Προς το περιεχόμενο

ΤΟΥ MYDATA ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Constantinos είπε

Καταχώρηση παραστατικού από το πρόγραμμα του taxis. Είναι τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

Καταχωρείτε κανονικά και οριστικοποιείτε.

Η ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού που αναγράφεται στο χειρόγραφο παραστατικό είναι η 10/10/2020 , η οποία είναι και ημερομηνία που καταχωρείτε το παραστατικό στο mydata από εισαγωγή παραστατικού.

Ο λήπτης του παραστατικού λαμβάνει το παραστατικό με ημερομηνία 09/10/2020. Διαφορά στην ημερομηνία.

Αλλάζουμε την ημερομηνία με 11/10/2020 στο mydata και ο λήπτης παραλαμβάνει το παραστατικό με ημερομηνία 10/10/2020.

Τα σχόλια δικά σας....

Το μόνο σχόλιο που μπορούμε να κάνουμε είναι γιατί δεν έχουν δώσει ακόμα αναστολή για την εφαρμογή του my data για το 2021?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!!! Προσπαθώ να κάνω εγγραφή σε πελάτη μου εταιρεία  στο taxis για να πάρω κωδικούς πρόσβασης στο εμπορικά λογιστικά προγράμματα/IRP. Έχω κάνει εξουσιοδότηση σε έμενα και μπαίνω με τους κωδικούς μου, επιλέγω τον πελάτη βάζω τους κωδικούς που θέλει αλλά δεν μπορώ να ολοκληρώσω τη διαδικασία. Σε όσες ατομικές επιχειρήσεις έκανα αντίστοιχη κίνηση δεν είχα πρόβλημα.Μιλάω με το Κ.Ε.Φ δεν υπάρχεις κανείς για τα mydata έχω στείλει email καμία απάντηση. Είχε κάποιος άλλος συνάδελφος αντίστοιχο πρόβλημα ή κάνω κάτι λάθος εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία πράγματα μας σώζουν γιατί είμαστε εντελώς απροετοιμαστοι και με κλειστές επιχειρήσεις -  πελάτες

 

1)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

2)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

και

3)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

Δεν ειναι αστειο και ελπιζω οι υπευθυνοι να καταλαβουν οτι δεν μπορουν να παιζουν ουτε με εμας τους λογιστες (που στο κατω κατω της γραφης μας εχουν σαν τα κοριτσια που δουλευουν στα κοκκινα φαναρια --δεν εχω τιποτα μαζι τους ισα ισα προσφερουν πραγματικο λειτουργιμα)

αλλα ουτε και με τις μιρο μικρες επιχεριησεις που ειναι σε βαθμο ανω του 70 % απροετοιμαστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MAKIS74 είπε

Τρία πράγματα μας σώζουν γιατί είμαστε εντελώς απροετοιμαστοι και με κλειστές επιχειρήσεις -  πελάτες

 

1)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

2)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

και

3)ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

Δεν ειναι αστειο και ελπιζω οι υπευθυνοι να καταλαβουν οτι δεν μπορουν να παιζουν ουτε με εμας τους λογιστες (που στο κατω κατω της γραφης μας εχουν σαν τα κοριτσια που δουλευουν στα κοκκινα φαναρια --δεν εχω τιποτα μαζι τους ισα ισα προσφερουν πραγματικο λειτουργιμα)

αλλα ουτε και με τις μιρο μικρες επιχεριησεις που ειναι σε βαθμο ανω του 70 % απροετοιμαστες....

Καλημέρα.

Εγώ δεν έχω μπει καν να δω πώς δουλεύει.

Ελπίζω να δείξουν λογική και να αναστείλουν την υποχρέωση για το 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας σώζει τίποτα. Όχι παράταση , απλά κατάργηση. Αυτό το πράγμα που έχουν φτιάξει απλά δεν βγαίνει.

