Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναστολές συμβάσεων τον Νοέμβριο


George11

Ερώτηση

ανοιγω αυτο το τοπικ σαν γενικο για να μην εχουμε διασπαρτες ερωτησεις. Αν καταλαβα καλα οι αναστολες για τον Νοεμβριο για τα 800 ευρω ξεκινουν απο χτες? (4 νοεμβρη) συμφωνα με οσα ειπε ο Σταικουρας?

και δεν θα ειναι 800 αφου δεν ξεκινα η αναστολη απο 1η Νοεμβριου

 

επισης παραθετω ενα αρθρο εδω για να δουμε αυτες τις αποριες
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στην αποκάλυψη ότι οι εργαζόμενοι που θα μπουν σε αναστολή το Νοέμβριο δεν πρόκειται να λάβουν 800 ευρώ, προχωράει ο εργατολογος Διονύσης Τεμπονέρας.

Οπως χαρακτηριστικά αναφέρει «τα 534 ευρώ της ειδικής οικονομικής αποζημίωσης, αντιστοιχούν σε 17,8 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Τα 800 ευρώ αντιστοιχούν σε 26,6 ευρώ ημερήσια αποζημίωση.

Οι εργαζόμενοι που θα τεθούν σε αναστολή συμβασης απο το Σάββατο, που ισχύουν τα νέα μέτρα, δεν προκειται να λάβουν επουδενί 800 ευρώ αποζημίωση (με εξαίρεση πιθανόν μόνο για όσους ήδη είναι σε αναστολή σύμβασης τον Οκτώβριο και θα παραταθεί η αναστολή τους) διότι θα έχουν έχουν ήδη εργαστεί μέχρι και άυριο 6.11.2020.Στην καλύτερη περίπτωση θα λάβουν 611,8 ευρώ για 23 ημέρες αναστολής».

Σημειώνεται ότι οι εργαζόμενοι των επιχειρήσεων μέχρι και χθες, 4 Νοεμβρίου 2020, που τίθενται σε αναστολή κατά τον μήνα Νοέμβριο, θα λάβουν, εντός Δεκεμβρίου, αντί για 534 ευρώ, 800 ευρώ, υπολογιζόμενο αναλογικά για τις ημέρες που τέθηκαν σε αναστολή.

 

https://www.ieidiseis.gr/oikonomia/item/66733-giati-osoi-boun-se-anastoli-to-noemvrio-den-tha-paroun-epidoma-800-evro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσπαθώ να στείλω αναστολη σε αθλητικο συλλογο με ΚΑΔ 93.12.1 και δεν μου βγάζει ΚΑΔ ένταξης. Ημερομηνια προσληψης 29/10. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

  •  
  • Συνδέστε για να σχολιάσετε
    Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    • 0
    1 ώρα πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

    Προσπαθώ να στείλω αναστολη σε αθλητικο συλλογο με ΚΑΔ 93.12.1 και δεν μου βγάζει ΚΑΔ ένταξης. Ημερομηνια προσληψης 29/10. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?

    •  
    • Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, προσπάθησα να στείλω 01/11 - 06/11 ως πληττόμενος ΚΑΔ και 07/11 - 30/11 από δημόσια αρχή δεν το δέχεται, εσύ πως το έστειλες και δεν το δέχεται. Εμένα ο δικός μου σύλλογος ήταν σε αναστολή όλο τον Νοέμβριο.

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Καλησπέρα ,

      να ρωτήσω αν είναι σωστό το διάστημα για Θεσσαλονίκη σε πληττόμενη επιχείρηση για αναστολή από 01/11 έως 30/11 ? Έχει στείλει κάποιος με αυτό το διάστημα ?

      ευχαριστώ εκ των προτέρων 

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      2 ώρες πριν, KlainmainGR είπε

      Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, προσπάθησα να στείλω 01/11 - 06/11 ως πληττόμενος ΚΑΔ και 07/11 - 30/11 από δημόσια αρχή δεν το δέχεται, εσύ πως το έστειλες και δεν το δέχεται. Εμένα ο δικός μου σύλλογος ήταν σε αναστολή όλο τον Νοέμβριο.

      Σε εμένα δεν ανοίγει να στείλω γιατί δεν μου βγάζει ΚΑΔ ένταξης!!! ενώ είναι στους ΚΑΔ που υπάγεται σε αναστολή..........

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      40 λεπτά πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

      Σε εμένα δεν ανοίγει να στείλω γιατί δεν μου βγάζει ΚΑΔ ένταξης!!! ενώ είναι στους ΚΑΔ που υπάγεται σε αναστολή..........

