Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πληρωμη ενφια για μεμονομενο ακινητο


IOANNIS ANTON

Ερώτηση

Για σας,

ο Πατερας μου θελει να με κανει γονικη παροχη ενα διαμερισμα. Για να γινει η μεταβιβασει χρειαζεται εκτος τον αλλον ενα πιστοποιτικο οτι εχει πληρωθει το ενφια.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:

πρεπει να ειναι πληρωμενο το ενφια για ολα τα ακινητα που βρισκονται στο Ε9 του πατερα μου η πρεπει να εξοφληθει το ενφια μονο για το ακινητο που θελει να μου μεταβιβασει?? Αν ειναι μονο για το ακινητο που πρεπει να απευθυνθω??

Διοτι ο πατερας μου δεν εχει μονο ενα ακινητο στο Ε9 του και δεν θελω να επιβαρηνθω με τα κοστος για τα αλλα του ακινητα που θα παραμεινουν στην κατοχη του.

Το ρωταω αυτο και για τον λογο οτι δεν εχουν εξοφληθει και τα ενφια τον προηγουμενον ετων και ετσι κι αλλιως εχει μαζευτει ενα ποσο.

Στο taxisnet μπορω εχω προσβασει και μπορω να δω ξεχωριστα την κατασταση τον ακινητον του και ποιο ειναι το ποσο του ενφια για καθε ενα. αλλα δεν με γινεται η δυνατοτιτα να πληρωσο ξεχωριστα.

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και με συγνωμη για τα ορθωγραφικα λαθη ειμαι απο το εξωτερικο και δεν βρηκα απαντηση στο ερωτηματα  μου σε αλλες σελιδες στο διαδικτιο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρέπει  να έχει πληρωθεί  τουλάχιστον  ο φόρος του ακινήτου  που επιθυμείς  να πάρεις το πιστοποιητικό. 

Αν πχ έχεις πέντε ακίνητα  από 200€ το καθένα  και συνολικό  ενφια  1.000€

Εσύ για να πάρεις  πιστοποιητικό  Πρέπει  να έχεις  πληρώσει  τουλάχιστον  1.000€ δλδ 200€ κάθε χρόνο  έτσι ώστε  να έχεις εξόφλησει το ενφια  του ακίνητου. 

Μιλά και με την συμβολαιογράφο  σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμη κι αν έχει πληρώσει 1000 δεν σημαίνει ότι έχει εξοφληθεί ο ΕΝΦΙΑ του ακινήτου που τον ενδιαφέρει. Πρέπει να απευθυνθεί στη ΔΟΥ για να κάνει τον διαχωρισμό και μετά να πληρώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, monty είπε

Ακόμη κι αν έχει πληρώσει 1000 δεν σημαίνει ότι έχει εξοφληθεί ο ΕΝΦΙΑ του ακινήτου που τον ενδιαφέρει. Πρέπει να απευθυνθεί στη ΔΟΥ για να κάνει τον διαχωρισμό και μετά να πληρώσει. 

Είσαι σίγουρη γι αυτό που λες.

Εγώ έχω καταλάβει δεν το χω κάνει στην πράξη   ότι αν πληρώσεις τα 200€ και ζητήσεις  πιστοποιητικό  για ακίνητο που έχει  ένφια  200€ σου το βγάζει πλέον   το σύστημα  ήλετρονικα  .

Αλλά και να μην το βγάζει οκ θα πάει και το παρει από  την εφορία. 

Και όχι πρώτα κάνει διαχωρίσμο  και μετά πληρωμή  .

Δλδ  ο διαχωρισμός  πως γίνεται;πληρώνει  σε άλλη τ.ο; δεν τονομίζω.

Βεβαια η ουσία που τον ενδιαφέρει  είναι αν πρέπει  να πληρώσει  5.000€ η 1.000€ να αλλά - αυτά οκ θα τα δει με τον συμβολαιογράφο  του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Είσαι σίγουρη γι αυτό που λες.

Εγώ έχω καταλάβει δεν το χω κάνει στην πράξη   ότι αν πληρώσεις τα 200€ και ζητήσεις  πιστοποιητικό  για ακίνητο που έχει  ένφια  200€ σου το βγάζει πλέον   το σύστημα  ήλετρονικα  .

