Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μισθωτήρια στο TAXISNET έως 4/12


adel

Ερώτηση

Συνάδελφοι παρακάτω copy/paste από το ημερολόγιο του taxheaven. Σύμφωνα με το α) μπορούμε να ανεβάσουμε έως 4/12 οποιοδήποτε μισθωτήριο (οποιασδήποτε ημερομηνίας) που  ήταν σε ισχύ στις 12/6.

Συμφωνείτε ?

 

Υποβολή δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας μέσω διαδικτύου α) για συμφωνίες μίσθωσης, αρχικές ή τροποποιητικές, λόγω σιωπηρής παράτασης αυτών ή λόγω μεταβολής του όρου της συμφωνίας που αφορά στο ποσό του μισθώματος, οι οποίες ήταν σε ισχύ μέχρι και την 12η Ιουνίου 2020 και δεν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά δήλωση, β) μισθώσεων οι οποίες έχουν συναφθεί πριν την 1.1.2014, για τις οποίες δεν υπήρχε υποχρέωση υποβολής δήλωσης και γ) περιπτώσεων που συμφωνίες μίσθωσης, για τις οποίες έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά ή έχει κατατεθεί στη Δ.Ο.Υ. δήλωση, έχουν λυθεί μέχρι την 12η Ιουνίου 2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αθήνα, 23 Σεπτεμβρίου 2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Παρατείνεται μέχρι και τις 4 Δεκεμβρίου 2020 η προθεσμία για τις παρακάτω περιπτώσεις:

- Σε περίπτωση, που μισθωτήριο – το οποίο έχει συναφθεί προ του 2014 και είναι σε ισχύ στις 12 Ιουνίου 2020 -, έχει παραταθεί σιωπηρά ή έχει αλλάξει κάποιος όρος του, και δεν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά η σχετική δήλωση στο myTAXISnet.
Η δήλωση υποβάλλεται χωρίς κυρώσεις, και περιλαμβάνει στοιχεία, που ισχύουν στις 12 Ιουνίου.

- Αν το μισθωτήριο έχει δηλωθεί ηλεκτρονικά και έχει λυθεί μέχρι τις 12 Ιουνίου. Διαφορετικά η μίσθωση θεωρείται ότι ισχύει.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/50660/aade-parataseis-prooesmiwn-dhlwsewn-misowsewn-akinhtwn

 

Λογικά δεν είναι εκπρόθεσμές.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν πρέπει να υποβάλουμε λύση για μισθώσεις του ίδιου ακινήτου, σε διαφορετικούς ενοικιαστές απο το 2014 και μετά. Εάν δεν υποβάλω θα θεωρήσουν ότι συνεχίζουν όλες οι μισθώσεις ταυτόχρονα??? παράλογο μου φαίνεται...

16 ώρες πριν, ΗΛΙΑΣ ΜΠ. είπε

ΤΟ θέμα είναι ότι στις λύσεις προ 12/06 τις βγάζει εκπρόθεσμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Anniek είπε

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν πρέπει να υποβάλουμε λύση για μισθώσεις του ίδιου ακινήτου, σε διαφορετικούς ενοικιαστές απο το 2014 και μετά. Εάν δεν υποβάλω θα θεωρήσουν ότι συνεχίζουν όλες οι μισθώσεις ταυτόχρονα??? παράλογο μου φαίνεται...

 

Όταν θα ανοίξουν οι δηλώσεις του 2021, όλα τα Ε2 θα είναι συμπληρωμένα με όσες μισθώσεις έχουν ενεργό μισθωτήριο μέσω taxisnet. Σε όσα δεν έχουμε κάνει λύση θα τα δούμε στο Ε2, όπως δεν θα δούμε αυτά που είναι με μισθωτήριο με θεώρηση ΔΟΥ και δεν ανέβηκαν στο taxisnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και το αμέσως επόμενο ερώτημα: την λύση θα την υποβάλλουμε στο περίπου ή πρέπει να βρούμε πότε ακριβώς έληξαν τα μισθωτήρια, γιατί είναι σπάνιο να φεύγουν οι μισθωτές την ημερομηνία που έχουμε ορίσει ως λήξη, στα αρχικά μισθωτήρια. Και εάν την βάλουμε στο περίπου θα καταλογισθούν μισθώματα έως την λήξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικη  άποψη  .πρέπει να βρεις  την σωστή  ημερομηνία  .αν οχι  για όλα τα έτη σιγουρα για το ετος  2020.