      Οι προσλήψεις είναι έγκυρες μέχρι και τις 04/11 είπε ο Σταικούρας, δεν ξέρω γιατί δεν στο δέχεται, καλύτερα να στείλεις email ή πάρτους τηλέφωνο.

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Καλησπέρα.

      Σε πληττόμενη επιχείρηση ήταν σε τηλεργασία οι 2 στους 4 το Νοέμβριο.

      Τώρα μπορεί να βάλει σε αναστολή και τους 4 υπαλλήλους?

      Και με ημερομηνία 7/11- 30/11?

      Και επιλέγει αναστολή από 1/8/2020 και μετά?

      Ευχαριστώ πολύ.

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      20 ώρες πριν, medousa είπε

      Καλησπέρα ,

      να ρωτήσω αν είναι σωστό το διάστημα για Θεσσαλονίκη σε πληττόμενη επιχείρηση για αναστολή από 01/11 έως 30/11 ? Έχει στείλει κάποιος με αυτό το διάστημα ?

      ευχαριστώ εκ των προτέρων 

      Κ εγώ την ίδια απορία έχω...

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      δεν βλέπω πουθενά να δηλώσουμε τα στοιχεία του εκμισθωτή για την έκπτωση του 40% του ενοικίου.

      Θα δηλωθεί και ο Νοέμβριος από τους ιδιοκτήτες , από τις μισθώσεις --> δήλωση COVID , και εμείς θα κάνουμε αποδοχή ?

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      20 ώρες πριν, ΠΕΤΡΟΣ είπε

      Σε εμένα δεν ανοίγει να στείλω γιατί δεν μου βγάζει ΚΑΔ ένταξης!!! ενώ είναι στους ΚΑΔ που υπάγεται σε αναστολή..........

      Οι προσλήψεις είναι έγκυρες μέχρι και τις 04/11 είπε ο Σταικούρας, δεν ξέρω γιατί δεν στο δέχεται, καλύτερα να στείλεις email ή πάρτους τηλέφωνο.

      Μπορείς να δώσεις τηλέφωνα και email που έχεις, γιατί δεν απαντάνε πουθενά! Κ εγώ το ίδιο έχω, δεν μου ανοίγει καν το ΚΑΔ ένταξης
      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

       

      Συνάδελφοι καλησπέρα

      Υποβάλλω μια Δήλωση Αναστολής Νοεμβρίου, για μια επιχείρηση εμπορίας φρούτων – διαλογητήριο, η οποία κάθε χρόνο παίρνει βεβαίωση εποχικότητας από τον ΟΑΕΔ, αφού για 3-4 μήνες απασχολεί 2 εργαζόμενους ενώ στους υπόλοιπους μήνες απασχολεί περίπου 30 εργαζόμενους. Με τη βεβαίωση αυτή, οι εργαζόμενοι που απολύονται κάθε χρόνο, λαμβάνουν Ταμείο Ανεργίας με λιγότερα ένσημα.


      1 - Στην αίτηση αναστολής της επιχείρησης υπάρχει το πεδίο «ΕΠΟΧΙΚΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ»  στο οποίο απαντώ ΝΑΙ. Σωστά;

      2 - Δίπλα υπάρχει το πεδίο "ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ". Στο πεδίο αυτό ποια ημερομηνία βάζουμε, αφού δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία επαναλειτουργίας της επιχείρησης;

      Η ερώτηση της πλατφόρμας αφορά την επαναλειτουργία μετά την αναστολή λόγω covid, δηλαδή την 1/12/20 (που επίσης είναι αμφίβολη) ή την εποχική επαναλειτουργία την άνοιξη (η οποία δεν ξέρει κανείς πότε θα είναι γιατί εξαρτάται κάθε φορά από την ωρίμανση των φρούτων);

      Να σημειώσω πως βάζοντας ΝΑΙ στο «ΕΠΟΧΙΚΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ», η δήλωση αναστολής δεν υποβάλλεται αν δεν καταχωρηθεί ημερομηνία επαναλειτουργίας, καθώς βγαίνει μήνυμα «Δεν έχετε επιλέξει ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.»

      Ευχαριστώ.

       

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Καλησπέρα σας. Είχα διαβάσει για τις αναστολές Οκτωβρίου ότι μπορεί να μπει ο εργαζόμενος είτε όλο το μήνα σε αναστολή είτε σε διαστήματα.Γνωρίζει κάποιος αν σε πληττόμενη επιχείρηση για αναστολές από 07/11-30/11, μπορεί ο εργοδότης να δηλώσει σε αναστολή κάποιους εργαζόμενους σε διαστήματα καθώς χρειάστηκε να επιστρέψουν στην δουλειά για 4 μέρες και ξαναβγήκαν σε αναστολή; Μπορώ δηλαδή να δηλώσω αναστολή 07/11-11/11 και 19/11-30/11;

      .

