Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναστολές συμβάσεων τον Νοέμβριο


George11

Ερώτηση

ανοιγω αυτο το τοπικ σαν γενικο για να μην εχουμε διασπαρτες ερωτησεις. Αν καταλαβα καλα οι αναστολες για τον Νοεμβριο για τα 800 ευρω ξεκινουν απο χτες? (4 νοεμβρη) συμφωνα με οσα ειπε ο Σταικουρας?

και δεν θα ειναι 800 αφου δεν ξεκινα η αναστολη απο 1η Νοεμβριου

 

επισης παραθετω ενα αρθρο εδω για να δουμε αυτες τις αποριες
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στην αποκάλυψη ότι οι εργαζόμενοι που θα μπουν σε αναστολή το Νοέμβριο δεν πρόκειται να λάβουν 800 ευρώ, προχωράει ο εργατολογος Διονύσης Τεμπονέρας.

Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει «τα 534 ευρώ της ειδικής οικονομικής αποζημίωσης, αντιστοιχούν σε 17,8 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Τα 800 ευρώ αντιστοιχούν σε 26,6 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Οι εργαζόμενοι που θα τεθούν σε αναστολή συμβασης απο το Σάββατο, που ισχύουν τα νέα μέτρα, δεν προκειται να λάβουν επουδενί 800 ευρώ αποζημίωση (με εξαίρεση πιθανόν μόνο για όσους ήδη είναι σε αναστολή σύμβασης τον Οκτώβριο και θα παραταθεί η αναστολή τους) διότι θα έχουν έχουν ήδη εργαστεί μέχρι και άυριο 6.11.2020.Στην καλύτερη περίπτωση θα λάβουν 611,8 ευρώ για 23 ημέρες αναστολής».

Σημειώνεται ότι οι εργαζόμενοι των επιχειρήσεων μέχρι και χθες, 4 Νοεμβρίου 2020, που τίθενται σε αναστολή κατά τον μήνα Νοέμβριο, θα λάβουν, εντός Δεκεμβρίου, αντί για 534 ευρώ, 800 ευρώ, υπολογιζόμενο αναλογικά για τις ημέρες που τέθηκαν σε αναστολή.

 

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/66733-giati-osoi-boun-se-anastoli-to-noemvrio-den-tha-paroun-epidoma-800-evro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα ,

βάσει των οδηγιών για Θεσσαλονίκη καταλαβαίνω ότι πληττόμενη που ο ΚΑΔ βρίσκεται στον πίνακα IV περίοδος αναστολής 01/11-30/11

κάνω λάθος?ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝΑΣΤΟΛΩΝ ΥΠ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ _2020.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληττομενες & σε κόκκινο (Θεσσαλονίκη, Σέρρες κλπ) το παίρνει όλο τον μήνα. Κλειστές & Αθήνα το παίρνει από 07/11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Σας παρακαλώ μήπως κάποιος γνωρίζει αν μπορούμε σε πληττόμενη από 7/11, να δηλώσουμε εργαζόμενο σε 2 διαστήματα γιατί επέστρεψε στη δουλειά για κάποιες μέρες και μετά ξανά βγήκε αναστολή; Δηλαδή αναστολή 7/11-11/11 και μετά 19/11-30/11; Γίνεται σε μία δήλωση ή σε δύο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
58 λεπτά πριν, Παυλάκης είπε

Πληττομενες & σε κόκκινο (Θεσσαλονίκη, Σέρρες κλπ) το παίρνει όλο τον μήνα. Κλειστές & Αθήνα το παίρνει από 07/11.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Από 7/11 έχει ισχύ το lockdown.

Γιατί σου λένε 3/11?

της το λενε γιατι 3-6/11 ειναι αυξημενου κινδυνου επιπεδο 2 οντως και ανηκει και η ΑΤΤΙΚΗ , και οι πινακες των οδηγιων εχουν και αυτο το διαστημα. δηλαδη παει χαμενο το διαστημα 3-6/11 ? Γιατι να εχει ισχυ μονο το διαστημα του λοκνταουν ? την ιδια απορια εχω κι εγω με την συναδελφισα. εχω κολλησει αν πρεπει να βαλω απο 3-30/11 ή απο 7-30/11 σε πληττομενη της αττικης . 

ΥΓ Αν βαλω απο 3/11 - 30/11 φοβαμαι να το κανω γιατι μεσολαβει ληξη αναστολης απο 3-6/11 ( βασει πινακα οδηγιων )και μηπως δεν πληρωθει για το διαστημα 7-30/11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, Παυλάκης είπε

Πληττομενες & σε κόκκινο (Θεσσαλονίκη, Σέρρες κλπ) το παίρνει όλο τον μήνα. Κλειστές & Αθήνα το παίρνει από 07/11.