Τώρα θα μου πεις από που; 

Αυτό είναι απλο. 

Η από τον ιδιοκτήτη  η από το ε2 του αν δεν μπορείς  να   συνεννοήσεις μαζί του. Εκεί θα τα έχει έχεις δηλωμένα  σωστά.σιγα να μην φορολογούνταν  παραπάνω  μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι μεγαλο παζλ  και οτι ειναι μετα τις 12/6 το βγαζει εκπροθεσμο , πρεπει να παρει οπωσδηποτε παραταση και να μην επιβληθουν προστιμα για τις λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό απόγευμα.

Σας έχει τύχει το μίσθωμα να έχει αυξηθεί, να μην έχει γίνει τροποποιητική δήλωση και η δήλωση covid να διαβάζει το αρχικό μίσθωμα και να στέλνει μήνυμα ότι το αρχικό και το δηλωθέν μίσθωμα ( στη δήλωση covid) δεν ταυτίζονται και να ζητά να διορθωθεί είτε το αρχικό είτε το δηλωθέν ( στην covid δήλωση) μίσθωμα? 

Αναρωτιέμαι να κάνω τροποποιητική στην αρχική τώρα ( από 1/1/2020), θα το δεχθεί ή το σύστημα θα απορρίψει μετά τη δήλωση covid? Ή να βάλω στην covid-δήλωση το αρχικό μίσθωμα για να προχωρήσει? Το θέμα είναι ότι η μίσθωση είναι επαγγελματική.

Αναμένω σκέψεις, γνώμες, πράξεις.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, kokona είπε

Καλό απόγευμα.

Σας έχει τύχει το μίσθωμα να έχει αυξηθεί, να μην έχει γίνει τροποποιητική δήλωση και η δήλωση covid να διαβάζει το αρχικό μίσθωμα και να στέλνει μήνυμα ότι το αρχικό και το δηλωθέν μίσθωμα ( στη δήλωση covid) δεν ταυτίζονται και να ζητά να διορθωθεί είτε το αρχικό είτε το δηλωθέν ( στην covid δήλωση) μίσθωμα? 

Αναρωτιέμαι να κάνω τροποποιητική στην αρχική τώρα ( από 1/1/2020), θα το δεχθεί ή το σύστημα θα απορρίψει μετά τη δήλωση covid? Ή να βάλω στην covid-δήλωση το αρχικό μίσθωμα για να προχωρήσει? Το θέμα είναι ότι η μίσθωση είναι επαγγελματική.

Αναμένω σκέψεις, γνώμες, πράξεις.

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα.

Το σωστό είναι να κάνεις τροποποιητική με την αύξηση του μισθώματος και μετά τη δήλωση covid.

Ας αποφασίσει ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα υποβάλει δήλωση covid και έλαβα μήνυμα από το taxisnet  

Η υποβληθείσα δήλωση COVID δεν μπορεί να διεκπεραιωθεί διότι το αρχικό ποσό μίσθωσης που έχει δηλωθεί στην δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης δεν ταυτίζεται με το μηνιαίο μίσθωμα που δηλώσατε στη δήλωση COVID.

