Προς το περιεχόμενο
  • 0

my data ερωτήσεις ....


dodos

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,Προσωπική μου γνώμη είναι οτι αυτό το έκτρωμα,θα το υποστηρίξουν και θα το κάνουν κανονική εφαρμογή με τις δικές μας πλάτες και εργατοώρες  .χρειάζεται επανασχεδιασμός και παράταση μεγάλη .

2 απλές ερωτήσεις :

1.δελτία αποστολής και γενικά η διακίνηση μπορεί να είναι χειρόγραφη και με βάση το δελτίο αποστολής το χειρόγραφο να εκδίδεται απο το πρόγραμμα το τιμολόγιο ? (τα δελτία αποστολής δεν διαβιβάζονται ετσι δεν είναι ?)

2.έχω πρόγραμμα της singular η οποία εξαγοράστηκε από την έψιλον

η έψιλον απ οτι ξέρω είναι ένας απο τους παρόχους .

θα ήθελα να ρωτήσω ,θα μπορούν να αποσταλούν από τα  λογιστικά μας προγράμματα στο my data  εκτός από αυτούς που θα διαβιβάζονται μέχρι της  20 του επομένου μηνα (είναι δηλαδή μέσα στα όρια η των 50 τιμολογίων η κάτω απο 50.000 τζίρο )και οι υπόλοιποι?που είναι πάνω από αυτά τα όρια και έχουν την υποχρέωση υποτίθεται για καθημερινή διαβίβαση ?

πρακτικά θα είναι δύσκολο ,απλά ρωτάω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και άρα θα εξακολουθόυν να έχουν χειρόγραφα τιμολόγια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, dodos είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ,Προσωπική μου γνώμη είναι οτι αυτό το έκτρωμα,θα το υποστηρίξουν και θα το κάνουν κανονική εφαρμογή με τις δικές μας πλάτες και εργατοώρες  .χρειάζεται επανασχεδιασμός και παράταση μεγάλη .

 

Καλημέρα φίλε dodo
Τα είπες όλα, δυστυχώς, φτιάξανε αυτό το πολύπλοκο πράγμα ,
βγάλανε τους λογιστές απο την διαβούλευση,
και κάνανε μόνο διαβούλευση με τις εταιρείες πληροφορικής..

Καλώς ή κακως οι εταιρείες θεωρήσανε την ομάδα του MyDATA
σαν τους "γκουρού" της πληροφορικής (μόνο που απο λογιστική
παιδεία είναι σκράπες),  και θεωρήσανε ότι
"έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα" αφού το λέει το υπουργείο.
Και κανείς δεν βγήκε να τους πεί...."ρε παιδια... τι κάνατε εκει?".
Επενδύσανε  όλοι σε αυτό το έκτρωμα, πέσανε χρήματα και εργατοώρες..
και τώρα λεει.. "αυτό δεν μπορεί να αλλάξει"

Αλλα απο την άλλη...
το θεωρώ άδικο να προσπαθούν να  το "κάτσουν" στην πλάτη των λογιστών , ντε και καλά.
Τι σημαίνει  "τώρα  αυτό δεν μπορεί να αλλάξει"??
Θα ταλαιπωρείται τώρα όλη η Ελλάδα επειδή κάποιοι
κάνανε λάθος, και βαριούνται τώρα να το ξ ανασχεδιάσουν?


Με τα ΔΑ ... καλά εκει θα γίνει χαμός στο ισωμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2 απλές ερωτήσεις :

1.δελτία αποστολής και γενικά η διακίνηση μπορεί να είναι χειρόγραφη και με βάση το δελτίο αποστολής το χειρόγραφο να εκδίδεται απο το πρόγραμμα το τιμολόγιο ? (τα δελτία αποστολής δεν διαβιβάζονται ετσι δεν είναι ?)

2.έχω πρόγραμμα της singular η οποία εξαγοράστηκε από την έψιλον

η έψιλον απ οτι ξέρω είναι ένας απο τους παρόχους .

