Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναστολές συμβάσεων τον Νοέμβριο


George11

Ερώτηση

ανοιγω αυτο το τοπικ σαν γενικο για να μην εχουμε διασπαρτες ερωτησεις. Αν καταλαβα καλα οι αναστολες για τον Νοεμβριο για τα 800 ευρω ξεκινουν απο χτες? (4 νοεμβρη) συμφωνα με οσα ειπε ο Σταικουρας?

και δεν θα ειναι 800 αφου δεν ξεκινα η αναστολη απο 1η Νοεμβριου

 

επισης παραθετω ενα αρθρο εδω για να δουμε αυτες τις αποριες
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στην αποκάλυψη ότι οι εργαζόμενοι που θα μπουν σε αναστολή το Νοέμβριο δεν πρόκειται να λάβουν 800 ευρώ, προχωράει ο εργατολογος Διονύσης Τεμπονέρας.

Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει «τα 534 ευρώ της ειδικής οικονομικής αποζημίωσης, αντιστοιχούν σε 17,8 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Τα 800 ευρώ αντιστοιχούν σε 26,6 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Οι εργαζόμενοι που θα τεθούν σε αναστολή συμβασης απο το Σάββατο, που ισχύουν τα νέα μέτρα, δεν προκειται να λάβουν επουδενί 800 ευρώ αποζημίωση (με εξαίρεση πιθανόν μόνο για όσους ήδη είναι σε αναστολή σύμβασης τον Οκτώβριο και θα παραταθεί η αναστολή τους) διότι θα έχουν έχουν ήδη εργαστεί μέχρι και άυριο 6.11.2020.Στην καλύτερη περίπτωση θα λάβουν 611,8 ευρώ για 23 ημέρες αναστολής».

Σημειώνεται ότι οι εργαζόμενοι των επιχειρήσεων μέχρι και χθες, 4 Νοεμβρίου 2020, που τίθενται σε αναστολή κατά τον μήνα Νοέμβριο, θα λάβουν, εντός Δεκεμβρίου, αντί για 534 ευρώ, 800 ευρώ, υπολογιζόμενο αναλογικά για τις ημέρες που τέθηκαν σε αναστολή.

 

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/66733-giati-osoi-boun-se-anastoli-to-noemvrio-den-tha-paroun-epidoma-800-evro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
4 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Μία επιβεβαίωση παρακαλώ.

Οι εργαζόμενοι σε κλειστή από δημόσια αρχή, οι οποίοι μπήκαν σε αναστολή το Νοέμβριο, δεν χρειάζεται να υποβάλλουν αίτηση στο supportemployees.

Μόνο αν μπαίνουν πρώτη φορά σε αναστολή ή θέλουν να αλλάξουν iban?

Σωστά?

Ευχαριστώ.

Ναι. Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ξεχάστηκε εργαζόμενος να μπει στην αναστολή Νοεμβρίου. Πως το αντιμετωπίζουμε. Με νέα αποστολή ή ορθή επανάληψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, free είπε

Καλησπέρα. Ξεχάστηκε εργαζόμενος να μπει στην αναστολή Νοεμβρίου. Πως το αντιμετωπίζουμε. Με νέα αποστολή ή ορθή επανάληψη?

Καλησπέρα.

Αν είναι σε ίδια περίοδο αναστολής με τους υπόλοιπους κάνεις ορθή επανάληψη.

Αν είναι σε διαφορετική περίοδο αναστολής κάνεις νέα δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
35 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αν είναι σε ίδια περίοδο αναστολής με τους υπόλοιπους κάνεις ορθή επανάληψη.

Αν είναι σε διαφορετική περίοδο αναστολής κάνεις νέα δήλωση.

Αν γίνει ΝΕΑ δήλωση σε ίδια περίοδο αναστολής με τους υπόλοιπους γιατί να δημιουργηθεί πρόβλημα? 

Εγώ το έκανα με ΝΕΑ και φαίνονται και οι 2 δηλώσεις κανονικά υποβληθείσες. Η μια δεν αντικαθιστά την άλλη. 

Μου έχει ξεφύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, NIKANOR είπε

Αν γίνει ΝΕΑ δήλωση σε ίδια περίοδο αναστολής με τους υπόλοιπους γιατί να δημιουργηθεί πρόβλημα? 

Εγώ το έκανα με ΝΕΑ και φαίνονται και οι 2 δηλώσεις κανονικά υποβληθείσες. Η μια δεν αντικαθιστά την άλλη. 

Μου έχει ξεφύγει κάτι?

Όχι, έχεις δίκιο, μπορεί να γίνει και με τους δύο τρόπους.

Απλά, εγώ το λέω, για να είναι όλοι οι εργαζόμενοι συγκεντρωμένοι στις ίδιες ημερομηνίες αναστολής.

Η ουσία παραμένει ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,για αναστολες απο δημοσια αρχη εχει ληξει απο χτες?για εισαγωγη νεου εργαζομενου και για αλλη περιοδο απο 03 ως 30 νοεμβριου, πρεπει να κανω νεα δηλωση, θα το παρει ως ορθη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειχα κανει αιτηση για το συνεργασια και μου την απερριψε.