Μηνύματα ακατανόητα από την παραλαβή του mydata σε λάθη. Γιατί ρε χριστιανοί κάνετε μια εφαρμογή και αφήνετε τα λάθη να είναι στα αγγλικά με τεχνικούς όρους ; Έχετε την εντύπωση ότι οι λογιστές είναι και προγραμματιστές ταυτόχρονα ;

Έχετε κυκλοφορήσει παραδείγματα συναλλαγών ;

Βγάζετε ερωτοαπαντήσεις και αναφέρετε ότι π.χ. οι πιστωτικοί τόκοι θα στέλνονται με τύπο παραστατικού ΑΛΠ και το σύστημα δεν το δέχεται ; Η μισθοδοσία δουλεύει ; ή δεν την έχετε ανοίξει ακόμα.

Πέστε μας τι δουλεύει και τι δεν δουλεύει. Δεν είμαστε ζώα , ούτε έχουμε χρόνο για χάσιμο.

Προβλήματα. Αν και τα έχω αναφέρει και πρωτύτερα τα επαναλαμβάνω. 

1. Στους λ/σμους ΔΕΚΟ και συγκεκριμένα στις δαπάνες τηλεφωνίας είτε σταθερό ή κινητό το mydata μας παραπέμπει να στέλνουμε την δαπάνη για καταγραφεί στους κωδικούς του Ε3 που αφορούν ενέργεια , ύδρευση , λοιπά έξοδα. Γιατί ; Υπάρχει και κουτάκι που γράφει τηλεπικοινωνίες.

2. Σας έχουν πει εκεί στο  mydata οι συνάδελφοι σας από το οικονομικών ότι υπάρχουν και εταιρείες - επιχειρήσεις που απαλλάσσονται του ΦΠΑ ; Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά τιμολόγια εκδότη υποκείμενου στο ΦΠΑ σε λήπτη απαλλασσόμενου ΦΠΑ το mydata τα βγάζει λάθος διότι δεν συμφωνούν οι στήλες καθαρή αξία και ΦΠΑ. Μήπως είναι καλύτερα να μπει και μια τρίτη στήλη σύνολο αξίας (καθαρή αξία + ΦΠΑ) και να την τσεκάρει το σύστημα σε τέτοιες περιπτώσεις βλέποντας το σύστημα από μητρώο ότι ο ένας είναι απαλλασσόμενος ;

3. Έχετε στις αιτίες εξαίρεσης ΦΠΑ συμπεριλάβει τα πάντα ;  

4. Το πρόγραμμα που έχετε φτιάξει για την εισαγωγή παραστατικών γιατί στέλνει προηγούμενες ημερομηνίες από αυτήν της καταχώρησης στους λήπτες ; Πρέπει να κάνουμε παραποίηση ημερομηνίας καταχώρησης για να ΜΗΝ μας λέει το mydata ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.

Επίσης επειδή μου έτυχε σίγουρα υπάρχει θέμα με το αριθμό των παραστατικών. Σε παραστατικά που ξεκινάνε από μηδέν ή έχουν αρκετά ψηφία μηδέν για αρχή θα υπάρξει πρόβλημα στην διαχείριση της καταχώρησης του αριθμού παραστατικού από εκδότη και λήπτη.  Αν ο εκδότης τα στέλνει με το μηδέν και ο λήπτης καταχωρεί χωρίς τα μηδέν ή το ανάποδο εκεί παίρνεις ένα μεγαλοπρεπέστατο ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ. Δεν ξέρω το κάθε πρόγραμμα του καθενός πως θα τα στέλνει αλλά έχω την αίσθηση ότι θα αναλωνόμαστε σε αρλούμπες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Constantinos είπε

..... Δεν ξέρω το κάθε πρόγραμμα του καθενός πως θα τα στέλνει αλλά έχω την αίσθηση ότι θα αναλωνόμαστε σε αρλούμπες.

Αρλούμπες.. και τι αρλούμπες, αεροδιαστημικές.


Κοίταξα απο απλή περιέργεια το αντίστοιχο Ιταλικό.
Ολα σε επίπεδο χονδρικής εσωτερικού (ΜΥΦ το δικό μας) + σύνοψις.
Ούτε χαρακτηρισμοί ούτε τίποτα.