θα ήθελα να ρωτήσω ,θα μπορούν να αποσταλούν από τα  λογιστικά μας προγράμματα στο my data  εκτός από αυτούς που θα διαβιβάζονται μέχρι της  20 του επομένου μηνα (είναι δηλαδή μέσα στα όρια η των 50 τιμολογίων η κάτω απο 50.000 τζίρο )και οι υπόλοιποι?που είναι πάνω από αυτά τα όρια και έχουν την υποχρέωση υποτίθεται για καθημερινή διαβίβαση ?

πρακτικά θα είναι δύσκολο ,απλά ρωτάω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και άρα θα εξακολουθόυν να έχουν χειρόγραφα τιμολόγια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επικρατεί ένα ψιλοχάος στο μυαλό μου....

τι έχω καταλάβει εγώ (γιατι παίζει να έχω καταλάβει κάτι άλλο απο αυτο που πραγματικά θα συμβεί)....

δεν έχω πάει σε σεμινάριο και ότι θα σας πω είναι δική μου άποψη η οποία ακόμα διαμορφώνεται. Οπότε μην λάβετε ως σωστό ότι πω.

 

κόβατε τα τιμολόγια των πελατών σας εσείς μέχρι σήμερα ??

αν όχι, όπως κόβανε μέχρι σήμερα τιμολόγια χειρογραφα, θα πάρουν μια πλατφόρμα που θα στέλνει σε real time τις συνόψεις και με μια μικρή εκπαίδευση θα εκδίδουν απο εκεί. Οπότε απο έσοδα είσαι οκ θα τα στέλνει το εμπορικό κατ'ευθείαν. Αν έχουν ήδη εμπορικό μιλάνε με την εταιρία για το real time, δε νομίζω ότι θα υπάρξει εταιρία που δεν θα το κάνει.

Για τον χαρακτηρισμό των εσόδων είδα έναν πίνακα που είχε σε κάτι οδηγίες η ΑΑΔΕ και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν με το να πείς μπαίνει στον κωδικό τάδε αν είναι χαρακτηρισμός ή απλα οδηγία προς το πρόγραμμα σε ποιο κωδικό του Ε3 πάει. 

============================

αν τα κόβατε εσείς, πολύ πιθανό να πρέπει το εμπορικό σας να στέλνει για τον πελάτη σας τις συνόψεις real time (και λεω πιθανό γιατι δεν είμαι καλός με τα προγράμματα) αλλά κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει θεωρώ..

έπίσης έχω καταλάβει ότι αυτα τα προγράμματα συνδέονται με εφαρμογές λογιστικής για να σου έρχονται τα έσοδα και εσύ να χαρακτηρίζεις αγορές και δαπάνες.  (αν και κάποιες πλατφόρμες απο ότι είδα υποστηρίζουν εισαγωγή αγορών και δαπανών και χαρακτηρισμό τους αν χαρακτηριμσός  σημαίνει να του πεις σε ποιο κωδικό του Ε3 πάνε).

 

Θα υπάρχει ένα κόστος για την επιχείρηση παραμετροποίησης, διασύνδεσης και δεν ξέρω γω τι άλλο.

 

Να βάλω και εγώ μια ερώτηση?...πάροχο ποιοι χρειάζονται ? δεν έχω καταλάβει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

επικρατεί ένα ψιλοχάος στο μυαλό μου....

τι έχω καταλάβει εγώ (γιατι παίζει να έχω καταλάβει κάτι άλλο απο αυτο που πραγματικά θα συμβεί)....

δεν έχω πάει σε σεμινάριο και ότι θα σας πω είναι δική μου άποψη η οποία ακόμα διαμορφώνεται. Οπότε μην λάβετε ως σωστό ότι πω.

 

κόβατε τα τιμολόγια των πελατών σας εσείς μέχρι σήμερα ??

αν όχι, όπως κόβανε μέχρι σήμερα τιμολόγια χειρογραφα, θα πάρουν μια πλατφόρμα που θα στέλνει σε real time τις συνόψεις και με μια μικρή εκπαίδευση θα εκδίδουν απο εκεί. Οπότε απο έσοδα είσαι οκ θα τα στέλνει το εμπορικό κατ'ευθείαν. Αν έχουν ήδη εμπορικό μιλάνε με την εταιρία για το real time, δε νομίζω ότι θα υπάρξει εταιρία που δεν θα το κάνει.

