Προς το περιεχόμενο

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 49/2020 ΕΦΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 100.000 ΝΕΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


tst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο επιδοτούμενος έχει και ταμείο προνοίας εργατουπαλλήλων μετάλλου (ΚΑΔ 0014 και Πακέτο 0024) ,στην υποβολή της ΑΠΔ βγάζει το μήνυμα ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΔ σε σχέση με τον τύπο αποδοχών 901.Εχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tst είπε

Αν ο επιδοτούμενος έχει και ταμείο προνοίας εργατουπαλλήλων μετάλλου (ΚΑΔ 0014 και Πακέτο 0024) ,στην υποβολή της ΑΠΔ βγάζει το μήνυμα ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΔ σε σχέση με τον τύπο αποδοχών 901.Εχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό το πρόβλημα?

Εχω ήδη υποβάλλει ερώτημα στο ΙΚΑ αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. Δεν υπάρχει άλλος με το ίδιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας,

και σε περίπτωση προσωπικού πώλησης (με επικουρική ασφάλιση 101/3129 & 024 & 026)  βγάζει το ίδιο σφάλμα. Λογικά δεν υπήρχε πρόβλεψη για επικουρική ασφάλιση στο πρόγραμμα των 100.000 θέσεων και θα περιμένουμε ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ που θα ερμηνεύει - διορθώνει την προηγούμενη νέα εγκύκλιο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μιλήσει μαζί τους 3 φορές και κάθε φορά που μιλούσα έστελνα ξανά το mail καθότι μου το ζήταγαν για να το βρουν εύκολα. Δεν μου έχουν απαντήσει μέχρι τώρα. Από σήμερα κατέβασαν και τα τηλέφωνα Εχει χαθεί η μπάλλα ,καθώς το πρόβλημα είναι με όλα τα επικουρικά.Τα τηλέφωνα τους είναι 2105285581,2105285583 και 2105285585.Απηύδησα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tst είπε

Από σήμερα κατέβασαν και τα τηλέφωνα

 

 

4 ώρες πριν, tst είπε

Εχω μιλήσει μαζί τους 3 φορές

  Εμ και εσύ τι ενοχλείς..?      και εγώ είχα ίδια περίπτωση, αλλά επειδή το επικουρικό ήταν μόνο 2 ευρώ , δεν ασχολήθηκα.  Αν ήταν το ποσό μεγάλο , θα περίμενα.  Πιστεύω μέχρι 30/11 δε θα έχουν φτιάξει τίποτα. Αν το βάλεις επιδότηση εργαζομένου, το παίρνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 750 είπε

 

 

  Εμ και εσύ τι ενοχλείς..?      και εγώ είχα ίδια περίπτωση, αλλά επειδή το επικουρικό ήταν μόνο 2 ευρώ , δεν ασχολήθηκα.  Αν ήταν το ποσό μεγάλο , θα περίμενα.  Πιστεύω μέχρι 30/11 δε θα έχουν φτιάξει τίποτα. Αν το βάλεις επιδότηση εργαζομένου, το παίρνει? 

1.Κατάφερα να μιλήσω το μεσημέρι.Μου είπαν ότι θα το λύσουν σε 2-3 μέρες.

2.Δεν έχει σημασία αν είναι μικρό η μεγάλο το ποσό.Μπορεί να σου χαλάσει την επιδότηση και να ψάχνεσαι.

