Προς το περιεχόμενο
  • 0

Mειωση ενοικίων ,διαδικασία....


DENNY

Ερώτηση

Επειδη έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αυτονόητο , η διαδικασία που ακολουθούμε ΤΩΡΑ για αναστολές , ενοίκια , είναι η ίδια;

Δλδ μαζί με την αναστολή των εργαζόμενων δηλώνονται και τα ενοίκια;Και ο ιδιοκτήτης πότε κάνει τη δήλωση covid για το Νοεμβριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
5 ώρες πριν, DENNY είπε

Επειδη έχω αρχίσει να αμφιβάλλω για το αυτονόητο , η διαδικασία που ακολουθούμε ΤΩΡΑ για αναστολές , ενοίκια , είναι η ίδια;

Δλδ μαζί με την αναστολή των εργαζόμενων δηλώνονται και τα ενοίκια;Και ο ιδιοκτήτης πότε κάνει τη δήλωση covid για το Νοεμβριο;

Καλησπέρα.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δηλώσουμε το ενοίκιο στη δήλωση αναστολής.

Αρκεί η δήλωση covid από τους ιδιοκτήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα δεν είχε σχετικά πεδία η δήλωση αναστολής εργασίας αυτή τη φορά. Άρα και εγώ υπέθεσα ότι θα αρκεί η δήλωση του ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, ElenaS είπε

Μα δεν είχε σχετικά πεδία η δήλωση αναστολής εργασίας αυτή τη φορά. Άρα και εγώ υπέθεσα ότι θα αρκεί η δήλωση του ιδιοκτήτη.

αρκεί και αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει απόδειξη τότε θα τυπώσει την αναστολή.  απλά ότι τέθηκε ,όχι αν δήλωσε αφμ ιδιοκτήτη. (αυτό δεν υπάρχει πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 hours ago, PROAKIS said:

αρκεί και αν ο ιδιοκτήτης ζητήσει απόδειξη τότε θα τυπώσει την αναστολή.  απλά ότι τέθηκε ,όχι αν δήλωσε αφμ ιδιοκτήτη. (αυτό δεν υπάρχει πλέον).

Από που θα τυπώσει την αναστολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, RioSif είπε

Από που θα τυπώσει την αναστολή?

εκεί που κάνει αποδοχή ο εργαζόμενος (που δεν απαιτείται -η αποδοχή-αν έχει ξανακάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 hours ago, PROAKIS said:

εκεί που κάνει αποδοχή ο εργαζόμενος (που δεν απαιτείται -η αποδοχή-αν έχει ξανακάνει).

Βγάζει την βεβαίωση του Μαρτίου, με τις ημερομηνίες του Μαρτίου οπότε δεν μπορεί να αποδείξει ότι είναι τώρα σε αναστολή. Εκτός αν το διορθώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, RioSif είπε

Βγάζει την βεβαίωση του Μαρτίου, με τις ημερομηνίες του Μαρτίου οπότε δεν μπορεί να αποδείξει ότι είναι τώρα σε αναστολή. Εκτός αν το διορθώσουν

υπέβαλλε ο εργοδότης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ συννενόηση με τον ενοικιαστη - ιδιοκτήτη, ο ιδιοκτήτης θα κάνει δηλωση covid για το Νοέμβριο. 

Στην δηλωση αναστολής στο εργάνη δεν υπάρχουν τα πεδία που υπήρχαν όπως ήδη αναφέρθηκε.

Για τους τύπους, μπορεί ο ενοικιαστής γραπτώς να ζητήσει να ενεργοποιηθεί η συγκεκριμένη διευκόλυνση. 

Εφόσον ζητηθεί απο τον ενοικιαστή η μείωση είναι υποχρεωτική να την αποδεχθεί ο εκμισθωτής για το Νοέμβριο.

Τώρα αμα υπάρχουν θέματα μεταξύ των δύο μην ρωτάτε. Ο ένας βάζει το μειωμένο ενοίκιο και ο άλλος κάνει ότι τον φωτίσει ο θεός.

 

Σκέψη --> Σε τι εξυπυπηρετεί να κάνει δήλωση αναστολής αν δεν έχει προσωπικό? δεν υπάρχουν αποφάσεις με τα ΚΑΔ που αναστέλλεται η δραστηριότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδιοκτήτης ενοικιάζει γραφείο σε δικηγόρους. Το γραφείο βρίσκεται στην Εύβοια(όχι αυξημένου κινδύνου).

Δικαιούνται οι δικηγόροι μείωση ενοικίου?

Στο συμφωνητικό στο ΤΑΧΙΣ, δίπλα στο Pdf έχει το σταυρό και δίπλα έγινε μείωση covid (αφορούσε τον Μάιο)

Δεν θα έπρεπε να βγάζει και πάλι ¨δήλωση covid"?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας , πότε θα γίνει η δήλωση covid για τα ενοίκια Νοεμβρίου ? Ρωτάω επειδή στο ημερολόγιο του κόμβου είναι σήμερα , αλλά δεν βλέπω τίποτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στο ταχις μεσαδεν υπαρχει επιλογη για Νοεμβρη...

προσωπικα πιστευω είναι πάααρα πολύ νωρις για το νοεμβριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ιδιοκτήτης υπέβαλε δήλωση covid για Μάιο Ιούνιο, ενώ στην πραγματικότητα, ο ενοικιαστής πλήρωσε ακέραιο το ενοίκιο.

Μπορεί να κάνει διορθωτική και να ακυρώσει τη μείωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Ιδιοκτήτης υπέβαλε δήλωση covid για Μάιο Ιούνιο, ενώ στην πραγματικότητα, ο ενοικιαστής πλήρωσε ακέραιο το ενοίκιο.

Μπορεί να κάνει διορθωτική και να ακυρώσει τη μείωση?

Δεν ξέρω αν κάνεις τροποποιητική covid και βάλεις ίδιο ποσό στο αρχικό και στο τελικό μίσθωμα αν θα στο δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και επειδή λόγω covid οι ζημίες χρήσης πάνε στα ύψη και τρώνε το κεφάλαιο ,θά έχουμε αυξήσεις Κεφαλαίου ή κάτι άλλο ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Μπήκα να υποβάλλω δήλωση covid για ιδιοκτήτη που νοικιάζει σε κομμωτήριο για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. ΑΝτίστοιχα είχε υποβληθεί και στο πρώτο lockdown για τους μήνες που δικαιούταν τη μείωση. Πλέον όμως δεν είναι ενεργό το κουμπί δήλωση covid δίπλα απο τη συγκεκριμένη εκμίσθωση ενώ έχω διαβάσει ότι άνοιξε. Ξέρει κανείς γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, mannikos είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Μπήκα να υποβάλλω δήλωση covid για ιδιοκτήτη που νοικιάζει σε κομμωτήριο για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο. ΑΝτίστοιχα είχε υποβληθεί και στο πρώτο lockdown για τους μήνες που δικαιούταν τη μείωση. Πλέον όμως δεν είναι ενεργό το κουμπί δήλωση covid δίπλα απο τη συγκεκριμένη εκμίσθωση ενώ έχω διαβάσει ότι άνοιξε. Ξέρει κανείς γιατί υπάρχει αυτό το πρόβλημα;

Καλησπέρα.

Πας στην ήδη υποβληθείσα δήλωση covid και κάνεις τροποποιητική, συμπληρώνοντας τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...