Προς το περιεχόμενο
  • 0

ενοικια Δεκεμβρη πληττόμενων...


DENNY

Ερώτηση

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 ώρες πριν, DENNY είπε

Τα ενοίκια και για το Δεκέμβρη συνεχίζουν να είναι μειον 40% για όλους;;(κλειστους και πλττομενους;)

Καλησπέρα.

Επίσημα δεν υπάρχει κάτι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βγήκε δελτίο τύπου ότι ισχύει για όλους και τον Δεκέμβριο.

Εγκύκλιος με το νέο έτος..

https://www.taxheaven.gr/news/51887/epektash-metrwn-oikonomikhs-enisxyshs-gia-ton-mhna-dekembrio

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dynamoking είπε

Βγήκε δελτίο τύπου ότι ισχύει για όλους και τον Δεκέμβριο.

Εγκύκλιος με το νέο έτος..

https://www.taxheaven.gr/news/51887/epektash-metrwn-oikonomikhs-enisxyshs-gia-ton-mhna-dekembrio

 

 

Ευχαριστούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα εγώ θα ηθελα να άνω μια γενική ερώτηση για τις μειώσεις ενοικίων

π.χ έχω εγώ ένα πελάτη επαγγελματία πληττόμενο ,και του λέω βάλε ενοίκιο μειωμένο για το νοέμβριο βάση νόμου ,ενημερώση τον ιδιοκτήτη ,και αυτός δεν κάνει ποτέ δήλωση covid ...

έχει κάποιο θέμα ο πελάτης μου ? οχι νομίζω

απλά ο ιδιοκτήτης χάνει τα ευεργετήματα του νόμου?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dodos είπε

καλημέρα εγώ θα ηθελα να άνω μια γενική ερώτηση για τις μειώσεις ενοικίων

π.χ έχω εγώ ένα πελάτη επαγγελματία πληττόμενο ,και του λέω βάλε ενοίκιο μειωμένο για το νοέμβριο βάση νόμου ,ενημερώση τον ιδιοκτήτη ,και αυτός δεν κάνει ποτέ δήλωση covid ...

έχει κάποιο θέμα ο πελάτης μου ? οχι νομίζω

απλά ο ιδιοκτήτης χάνει τα ευεργετήματα του νόμου?

 

 

ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ,ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ COVID.

ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΦΕΚ ΟΤΙ ΤΑ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ 11/12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, dodos είπε

καλημέρα εγώ θα ηθελα να άνω μια γενική ερώτηση για τις μειώσεις ενοικίων

π.χ έχω εγώ ένα πελάτη επαγγελματία πληττόμενο ,και του λέω βάλε ενοίκιο μειωμένο για το νοέμβριο βάση νόμου ,ενημερώση τον ιδιοκτήτη ,και αυτός δεν κάνει ποτέ δήλωση covid ...

έχει κάποιο θέμα ο πελάτης μου ? οχι νομίζω

απλά ο ιδιοκτήτης χάνει τα ευεργετήματα του νόμου?

 

 

Ναι, μόνο ο ιδιοκτήτης χάνει τα ευεργετήματα.

Ο μισθωτής δεν έχει κάποια κύρωση, δικαιούται να πληρώσει μειωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, αν η κύρια ΚΑΔ δεν είναι πληττόμενη αλλά είναι η δευτερεύουσα, δικαιούται μείωση ενοικίου ; Ευχαριστώ 

Υ.Γ. βρήκα την απάντηση " ήτοι επιχείρησης η οποία έχει ενεργό, κύριο Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) στις 20 Μαρτίου 2020 έναν από τους αναγραφόμενους στο Παράρτημα, το οποίο και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας, ή της οποίας τα ακαθάριστα έσοδα ενεργού κατά τις 20 Μαρτίου 2020 ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας από τους αναγραφόμενους στο Παράρτημα, όπως αυτά προκύπτουν από την αρχική δήλωση φόρου εισοδήματος φορολογικού έτους 2018, είναι μεγαλύτερα από τα ακαθάριστα έσοδα που αντιστοιχούν στο κύριο ΚΑΔ στις 20 Μαρτίου 2020, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τον μήνα Νοέμβριο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο δεύτερο και τρίτο εδάφιο της παρ. 1 του δεύτερου άρθρου της από 20-03-2020 Π.Ν.Π. (Α' 68), όπως ισχύει."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, kosser είπε

Καλησπέρα, αν η κύρια ΚΑΔ δεν είναι πληττόμενη αλλά είναι η δευτερεύουσα, δικαιούται μείωση ενοικίου ; Ευχαριστώ 

Υ.Γ. βρήκα την απάντηση " ήτοι επιχείρησης η οποία έχει ενεργό, κύριο Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) στις 20 Μαρτίου 2020 έναν από τους αναγραφόμενους στο Παράρτημα, το οποίο και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της παρούσας, ή της οποίας τα ακαθάριστα έσοδα ενεργού κατά τις 20 Μαρτίου 2020 ΚΑΔ δευτερεύουσας δραστηριότητας από τους αναγραφόμενους στο Παράρτημα, όπως αυτά προκύπτουν από την αρχική δήλωση φόρου εισοδήματος φορολογικού έτους 2018, είναι μεγαλύτερα από τα ακαθάριστα έσοδα που αντιστοιχούν στο κύριο ΚΑΔ στις 20 Μαρτίου 2020, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τον μήνα Νοέμβριο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο δεύτερο και τρίτο εδάφιο της παρ. 1 του δεύτερου άρθρου της από 20-03-2020 Π.Ν.Π. (Α' 68), όπως ισχύει."

