Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ


sxjc

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, 

μήπως υπάρχει κάποια ανακοίνωση για τις αναστολές εργασίας Νοεμβρίου αν θα μπορέσουμε να κάνουμε νέες αιτήσεις ;

κάποια επιπλέον παράταση δηλαδή;

φυσικά και μέσα στον πανικό ξέχασα να στείλω μια ... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα , σε πληττόμενη επιχείρηση είχε γίνει προειδοποίηση απόλυσης στις 30/09 , με ημερομηνία απόλυσης 30/11 . Αυτή η καταγγελία θεωρείται άκυρη?

  https://www.taxheaven.gr/news/51710/dhlwseis-anastolwn-noembrioy-dhmosieyohke-h-apofash

 

1. Οι επιχειρήσεις - εργοδότες της παρ. 1 του άρθρου 1 του παρόντος κεφαλαίου, για όσο χρονικό διάστημα οι συμβάσεις των εργαζομένων τους τελούν σε αναστολή, και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 30η Νοεμβρίου 2020, υποχρεούνται να μην προβούν σε μειώσεις προσωπικού με καταγγελία σύμβασης εργασίας και σε περίπτωση πραγματοποίησής της, αυτή είναι άκυρη.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, sxjc είπε

Καλησπέρα σας, 

μήπως υπάρχει κάποια ανακοίνωση για τις αναστολές εργασίας Νοεμβρίου αν θα μπορέσουμε να κάνουμε νέες αιτήσεις ;

κάποια επιπλέον παράταση δηλαδή;

φυσικά και μέσα στον πανικό ξέχασα να στείλω μια ... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και εγώ τα ίδια, δοκίμασε κανείς αν δέχεται ορθές επαναλήψεις Νοεμβρίου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς , μέχρι στιγμής δέν προβλέπεται να ανοίξει εκ νέου το σύστημα για αναστολές Νοεμβρίου.

Εχω και εγώ μία περίπτωση πελάτη που , μου ξέφυγε η ημερομηνία και είχε μείνει αποθηκευμένη η δήλωση του στο ΕΡΓΑΝΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωχ ωχ ωχ, ξέχασα 2 δηλώσεις 11ου, με βλέπω χριστουγεννιάτικο τραπέζι με το κινητό κλειστό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Παυλάκης είπε

Ωχ ωχ ωχ, ξέχασα 2 δηλώσεις 11ου, με βλέπω χριστουγεννιάτικο τραπέζι με το κινητό κλειστό...

  όχι, μη φοβάσαι. Άνοιξε το. Θα σε πάρουν να σου ευχηθούν..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 17/12/2020 στις 7:42 ΜΜ, 750 είπε

Καλησπέρα , σε πληττόμενη επιχείρηση είχε γίνει προειδοποίηση απόλυσης στις 30/09 , με ημερομηνία απόλυσης 30/11 . Αυτή η καταγγελία θεωρείται άκυρη?

  https://www.taxheaven.gr/news/51710/dhlwseis-anastolwn-noembrioy-dhmosieyohke-h-apofash

 

1. Οι επιχειρήσεις - εργοδότες της παρ. 1 του άρθρου 1 του παρόντος κεφαλαίου, για όσο χρονικό διάστημα οι συμβάσεις των εργαζομένων τους τελούν σε αναστολή, και σε κάθε περίπτωση μέχρι και την 30η Νοεμβρίου 2020, υποχρεούνται να μην προβούν σε μειώσεις προσωπικού με καταγγελία σύμβασης εργασίας και σε περίπτωση πραγματοποίησής της, αυτή είναι άκυρη.

Ευχαριστώ και καλή δύναμη 

Από τη στιγμή που η προειδοποίηση απόλυσης έγινε στις 30/09 και ακολουθήθηκαν όλες οι νόμιμες διαδικασίες (υπογραφή εργαζομένου, ανέβασμα Εργάνη) δεν νομίζω ότι είναι άκυρη. Χρόνος καταγγελίας θεωρείται  ο χρόνος προειδοποίησης.

 

Πάρε και δεύτερη γνήμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, konatha είπε

Από τη στιγμή που η προειδοποίηση απόλυσης έγινε στις 30/09 και ακολουθήθηκαν όλες οι νόμιμες διαδικασίες (υπογραφή εργαζομένου, ανέβασμα Εργάνη) δεν νομίζω ότι είναι άκυρη. Χρόνος καταγγελίας θεωρείται  ο χρόνος προειδοποίησης.