Αλλά και να μην το βγάζει οκ θα πάει και το παρει από  την εφορία. 

Και όχι πρώτα κάνει διαχωρίσμο  και μετά πληρωμή  .

Δλδ  ο διαχωρισμός  πως γίνεται;πληρώνει  σε άλλη τ.ο; δεν τονομίζω.

Βεβαια η ουσία που τον ενδιαφέρει  είναι αν πρέπει  να πληρώσει  5.000€ η 1.000€ να αλλά - αυτά οκ θα τα δει με τον συμβολαιογράφο  του.

 

Ευχαριστο για της απαντησεις σας!

 

Αυτο ακριβος ειναι το θεμα αν γινεται να βγαλω π.χ εντολη πληρωμεις μονο για το συγκεκριμενο διαμερισμα που θελει να μου μεταβισει...

Γιατι στο taxisnet το δοκιμασα δεν γινεται...  Μαλλον για τον διαχωρισμο θα πρεπει να παω στην αρμοδια ΔΟΥ. Εχει καποιος κανει την συγκεκριμενη διαδικασια? Γιατι δεν νομιζει καποιος υπαλληλος της ΔΟΥ να σηκωσει τηλεφωνο η εστω να απαντησει σε email να μου δωσει απαντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ακριβώς δοκιμασες;

Πλήρωσες το ενφια που του αντίστοιχη  και δεν σου βγήκε  ήλετρονικα μετα  το πιστοποιητικό  ;

Τοτε 

Οκ πας στην έφορια και θα στο δώσουν. 

Πώς πληρωσες  όμως; με κάρτα  στο taxisnet  η με άλλον τρόπο;

Έχει φανεί  η πληρωμή  η όχι ακόμα κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Είσαι σίγουρη γι αυτό που λες.

Εγώ έχω καταλάβει δεν το χω κάνει στην πράξη   ότι αν πληρώσεις τα 200€ και ζητήσεις  πιστοποιητικό  για ακίνητο που έχει  ένφια  200€ σου το βγάζει πλέον   το σύστημα  ήλετρονικα  .

Αλλά και να μην το βγάζει οκ θα πάει και το παρει από  την εφορία. 

Και όχι πρώτα κάνει διαχωρίσμο  και μετά πληρωμή  .

Δλδ  ο διαχωρισμός  πως γίνεται;πληρώνει  σε άλλη τ.ο; δεν τονομίζω.

Βεβαια η ουσία που τον ενδιαφέρει  είναι αν πρέπει  να πληρώσει  5.000€ η 1.000€ να αλλά - αυτά οκ θα τα δει με τον συμβολαιογράφο  του.

 

Αγοράκι και μάλιστα σιτεμένο είμαι βρε...... :lol:

Αυτό που λέω το έχω συναντήσει στην πράξη. Αυτά που έχεις πληρώσει μέχρι σήμερα (πχ το 1000ρικο) πηγαίνει στο συνολικό ενφια. Μετά η ΔΟΥ σου βγάζει ξεχωριστή πληρωμή για το μεμονωμένο ακίνητο που θέλεις να μεταβιβάσεις. Συνήθως το κανονίζει ο συμβολαιογράφος. Το έχω συναντήσει κάμποσες φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισχύει αυτό που έγραψε ο συνάδελφος @monty

Η διαδικασία αποπληρωμής ΕΝΦΙΑ (γιά συγκεκριμένο ακινήτο) γίνεται μόνο στη ΔΟΥ (πρός το παρόν).

Σου βγάζουν εκεί διπλότυπο , το πληρώνεις με την κάρτα σου επιτόπου και στη συνέχεια σου εκδίδουν και το πιστοποιητικό για το συμβολαιογράφο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/11/2020 στις 7:26 ΜΜ, TAS0S είπε

Ισχύει αυτό που έγραψε ο συνάδελφος @monty

Η διαδικασία αποπληρωμής ΕΝΦΙΑ (γιά συγκεκριμένο ακινήτο) γίνεται μόνο στη ΔΟΥ (πρός το παρόν).

Σου βγάζουν εκεί διπλότυπο , το πληρώνεις με την κάρτα σου επιτόπου και στη συνέχεια σου εκδίδουν και το πιστοποιητικό για το συμβολαιογράφο.