Για τον χαρακτηρισμό των εσόδων είδα έναν πίνακα που είχε σε κάτι οδηγίες η ΑΑΔΕ και ακόμα δεν έχω καταλάβει αν με το να πείς μπαίνει στον κωδικό τάδε αν είναι χαρακτηρισμός ή απλα οδηγία προς το πρόγραμμα σε ποιο κωδικό του Ε3 πάει. 

============================

αν τα κόβατε εσείς, πολύ πιθανό να πρέπει το εμπορικό σας να στέλνει για τον πελάτη σας τις συνόψεις real time (και λεω πιθανό γιατι δεν είμαι καλός με τα προγράμματα) αλλά κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει θεωρώ..

έπίσης έχω καταλάβει ότι αυτα τα προγράμματα συνδέονται με εφαρμογές λογιστικής για να σου έρχονται τα έσοδα και εσύ να χαρακτηρίζεις αγορές και δαπάνες.  (αν και κάποιες πλατφόρμες απο ότι είδα υποστηρίζουν εισαγωγή αγορών και δαπανών και χαρακτηρισμό τους αν χαρακτηριμσός  σημαίνει να του πεις σε ποιο κωδικό του Ε3 πάνε).

 

Θα υπάρχει ένα κόστος για την επιχείρηση παραμετροποίησης, διασύνδεσης και δεν ξέρω γω τι άλλο.

 

Να βάλω και εγώ μια ερώτηση?...πάροχο ποιοι χρειάζονται ? δεν έχω καταλάβει. 

 

 

Καλημέρα.

Αυτοί που τα εκδίδουν μόνοι τους χειρόγραφα δεν έχουν ενημερωθεί.

Και ούτε είναι πρόθυμοι να πάρουν πρόγραμμα για να τα στέλνουν οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Αυτοί που τα εκδίδουν μόνοι τους χειρόγραφα δεν έχουν ενημερωθεί.

Και ούτε είναι πρόθυμοι να πάρουν πρόγραμμα για να τα στέλνουν οι ίδιοι.

αν μιλάτε για επιχειρήσεις κάτω απο το όρια που βάλανε τοτε πιστευω ναι, μπορούνε να συνεχίσουν χειρόγραφο και να ανεβαίνουν οι συνόψεις απο την ειδική φόρμα καταχώρησης εως το περιθώριο που δώσανε 10 ή 20 του μήνα που ακολουθεί νομίζω. 

Αν έχουν όμως και λιανική εκεί γίνονται τα πράγματα ποιο περίπλοκα.

Να, άλλη μια ερώτηση, πχ φροντιστήριο που μέχρι σήμερα κόβει πάνω απο 50 χειρόγραφες ΑΠΥ, τι πρέπει να κάνει τώρα για να είναι εντάξει με τις τιμολογήσεις του ?? πρέπει να απευθυνθεί σε πάροχο ? που σημαίνει και πρόγραμμα εμπορικό + παροχος. Αλλιώς οι ΑΠΥ-ΑΛΣ πως θα  ανεβαίνουν  real time? (ή αλλιώς να πάρει φορολογικό μηχανισμό) ... λέω τρέλες ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

αν μιλάτε για επιχειρήσεις κάτω απο το όρια που βάλανε τοτε πιστευω ναι, μπορούνε να συνεχίσουν χειρόγραφο και να ανεβαίνουν οι συνόψεις απο την ειδική φόρμα καταχώρησης εως το περιθώριο που δώσανε 10 ή 20 του μήνα που ακολουθεί νομίζω. 

Αν έχουν όμως και λιανική εκεί γίνονται τα πράγματα ποιο περίπλοκα.

Να, άλλη μια ερώτηση, πχ φροντιστήριο που μέχρι σήμερα κόβει πάνω απο 50 χειρόγραφες ΑΠΥ, τι πρέπει να κάνει τώρα για να είναι εντάξει με τις τιμολογήσεις του ?? πρέπει να απευθυνθεί σε πάροχο ? που σημαίνει και πρόγραμμα εμπορικό + παροχος. Αλλιώς οι ΑΠΥ-ΑΛΣ πως θα  ανεβαίνουν  real time? (ή αλλιώς να πάρει φορολογικό μηχανισμό) ... λέω τρέλες ??