Oι τύποι παραστατικών? λίγοι και καλοί:


TD01 Fattura (Τιμολόγιο)
TD02 Acconto/Anticipo su fattura (Κατάθεση / Προκαταβολή στο τιμολόγιο)
TD03 Acconto/Anticipo su parcella (Κατάθεση / Προκαταβολή σε δέμα)
TD04 Nota di Credito (Πιστωτικό σημείωμα)
TD05 Nota di Debito  (Χρεωστική σημείωση)
TD06 Parcella ??
TD20 Autofattura (Αυτο-τιμολόγιση)
https://www.fatturapa.gov.it/it/norme-e-regole/documentazione-fatturapa/

(ότι περίπου δηλ, έχουμε, προτείνει και απο εδώ στο αντίστοιχο θέμα
του Taxheaven:

Home> Γ.Γ.Π.Σ.>  
      Θέματα Taxisnet Προτάσεις - Βελτιώσεις εφαρμογών Taxisnet >
      My DATA. To A και το Ω είναι οι πωλήσεις. μήπως είναι πιο εύκολο ετούτο? )
      
Απλά εμεις προτείναμε επιπλέον και ένα μηνιαίο Ισοζύγιο
με κωδικούς MyDATA (ας μας πει πως ακριβώς θα το ήθελε το MyDATA
να του το φτιάξουμε), το οποίο θα έδινε την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ συμφωνία
μεταξύ βιβλίων τοπικού ERP  και MyDATA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Pacioli είπε

Αρλούμπες.. και τι αρλούμπες, αεροδιαστημικές.


Κοίταξα απο απλή περιέργεια το αντίστοιχο Ιταλικό.
Ολα σε επίπεδο χονδρικής εσωτερικού (ΜΥΦ το δικό μας) + σύνοψις.
Ούτε χαρακτηρισμοί ούτε τίποτα.

Oι τύποι παραστατικών? λίγοι και καλοί:


TD01 Fattura (Τιμολόγιο)
TD02 Acconto/Anticipo su fattura (Κατάθεση / Προκαταβολή στο τιμολόγιο)
TD03 Acconto/Anticipo su parcella (Κατάθεση / Προκαταβολή σε δέμα)
TD04 Nota di Credito (Πιστωτικό σημείωμα)
TD05 Nota di Debito  (Χρεωστική σημείωση)
TD06 Parcella ??
TD20 Autofattura (Αυτο-τιμολόγιση)
https://www.fatturapa.gov.it/it/norme-e-regole/documentazione-fatturapa/

(ότι περίπου δηλ, έχουμε, προτείνει και απο εδώ στο αντίστοιχο θέμα
του Taxheaven:

Home> Γ.Γ.Π.Σ.>  
      Θέματα Taxisnet Προτάσεις - Βελτιώσεις εφαρμογών Taxisnet >
      My DATA. To A και το Ω είναι οι πωλήσεις. μήπως είναι πιο εύκολο ετούτο? )
      
Απλά εμεις προτείναμε επιπλέον και ένα μηνιαίο Ισοζύγιο
με κωδικούς MyDATA (ας μας πει πως ακριβώς ιθα το ήθελε το MyDATA
να του το φτιάξουμε), το οποίο θα έδινε την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ συμφωνία
μεταξύ βιβλίων τοπικού ERP  και MyDATA.

Καλησπέρα.

Σε κάθε τέτοια αλλαγή όλες οι χώρες δίνουν 1 με 2 χρόνια προσαρμογής.

Εμείς εδώ σε 3 μήνες και εν μέσω πανδημίας και λοκντάουν πρέπει να είμαστε έτοιμοι.

Έχετε κάποια ενημέρωση αν θα έρθουν στα λογικά τους και ανακοινώσουν μία λογική παράταση προσαρμογής, χωρίς βέβαια πρόστιμα και κυρώσεις?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε κάθε τέτοια αλλαγή όλες οι χώρες δίνουν 1 με 2 χρόνια προσαρμογής.

