Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτέα προκαταβολή 4


DIINEKIS

Ερώτηση

Για εταιρείες που θέλουν να ενταχθούν στην επιστρεπτέα προκαταβολή 4 και δεν έχουν λάβει κάποια προηγούμενη θα πρέπει να υποβάλουν τα έσοδα μέχρι αύριο και εκδήλωση ενδιαφέροντος όταν θα υπάρξει σχετική ΚΥΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγκρίθηκε το 1000ρικο σε πληττόμενη και ξαφνικά μου έφερε έσοδα 10/2020.....

Τι να κάνω? Μια σκέψη (φοβάμαι μονόδρομος) είναι να τα καταχωρήσω στον 11/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πολλούς επαγγελματιές λόγω της περίεργης χρήσης, θα βγουν ζημίες.

Άραγε τα ποσά από  τις Επιστρεπτές προκαταβολές  θα μπορούν να καλύψουν τεκμήρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, monty είπε

Εγκρίθηκε το 1000ρικο σε πληττόμενη και ξαφνικά μου έφερε έσοδα 10/2020.....

Τι να κάνω? Μια σκέψη (φοβάμαι μονόδρομος) είναι να τα καταχωρήσω στον 11/2020

Βάλτα στο Νοέμβριο τώρα, δεν έχεις άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δικηγόρος είχε το 2019, έσοδα 660,00...και το 2020 είχε τον  02/2020   321,00

Γιατί λέει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις  για τη διεκπεραίωση της αίτησης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, solwn 1 είπε

Δικηγόρος είχε το 2019, έσοδα 660,00...και το 2020 είχε τον  02/2020   321,00

Γιατί λέει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις  για τη διεκπεραίωση της αίτησης?

 

Με φπα είναι ή απαλλασσόμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Δικηγόρος είχε το 2019, έσοδα 660,00...και το 2020 είχε τον  02/2020   321,00

Γιατί λέει ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις  για τη διεκπεραίωση της αίτησης?

Δεν έχει έσοδα Σεπτεμβρίου , Οκτωβρίου πάνω από 300 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 21/11/2020 στις 2:38 ΜΜ, monty είπε

Ασφαλιστικός σύμβουλος, στα βιβλία του καταχωρώ τέλος του έτους την εκκαθάριση. Τώρα τι θα καταχωρήσω? 

Αν δέν κάνω λάθος ...

Αυτές τις περιπτώσεις δέν τις είχαν προβλέψει αρχικά.

Είναι κάτι που συζητήθηκε στην πρόσφατη τηλεδιάσκεψη του ΕΕΑ με τον Κο Σκυλακάκη.

Είπαν ότι θα το εξετάσουν (τεχνικό θέμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, TAS0S είπε

Αν δέν κάνω λάθος ...

Αυτές τις περιπτώσεις δέν τις είχαν προβλέψει αρχικά.

Είναι κάτι που συζητήθηκε στην πρόσφατη τηλεδιάσκεψη του ΕΕΑ με τον Κο Σκυλακάκη.

Είπαν ότι θα το εξετάσουν (τεχνικό θέμα).

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Μέχρι να το εξετάσουν θα έχουμε εμβολιαστεί....... 

Άσχετο αλλά εγώ τώρα είδα πως πρέπει να στείλουμε δικαιολογητικά (όπως γράφει στην αρχική). 

https://www.taxheaven.gr/news/51687/epistreptea-prokatabolh-paratash-ews-thn-28h-febroyarioy-2021-gia-thn-ypobolh-twn-dikaiologhtikwn-ths-epistrepteas-prokatabolhs-123

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, monty είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Μέχρι να το εξετάσουν θα έχουμε εμβολιαστεί....... 

Άσχετο αλλά εγώ τώρα είδα πως πρέπει να στείλουμε δικαιολογητικά (όπως γράφει στην αρχική). 

https://www.taxheaven.gr/news/51687/epistreptea-prokatabolh-paratash-ews-thn-28h-febroyarioy-2021-gia-thn-ypobolh-twn-dikaiologhtikwn-ths-epistrepteas-prokatabolhs-123

Καλησπέρα.

Στις πολύ μικρές θέλει Πιστοποιητικά πτώχευσης.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε πού θα τα στείλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, monty είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Μέχρι να το εξετάσουν θα έχουμε εμβολιαστεί....... 