Μπορείτε έως τις 15 Δεκεμβρίου 2020 να εισέλθετε είτε στην εφαρμογή της «δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης» είτε στην εφαρμογή «δήλωσης COVID» και να συμπληρώσετε ορθά το μηνιαίο μίσθωμα. Σε διαφορετική περίπτωση, η Δήλωση COVID που υποβάλατε θα απορριφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, kokona είπε

Είχα υποβάλει δήλωση covid και έλαβα μήνυμα από το taxisnet  

Η υποβληθείσα δήλωση COVID δεν μπορεί να διεκπεραιωθεί διότι το αρχικό ποσό μίσθωσης που έχει δηλωθεί στην δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης δεν ταυτίζεται με το μηνιαίο μίσθωμα που δηλώσατε στη δήλωση COVID.

Μπορείτε έως τις 15 Δεκεμβρίου 2020 να εισέλθετε είτε στην εφαρμογή της «δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης» είτε στην εφαρμογή «δήλωσης COVID» και να συμπληρώσετε ορθά το μηνιαίο μίσθωμα. Σε διαφορετική περίπτωση, η Δήλωση COVID που υποβάλατε θα απορριφθεί.

Σωστό.

Αυτό κάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, kokona είπε

Επειδή καίω και κάρβουνο😀, τι να κάνω, δάσκαλε?

Πρέπει να κάνεις τροποποιητική δήλωση της αρχικής δήλωσης μίσθωσης με την αύξηση του μισθώματος.

Μετά να κάνεις δήλωση covid, γράφοντας το αυξημένο αρχικό ποσό και το 60% αυτού.

Έτσι, θα συμφωνεί το μίσθωμα της δήλωσης μίσθωσης με το αρχικό μίσθωμα της δήλωσης covid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/11/2020 στις 3:14 ΜΜ, picos είπε

ειναι μεγαλο παζλ  και οτι ειναι μετα τις 12/6 το βγαζει εκπροθεσμο , πρεπει να παρει οπωσδηποτε παραταση και να μην επιβληθουν προστιμα για τις λυσεις

Καλησπέρα σας, μίλησα με ΑΑΔΕ και μου είπαν οτι παρότι βγάζει οτι είναι εκπρόθεσμες οι λήξεις, δεν θα επιβληθούν πρόστιμα για όσες υποβληθούν έως 4/12. Επίσης η ΑΑΔΕ μου είπε ότι εάν απο το 2014 έως τώρα ένα σπίτι έχει αλλάξει 4 ενοικιαστές πρέπει να υποβληθούν οι αντίστοιχες λήξεις γιατί διαφορετικά στο Ε2 του χρόνου.... θα φαίνεται ότι συγκατοικούν όλοι μαζι!! Αν θεωρήσουμε ότι έχει μια λογική αυτό, τότε τι γινεται στην περίπτωση που για τον ίδιο ενοικιαστή έχουν υποβληθεί 3 διαφορετικά μισθωτήρια κατά την διάρκεια των ετών?

Εάν το taxisnet τραβάει στοιχεία μισθωτηρίων απο όλα τα προηγούμενα έτη, τότε το Ε2 του 2020 θα είναι ...''αποκάλυψη''. Γι'αυτό πιστεύω ότι οι κωδικοί μπορεί να είναι συμπληρωμένοι αλλά δεν θα είναι και κλειδωμένοι, ωστε να μπορούμε τότε, να κάνουμε τις διορθώσεις.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν επαρκείς οδηγίες απο την ΑΑΔΕ για το τι θέλουν να φτιάξουν, ώστε να ξέρουμε και εμείς πως να υποβάλουμε τις λύσεις μισθωτηρίων.

Εάν κάποιος συνάδελφος έχει κατανοήσει καλύτερα το θέμα είναι ευπρόσδεκτες οι απόψεις του!