Εμείς εδώ σε 3 μήνες και εν μέσω πανδημίας και λοκντάουν πρέπει να είμαστε έτοιμοι.

Έχετε κάποια ενημέρωση αν θα έρθουν στα λογικά τους και ανακοινώσουν μία λογική παράταση προσαρμογής, χωρίς βέβαια πρόστιμα και κυρώσεις?

Ευχαριστώ.

Πληροφόρηση προσωπικά δεν έχω. Αλλά - προσωπικά- πιστεύω ότι
τελευταία στιγμή (ως συνήθως) θα δώσουν μιά παράταση.
Αλλά ποίο το όφελος?  μιά ζωή θα σερνόμαστε με αυτό.
Να το πάρουν πίσω και να το ξανασχεδιάσουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη μου το 99% (να μην πω το 100%) κανείς συνάδελφος δεν ξέρει τι είναι το my data και πως λειτουργεί, έχω επισημάνει αρκετές φορές ότι δεν είμαστε έτοιμοι για το my data γιατί δεν υπάρχει χρόνος. Αλλά τι να λέμε τώρα, εμείς εδω χάσαμε συναδέλφους από covid και ακόμα δεν μας αναγνωρίζει κανείς το δικαίωμα στην ασθένεια και επιπλέον φταίμε όπως λέει ο κ. Βρουτσης γιατι δεν πληρώθηκαν οι εργαζόμενοι που είναι σε αναστολή. Πραγματικά νιώθω πολύ μαλακάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Pacioli είπε

Πληροφόρηση προσωπικά δεν έχω. Αλλά - προσωπικά- πιστεύω ότι
τελευταία στιγμή (ως συνήθως) θα δώσουν μιά παράταση.
Αλλά ποίο το όφελος?  μιά ζωή θα σερνόμαστε με αυτό.
Να το πάρουν πίσω και να το ξανασχεδιάσουν

 

Όλη η ουσία είναι στην τελευταία σου φράση. 

"Να το πάρουν πίσω και να το ξανασχεδιάσουν"

Το πανηγύρι θα γίνει επίσης από 1/1/2021 που τα παραστατικά θα πρέπει να είναι ηλεκτρονικά. Απλά δεν βγαίνει με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους. Επειδή δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το mydata και είμαι παντελώς άσχετος θα ήθελα να ρωτήσω . Αυτοί που έχουν κάτω από 50.000 τζιρο και κάτω  από 50 τιμ εσοδών ετησίως έχουν (έχουμε δλδ) υποχρέωση αποστολής εσοδών μέχρι 20 του επομένου μηνός? Και αυτοί που έχουν πάνω από 50.000 ή πάνω απο 50 τιμ έχουν υποχρέωση να βάλουν πρόγραμμα για ημερήσια αποστολή? Το ποσό των 50.000 ή τα 50 τιμ από ποια χρονιά προκύπτουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Πιστεύω ότι η κυβέρνηση θα έχει να αντιμετωπίσει και τις πιέσεις των εταιρειών που έδωσαν χρήμα και χρόνο για να φτιάξουν-προσαρμόσουν τα προγράμματα τους.

Βέβαια ελπίζω να πρυτανεύσει η λογική και να μην εφαρμοστεί με αυτή την μορφή του.

 

Και η παράταση να δοθεί σε μια προβληματική κατάσταση ( εφαρμογή ) δεν ωφελεί κάπου - πάλι προβληματική θα είναι.

 

Μόνον τεχνοκρατικά και επί χάρτου μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο και αν σκεφτούμε ότι είναι και πολύπλοκο ......

 

Επίσης οι μικρές επιχειρήσεις είναι κλειστές δυο μήνες πριν την έναρξη εφαρμογής με ταμειακές που δεν μπορούν να συνδεθούν ακόμα αφού έχει δοθεί παράταση μέχρι 31/12 για την αναβάθμιση κτλ.

 

Κατά τα άλλα το click away μας μάρανε. Μήπως θα μπορεί ο τεχνικός να αναβαθμίσει φτμ με click away??????

 

Απολυτή διασταύρωση δισεκατομμυρίων παραστατικών - εγγραφών.....?????????