Άσχετο αλλά εγώ τώρα είδα πως πρέπει να στείλουμε δικαιολογητικά (όπως γράφει στην αρχική). 

https://www.taxheaven.gr/news/51687/epistreptea-prokatabolh-paratash-ews-thn-28h-febroyarioy-2021-gia-thn-ypobolh-twn-dikaiologhtikwn-ths-epistrepteas-prokatabolhs-123

Αυτό, αν δεν κάνω λάθος,  ισχύει όταν η επιχείρηση έλαβε επιστρεπτέα προκαταβολή 1-3 βάσει του Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 και  όχι βάσει του Καν.1407/2013 (de minimis).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, geka είπε

Αυτό, αν δεν κάνω λάθος,  ισχύει όταν η επιχείρηση έλαβε επιστρεπτέα προκαταβολή 1-3 βάσει του Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 και  όχι βάσει του Καν.1407/2013 (de minimis).

Καλησπέρα.

Και εγώ έτσι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην 4 εγώ έβαλα την πρώτη επιλογή και όχι de minimis. Κακώς? 

Τώρα τα παραπάνω ισχύουν για την 1-3 όπου έκανα σε 3 επιχειρήσεις και πρέπει να τσεκάρω στο ιστορικό τι επέλεξα. 

Τελικά το τσέκαρα και έχω επιλέξει Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863. Τώρα θα πρέπει να υποβάλω τα δικαιολογητικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω αγρότη (με βιβλία). Καταχώρησα τα έσοδα και προχωράω στην αίτηση. Επιλέγω de minilis και μου εμφανίζει ανώτατο όριο 1000€. Προχωράω στο ερωτηματολόγιο και στο τέλος που είναι να γράψω το ποσό που αιτείται να λάβει μου βγάζει ανώτατο ποσό που δικαιούται 0 (μηδέν).

Αν επιλέξω αίτηση Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 τότε εγκρίνει το 1000ρικο.

Τι κάνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει δοκιμάσει κανείς αν διαβάζει τροποποιητικές ΦΠΑ που έχουν υποβληθεί μετα τις 14/11/2020 ή έχει πάρει αποκλειστικά τα ποσά που ήταν μέχρι εκείνη την ημερομηνία?

Τα τρίμηνα για τα απλογραφικά τα βλέπει απο τα ΦΠΑ ή απο τα ποσά που έχουμε καταχωρήσει στα έσοδα?

Εχω περίπτωση που πληρεί τις προϋποθέσεις με μετα απο τροποποιητική ΦΠΑ και βγάζει απορριπτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 27/11/2020 στις 11:02 ΠΜ, monty είπε

Έχω αγρότη (με βιβλία). Καταχώρησα τα έσοδα και προχωράω στην αίτηση. Επιλέγω de minilis και μου εμφανίζει ανώτατο όριο 1000€. Προχωράω στο ερωτηματολόγιο και στο τέλος που είναι να γράψω το ποσό που αιτείται να λάβει μου βγάζει ανώτατο ποσό που δικαιούται 0 (μηδέν).

Αν επιλέξω αίτηση Προσωρινού Πλαισίου C/2020/1863 τότε εγκρίνει το 1000ρικο.

Τι κάνω??

Οι αγρότες πάνε μόνο με προσωρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω εγκλωβιστεί με ασφαλιστικό πράκτορα. Καταχωρώ πάντα τα έσοδα με το εκκαθαριστικό που παραλαμβάνω 31/12. Καταχώρησα μηδέν έσοδα για κάθε μήνα οπότε μου βγάζει 1.000€ επιστρεπτέα. Φοβάμαι μήπως σε κάποιον έλεγχο θεωρήσουν πως υπέβαλα μηδενικά έσοδα εκ του πονηρου, για να πάρει το 1000ρικο. Να κάνω υποβολή ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά μου ήρθε τώρα μία με σχολή χορού. Οι περιοδικές ΦΠΑ για το 1ο και 2ο τρίμηνο είναι μηδενικές, αλλά κανονικά έχει έσοδα. Της εκανα την αίτηση με τα σωστά ποσα και της έκανα και τροποποιητικές ΦΠΑ. Αντί για 0 δηλαδή που είχε στις αρχικες ΦΠΑ της έβαλα τα σωστά ποσά που συμφωνούν με τις τροποποιητικές του ΦΠΑ. Οι αρχικές περιοδικές είχαν γίνει κανονικά εμπρόθεσμα με μηδέν και σήμερα έγιναν οι τροποποιητικές και η αίτηση της επιστρεπτέας με τα σωστά ποσά εσόδων των τροποποιητικών. Δικαιούται 2000. Θα εχει πρόβλημα λόγω των τροποποιητικών που έγιναν σήμερα και ουσιαστικά αύξησαν τα έσοδα της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κανένα νέο για παράταση;