 

Σε ευχαριστώ. Και εγώ την ίδια άποψη έχω. Μίλησα και με σεπε και αυτοί το ίδιο μου είπαν.

 Καλές γιορτές να έχεις με υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα , έχει τύχει σε κανέναν το εξής?

Δεν έχει υποβληθεί αποχώρηση σε έναν εργαζόμενο ηλεκτρονικά απο το 2019 , μπήκε σε αναστολή σε άλλη εταιρεία τον Νοέμβριο του 2020 και στην αρχική αίτηση του εργαζόμενου δεν επέλεξε κάτω κάτω ότι δεν ισχύει η εργασιακή σχέση με τον εργοδότη του 2019 και να βάλει λόγο χειρόγραφη κατάθεση αποχώρησης και δεν πληρώθηκε.

Έκανε τροποποίηση στην αίτηση του ο εργαζόμενος τώρα και δήλωσε ότι δεν ισχύει η εργασιακή σχέση του 2019 λόγω χειρόγραφης υποβολής εντύπου.

Στο υεκα του εργοδότη του 2019 εμφανίζεται χωρίς ημερομηνία αποχώρησης φυσικά ο εργαζόμενος.

Σε επόμενο επανέλεγχο του Εργάνη και του Υπουργείου, θα πληρωθεί ο εργαζόμενος για αναστολή Νοεμβρίου ή πρέπει να γίνει και κάτι ακόμη?Γνωρίζει κανείς?

Υπόψιν ότι ο εργοδότης του 2019 δεν έχει καταθέσει χειρόγραφα στον ΟΑΕΔ ακόμη την αποχώρηση, είχε δουλέψει για μια ημέρα το 2019 και το είχαν ξεχάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρόνια Πολλά σε όλους

Υπάρχει περίπτωση να δοθεί η δυνατότητα καταχώρησης αναστολής Νοεμβρίου...έχει ακουστεί κάτι?

Έχω βάλει σε αναστολή έναν εργαζόμενο στο διάστημα 01/11-06/11 και παρέλειψα να τον βάλω και για 07/11-30/11.

Οπότε έχω και πρόβλημα στην ΑΠΔ......αν με 018  θα στείλω  μόνο για 01-06/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έβαλα σε αναστολή έναν εργαζόμενο από 01/11-06/11 και παρέλειψα να τον βάλω και από 07/11-30/11, με αποτέλεσμα να μην έχει πληρωθεί.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει για τον 11/2020 για διορθώσεις?

Σχετικά με την ΑΠΔ 11/2020, τι να κάνω?

Να στείλω  με 018 κωδικό για τις 6 μέρες, και τις υπόλοιπες με 001?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Έβαλα σε αναστολή έναν εργαζόμενο από 01/11-06/11 και παρέλειψα να τον βάλω και από 07/11-30/11, με αποτέλεσμα να μην έχει πληρωθεί.

Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει για τον 11/2020 για διορθώσεις?

Σχετικά με την ΑΠΔ 11/2020, τι να κάνω?

Να στείλω  με 018 κωδικό για τις 6 μέρες, και τις υπόλοιπες με 001?

Από 07-30/11 ήταν κλειστός? Αν ναι, εγώ θα έστελνα με 018 για όλο το Νοέμβριο , και θα περίμενα μήπως ανοίξουν διορθώσεις για αναστολές Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξεχνάμε οριστικά το θέμα να ανοίξουν για διορθώσεις και νέες υποβολές το ΕΡΓΑΝΗ για Νοέμβριο ???

Αν κάποιος έχει άμεση πρόσβαση σε Επιμελητήριο ή Λογιστικό σύλλογο , μήπως μπορεί να το θέσει ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, TAS0S είπε

Το ξεχνάμε οριστικά το θέμα να ανοίξουν για διορθώσεις και νέες υποβολές το ΕΡΓΑΝΗ για Νοέμβριο ???

Αν κάποιος έχει άμεση πρόσβαση σε Επιμελητήριο ή Λογιστικό σύλλογο , μήπως μπορεί να το θέσει ?

 

Ναι ρε γμτ, αλλιώς ξεκινάω να πληρώνω από την τσέπη μου 2 από τους 200 που ξέχασα 🤬🤬🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω ότι έχουν βγάλει κάποια ανακοίνωση για ΑΠΔ Νοεμβρίου,θα την υποβάλουμε όπως και στον Μάρτιο που ξεκίνησε η πανδημία ,κωδικός 018 αν πας από πρόγραμμα,αλλιώς 18 αν το καταχωρείς με το χέρι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...