 

Και όλα αυτά χωρίς να λύνουν το πρόβλημα που ονομάζεται φοροδιαφυγή.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MAKIS74 είπε

Μόνον τεχνοκρατικά και επί χάρτου μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο και αν σκεφτούμε ότι είναι και
πολύπλοκο ......

 

 

Είναι όπως τα λές...αυτοί νομίζουν ότι οι λογιστές  είναι "η τέλεια μηχανή", με τεράστιες υπολογιστικές  
δυνατότητες, τεράστια μνήμη και άρα τεράστια δυνατότητα  εκμάθησης, ικανοί να εκτελούν
πολύπλοκες και λεπτεπίλεπτες εργασίες σε μακροχρόνια βάση ,
αλλά και δυνατότητες λειτουργίας 24x7!...

Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι ... δεν έχουν περάσει απο λογιστήριο , ούτε απ' έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

 

Αλλη μιά “Αμαρτία” του MyDATA
 

Δίνει την δυνατότητα στον εκδότη να  αποστέλει σύνοψη ως εξης : 

- linenumber 1 : ποσότ. 10  καθ Αξ 100 ,  φπα 24%
- linenumber 2 : ποσότ.  5  καθ Αξ 200 , φπα 24%
- linenumber 3 : ποσότ. 7  καθ Αξ  70 , φπα 24%
- linenumber 4 : ποσότ. 14 καθ Αξ 30 ,  φπα 24%

Οπότε , αν ο  λήπτης χρειαστεί να τα βάλει 
σε ένα λογαριασμό εξόδου , θα πρέπει να πάει να τα καταχωρήσει και αυτός 
σε 4 γραμμές π.χ 

- linenumber 1 : καθ Αξ 100  E3_585_016 (Λοιπά έξοδα)
- linenumber 2 : καθ Αξ 200 E3_585_016 (Λοιπά έξοδα)
- linenumber 3 :καθ Αξ 70  E3_585_016   (Λοιπά έξοδα)
- linenumber 4 : καθ Αξ 30 E3_585_016  (Λοιπά έξοδα)

Και μάλιστα να τα καταχωρήσει ανα lineNumber..

 Αν λοιπόν τώρα θέλει  ο λήπτης να τα πάει σε 2 λογαριασμούς π.χ 

 
Στο E3_585_016  (Λοιπά έξοδα)  να πάει το ποσό των 120 ευρώ
 Στο E3_102_001  (Αγορές εμπορ.Χονδρ) να πάει το ποσό των 280  ευρώ

Θα πρέπει να πάει να τα χαρακτηρίσει κάπως έτσι (π.χ) :

- linenumber 1 : καθ Αξ   50  E3_585_016  (Λοιπά έξοδα) 
- linenumber 1 : καθ Αξ   30  E3_102_001  (Αγορές εμπορ.Χονδρ) 
- linenumber 2 : καθ Αξ   20  E3_585_016  (Λοιπά έξοδα) 
- linenumber 2 : καθ Αξ  150  E3_102_001  (Αγορές εμπορ.Χονδρ) 
- linenumber 3 :καθ Αξ   70   E3_102_001  (Αγορές εμπορ.Χονδρ) 
- linenumber 4 : καθ Αξ  30  E3_102_001  (Αγορές εμπορ.Χονδρ) 


Αμ…άμα είναι να πάμε στην ψηφιακή εποχή έτσι  κύριοι του MyDATA… 
Αστε το καλύτερα να πάει στο δια@@… 

Το κάνανε λέει, για τις ποσότητες των  ΔΑ.. 
(Εννοείται ότι η λύση για τα ΔΑ δεν είναι αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αγαπητοι φιλοι 

 

Προσπαθω να εισαγω  στην εφαρμογη Μydata  ως εκδοτης ενα ΤΠΥ  και μου ζηταει υποχρεωτικα σειρα , τι βαζω?