3.Τι εννοείς να το βάλω επιδότηση εργαζόμενου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 750 είπε

Στη ΑΠΔ έχει πεδίο επιδότηση ασφαλισμένου  

Η 49/2020 αναφέρει: ' Δεδομένου ότι, το σύνολο των εισφορών (εργατικών και εργοδοτικών) των αντίστοιχων εγγραφών δεν θα καταβληθούν από τους εργοδότες, λόγω κρατικής επιδότησής τους, στην καταχώριση στοιχείων στην Α.Π.Δ. στο Πεδίο 44: «Επιδότηση Εργοδότη (%)», συμπληρώνεται η τιμή 100, χωρίς να συμπληρωθεί το Πεδίο 43: «Επιδότηση Ασφαλισμένου (ΠΟΣΟ)», όπου καταχωρείται υποχρεωτικά η «τιμή» 0. Το σύνολο του ποσού των ασφαλιστικών εισφορών που αντιστοιχεί στην προαναφερθείσα 100% επιδότηση καταχωρείται στο Πεδίο 45 «Επιδότηση Εργοδότη» (ΠΟΣΟ)". Αρα δεν μπορώ να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη δέν έχουν διορθώσει κάτι , όσον αφορά το μήνυμα λάθους στην επικουρική ασφάλιση.

Αν βάλεις 901 τύπο αποδοχών ... δέν φεύγει η ΑΠΔ

 

Αν βάλεις 01 τύπο αποδοχών και στο πεδίο 44 : 100% και αντίστοιχα στο πεδίο 45 : όλο το ασφάλιστρο της επικουρικής ... περνάει τον έλεγχο η ΑΠΔ και μπορεί να γίνει η αποστολή της.

Είναι λάθος όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TAS0S είπε

Ακόμη δέν έχουν διορθώσει κάτι , όσον αφορά το μήνυμα λάθους στην επικουρική ασφάλιση.

Αν βάλεις 901 τύπο αποδοχών ... δέν φεύγει η ΑΠΔ

 

Αν βάλεις 01 τύπο αποδοχών και στο πεδίο 44 : 100% και αντίστοιχα στο πεδίο 45 : όλο το ασφάλιστρο της επικουρικής ... περνάει τον έλεγχο η ΑΠΔ και μπορεί να γίνει η αποστολή της.

Είναι λάθος όμως.

 

Συμφωνώ απολύτως. Το ωραίο είναι ότι μετά από τόσα τηλέφωνα, μέιλ, υποσχέσεις κ.λ.π μας απάντησαν με την παράταση της 4/12 ,την οποία έδωσαν για να προσαρμόσουμε τα προγράμματα μας(!).

Αυτό που έκανα εγώ ήταν:1.Να πληρώσει ο εργοδότης το ποσό.

2.Να υποβάλλω την ΑΠΔ με το συγκεκριμένο λάθος με αποτέλεσμα να μου δώσει χρόνο το σύστημα μέχρι 21/12 για την ορθή επανυποβολή και να αναμένω στωικά τις διορθώσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tst είπε

Συμφωνώ απολύτως. Το ωραίο είναι ότι μετά από τόσα τηλέφωνα, μέιλ, υποσχέσεις κ.λ.π μας απάντησαν με την παράταση της 4/12 ,την οποία έδωσαν για να προσαρμόσουμε τα προγράμματα μας(!).

Αυτό που έκανα εγώ ήταν:1.Να πληρώσει ο εργοδότης το ποσό.

2.Να υποβάλλω την ΑΠΔ με το συγκεκριμένο λάθος με αποτέλεσμα να μου δώσει χρόνο το σύστημα μέχρι 21/12 για την ορθή επανυποβολή και να αναμένω στωικά τις διορθώσεις τους.

Καλημέρα.

Τους έβαλες να πληρώσουν παραπάνω δηλαδή?

Ή το σωστό βάσει της νέας εγκυκλίου?

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Τους έβαλες να πληρώσουν παραπάνω δηλαδή?

Ή το σωστό βάσει της νέας εγκυκλίου?

Ευχαριστώ.

 

Οχι, πλήρωσαν το σωστό βάσει εγκυκλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα λύθηκε σήμερα 1/12 (ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ).Αλλά προσέξτε Στην ταυτότητα συμπεριλαμβάνει και το ποσό του επιδοτούμενου(!!!),οπότε πρέπει να το αφαιρέσετε.

Πόσο ανεγκέφαλοι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...