Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μισθωτήρια στο TAXISNET έως 4/12


adel

Ερώτηση

Συνάδελφοι παρακάτω copy/paste από το ημερολόγιο του taxheaven. Σύμφωνα με το α) μπορούμε να ανεβάσουμε έως 4/12 οποιοδήποτε μισθωτήριο (οποιασδήποτε ημερομηνίας) που  ήταν σε ισχύ στις 12/6.

Συμφωνείτε ?

 

Υποβολή δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας μέσω διαδικτύου α) για συμφωνίες μίσθωσης, αρχικές ή τροποποιητικές, λόγω σιωπηρής παράτασης αυτών ή λόγω μεταβολής του όρου της συμφωνίας που αφορά στο ποσό του μισθώματος, οι οποίες ήταν σε ισχύ μέχρι και την 12η Ιουνίου 2020 και δεν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά δήλωση, β) μισθώσεων οι οποίες έχουν συναφθεί πριν την 1.1.2014, για τις οποίες δεν υπήρχε υποχρέωση υποβολής δήλωσης και γ) περιπτώσεων που συμφωνίες μίσθωσης, για τις οποίες έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά ή έχει κατατεθεί στη Δ.Ο.Υ. δήλωση, έχουν λυθεί μέχρι την 12η Ιουνίου 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, PATRASACC είπε

Μεγάλο πρόβλημα δημιουργεί η αρχική σχεδίαση της πλατφόρμας των μισθωτηρίων π.χ δεν γίνεται να μην εμφανίζει το όνομα του μισθωτή.

ή θα μπορούσε να έχει φίλτρο ανά μισθωτή και όλο αυτό που μας βάζουν να τους φτιάξουμε να είναι πιο απλό κ πιο γρήγορο.

Καλημέρα.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Έχω έναν σύλλογο που νοικιάζει 15 διαμερίσματα και για να βρω τις λύσεις μπαίνω σε ένα ένα και σημειώνω αριθμό υποβολής και όνομα μπας και βρω άκρη.

Μιλάμε για χαμαλοδουλειά χωρίς κανέναν λόγο.

Έπρεπε να πουν από 1/1/2021 δηλώνονται οι λύσεις έως το τέλος του επόμενου μήνα.

Τι μας νοιάζει τι έγινε από το 2014 έως τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

Ναι απλά άποψη μου είναι επειδή  δεν τους επειρεαζει  σε τομεα  εσόδων  και επειδή  οι φορολογικές  δηλώσεις  θα ανοίξουν  του χρόνου  .

Άποψη μου πρέπει  να δώσουν  παράταση  μαζί με σαφή οδηγίες  τι ακριβώς θέλουν  να κάνουμε  .τουλάχιστον  εγώ δεν χω ξεκάθαρο  στο μυαλό μου. 

Πχ

Έχω ένα μισθωτήριο 2014 ηλετρονικο  και μετα απο αυτο εχ8υν γίνει 3 αναναιωσεις  .

Κάνω σε κάποιο από τα 4 λύση ναι η οχι; 

Αν έχω το πρώτο μονο  του και τα επομένα  δύο αναναιωση  πάνω σε αυτό τοτε τι κάνω κτλ.

Έχω έναν που δεν του ανοίγει  καν να κάνω λύση σε κανένα  από τα 15 μισθωτήρια  που έχει μέσα  στον  λογαριασμό του  .τι κάνω  ;σε αυτόν δεν μου ανοίγει  ούτε  τα χομπτιτ  ; τι κάνω κτλ.

Στην πράξη  μου προέκυψαν  αρκετά  πράγματακια θέματακια. 

Καλό μεσημέρι.

Σε αυτό που ρωτάς η ΑΑΔΕ μου απάντησε

"Βάσει της ΠΟΛ 1139/20 σε περίπτωση που συμφωνία μίσθωσης, για την οποία έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά ή έχει κατατεθεί στη Δ.Ο.Υ. «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας», έχει λυθεί μέχρι την 12η Ιουνίου 2020, ο εκμισθωτής υποχρεούται να δηλώσει μέχρι την 30η Σεπτεμβρίου 2020 την ημερομηνία της λύσης, διαφορετικά η συμφωνία της μίσθωσης θεωρείται ότι είναι σε ισχύ.». Εφόσον η δήλωση σας παρέχει τη δυνατότητα, μπορείτε να προβείτε στην υποβολή της δήλωσης λύσης.

Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Α.Α.Δ.Ε. Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων"

Νομίζω ότι η τελευταία πρόταση απαντά στο ερώτημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/11/2020 στις 5:45 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Πρέπει να κάνεις τροποποιητική δήλωση της αρχικής δήλωσης μίσθωσης με την αύξηση του μισθώματος.

Μετά να κάνεις δήλωση covid, γράφοντας το αυξημένο αρχικό ποσό και το 60% αυτού.

Έτσι, θα συμφωνεί το μίσθωμα της δήλωσης μίσθωσης με το αρχικό μίσθωμα της δήλωσης covid.

Έκανα τροποποιητική της αρχικής, τη δέχθηκε ( τι άλλο μπορούσε να κάνει). Στο πεδίο που, συνήθως λέει " δήλωση covid" ,τώρα αναγράφει "έχει γίνει δήλωση covid" γιατί διαβάζει την αρχική covid-δήλωση. Τα γράφω αυτά για να τα διαβάσουν και όσοι άλλοι βρίσκονται σε αντίστοιχη κατάσταση. Θα σας ενημερώσω και για την μετέπειτα εξέλιξη την covid-δήλωσης, αν θα την αποδεχθεί μετά την τροποποιητική. Ό,τι καταλάβατε, καταλάβατε.

Ευχαριστώ πάλι, Hurricane33 και καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, kokona είπε

Έκανα τροποποιητική της αρχικής, τη δέχθηκε ( τι άλλο μπορούσε να κάνει). Στο πεδίο που, συνήθως λέει " δήλωση covid" ,τώρα αναγράφει "έχει γίνει δήλωση covid" γιατί διαβάζει την αρχική covid-δήλωση. Τα γράφω αυτά για να τα διαβάσουν και όσοι άλλοι βρίσκονται σε αντίστοιχη κατάσταση. Θα σας ενημερώσω και για την μετέπειτα εξέλιξη την covid-δήλωσης, αν θα την αποδεχθεί μετά την τροποποιητική. Ό,τι καταλάβατε, καταλάβατε.

Ευχαριστώ πάλι, Hurricane33 και καλό μεσημέρι.

Θα τη δεχθεί και την covid.

 Έτσι γράφει σε όλες τις δηλώσεις covid.

Μπαίνεις στην ήδη υποβληθείσα δήλωση covid και συμπληρώνεις τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βγήκε ένα δελτίο τύπου. 

Ακόμα δεν έχω δει επίσημη  απόφαση. 

Αν και εμένα με νοιάζουν  περίσοτερό  οι λεπτομέριες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακόμα εκπρόθεσμες τις βγάζει...έχει  κανείς ιδέα αν θα τα υποβάλλουμε παρ όλο που εμφανίζεται το μήνυμα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, lami είπε

ακόμα εκπρόθεσμες τις βγάζει...έχει  κανείς ιδέα αν θα τα υποβάλλουμε παρ όλο που εμφανίζεται το μήνυμα αυτό?

κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, 125883623 είπε

Έχεις χρόνο. Στην θέση σου αν δεν είναι κάτι επείγον  απλά θα τις  αποθήκευα. 

απλά έλεγα να τις τελειώνω σιγά σιγά..σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλα λες και τα σκέφτεσαι. 

Τους έχεις  όμως  εμπιστοσύνη ;

Γι Αυτό προτείνω μια μέση λύση. 

Προσωρινή  αποθήκευσή. 

Απ την άλλη τι να σου πω  .Κάνε ότι σε φωτίσει  ο Θεός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, lami είπε

ακόμα εκπρόθεσμες τις βγάζει...έχει  κανείς ιδέα αν θα τα υποβάλλουμε παρ όλο που εμφανίζεται το μήνυμα αυτό?

προσέξτε η λύση να είναι μέχρι 12/6/20, μετά απο αυτή την ημερομηνία και τις βγάζει και είναι εκπρόθεσμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/12/2020 στις 11:31 ΠΜ, kokona είπε

Έκανα τροποποιητική της αρχικής, τη δέχθηκε ( τι άλλο μπορούσε να κάνει). Στο πεδίο που, συνήθως λέει " δήλωση covid" ,τώρα αναγράφει "έχει γίνει δήλωση covid" γιατί διαβάζει την αρχική covid-δήλωση. Τα γράφω αυτά για να τα διαβάσουν και όσοι άλλοι βρίσκονται σε αντίστοιχη κατάσταση. Θα σας ενημερώσω και για την μετέπειτα εξέλιξη την covid-δήλωσης, αν θα την αποδεχθεί μετά την τροποποιητική. Ό,τι καταλάβατε, καταλάβατε.

Ευχαριστώ πάλι, Hurricane33 και καλό μεσημέρι.