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη δική μου περίπτωση, συμφωνήθηκε μείωση για Νοέμβριο 70% αντί για 40% και υπάρχει το εξής δίλλημα.  Εάν περαστεί ως δήλωση Covid, πιθανότατα η ΑΑΔΕ θα την πετάξει όλη έξω ως μη συμφωνηθείσα.  Εάν από την άλλη γίνει τροποποιητική στο μισθωτήριο, τότε θα χαθεί η έκπτωση του 20% της ΑΑΔΕ, καθώς δεν θα υπάρχει δήλωση Covid.  Κάποια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κάνει την προβλεπόμενη δήλωση COVID με 40% μείωση, θα του δώσει όμως ο ενοικιαστης το 30% όπως συμφώνησαν . Με αυτόν τον τρόπο , αφού θα λάβει ο ιδιοκτήτης το 20% πίσω, θα έχει λάβει συνολικό το μισό ενοίκιο και ο ενοικιαστής θα έχει δώσει το 30% όπως συμφώνησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι δυνατόν να είναι προσημπληρωμενο το ε2 με οσα δε έχει γίνει λύση της μίσθωσης ?

 

δηλαδη πρέπει μέχρι σήμερα να βρουμε όλες τις λυσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστευω ότι αν είναι προ συμπληρωμένα και κλειδωμένα, από την γενική κατακραυγή, θα τα ξεκλειδώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, Νέος Λογιστής είπε

Πιστευω ότι αν είναι προ συμπληρωμένα και κλειδωμένα, από την γενική κατακραυγή, θα τα ξεκλειδώσουν. 

......''Λιγουρεύονται'' τα έσοδα από τα πρόστιμα, λες και δεν τους έχουμε μάθει (βλέπε ΜΥΦ-2014!)

Όπως και να το κάνουμε, θα  έπρεπε να υπάρξει μια πιο δυναμική διεκδίκηση για το θέμα των λύσεων μέχρι 4/12/2020,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά αν δεν δώσουν  παράταση  θα ναι τραγικοί  .

Επίσης  ακόμα δεν έχουν  δώσει σαφή  οδηγίες  το τι θέλουν  να κάνουμε .όπως επίσης έχω περιπτώσεις  που το taixisnet  δεν τους έχει καν την επιλογή  για να προβούν σε λύση  .

Άντε να δούμε τι θα δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dodos είπε

ειναι δυνατόν να είναι προσημπληρωμενο το ε2 με οσα δε έχει γίνει λύση της μίσθωσης ?

 

δηλαδη πρέπει μέχρι σήμερα να βρουμε όλες τις λυσεις ?

Ναι απλά άποψη μου είναι επειδή  δεν τους επειρεαζει  σε τομεα  εσόδων  και επειδή  οι φορολογικές  δηλώσεις  θα ανοίξουν  του χρόνου  .

Άποψη μου πρέπει  να δώσουν  παράταση  μαζί με σαφή οδηγίες  τι ακριβώς θέλουν  να κάνουμε  .τουλάχιστον  εγώ δεν χω ξεκάθαρο  στο μυαλό μου. 

Πχ

Έχω ένα μισθωτήριο 2014 ηλετρονικο  και μετα απο αυτο εχ8υν γίνει 3 αναναιωσεις  .

Κάνω σε κάποιο από τα 4 λύση ναι η οχι; 

Αν έχω το πρώτο μονο  του και τα επομένα  δύο αναναιωση  πάνω σε αυτό τοτε τι κάνω κτλ.

Έχω έναν που δεν του ανοίγει  καν να κάνω λύση σε κανένα  από τα 15 μισθωτήρια  που έχει μέσα  στον  λογαριασμό του  .τι κάνω  ;σε αυτόν δεν μου ανοίγει  ούτε  τα χομπτιτ  ; τι κάνω κτλ.

Στην πράξη  μου προέκυψαν  αρκετά  πράγματακια θέματακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μεγάλο πρόβλημα δημιουργεί η αρχική σχεδίαση της πλατφόρμας των μισθωτηρίων π.χ δεν γίνεται να μην εμφανίζει το όνομα του μισθωτή.

ή θα μπορούσε να έχει φίλτρο ανά μισθωτή και όλο αυτό που μας βάζουν να τους φτιάξουμε να είναι πιο απλό κ πιο γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...