Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιστρεπτέα προκαταβολή 4


DIINEKIS

Ερώτηση

Για εταιρείες που θέλουν να ενταχθούν στην επιστρεπτέα προκαταβολή 4 και δεν έχουν λάβει κάποια προηγούμενη θα πρέπει να υποβάλουν τα έσοδα μέχρι αύριο και εκδήλωση ενδιαφέροντος όταν θα υπάρξει σχετική ΚΥΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα, μια απορία και απο εμένα...

όσο αναφορά την επιλογή πλαισίου ενίσχυσης , τι διαφορά έχει η μια από την άλλην?

Παίζει κάποιον ιδιαίτερο λόγο το ποια από τις δυο θα επιλέξουμε?
 Οι δικές μου επιχειρήσεις δεν έχει κάνει ξανά καμία αίτηση ενίσχυσης....

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, katerin είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ,

ΑΥΤΟ  ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 4ο ΤΡΙΜΗΝΟ ΦΠΑ ΤΟΥ 2019 (ΓΙΑ ΤΑ ΕΣΟΔΑ 310 ΚΩΔ. ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ  ΦΠΑ ) ΠΟΥ  ΔΕΝ  ΤΑ  ΕΙΧΑΜΕ  ΒΑΛΕΙ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,,

Δεν κατάλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, katerina T είπε

Καλημέρα, μια απορία και απο εμένα...

όσο αναφορά την επιλογή πλαισίου ενίσχυσης , τι διαφορά έχει η μια από την άλλην?

Παίζει κάποιον ιδιαίτερο λόγο το ποια από τις δυο θα επιλέξουμε?
 Οι δικές μου επιχειρήσεις δεν έχει κάνει ξανά καμία αίτηση ενίσχυσης....

Ευχαριστώ

Καλημέρα.

Η προσωρινού πλαισίου επιλέγεται, συνήθως, για τις πολύ μικρές επιχειρήσεις.

Και έχει μεγαλύτερο όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν κατάλαβα

ΤΟ 4ο ΤΡΙΜ ΦΠΑ ΤΟΥ 2019 ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟΝ 310, ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ ΦΠΑ (ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΑΣΦ. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΡΟΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ 312.

  ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠ. ΦΠΑ ΤΩΡΑ?? 

ΣΤΟ Ε3  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, katerin είπε

ΤΟ 4ο ΤΡΙΜ ΦΠΑ ΤΟΥ 2019 ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΤΟΝ 310, ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ ΦΠΑ (ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΑΣΦ. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ) ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΡΟΙΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ 312.

  ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠ. ΦΠΑ ΤΩΡΑ?? 

ΣΤΟ Ε3  ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ  ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ.

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τροποποιητική και μετά να κάνεις τη δήλωση.

Με κάθε επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τροποποιητική και μετά να κάνεις τη δήλωση.

Με κάθε επιφύλαξη.

ΣΕ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ !!!!   ΚΑΛΗ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
53 λεπτά πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ? ΔΕΝ ΜΕ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ..............

Γιατι μπορεις και και μπηκες με κωδικους? ουτε με κωδικους δεν μπορεις  να μπεις πουθενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω 2 αιτήσεις πριν λίγο αφού οριστικοποίησα τα έσοδα τους, μία για κύριο ΚΑΔ λιανικό εμπόριο τροφίμων , και μία για λιανικό εμπόριο ποτών και δεν ξεκινάει καν την αίτηση με την αιτιολογία πως δεν πληρούν τις προϋποθέσεις.

Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας, λόγω μη πλήρωσης των απαιτούμενων προϋποθέσεων που τίθενται στην κείμενη νομοθεσία. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να υποβάλετε ένσταση, πατήστε το κουμπί «Θέλω να υποβάλω ένσταση».

Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος (δηλώσεις, ΦΠΑ, έχουν χρόνια έναρξη κλπ.)

Μου ξεφεύγει κατι; Δεν μπορούν να κάνουν αίτηση καθόλου; Γιατί;

Μήπως έχει πέσει τελείως το σύστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω 2 αιτήσεις πριν λίγο αφού οριστικοποίησα τα έσοδα τους, μία για κύριο ΚΑΔ λιανικό εμπόριο τροφίμων , και μία για λιανικό εμπόριο ποτών και δεν ξεκινάει καν την αίτηση με την αιτιολογία πως δεν πληρούν τις προϋποθέσεις.

Δεν είναι εφικτή η διεκπεραίωση της αίτησής σας, λόγω μη πλήρωσης των απαιτούμενων προϋποθέσεων που τίθενται στην κείμενη νομοθεσία. Σε περίπτωση που επιθυμείτε να υποβάλετε ένσταση, πατήστε το κουμπί «Θέλω να υποβάλω ένσταση».

Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος (δηλώσεις, ΦΠΑ, έχουν χρόνια έναρξη κλπ.)