Καλησπέρα,έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση,έχει γίνει αύξηση στο μίσθωμα άλλα δεν έκανα τροποποιητική,απλά το ανέφερα στις παρατηρήσεις της αρχικής μίσθωσης.Στην δήλωση covid που έκανα τώρα το Δεκέμβριο το παρατήρησα...τώρα θα πρέπει να κάνω τροποποιητική με το νέο μίσθωμα και δεν θα επηρεαστεί η δήλωση covid που έχει καταχωρηθεί πριν την τροποποιητική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/12/2020 στις 11:53 ΠΜ, HURRICANE33 είπε

Θα τη δεχθεί και την covid.

 Έτσι γράφει σε όλες τις δηλώσεις covid.

Μπαίνεις στην ήδη υποβληθείσα δήλωση covid και συμπληρώνεις τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο.

Καλησπέρα,στην δήλωση covid που μπαίνω για να συμπληρώσω Οκτώβριο και Νοέμβριο το μίσθωμα δεν έχει αλλάξει παίρνει το αρχικό και ας έχω κάνει τροποποιητική. Τί να κάνω στο taxis δεν το σηκώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, TANIA είπε

Καλησπέρα,στην δήλωση covid που μπαίνω για να συμπληρώσω Οκτώβριο και Νοέμβριο το μίσθωμα δεν έχει αλλάξει παίρνει το αρχικό και ας έχω κάνει τροποποιητική. Τί να κάνω στο taxis δεν το σηκώνουν...

δεν εχω καταλαβει τι ρωτας απλα κανε το μισθωτηριο σωστα ,κανε λυση του παλιου και μετα το χομπιτ αν σου φερνει την αρχικη που εχεις κανει οκ αλλαξε τα ποσα και βαλε τα σωστα σε αφηνει δεν ειναι κλειδωμενα αυτα . 

παρε δευτερη γνωμη αλλα αυτο ειναι ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, TANIA είπε

Καλησπέρα,στην δήλωση covid που μπαίνω για να συμπληρώσω Οκτώβριο και Νοέμβριο το μίσθωμα δεν έχει αλλάξει παίρνει το αρχικό και ας έχω κάνει τροποποιητική. Τί να κάνω στο taxis δεν το σηκώνουν...

Το αλλάζεις μόνη σου με το χέρι.

Γράφεις το σωστό αρχικό και το 60% δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Στις 22/12/2020 στις 3:51 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Το αλλάζεις μόνη σου με το χέρι.

Γράφεις το σωστό αρχικό και το 60% δίπλα.

Καλησπέρα,

Το πρόβλημα δεν είναι στους μήνες οπου μπορείς να γράψεις με το χέρι ,η δήλωση covid  που σου φέρνει και τα στοιχεία του μισθωτηρίου όπως η διάρκεια ,το μίσθωμα κλπ. Σε αυτά τα στοιχεία παρόλο που έχω κάνει τροποποιητική (μεταγενέστερα της covid) δεν μου εμφανίζεται το νέο μίσθωμα, οπότε δεν ξέρω αν θα χτυπήσει που θα βλέπει άλλα ποσά κ δεν πάρει ο πελάτης μου την επιστροφή. Έστειλα μήνυμα στην ΑΑΔΕ και αναμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/12/2020 στις 1:37 ΜΜ, Anniek είπε

προσέξτε η λύση να είναι μέχρι 12/6/20, μετά απο αυτή την ημερομηνία και τις βγάζει και είναι εκπρόθεσμες.

σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Δηλαδή όταν έγινε το αρχικό συμφωνητικό και γράφτηκε το αρχικό μίσθωμα και η αναπροσαρμογή πχ σε ένα χρόνο συμφωνήθηκε αλλά γράφτηκε στις σημειώσεις θα πρέπει να δηλώνεται λήξη της αρχικής και να γινεται νέα ή να γίνεται τροποποιητική για να βγαίνουν και τα σωστά ποσά στο και στο Ε2 και στο χοβιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχαν  πει ότι είναι η τέλευτεα  και δεν θα δωθει  άλλη. 

Δεν έχει πάρει κατι το ματι  μου.