Κλειστη εστιαση (πινακας Ι) το παίρνει και απο 3/11- 30/11  σε περιοχες κοκκινες (Χαλκιδικη πχ) ,Οποτε για τι να κάνουμε χωριστες δηλώσεις γιαυτεσ τισ περιπτώσεις (πινακας Ι) και να σπασουμε το διαστημα 3 ή 1 /11 - 6/11 και μετα 7/11-30/11 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για Θεσσαλονίκη στις 17/11 (πρακτορείο ΠΡΟΠΟ) είχα υποβάλει 3 δηλώσεις:

  • Περίοδος Α: Από 1/11 έως 2/11 - πληττόμενη.
  • Περίοδος Β: Από 3/11 έως 6/11 - από δημόσια αρχή.
  • Περίοδος Γ: Από 7/11 έως 30/11 - από δημόσια αρχή.

Τις είχε δεχτεί το σύστημα. Με τις οδηγίες στις 18/11 αναφέρονται σε δύο [01/11 - 02/11(πληττόμενη)] και [03/11 - 30/11(από δημόσια αρχή)].

Γνωρίζετε αν χρειάζεται τροποποίηση ή όχι σε τέτοια περίπτωση, καθώς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Τελικά έχετε καταλάβει τι θα γίνει με το Δώρο Χριστουγέννων 2020 των εργαζομένων που ήταν σε αναστολή?

Θα πληρώσουν οι εργοδότες υπολογισμένο στις πραγματικές ημέρες εργασίας ή θα το πληρώσουν όλο και θα τους επιστραφεί, όπως το Δώρο Πάσχα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 20/11/2020 στις 1:05 ΜΜ, PIRATIS είπε

της το λενε γιατι 3-6/11 ειναι αυξημενου κινδυνου επιπεδο 2 οντως και ανηκει και η ΑΤΤΙΚΗ , και οι πινακες των οδηγιων εχουν και αυτο το διαστημα. δηλαδη παει χαμενο το διαστημα 3-6/11 ? Γιατι να εχει ισχυ μονο το διαστημα του λοκνταουν ? την ιδια απορια εχω κι εγω με την συναδελφισα. εχω κολλησει αν πρεπει να βαλω απο 3-30/11 ή απο 7-30/11 σε πληττομενη της αττικης . 

ΥΓ Αν βαλω απο 3/11 - 30/11 φοβαμαι να το κανω γιατι μεσολαβει ληξη αναστολης απο 3-6/11 ( βασει πινακα οδηγιων )και μηπως δεν πληρωθει για το διαστημα 7-30/11

εγω στις κλειστες (λιανομαγαζα) στην αττικη εβαλα 7/11...

ετυχε να μπω σε μια δυο για εργαζομενους και ειδα οτι αλλοι συναδελφοι δηλώνουν 3/11!

απο την αρχη με μπερδευε ολο αυτο...τελικα τι εισχυει; μηπως οι ανθρωποι χασουν καποια χρηματα απο το 7/11;

απο την αλλη βεβαια εως 6/11 πραγματικα δουλευαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τελικά έχετε καταλάβει τι θα γίνει με το Δώρο Χριστουγέννων 2020 των εργαζομένων που ήταν σε αναστολή?

Θα πληρώσουν οι εργοδότες υπολογισμένο στις πραγματικές ημέρες εργασίας ή θα το πληρώσουν όλο και θα τους επιστραφεί, όπως το Δώρο Πάσχα?

Ευχαριστώ.

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι οι εργοδοτες θα πληρωσουν εως τισ 21/12 το ΔΧ σε οσους εργαστηκαν κανονικα και θα υπολογιστει οπως ξερουμε εως τώρα. Γι αυτους που ηταν σε αναστολή θα τους πληρωσει απ ευθειας το κράτος εμείς δεν κανουμε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dimitrios είπε

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι οι εργοδοτες θα πληρωσουν εως τισ 21/12 το ΔΧ σε οσους εργαστηκαν κανονικα και θα υπολογιστει οπως ξερουμε εως τώρα. Γι αυτους που ηταν σε αναστολή θα τους πληρωσει απ ευθειας το κράτος εμείς δεν κανουμε κατι.

Καλημέρα.

Θα πληρώσει το κράτος όλο το δώρο σε όλους όσους ήταν σε αναστολή από τον Μάρτιο?

Δύσκολο μου φαίνεται. Μάλλον οι εργοδότες θα πληρώσουν την αναλογία των ημερών που δούλεψαν και το υπόλοιπο θα το καλύψει το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω υποβάλλει σαν πληττόμενη από 10/11/2020 έως 30/11/2020 10 εργαζόμενους.

Η εταιρεία με ενημέρωσε ότι θέλει να βάλει σε αναστολή από σήμερα 23/11/2020 άλλους 5 εργαζόμενους.