Δεν είναι υπαγόμενος στο ΦΠΑ και δεν παρουσιάζει μείωση τουλάχιστον 20% των ακαθαρίστων εσόδων και έχει θετικά ακαθάριστα έσοδα το 2019 ή είναι υπαγόμενος στο ΦΠΑ αλλά δεν παρουσιάζει μείωση τουλάχιστον 20%

τωρα παω να στειλω αναστολες Νοεμβριου και μου βγαζει μηνυμα οτι ολοι οι εργαζομενοι ειναι στο συνεργασια.

στο εργανη τηλεφωνα δεν σηκωνουν

τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν εχει γινει για δημοσια αρχη δηλωση ,και ξαναγινεται για πληττομενη για εργαζομενο που δεν ειχε συμπεριληφθει στην αρχικη δηλωση ειναι οκ?το παιρνει σαν αναστολη δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, monty είπε

Πως θα εμφανισουμε τις μέρες αναστολής στην ΑΠΔ Νοεμβρίου? 

'Οπως κάθε μήνα.  Τύπος αποδοχών 18 για φόρμα και 018 για αρχείο.  Δεν έχει αλλάξει κάτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Στις 20/11/2020 στις 11:58 ΠΜ, DIMITRALAF είπε

Καλησπέρα.Σας παρακαλώ μήπως κάποιος γνωρίζει αν μπορούμε σε πληττόμενη από 7/11, να δηλώσουμε εργαζόμενο σε 2 διαστήματα γιατί επέστρεψε στη δουλειά για κάποιες μέρες και μετά ξανά βγήκε αναστολή; Δηλαδή αναστολή 7/11-11/11 και μετά 19/11-30/11; Γίνεται σε μία δήλωση ή σε δύο;

Ευχαριστώ

Εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Λογικα Συμφωνα με τις οδηγιες δηλωνω ολο το διαστημα στην δηλωση αναστολης και μετα κανω προσωρινη ανακληση αναστολης για το χρονικο διαστημα που δουλεψε. Σωστα??? Το εχει κανει αλλος ετσι ?? Υπηρξε προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν θα βγαλουν διορθωσεις για αναστολες νοεμβριου?οπως ειαν κανει με μαρτιο απριλιο,σε περιπτωση που πολλοι χανουν λογω απασχολησης σε πολλους εργοδοτες και μη δηλωσης κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχουν βγαλει δυνατοτητα υποβολης ως τις 7 δεκεμβριου και για τις 2 κατηγοριες

 

να ρωτησω αν ξερει καποιος,αν καποιος εργαζομενος ειναι δηλωμενος με αναστολη και στην κατηγορια πληττομαι αλλα και απο δημοσια αρχη.,παιρνει το επιδομα αποζημιωση ετσι δεν ειναι??ιδιο εντυπο ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενος σε επιχείρηση κλειστή με κρατική εντολή ήταν σε αναστολή από 17/11 μέχρι 30/11...και συνεχίζει μέχρι σήμερα 02/12 οπότε και αποχωρεί οικειοθελώς.

Μπορεί?

Για τις 2 ημέρες του Δεκεμβρίου θα πληρωθεί από τον εργοδότη, ο οποίος δεν θα τον συμπεριλάβει στις αναστολές Δεκεμβρίου όταν γίνουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει δοκιμασει καποιος αιτησεις αναστολων τοσο για εργοδοτες οσο και για εργαζομενους με τις ειδικες κατηγοριες εργαζομενων  αποφαση 16073/287/22-4-2020 ( Β 1547 και Β 1841);  απο πλευρας εργοδοτη κανουμε κατι ξεχωριστο?δεν εχει επιλογη, Για τους εργαζομενους ομως θελει να διαλεξουν την 3η επιλογη απο αιτηση ειδικη κατηγορια και μολις ανοιγουν τι πρεπει να κανουν;;διαλεγουν εταιρια και προχωραει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βοήθεια!

Σε επιχείρηση με υποκατάστημα ξενοδοχείο εποχικής λειτουργίας, έχω 4 εργαζόμενους οι οποίοι είχαν συμπεριληφθεί στον Ετήσιο Πίνακα Προσωπικού (τον είχα στείλει τον Νοέμβριο) και των οποίων οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου έληξαν 30/11/2020. Έχω υποβάλλει τα Ε7 ήδη..

Πάω να στείλω τη δήλωση των αναστολών και μου πετάει μήνυμα ότι τα ΑΦΜ αυτών των 4 δεν τα έχω συμπεριλάβει στην Τρέχουσα Κατάσταση...

Τι δεν έχω κάνει σωστά...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, Viper είπε

Βοήθεια!

Σε επιχείρηση με υποκατάστημα ξενοδοχείο εποχικής λειτουργίας, έχω 4 εργαζόμενους οι οποίοι είχαν συμπεριληφθεί στον Ετήσιο Πίνακα Προσωπικού (τον είχα στείλει τον Νοέμβριο) και των οποίων οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου έληξαν 30/11/2020. Έχω υποβάλλει τα Ε7 ήδη..