Μου ξεφεύγει κατι; Δεν μπορούν να κάνουν αίτηση καθόλου; Γιατί;

Μήπως έχει πέσει τελείως το σύστημα;

 

οι ΚΑΔ μπαίνουν το κοίταξες ή είναι εκτός λόγω τροφίμων κλπ.?

δεύτερο ,για κοίταξε τζίρους 9-10   19/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχείρηση με απλογραγικό σύστημα και χωρίς προσωπικό που έχει λάβει την ενίσχυση των 1000€ ως επιστρεπτέα προκαταβολή υποχρεούται να επιστρέψει το 50% ή 100%? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, PROAKIS είπε

οι ΚΑΔ μπαίνουν το κοίταξες ή είναι εκτός λόγω τροφίμων κλπ.?

δεύτερο ,για κοίταξε τζίρους 9-10   19/20.

Ναι το κοίταξα ,έκανα λάθος δεν έχουν τελικά μείωση >20% , δεν είχα κάνει αναλυτικά τους υπολογισμούς , άσε που θεωρούσα πως το 1000€ είναι το ελάχιστο και στους πληττόμενους ανεξαρτήτως μείωσης.

Άρα γλιτώνουν το 800άρι που έδωσαν την πρώτη φορά σε αυτούς , και περιμένουμε την επιστρεπτέα 5 που λόγω χαμηλού Νοεμβρίου λογικά θα το δικαιούνται.

Πρόκειται για μαγαζάκια που ενώ μένουν ανοικτά τα μεγάλα ΣΜ τους έχουν τσακίσει την πελατεία στο Lockdown.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από Naftemporiki 

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε λιγότερες από 24 ώρες διπλασιάστηκε ο αριθμός των αιτήσεων που υποβλήθηκαν καθώς από 75.000 που ήταν το βράδυ της Κυριακής, το βράδυ της Δευτέρας είχαν ξεπεράσει τις 160.000. Ήδη μάλιστα 79.004 δικαιούχοι είδαν την ενίσχυση που δικαιούνται στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς με το συνολικό ποσό που εκταμιεύθηκε να ανέρχεται σε 420 εκατ. ευρώ.

75000 αιτήσεις  , πληρώθηκαν 79004 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί κανονικά η πλατφόρμα αυτή τη στιγμή ?

Δέν μου αποθηκεύει τα έσοδα ανα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι πολυ προσοχη στις εταιρειες που εχουν προσωπικο .Πρεπει να λαβετε υπ οψιν το προσωπικο στις 1/9 και να τηρησετε αυτον τον μεσο ορο εως την 31/12 για να τα επιστρεψει η επιχειρηση με ευνοικο επιτοκιο και μεχρι τις 31/3/21 για να επιστρεψει τα μισα !!!!! μεγαλη φακα 

Και τωρα η ερωτηση του 50% , μπορω να προσλαβω ατομα σε κλειστη υποχρεωτικα επιχειρηση (εστιαση) για να φτασω τον Μ.Ο ? Η δικαιολογια ειναι οτι θελω καποια ατομα για προωθηση μεσω social media κλπ 

Επισης αυτο το μεσος ορος μηπως αφορα ΕΜΕ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αν η ευνοϊκή πρόβλεψη για επιστροφή μόνο του 50%, εφόσον διατηρήσουν το ίδιο επίπεδο απασχόλησης, καταλαμβάνει και όσους δεν απασχολούσαν προσωπικό την 01/09/2020, το λύσαμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
59 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Το αν η ευνοϊκή πρόβλεψη για επιστροφή μόνο του 50%, εφόσον διατηρήσουν το ίδιο επίπεδο απασχόλησης, καταλαμβάνει και όσους δεν απασχολούσαν προσωπικό την 01/09/2020, το λύσαμε; 

Όχι βέβαια, το έχουν αφήσει φλου να δούνε αν φτάνουν τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, Locomondo είπε

Το αν η ευνοϊκή πρόβλεψη για επιστροφή μόνο του 50%, εφόσον διατηρήσουν το ίδιο επίπεδο απασχόλησης, καταλαμβάνει και όσους δεν απασχολούσαν προσωπικό την 01/09/2020, το λύσαμε; 

Κάτσε , γιατί ακούστηκε κάτι περίεργο εχθές στην τηλεδιάσκεψη του ΕΕΑ

Αν έχω καταλάβει σωστά , αυτοί που δέν απασχολούν προσωπικό ίσως δέν επιστρέψουν τίποτε.

Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω υποβάλλει  τροποιητική φπα σήμερα σε αγροτη κανον.καθεστώτος, για 2ο τρίμηνο.....

Περιμένω να πέσει-οριστικοποιηθει η περιοδικη στο σύστημα και κάνω μετα την αίτηση  επιστρεπτεας? χμ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...