 

 

Ο πάροχος απευθύνεται σε μεγάλες εταιρείες.

Αν ακούσει την αμοιβή του παρόχου ο μικρομεσαίος θα λιποθυμήσει!

Το κυριότερο πρόβλημα, κατά την άποψή μου, είναι η παντελής έλλειψη ενημέρωσης, σχετικά με τη νέα υποχρέωση, των επιχειρήσεων.

Τεχνηέντως, το άφησαν σε εμάς και το κομμάτι της ενημέρωσης, ώστε να έχουμε όλη την ευθύνη.

Το λογικό θα ήταν να ξεκινήσει μία εκστρατεία ενημέρωσης προς όλες τις επιχειρήσεις και να δοθεί ένα περιθώριο προσαρμογής τουλάχιστον 2 ετών.

Και βέβαια όλα αυτά σε κανονικές συνθήκες, όχι μέσα σε πανδημία και με συνεχόμενα λοκντάουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ο πάροχος απευθύνεται σε μεγάλες εταιρείες.

Αν ακούσει την αμοιβή του παρόχου ο μικρομεσαίος θα λιποθυμήσει!

Το κυριότερο πρόβλημα, κατά την άποψή μου, είναι η παντελής έλλειψη ενημέρωσης, σχετικά με τη νέα υποχρέωση, των επιχειρήσεων.

Τεχνηέντως, το άφησαν σε εμάς και το κομμάτι της ενημέρωσης, ώστε να έχουμε όλη την ευθύνη.

Το λογικό θα ήταν να ξεκινήσει μία εκστρατεία ενημέρωσης προς όλες τις επιχειρήσεις και να δοθεί ένα περιθώριο προσαρμογής τουλάχιστον 2 ετών.

Και βέβαια όλα αυτά σε κανονικές συνθήκες, όχι μέσα σε πανδημία και με συνεχόμενα λοκντάουν.

σε αυτα μαζί σου +1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Υπάρχουν και επιχειρήσεις που κόβουν ακόμα χειρόγραφα πάνω  από 50 τμχ το μήνα ακόμα , αυτοί κάθε πότε θα τα ανεβάζουν οεο ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, giannis31 είπε

Καλησπέρα

Υπάρχουν και επιχειρήσεις που κόβουν ακόμα χειρόγραφα πάνω  από 50 τμχ το μήνα ακόμα , αυτοί κάθε πότε θα τα ανεβάζουν οεο ??????

Καλησπέρα.

Σε αυτούς αναφέρομαι κυρίως.

Δεν έχω ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε αυτούς αναφέρομαι κυρίως.

Δεν έχω ιδέα!

ειμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα..

αυτα δεν λέει να ανεβαίνουν real time ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

ειμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα..

αυτα δεν λέει να ανεβαίνουν real time ? 

Αφού  είναι στο χέρι ????

Μάλλον δεν έχουν  υπολογίσει  όλες τις παραμέτρους το τι συμβαίνει στην αγορά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, giannis31 είπε

Αφού  είναι στο χέρι ????

Μάλλον δεν έχουν  υπολογίσει  όλες τις παραμέτρους το τι συμβαίνει στην αγορά ....

Βάσει απόφασης είναι σε real time, πάντως, όσοι έχουν πάνω από 50000.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Βάσει απόφασης είναι σε real time, πάντως, όσοι έχουν πάνω από 50000.

Αυτό έχω καταλάβει εγώ.