Πάω να στείλω τη δήλωση των αναστολών και μου πετάει μήνυμα ότι τα ΑΦΜ αυτών των 4 δεν τα έχω συμπεριλάβει στην Τρέχουσα Κατάσταση...

Τι δεν έχω κάνει σωστά...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, Viper είπε

Βοήθεια!

Σε επιχείρηση με υποκατάστημα ξενοδοχείο εποχικής λειτουργίας, έχω 4 εργαζόμενους οι οποίοι είχαν συμπεριληφθεί στον Ετήσιο Πίνακα Προσωπικού (τον είχα στείλει τον Νοέμβριο) και των οποίων οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου έληξαν 30/11/2020. Έχω υποβάλλει τα Ε7 ήδη..

Πάω να στείλω τη δήλωση των αναστολών και μου πετάει μήνυμα ότι τα ΑΦΜ αυτών των 4 δεν τα έχω συμπεριλάβει στην Τρέχουσα Κατάσταση...

Τι δεν έχω κάνει σωστά...?

Καλημέρα, απλώς ενημερωτικά μίλησα με την Επιθεώρηση και επιλέγεις ειδική κατηγορία σε αυτούς τους εργαζόμενους ως "Εργαζόμενοι με αναστολή μετά την 01/06/2020 που έχουν αποχωρήσει"..

Καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 1/12/2020 στις 3:23 ΜΜ, 750 είπε

'Οπως κάθε μήνα.  Τύπος αποδοχών 18 για φόρμα και 018 για αρχείο.  Δεν έχει αλλάξει κάτι.  

και στην πληρωμή βγάζει και το ποσό που αντιστοιχεί στις αναστολές. Τα επιμερίζω μόνος μου???

Έχω ξεχάσει τι κάναμε στην πρώτη αναστολή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
26 λεπτά πριν, monty είπε

και στην πληρωμή βγάζει και το ποσό που αντιστοιχεί στις αναστολές. Τα επιμερίζω μόνος μου???

Έχω ξεχάσει τι κάναμε στην πρώτη αναστολή.....

Καλημέρα.

Στην πληρωμή βγαίνει το συνολικό ποσό.

Απλά, τώρα, θέλει ημερομηνίες από έως και στις τακτικές αποδοχές και στις αποδοχές αναστολής, αλλιώς βγάζει μήνυμα λάθους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, monty είπε

και στην πληρωμή βγάζει και το ποσό που αντιστοιχεί στις αναστολές. Τα επιμερίζω μόνος μου???

Έχω ξεχάσει τι κάναμε στην πρώτη αναστολή.....

ο εργοδότης δεν πληρώνει τις εισφορές που αφορούν το διάστημα της αναστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα , Εχει κανει καποιος αιτησεις για αναστολες για ειδικη κατηγορια εργαζομενων που το 50% των ωρων του ειναι λιγοτερο σε αυτους τους εργοδοτες που ειναι ενεργοι?Η εταιρια κανοντας εκ νεου δηλωση αναστολης για τους εργαζομενους που δεν εχει κανει δηλωση,επιλεγει καποια ειδικη κατηγορια?καναμε αιτηση σημερα και εντος της ιδιας μερας μπηκαν εργαζομενοι στην 3η επιλογη ΄΄ειδικη κατηγορια οικ 16073/287//22 04 2020 και δεν τους βγαζει οτι ανηκουν στην κατηγορια,Μηπως πρεπει να περασει 24ωρο για να φανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά με τις αναστολές..δηλώσαμε τις ημερομηνίες και τελειώσαμε..Το κυρίως πιάτο όμως είναι οι πληρωμές..Έχετε περιπτώσεις από κλειστές επιχειρήσεις που ακόμη δεν πληρώθηκαν εργαζόμενοι? Όχι τίποτα άλλο αλλά πλησιάζει και η ημερομηνία για τις πληρωμές των πληττόμενων οι οποίοι είναι και περισσότεροι κ με πιάνουν τα διαόλια με τις ερωτήσεις τους.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, MALLIAS81 είπε

Όλα καλά με τις αναστολές..δηλώσαμε τις ημερομηνίες και τελειώσαμε..Το κυρίως πιάτο όμως είναι οι πληρωμές..Έχετε περιπτώσεις από κλειστές επιχειρήσεις που ακόμη δεν πληρώθηκαν εργαζόμενοι? Όχι τίποτα άλλο αλλά πλησιάζει και η ημερομηνία για τις πληρωμές των πληττόμενων οι οποίοι είναι και περισσότεροι κ με πιάνουν τα διαόλια με τις ερωτήσεις τους.. 

Καλησπέρα.

Δεν με έχουν ενοχλήσει, άρα έχουν πληρωθεί όλοι οι κλειστοί.

Οι πληττόμενοι τι σε ρωτάνε? Πότε θα πληρωθούν?

Αφού ξέρουν ότι πάνε μετά τις 15/12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...