 

 

να κάνω μια ερώτηση όμως  γιατί ψιλό μπερδεύτηκα .

έχω δυο ακίνητα με ενφια 1.000 ευρω το ένα 500 ευρω και το άλλο 500 ευρω.

πληρώνω  ηλεκτρονικα  με κάρτα στο taxisnet  τα 500 ευρω και πάω να βγάλω ηλεκτρονικό  πιστοποιητικο και μου λete  ότι δεν βγαίνει . οκ αν παω στην εφορια να τo πάρω ,δεν θα μου το δώσουν; θα με βάλουν να πληρώσω και τα υπολοιπα  500 ευρω του  μη μεταβιαβζομενου ακίνητου επειδη δεν πήγα απο εκεί να μου κάνουν αυτό που αναφέρετε; δεν το  νομιζω . 

χωριά που σε κάποιες περιπτώσεις έχω την εντυπωση ότι βγαίνει ηλεκτρονικα  ..το χω διαβάσει δεν το χω δει στην πραξη εκτος αν ειχα καταλαβει κατι λαθος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, 125883623 είπε

να κάνω μια ερώτηση όμως  γιατί ψιλό μπερδεύτηκα .

έχω δυο ακίνητα με ενφια 1.000 ευρω το ένα 500 ευρω και το άλλο 500 ευρω.

πληρώνω  ηλεκτρονικα  με κάρτα στο taxisnet  τα 500 ευρω και πάω να βγάλω ηλεκτρονικό  πιστοποιητικο και μου λete  ότι δεν βγαίνει . οκ αν παω στην εφορια να τo πάρω ,δεν θα μου το δώσουν; θα με βάλουν να πληρώσω και τα υπολοιπα  500 ευρω του  μη μεταβιαβζομενου ακίνητου επειδη δεν πήγα απο εκεί να μου κάνουν αυτό που αναφέρετε; δεν το  νομιζω . 

χωριά που σε κάποιες περιπτώσεις έχω την εντυπωση ότι βγαίνει ηλεκτρονικα  ..το χω διαβάσει δεν το χω δει στην πραξη εκτος αν ειχα καταλαβει κατι λαθος . 

Για τα 500 ευρώ που θα πληρώσεις από μόνος σου εκ των προτέρω στο taxisnet , δέν υπάρχει δυνατότητα επιμερισμού του φόρου ανά ακίνητο.

Αρα η πληρωμή σου περιλαμβάνει αναλογία φόρου επί του συνόλου των ακινήτων του εκκαθαριστικού.

Στο πρόγραμμα της ΔΟΥ όμως υπάρχει δυνατότητα να φαίνεται ότι πληρώθηκε ο ΕΝΦΙΑ του συγκεκριμένου ΑΤΑΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επομένως οκ το πληρώνω (500€)και πάω στην έφορια να το παρω.

Σωστά;

Απλά επειδή  μου αναφέρεται  ότι Δεν βγαίνει ήλετρονικα  καλύτερα ειναι  αφού θα πας που  θα πας εφορία   να το πληρώσεις εκει;

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, 125883623 είπε

Επομένως οκ το πληρώνω (500€)και πάω στην έφορια να το παρω.

Σωστά;

Απλά επειδή  μου αναφέρεται  ότι Δεν βγαίνει ήλετρονικα  καλύτερα ειναι  αφού θα πας που  θα πας εφορία   να το πληρώσεις εκει;

Σωστά;

Οχι

Δέν πληρώνεις τίποτε από πρίν.

Πάς στη ΔΟΥ με τα χαρτιά του συμβολαιογράφου (περί μεταβίβασης) , σου εκδίδουν από εκεί το διπλότυπο , πληρώνεις επιτόπου με την κάρτα σου και σου φτιάχνουν στη συνέχεια πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για το συγκεκριμένο ακίνητο. (με την ελπίδα ότι δέν έχουν μαζεμένες εκκρεμότητες,γιατί αλλιώς θα το στείλουν με μήνυμα στο λογαριασμό σου στο taxis).

*Στην πράξη , οι περισσότεροι (με την προκαταβολή της αγοραπωλησίας) προτιμούν να αποπληρώσουν όλο τον ΕΝΦΙΑ και να βγάλουν μετά ηλεκτρονικά το πιστοποιητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...