Και δεν πρέπει  να το έχει ζητήσει  και κάνεις έχω την εντύπωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα δει αυτό, αλλά δεν θυμάμαι αν η συνάντηση ήταν πριν ή μετα την Ανακοίνωση από ΑΑΔΕ , ας ελπίσουμε να το δουν

 

https://www.achaiavoice.gr/synantisi-toy-yfypoyrgoy-oikonomikon-vesyropoyloy-me-toys-logistes-stin-patra/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Δήλωση covid συνέχεια αναγνώσματος. Αρχικά έγινε δήλωση covid, επειδή υπήρξε διαφορά στο αρχικό μίσθωμα και το δηλωθέν ( έστειλαν μήνυμα για τροποποιητική είτε αρχικής είτε δήλωσης covid), έκανα τροποποιητική της αρχικής με την αύξηση του μισθώματος και η δήλωση covid λογικά διορθώθηκε από μόνη της μιας και άνοιξε και συμπλήρωσα και τον Δεκέμβριο και υποβλήθηκε εντός του Ιανουαρίου. Τον Φεβρουάριο, κάνω τροποποιητική δήλωση μισθώματος ( 2η αύξηση μισθώματος βάσει συμβολαίου) σε συνέχεια της α' τροποποιητικής (1η αύξηση μισθώματος) αλλά δεν ανοίγει τη δήλωση covid για τον Ιανουάριο και λέει ότι έχει γίνει δήλωση. Δηλαδή δείχνει αυτό
 

image.pngΤι κάνουμε τώρα? Έχω χάσει την υπομονή μου πλέον με όλα αυτά γιατί δεν γίνεται άμεσα εκκαθάριση και μπλοκάρει τις επόμενες δηλώσεις και μετά περνάνε οι ημερομηνίες και οι ιδιοκτήτες κατηγορούν για αδράνεια, άγνοια και ότι άλλο εμπνευστεί κανείς . Φυσικά αρωγός σε όλα αυτά είναι τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης και επικοινωνίας του κέντρου εξυπηρέτησης που με την πρώτη κλήση πέφτει η γραμμή! Οπότε αναγκαζόμαστε να απευθυνθούμε σε συναδέλφους για να δούμε τι πράττει ο καθένας ανάλογα την εμπειρία και την αντίληψή του και να χαραχθεί μια κοινή ενέργεια. Είναι, άραγε, αυτό σωστό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κάθε απάντηση και το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, kokona είπε

Καλημέρα.

Δήλωση covid συνέχεια αναγνώσματος. Αρχικά έγινε δήλωση covid, επειδή υπήρξε διαφορά στο αρχικό μίσθωμα και το δηλωθέν ( έστειλαν μήνυμα για τροποποιητική είτε αρχικής είτε δήλωσης covid), έκανα τροποποιητική της αρχικής με την αύξηση του μισθώματος και η δήλωση covid λογικά διορθώθηκε από μόνη της μιας και άνοιξε και συμπλήρωσα και τον Δεκέμβριο και υποβλήθηκε εντός του Ιανουαρίου. Τον Φεβρουάριο, κάνω τροποποιητική δήλωση μισθώματος ( 2η αύξηση μισθώματος βάσει συμβολαίου) σε συνέχεια της α' τροποποιητικής (1η αύξηση μισθώματος) αλλά δεν ανοίγει τη δήλωση covid για τον Ιανουάριο και λέει ότι έχει γίνει δήλωση. Δηλαδή δείχνει αυτό
 

image.pngΤι κάνουμε τώρα? Έχω χάσει την υπομονή μου πλέον με όλα αυτά γιατί δεν γίνεται άμεσα εκκαθάριση και μπλοκάρει τις επόμενες δηλώσεις και μετά περνάνε οι ημερομηνίες και οι ιδιοκτήτες κατηγορούν για αδράνεια, άγνοια και ότι άλλο εμπνευστεί κανείς . Φυσικά αρωγός σε όλα αυτά είναι τα τηλέφωνα εξυπηρέτησης και επικοινωνίας του κέντρου εξυπηρέτησης που με την πρώτη κλήση πέφτει η γραμμή! Οπότε αναγκαζόμαστε να απευθυνθούμε σε συναδέλφους για να δούμε τι πράττει ο καθένας ανάλογα την εμπειρία και την αντίληψή του και να χαραχθεί μια κοινή ενέργεια. Είναι, άραγε, αυτό σωστό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κάθε απάντηση και το χρόνο σας.

δεν πολλη καταλαβα το προβλημα αλλα για τσεκαρε το πιο κατω οχι αυτο που αναφερει λυση .

το παλιότερο λογικα θα σου ανοιγει για να κανεις τωρα τροποποιητικη συμπληρωματικη του 2021  .

αν δεν βγαλεις ακρη κανε νεο και κανε σε αυτο το χομπιτ.

σε παρομοια περιπτωση μου ανοιξε ενα παλιο του 03/2020 και εκει δηλωσα τους μηνες που ηθελα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...