Μπορεί να υποβάλλω ξεχωριστή δήλωση ή θα πρέπει να κάνω ορθή επανάληψη της προηγούμενης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, bamel είπε

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω υποβάλλει σαν πληττόμενη από 10/11/2020 έως 30/11/2020 10 εργαζόμενους.

Η εταιρεία με ενημέρωσε ότι θέλει να βάλει σε αναστολή από σήμερα 23/11/2020 άλλους 5 εργαζόμενους.

Μπορεί να υποβάλλω ξεχωριστή δήλωση ή θα πρέπει να κάνω ορθή επανάληψη της προηγούμενης;

 

Καλημέρα.

Νομίζω ότι μπορείς να υποβάλλεις ξεχωριστή δήλωση.

Αν είναι κάποιος σίγουρος ας μας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Αθλητικό σωματείο έκανε 2 δηλώσεις αναστολής.

1-6/11 ως πληττόμενη και

7- 30/11 ως κλειστή από δημόσια αρχή.

Όταν πάει ο εργαζόμενος να αποδεχτεί την αναστολή του δίνει τη δυνατότητα να επιλέξει μία από τις δύο αναστολές.

Παίζει ρόλο ποια θα επιλέξει ή απλά χρειάζεται να κάνει αποδοχή και θα πάρει την αποζημίωση για όλο το διάστημα, από 1/11 έως 30/11?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αθλητικό σωματείο έκανε 2 δηλώσεις αναστολής.

1-6/11 ως πληττόμενη και

7- 30/11 ως κλειστή από δημόσια αρχή.

Όταν πάει ο εργαζόμενος να αποδεχτεί την αναστολή του δίνει τη δυνατότητα να επιλέξει μία από τις δύο αναστολές.

Παίζει ρόλο ποια θα επιλέξει ή απλά χρειάζεται να κάνει αποδοχή και θα πάρει την αποζημίωση για όλο το διάστημα, από 1/11 έως 30/11?

Ευχαριστώ πολύ.

Θεωρώ ότι και να βάλεις το ίδιο είναι. Το σύστημα θα διαβάζει και τις 2 δηλώσεις αναστολών και ο εργαζόμενος θα πάρει το σύνολο των χρημάτων. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω..? 

Εγώ σε ίδια περίπτωση διάλεξα στις 7 /11. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 750 είπε

Θεωρώ ότι και να βάλεις το ίδιο είναι. Το σύστημα θα διαβάζει και τις 2 δηλώσεις αναστολών και ο εργαζόμενος θα πάρει το σύνολο των χρημάτων. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω..? 

Εγώ σε ίδια περίπτωση διάλεξα στις 7 /11. 

Καλησπέρα.

Σε επικοινωνία με το ΕΡΓΑΝΗ είπαν να διαλέξει όποιο θέλει, δεν παίζει ρόλο.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Θα πληρώσει το κράτος όλο το δώρο σε όλους όσους ήταν σε αναστολή από τον Μάρτιο?

Δύσκολο μου φαίνεται. Μάλλον οι εργοδότες θα πληρώσουν την αναλογία των ημερών που δούλεψαν και το υπόλοιπο θα το καλύψει το κράτος.

Καλημέρα μα αυτο λέω κι εγω οσοι εργαστηκαν θα πληρωθουν απο τον εργοδοτη αυτο που τους αναλογει και αυτοι που βγηκαν σε αναστολη για το διαστημα της αναστολης απο το κρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, dimitrios είπε

Καλημέρα μα αυτο λέω κι εγω οσοι εργαστηκαν θα πληρωθουν απο τον εργοδοτη αυτο που τους αναλογει και αυτοι που βγηκαν σε αναστολη για το διαστημα της αναστολης απο το κρατος

Καλημέρα. Άρα συμφωνούμε!

Φαντάζομαι κάτι επίσημο δεν έχει βγει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, DIINEKIS είπε

Καλημέρα, πληττόμενη επιχείρηση σε ΑΤΤΙΚΗ ποιο διάστημα αναστολής βάζουμε 3/11-30/11 ή 7/11-30/11;

 

Καλημέρα.

Το πραγματικό.

Εγώ έβαλα 7/11- 30/11/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Μία επιβεβαίωση παρακαλώ.

Οι εργαζόμενοι σε κλειστή από δημόσια αρχή, οι οποίοι μπήκαν σε αναστολή το Νοέμβριο, δεν χρειάζεται να υποβάλλουν αίτηση στο supportemployees.

Μόνο αν μπαίνουν πρώτη φορά σε αναστολή ή θέλουν να αλλάξουν iban?

Σωστά?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, DIINEKIS είπε

Ωστόσο, από τις οδηγίες καταλαβαίνω ότι μπορούμε να βάλουμε από 3/11;

Ναι, επειδή η Αττική ήταν σε επίπεδο αυξημένου κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...