 

Καλησπέρα.

Ισχύει αυτό που βρήκες, αν τα έσοδα του δευτερεύοντος ΚΑΔ είναι μεγαλύτερα από του κύριου και είναι στη λίστα, το δικαιιούται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση με εναρξη μετά την 20/3/2020 που κλείνει από δημόσια αρχή, δικαιούται μείωση ενοικίου?Εκείνο το εδάφιο περί ενεργού καδ την 20/03/20 δημιουργεί σύγχυση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα . Η μείωση ενοικίου αφορά μόνο για την έδρα?   γιατί  στην περίπτωση μου υπάρχει :  ΕΔΡΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ

ΚΛΕΙΣΤΗ ΜΕ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ (ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ )  ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝ ΚΑΔ (ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ) ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ

ΕΣΟΔΑ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΟΝΔΡΙΚΩΣ) Η ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΔΡΑ Ή ΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ έχω άλλη απορία. 

Σε περίπτωση που το χαρτοσήμου  επιβαρύνει τον μισθωτή πως κάνετε την δήλωση   χόμπιτ ;

Δεν σας κτυπάει και σας την γυρνάει  πίσω;

Και σε συνδυασμό  με την επικύρωση  όλων  των ενεργών  μισθωτήριων  αυτό πως θα πέσει αυτόματα  του χρόνου  στο ε2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας

επιχειρηση που είναι σε αναστολή μπορεί να κάνει μείωση ενοικιου στο παιδί του που σπουδάζει σε άλλο τόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν, milo87 είπε

Καλησπέρα σας

επιχειρηση που είναι σε αναστολή μπορεί να κάνει μείωση ενοικιου στο παιδί του που σπουδάζει σε άλλο τόπο;

https://www.taxheaven.gr/news/52096/meiwsh-enoikioy-40-gia-ton-dekembrio-dhmosieyohke-h-apofash-me-toys-kad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, Locomondo είπε

Για τους εργαζόμενους σε αναστολή, υπάρχει μείωση στο ενοίκιο Δεκεμβρίου;

 

με κάψες .έτσι οπως βλέπω την απόφαση όχι .δεν βλέπω να μιλά αναφέρεται  πουθενά για μισθωτούς η Α1274/2020 

https://www.taxheaven.gr/circulars/35106/a-1274-2020

ΟΠΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ 

Α.1251/2020

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/51663/meiwsh-enoikioy-40-gia-ton-noembrio-dhmosieyohke-h-apofash-me-toys-kad

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον η τροποποίηση της ΠΝΠ της 30/03/2020, όπως επήλθε με τον Ν. 4753/2020, με την αναφορά  "απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος αρχής γενομένης από τον μήνα Νοέμβριο 2020", 

φαίνεται καλύπτει τους μισθωτούς σε αναστολή για όλο το διάστημα της αναστολής, χωρίς την υποχρέωση έκδοσης ειδικότερης Κ.Υ.Α. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αλλιώς. 

Είχα την εντύπωση πως είχε βγει κάτι τον Νοέμβρη, αλλά όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, Locomondo είπε

Μάλλον η τροποποίηση της ΠΝΠ της 30/03/2020, όπως επήλθε με τον Ν. 4753/2020, με την αναφορά  "απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος αρχής γενομένης από τον μήνα Νοέμβριο 2020", 

φαίνεται καλύπτει τους μισθωτούς σε αναστολή για όλο το διάστημα της αναστολής, χωρίς την υποχρέωση έκδοσης ειδικότερης Κ.Υ.Α. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αλλιώς. 

Είχα την εντύπωση πως είχε βγει κάτι τον Νοέμβρη, αλλά όχι.

 

Επειδή όπως είπα με καψες. 

Τελικά οι μισθωτοί δικαιούνται  την μείωση  μισθώματος για τον Νοέμβριο  κάί τον  Δεκέμβριο. 

ΆΠΟΨΗ μου ΟΧΙ.

Ρωτάω  γιατι  είχα την εντύπωση  ότι  δικαιούνται  και έχω κάνει Αλλά μάλλον  πρέπει  να μπω μέχρι αύριο να τα διορθώσω  και όχι τπτ  άλλο.

Κανονικά  έχω την έντυπώση  ότι δεν δέχεται  μηδενικά  ποσά. 

Μπλέξαμε  και ακόμα δεν ξεμπλεξαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Locomondo είπε

Διαφωνώ, σύμφωνα με το τελευταίο που έγραψα, πιστεύω πως δικαιούνται.

οκ συμφωνω μαζι σου ..με βολεύει αυτό άλλωστε . το αναφερει ο  νομος απλα δεν εχω δει τις αποφασεις εκει κολλησα .απο την αρχη το πα με καψες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...