Προς το περιεχόμενο

Νέοι τριψήφιοι κωδικοί τύπου αποδοχών ΑΠΔ


HURRICANE33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Πήγα να υποβάλλω την ΑΠΔ Οκτωβρίου 2020, μέσω του e- EFKA, όχι με πρόγραμμα και δεν δέχεται το ''0'' στην αρχή του κωδικού αποδοχών.

Συνεχίζει να δέχεται τον κωδικό 01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πήγα να υποβάλλω την ΑΠΔ Οκτωβρίου 2020, μέσω του e- EFKA, όχι με πρόγραμμα και δεν δέχεται το ''0'' στην αρχή του κωδικού αποδοχών.

Συνεχίζει να δέχεται τον κωδικό 01.

 

13 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ "πρόλαβα" να στείλω κάποιες ΑΠΔ με 01..... Δεν ξέρω αν πρέπει να υποβάλω τροποποιητική. 

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους.
Σύμφωνα με το
ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ του ΕΦΚΑ με Αριθμ. Πρωτ.279014/29/10/2020:
«Η χρήση των τριψήφιων τύπων αποδοχών θα ξεκινήσει από την υποβολή Α.Π.Δ.

εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων μισθολογικής περιόδου Οκτωβρίου 2020 (μήνας αναφοράς 10/2020), με ημερομηνία έναρξης υποβολής την 06/11/2020 (λόγω των αναγκαίων εργασιών προσαρμογής των πληροφοριακών συστημάτων του e-Ε.Φ.Κ.Α. κατά την περίοδο 03/11/2020 - 05/11/2020 δεν θα είναι δυνατή η υποβολή Α.Π.Δ.). Από την ημερομηνία αυτή (06/11/2020) και μετέπειτα, οι Α.Π.Δ. των εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων – ακόμη και προγενέστερων μισθολογικών περιόδων του Οκτωβρίου 2020 - πρέπει να υποβάλλονται με την χρήση αποκλειστικά τριψήφιων τύπων αποδοχών.
Επιπλέον, από την ίδια ημερομηνία (06/11/2020) κάθε ενέργεια των αρμοδίων υπηρεσιών του Φορέα μας στο Ο.Π.Σ./τ. Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. (π.χ. διενέργεια ουσιαστικών ελέγχων) θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με χρήση τριψήφιων τύπων αποδοχών, ανεξάρτητα τη χρονική περίοδο αναφοράς (δηλ. και για μισθολογικές περιόδους προγενέστερες του Οκτωβρίου 2020)
Η ανωτέρω τροποποίηση δεν αφορά τις Α.Π.Δ. του Δημοσίου (νέα εφαρμογή υποβολής Α.Π.Δ. μονίμων δημοσίων υπαλλήλων) και των εργοδοτών Οικοδομοτεχνικών Έργων (δημόσιων και ιδιωτικών), για τις οποίες θα εξακολουθήσει η χρήση διψήφιων τύπων αποδοχών (01, 02……99) κατά τα γνωστά».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Πήγα να υποβάλλω την ΑΠΔ Οκτωβρίου 2020, μέσω του e- EFKA, όχι με πρόγραμμα και δεν δέχεται το ''0'' στην αρχή του κωδικού αποδοχών.

Συνεχίζει να δέχεται τον κωδικό 01.

 

13 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ "πρόλαβα" να στείλω κάποιες ΑΠΔ με 01..... Δεν ξέρω αν πρέπει να υποβάλω τροποποιητική. 

Καλημέρα και καλό κουράγιο σε όλους.
Σύμφωνα με το
ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ του ΕΦΚΑ με Αριθμ. Πρωτ.279014/29/10/2020:
«Η χρήση των τριψήφιων τύπων αποδοχών θα ξεκινήσει από την υποβολή Α.Π.Δ.

εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων μισθολογικής περιόδου Οκτωβρίου 2020 (μήνας αναφοράς 10/2020), με ημερομηνία έναρξης υποβολής την 06/11/2020 (λόγω των αναγκαίων εργασιών προσαρμογής των πληροφοριακών συστημάτων του e-Ε.Φ.Κ.Α. κατά την περίοδο 03/11/2020 - 05/11/2020 δεν θα είναι δυνατή η υποβολή Α.Π.Δ.).
Από την ημερομηνία αυτή (06/11/2020) και μετέπειτα, οι Α.Π.Δ. των εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων – ακόμη και προγενέστερων μισθολογικών περιόδων του Οκτωβρίου 2020 - πρέπει να υποβάλλονται με την χρήση αποκλειστικά τριψήφιων τύπων αποδοχών.
Επιπλέον, από την ίδια ημερομηνία (06/11/2020) κάθε ενέργεια των αρμοδίων υπηρεσιών του Φορέα μας στο Ο.Π.Σ./τ. Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. (π.χ. διενέργεια ουσιαστικών ελέγχων) θα πραγματοποιείται αποκλειστικά με χρήση τριψήφιων τύπων αποδοχών, ανεξάρτητα τη χρονική περίοδο αναφοράς (δηλ. και για μισθολογικές περιόδους προγενέστερες του Οκτωβρίου 2020).

Η ανωτέρω τροποποίηση δεν αφορά τις Α.Π.Δ. του Δημοσίου (νέα εφαρμογή υποβολής Α.Π.Δ. μονίμων δημοσίων υπαλλήλων) και των εργοδοτών Οικοδομοτεχνικών Έργων (δημόσιων και ιδιωτικών), για τις οποίες θα εξακολουθήσει η χρήση διψήφιων τύπων αποδοχών (01, 02……99) κατά τα γνωστά.».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, monty είπε

Εγώ "πρόλαβα" να στείλω κάποιες ΑΠΔ με 01..... Δεν ξέρω αν πρέπει να υποβάλω τροποποιητική. 

Τι την άνοιξαν την ΑΠΔ αφού δεν δέχεται τον τριψήφιο κωδικό?

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε και άλλες μέρες μέχρι να προσαρμοστούν τα συστήματα του ΕΦΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NAXOS είπε

Υπάρχει κάποιο νέο γι'αυτό το θέμα ή περιμένουμε?

Ακόμα διψήφια δέχεται το σύστημα.

Ακόμα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Epsilon όντως στέλνει κανονικά επιβεβαιώνω , απλως δεν μπορείς να στείλεις με συμπλήρωση φόρμας μόνο με αρχείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrios είπε

Η Epsilon όντως στέλνει κανονικά επιβεβαιώνω , απλως δεν μπορείς να στείλεις με συμπλήρωση φόρμας μόνο με αρχείο. 

Καλημέρα.

Έχουμε κανά νέο για το πότε θα μπορούμε από τη φόρμα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καί εγώ έχω στείλει μερικές μέσω προγράμματος (DATA), μετά τήν 6η Νοεμβρίου καί μετά τήν  αναβάθμιση τού προγράμματος, στό οποίο εμφανίζεται ο τύπος αποδοχών τριψήφιος καί έφυγαν κανονικά, αλλά στήν πλατφόρμα τού ΕΦΚΑ εμφανίζονται μέ διψήφιο τύπο αποδοχών.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE62 είπε

Καί εγώ έχω στείλει μερικές μέσω προγράμματος (DATA), μετά τήν 6η Νοεμβρίου καί μετά τήν  αναβάθμιση τού προγράμματος, στό οποίο εμφανίζεται ο τύπος αποδοχών τριψήφιος καί έφυγαν κανονικά, αλλά στήν πλατφόρμα τού ΕΦΚΑ εμφανίζονται μέ διψήφιο τύπο αποδοχών.......

Και εγώ έστειλα σήμερα και έγινε ακριβώς το ίδιο, απο το πρόγραμμα μου έφυγαν με 3ψήφιο τύπο αλλά στον εφκα φαίνεται 2ψηφιος. Είμαστε οκ άραγε ή θα πρέπει να ξαναστείλουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimitrios είπε

Εχω στείλει ερώτημα και περιμένω απάντηση από τον ΕΦΚΑ μόλις έχω νέα θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστούμε.

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrios είπε

Εχω στείλει ερώτημα και περιμένω απάντηση από τον ΕΦΚΑ μόλις έχω νέα θα σας ενημερώσω.