για να εναι σε real time πρεπει να εχουν πανω απο 50000 και πανω απο 50 τιμολογια ,αλλιως αν ισχυει το ενα απο τα 2 τοτε μεχρι της 20 του επομενου αρα δεν περνουν προγραμμα στελνονται απο το λογιστικο μας προγραμμα

μην τα μπερδευουμε ποιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

για να εναι σε real time πρεπει να εχουν πανω απο 50000 και πανω απο 50 τιμολογια ,αλλιως αν ισχυει το ενα απο τα 2 τοτε μεχρι της 20 του επομενου αρα δεν περνουν προγραμμα στελνονται απο το λογιστικο μας προγραμμα

μην τα μπερδευουμε ποιο πολυ

Ο  τρόπος καταχώρησης στο mydata των τιμολογίων είναι :

1) Εμπορική διαχείριση

2) Λογιστικό πρόγραμμα (του λογιστή)

3) Φόρμα καταχώρησης.

 

Τα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ τιμολόγια ακόμα και σε μια επιχείρηση με πάνω από 50.000 τζίρο ΚΑΙ 50 τιμολόγια (π.χ ένα εστιατόριο που έχει ταμειακή και κόβει χειρόγραφα τιμολόγια) θα μπορούν να ''ανέβουν'' στο my data  μέσω του λογιστή (μέσω του λογιστικού προγράμματος).                                                                                                                Δεν είναι απαραίτητο να πάρει εμπορικό πρόγραμμα.

Ο πραγματικός χρόνος ισχύει μόνο σ αυτούς που έχουν εμπορική διαχείριση.

 

 

Η φόρμα καταχώρησης θεωρητικά είναι για κάποιον που δεν θέλει λογιστή και τηρεί τα βιβλία μόνος του (για αυτό είναι το όριο τα 50.000)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
54 λεπτά πριν, PATRASACC είπε

Ο  τρόπος καταχώρησης στο mydata των τιμολογίων είναι :

1) Εμπορική διαχείριση

2) Λογιστικό πρόγραμμα (του λογιστή)

3) Φόρμα καταχώρησης.

 

Τα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ τιμολόγια ακόμα και σε μια επιχείρηση με πάνω από 50.000 τζίρο ΚΑΙ 50 τιμολόγια (π.χ ένα εστιατόριο που έχει ταμειακή και κόβει χειρόγραφα τιμολόγια) θα μπορούν να ''ανέβουν'' στο my data  μέσω του λογιστή (μέσω του λογιστικού προγράμματος).                                                                                                                Δεν είναι απαραίτητο να πάρει εμπορικό πρόγραμμα.

Ο πραγματικός χρόνος ισχύει μόνο σ αυτούς που έχουν εμπορική διαχείριση.

 

 

Η φόρμα καταχώρησης θεωρητικά είναι για κάποιον που δεν θέλει λογιστή και τηρεί τα βιβλία μόνος του (για αυτό είναι το όριο τα 50.000)

 

 

 

 

Καλησπέρα.

Αυτό δεν το είχα καταλάβει.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αυτό δεν το είχα καταλάβει.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

TI ΘΑ ΠΕΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ,ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ,ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

έχεις κατω απο 50 τιμολόγια η κάτω απο 50.000 ,μπορείς να θες να τα πηγαίνεις στο λογιστή και μέχρι 20 του μηνά να τα στέλνει μετ ην σχετική χρέωση ,διότι και εμείς κάτι παραπάνω θα πληρώνουμε για το λογιστικό μας πρόγραμμα ποια ...

εναλλακτικά μπορείς σαν επιχειρηματίας να τα πληκτρολογήσεις μόνος σου στο  my data

είσαι πάνω απο τα όρια και πάνω απο 50 τιμολόγια και  πάνω απο 50.000 πρεπει να  πάρεις εμπορικό πρόγραμμα για να τα στέλνεις σε πραγματικο χρόνο .ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΙΑ

οι γιατροι και οι δικηγόροι που δε ειναι υποχρεοι σε ΦΗΜ πρεπει να να ανεβαζουν στην πλατφορμα ενα ενα τα παραστατικά πωλήσεων οχι όμως σε πραγματικό χρόνο

ΑΥΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, dodos είπε

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ

έχεις κατω απο 50 τιμολόγια η κάτω απο 50.000 ,μπορείς να θες να τα πηγαίνεις στο λογιστή και μέχρι 20 του μηνά να τα στέλνει μετ ην σχετική χρέωση ,διότι και εμείς κάτι παραπάνω θα πληρώνουμε για το λογιστικό μας πρόγραμμα ποια ...

