είναι για το Δώρο Πάσχα. Φυσικά και δεν τις ακολούθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30 λεπτά πριν, ponzi είπε

Τότε θα είναι βέβαιο το έσοδο, τότε θα περαστεί ως έσοδο. 

Τώρα είναι βέβαιο το έσοδο; Σε μια πώληση ή παροχή υπηρεσίας υπάρχει συναλλαγή, παραστατικό, ακόμη και σε μια επιχορήγηση του ΟΑΕΔ υπάρχει μια εγκριτική απόφαση, μία σύμβαση είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο. Εδώ το νομικό αλλά και το λογιστικό πλαίσιο μου φαίνεται λίγο φλου. Πέρα από τις προφορικές διατυπώσεις που είναι της μόδας πλέον, υπάρχει γραμμένο κάπου ότι η μη επιστροφή του 50% αφορά και όσους δεν έχουν προσωπικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...