Σε ποιό e-mail  ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι , η απαντηση απο τον ΕΦΚΑ

 

Η μερική τροποποίηση της Α.Π.Δ. ως προς την επέκταση κατά ένα ψηφίο του μήκους του πεδίου «Τύπος Αποδοχών» (Τ.Α.) της Α.Π.Δ. από δύο (2) σε τρείς (3) χαρακτήρες, αφορά την παραγωγή σχετικών προς υποβολή αρχείων, διαδικτυακά ή με μαγνητικό μέσο, ενώ, στην συμπλήρωση φόρμας παραμένουν ως η υπάρχουσα κωδικοποίηση π.χ. 01, 10 ( σχετική αναφορά στην ΕΓΚ.:49/2020 για την επιδότηση 100.000 νέων θέσεων εργασίας, όπου πρώτη εφαρμογή τριψήφιων τύπων αποδοχών).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνετε κανονικά ΑΠΔ τώρα?

Προσπαθώ εδώ και μισή ώρα περίπου να στείλω, έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές εταιρίες, αλλά μου βγάζει σφάλμα κατά την είσοδο:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GEORGE82 είπε

Στέλνετε κανονικά ΑΠΔ τώρα?

Προσπαθώ εδώ και μισή ώρα περίπου να στείλω, έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικές εταιρίες, αλλά μου βγάζει σφάλμα κατά την είσοδο:

Εγω έστειλα κανονικά με epsilon σε αρχειο . Αυριο θα στείλω και με συμπληρωση φορμας με διψηφιους κωδικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitrios είπε

Εγω έστειλα κανονικά με epsilon σε αρχειο . Αυριο θα στείλω και με συμπληρωση φορμας με διψηφιους κωδικούς.

Ναι, ok, για το αρχείο και τη φόρμα.

Αλλά εδώ και μία ώρα πλέον, δίνοντας τους κωδικούς οποιασδήποτε εταιρίας δε με βάζει καν μέσα και βγάζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE82 είπε

Ναι, ok, για το αρχείο και τη φόρμα.

Αλλά εδώ και μία ώρα πλέον, δίνοντας τους κωδικούς οποιασδήποτε εταιρίας δε με βάζει καν μέσα και βγάζει το μήνυμα που έγραψα παραπάνω.

Εντάξει, το διορθώσανε. Τώρα μπαίνει και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrios είπε

Καλησπέρα συνάδελφοι , η απαντηση απο τον ΕΦΚΑ

 

Η μερική τροποποίηση της Α.Π.Δ. ως προς την επέκταση κατά ένα ψηφίο του μήκους του πεδίου «Τύπος Αποδοχών» (Τ.Α.) της Α.Π.Δ. από δύο (2) σε τρείς (3) χαρακτήρες, αφορά την παραγωγή σχετικών προς υποβολή αρχείων, διαδικτυακά ή με μαγνητικό μέσο, ενώ, στην συμπλήρωση φόρμας παραμένουν ως η υπάρχουσα κωδικοποίηση π.χ. 01, 10 ( σχετική αναφορά στην ΕΓΚ.:49/2020 για την επιδότηση 100.000 νέων θέσεων εργασίας, όπου πρώτη εφαρμογή τριψήφιων τύπων αποδοχών).

 

Καλησπέρα.

Σοβαρά τώρα, όσοι στέλνουν μέσω φόρμας συνεχίζουν με διψήφιο κωδικό αποδοχών!?

Ό,τι να'ναι είναι οι τύποι!

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimitrios είπε

Καλησπέρα συνάδελφοι , η απαντηση απο τον ΕΦΚΑ

 

Η μερική τροποποίηση της Α.Π.Δ. ως προς την επέκταση κατά ένα ψηφίο του μήκους του πεδίου «Τύπος Αποδοχών» (Τ.Α.) της Α.Π.Δ. από δύο (2) σε τρείς (3) χαρακτήρες, αφορά την παραγωγή σχετικών προς υποβολή αρχείων, διαδικτυακά ή με μαγνητικό μέσο, ενώ, στην συμπλήρωση φόρμας παραμένουν ως η υπάρχουσα κωδικοποίηση π.χ. 01, 10 ( σχετική αναφορά στην ΕΓΚ.:49/2020 για την επιδότηση 100.000 νέων θέσεων εργασίας, όπου πρώτη εφαρμογή τριψήφιων τύπων αποδοχών).

 

no comment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...