εναλλακτικά μπορείς σαν επιχειρηματίας να τα πληκτρολογήσεις μόνος σου στο  my data

είσαι πάνω απο τα όρια και πάνω απο 50 τιμολόγια και  πάνω απο 50.000 πρεπει να  πάρεις εμπορικό πρόγραμμα για να τα στέλνεις σε πραγματικο χρόνο .ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΟΛΗ Η ΦΑΣΑΡΙΑ

οι γιατροι και οι δικηγόροι που δε ειναι υποχρεοι σε ΦΗΜ πρεπει να να ανεβαζουν στην πλατφορμα ενα ενα τα παραστατικά πωλήσεων οχι όμως σε πραγματικό χρόνο

ΑΥΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

 

 

Οι γιατροί και οι δικηγόροι που δεν είναι υπόχρεοι σε ΦΗΜ και έχουν και πάνω από 50 τιμολόγια και πάνω από 50000 τι κάνουν?

Γιατί δεν είναι υπόχρεοι να τα ανεβάζουν σε πραγματικό χρόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Οι γιατροί και οι δικηγόροι που δεν είναι υπόχρεοι σε ΦΗΜ και έχουν και πάνω από 50 τιμολόγια και πάνω από 50000 τι κάνουν?

Γιατί δεν είναι υπόχρεοι να τα ανεβάζουν σε πραγματικό χρόνο?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ ΑΑΔΕ ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, dodos είπε

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ ΑΑΔΕ ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ

 

Μιλάμε για το μπέρδεμα!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, dodos είπε

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ ΑΑΔΕ ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ

 

Σκέφτηκα και ένα άλλο παράδειγμα.

Οι φαρμακοποιοί που έχουν και ΦΗΜ και πάνω από 50 τιμολόγια και πάνω από 50000, σχεδόν όλοι, τι θα κάνουν?

Θα στέλνουν τις λιανικές μέσω ΦΗΜ σε πραγματικό χρόνο και τις χονδρικές στις 20 του επόμενου μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, HURRICANE33 είπε

Μιλάμε για το μπέρδεμα!

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

ΚΟΙΤΑ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΙ ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ '

ΔΕΝ ΘΑ δείξει έλεος κανένας ,αν δεν πρυτανεύσει η λογική να καταργηθεί την έχουμε βάψει...

μόνο μεταξύ μας μπορούμε να βοηθηθούμε ,αυτό λέω αλλιως είμαστε χαμένοι ,στο συγκεκριμένο θέμα επειδή είναι σοβαρό καλό είναι να είμαστε σύγουροι γι αυτα που γράφουμε δεν θέλω να πω τίποτα για το συνάδελφο παρπάνω έχει και αυτός τα δίκια του όπως όλοι μας

εγώ είμαι στην διαθεση όποιου θέλει να μιλησουμε ,δεν χωράνε εγωισμοί ποια ,είναι ζήτημα επιβιώσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Σκέφτηκα και ένα άλλο παράδειγμα.

Οι φαρμακοποιοί που έχουν και ΦΗΜ και πάνω από 50 τιμολόγια και πάνω από 50000, σχεδόν όλοι, τι θα κάνουν?

Θα στέλνουν τις λιανικές μέσω ΦΗΜ σε πραγματικό χρόνο και τις χονδρικές στις 20 του επόμενου μήνα?

μια απλη τιμολογιέρα θα παρουν,δεν λεει οτι εξαιρούνται αυτοί ,χωρίς φορολογικό μηχανισμό εφόσον  τις λιανικές τις εκδιδουν απο την ταμεική

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σεμινάριο της πασδε είπαν ότι για όλους ισχύει το μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.

Δεν υπάρχει υποχρεωτικό real time.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
36 λεπτά πριν, MAKIS74 είπε

Σε σεμινάριο της πασδε είπαν ότι για όλους ισχύει το μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα.

Δεν υπάρχει υποχρεωτικό real time.....

Καλησπέρα 

Στο πλάνο όμως που έχει δώσει η ΑΑΔΕ λέει real time , εδώ αρχίζει το μπέρδεμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...