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Βάζω και εγώ εδώ μια διαφοροποίηση που είδα , μέχρι να το ξεκαθαρίσω (ένας θεός ξέρει πως) 

      Μου εμφανίζει ως κύριο ΚΑΔ, έναν δευτερεύοντα ο οποίος ναι μεν είναι και αυτός στους πληττόμενους, δεν είναι όμως ο κύριος. 

      Δεν έχει αλλάξει κάτι στους ΚΑΔ μας, και ο κύριος ΚΑΔ ήταν και παραμένει στους πληττόμενους. 

       

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      Στις 16/11/2020 στις 12:33 ΜΜ, TANIA είπε

      Καλημέρα,

      Για δήλωση αναστολής εργαζομένων σε εστιατόριο στην Αττικήη κάνουμε δύο δηλώσεις? μία 03/11-06/11 και άλλη μία 07/11-30/11 ή μπορούμε να κάνουμε μία δήλωση 03/11-30/11? Πάλι τα απλά, με κάποιον τρόπο μαγικό, τα έμπλεξαν για να μας κάνουν τη ζωή μας δυσκολότερη.....

      Ευχαριστώ

      Μίλησα με ΕΡΓΑΝΗ σήμερα το πρωι και μου ειπαν πως ειχε προβλημα το συστημα και οτι το διορθωσαν απο το πρωι, εγω προσωπικα εστειλα κανονικα νεες αιτησεις και μια ορθη επαναληψη.

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Καλημέρα σας. Εμένα σε επιχείρηση που είναι στο παράρτημα ΙΙΙ με τους ΚΑΔ σε αναστιλή, όταν πάω να κάνω δήλωση αναστολής δεν μου φέρνει τους ΚΑΔ της επιχείρησης. Οι ΚΑΔ φαίνονται κανονικά στο μητρώο. Αντιμετώπισε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Καλημέρα ,

      έχει στείλει κανείς για Θεσσαλονίκη πληττόμενη αναστολή από 01/11 έως 30/11 & να το δέχεται ? ??

       

      ευχαριστώ εκ των προτέρων 

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      1 ώρα πριν, Παυλάκης είπε

      Καλημέρα ,

      έχει στείλει κανείς για Θεσσαλονίκη πληττόμενη αναστολή από 01/11 έως 30/11 & να το δέχεται ? ??

       

      ευχαριστώ εκ των προτέρων 

      Άντε ντε.....

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      Επίσης έκανε κανείς δήλωση για πληττόμενη (εκτός των ειδικών περιπτώσεων Θεσσαλονίκη, Σέρρες κλπ) με περίοδο από 01/11-30/11 και να την δέχτηκε το σύστημα? Μου κάνει εντύπωση που οι πληττόμενες μπορούν να βάλουν μεγαλύτερη περίοδο (01/11-30/11) σε σχέση με τις κλειστές (03/11-30/11)

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0

      ΓΕΙΑ ΣΑς ΠΑΙΔΙΑ,

      ΕΝΑ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ  ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΑΡΧΗΣ ΣΤΙς 7/11/2020 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ 1/11/2020 ΕΩΣ 06/11/2020 ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΑΙΤΗΣΗ Ή ΔΥΟ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΡΓΑΝΗ?? ΚΑΙ ΩΣ ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΩΣ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΡΧΗ???

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      6 ώρες πριν, MALLIAS81 είπε

      Επίσης έκανε κανείς δήλωση για πληττόμενη (εκτός των ειδικών περιπτώσεων Θεσσαλονίκη, Σέρρες κλπ) με περίοδο από 01/11-30/11 και να την δέχτηκε το σύστημα? Μου κάνει εντύπωση που οι πληττόμενες μπορούν να βάλουν μεγαλύτερη περίοδο (01/11-30/11) σε σχέση με τις κλειστές (03/11-30/11)

      σύμφωνα με το πίνακα του Υπουργείου Εργασίας με τις οδηγίες Πληττόμενοι απο 1/11 μόνο από Θεσ/νικη Σερρες Κοζανη κτλ κόκκινου συναγερμού και Τουριστικες σε όλη την χωρα ....κανω λαθος?

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      • 0
      1 ώρα πριν, DENNY είπε

      αθηνα πλττομενη απο 7/11 δεν είναι

      γιατι ολοι μου λενε βαλε 3/11;

      Καλησπέρα.

      Από 7/11 έχει ισχύ το lockdown.

      Γιατί σου λένε 3/11?

      Συνδέστε για να σχολιάσετε
      Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

      Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

      Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

      Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

      Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

      Σύνδεση

      Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

      Σύνδεση τώρα
      • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

        • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

      ×
      ×
      • Δημιουργία νέου...