Ξέρω συναδέλφους που πραγματικά έχουν πελαγώσει με 20+ ακόμη να στείλουν

Εγώ έχω κολλήσει με 2-3 ασφαλιστές , δεν μου πάει να στείλω μηδενικά όχι γιατί είναι λάθος αφού μέχρι τώρα δεν υπάρχουν περί του αντιθέτου οδηγίες , αλλά δεν μου πάει να στείλω και αναλυτικά ανά μήνα με βάση τα στοιχεία που μου στέλνουν μηνιαία γιατί δεν τα εμπιστεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, monty είπε

Έχω εγκλωβιστεί με ασφαλιστικό πράκτορα. Καταχωρώ πάντα τα έσοδα με το εκκαθαριστικό που παραλαμβάνω 31/12. Καταχώρησα μηδέν έσοδα για κάθε μήνα οπότε μου βγάζει 1.000€ επιστρεπτέα. Φοβάμαι μήπως σε κάποιον έλεγχο θεωρήσουν πως υπέβαλα μηδενικά έσοδα εκ του πονηρου, για να πάρει το 1000ρικο. Να κάνω υποβολή ή όχι? 

Σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου , ενημέρωσα γραπτώς (με e-mail) τον πελάτη , για το πώς έχουν τα πράγματα.

Μου απάντησε πώς αναλαμβάνει την ευθύνη υποβολής ... και προχώρησε η διαδικασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

μια ερώτηση τελευταίας στιγμής: στο προσωρινό πλαίσιο συμπεριλαμβάνουμε και τυχόν αιτήσεις που έχουν υποβληθεί για τα προγράμματα ενίσχυσης από τις Περιφέρειες?

Και αν ναι, δεδομένου ότι δεν υπάρχει εγκριτική απόφαση κλπ - τι στοιχεία καταχωρούμε? Τα αιτούμενα?

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, TAS0S είπε

Σε αντίστοιχη περίπτωση με τη δική σου , ενημέρωσα γραπτώς (με e-mail) τον πελάτη , για το πώς έχουν τα πράγματα.

Μου απάντησε πώς αναλαμβάνει την ευθύνη υποβολής ... και προχώρησε η διαδικασία.

 

Το θέμα είναι πως σε περίπτωση ελέγχου ο πελάτης θα σου πει πως σου έδωσε εντολή να υποβάλεις την αίτηση επιστρεπτέας αλλά το πόσα πρέπει να καταχωρηθούν δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει. Αυτό το ξέρει ο λογιστής. Γι αυτό άλλωστε τον πληρώνει....... 

Από την άλλη σκέφτομαι πως ακόμη κι αν κακώς καταχωρηθούν μηδενικά έσοδα, τι θα προκύψει? Θα πούνε πως κακώς εισπράχθηκε η επιστρεπτέα και θα τους καλέσουν να την επιστρέψουν ή θα τους κλείσουν όλους φυλακή.??? 

Εγώ πάντως Επικοινώνησα το μεσημέρι τηλεφωνικώς με την ΑΑΔΕ. Η υπάλληλος βέβαια δεν ήξερε να απαντήσει. Συνεννοήθηκε με κάποιον ανώτερό της αλλά όπως ήταν Φυσικό δεν βγάλαν άκρη. Στείλανε mail στο υπουργείο και κάποτε ίσως μας απαντήσουν. Υπέβαλα σχετικό ερώτημα και μέσα από το taxis από τον λογαριασμό του πελάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τον όρο της διατήρησης του προσωπικού για το μη επιστρεπτέο 50%, οι εργαζόμενοι σε αναστολή μετρούν σαν διατήρηση ή όχι; 

 

Η σκέψη είναι για τις κλειστές βασικά, αν δεν λαμβάνονται υπόψη οι εργαζόμενοι σε αναστολή αυτόματα χάνουν ¨το βοήθημα του μη επιστρεπτέου 50% και θα πρέπει να το επιστρέψουν όλο στο τέλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...