Εχω προσπαθησει με 0 και με  -  και με κενο ολα τα βγαζει σφαλμα , τι παιζει εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Marat είπε

Αγαπητοι φιλοι 

 

Προσπαθω να εισαγω  στην εφαρμογη Μydata  ως εκδοτης ενα ΤΠΥ  και μου ζηταει υποχρεωτικα σειρα , τι βαζω?

Εχω προσπαθησει με 0 και με  -  και με κενο ολα τα βγαζει σφαλμα , τι παιζει εδω?

Προσπάθησε γράφοντας "ΑΝΕΥ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βρει κανέις πως καταχωρούμε σύνοψη και χαρακτηρισμό στα δικά μας (αλλά και των πελατών μας) τα παραστατικά κινητής τηλεφωνωνίας ωστε να ενημερωθεί στο Ε3, ο κωδ.485 στον πιν.Ζ2 ?

Το ρωτάω  με το σκεπτικό ότι οι εταιρείες δεν τα διαβιβάζουν για να τα δούμε εμείς ως έξοδα.

Εχω εντοπίσει τις εξής επιλογές οι οποίες όμως ΔΕΝ έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, είτε ως μη ύπαρξη πεδίου ΦΠΑ είτε ως μη ύπαρξη επιλογής στον χαρακτηρισμό ώστε να ενημερωθεί στο Ε3 ο κωδ.485 στον πιν.Ζ2:

Ως "ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ" με τύπο παραστατικού "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης εξόδων-Λογιστική Βάση" ή/και "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης εξόδων-Φορολογική Βάση".

Ως "ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ" με τύπο παραστατικού "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)".

Ως "ΛΗΨΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΛΙΑΝΙΚΗΣ" με τύπο παραστατικού είτε "Έξοδα-Αγορές Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής", είτε "Παροχή Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής", είτε  "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)"

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2021 στις 8:44 ΠΜ, stamgalaios είπε

Εχει βρει κανέις πως καταχωρούμε σύνοψη και χαρακτηρισμό στα δικά μας (αλλά και των πελατών μας) τα παραστατικά κινητής τηλεφωνωνίας ωστε να ενημερωθεί στο Ε3, ο κωδ.485 στον πιν.Ζ2 ?

Το ρωτάω  με το σκεπτικό ότι οι εταιρείες δεν τα διαβιβάζουν για να τα δούμε εμείς ως έξοδα.

Εχω εντοπίσει τις εξής επιλογές οι οποίες όμως ΔΕΝ έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα, είτε ως μη ύπαρξη πεδίου ΦΠΑ είτε ως μη ύπαρξη επιλογής στον χαρακτηρισμό ώστε να ενημερωθεί στο Ε3 ο κωδ.485 στον πιν.Ζ2:

Ως "ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΑΣ" με τύπο παραστατικού "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης εξόδων-Λογιστική Βάση" ή/και "Λοιπές Εγγραφές Τακτοποίησης εξόδων-Φορολογική Βάση".

Ως "ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ" με τύπο παραστατικού "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)".

Ως "ΛΗΨΗ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΩΝ ΛΙΑΝΙΚΗΣ" με τύπο παραστατικού είτε "Έξοδα-Αγορές Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής", είτε "Παροχή Λιανικών Συναλλαγών ημεδαπής/αλλοδαπής", είτε  "Παραστατικά Οντότητας ως Αναγράφονται από την ίδια (Δυναμικό)"

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος ?
 

Μεγάλο κεφάλαιο. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του mydata ειδικά σε αυτόν τον κωδικό.

Ο mydatas έχει φτιάξει ένα αρχείο excel στον οποίο απεικονίζεται κάθε τύπο παραστατικού που έχουν δημιουργήσει σε ποια κουτάκια του Ε3 κλειδώνουν.

Σύμφωνα με αυτό λοιπόν στον περιβόητο κωδικό ΤΗΛΕΠΟΙΚΩΝΙΕΣ του Ε3 δηλαδή στο κουτάκι Ε3_585_013 κλειδώνουν τα εξής παραστατικά. Αναφέρω κωδικό παραστατικού και περιγραφή.

1.1ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΏΛΗΣΗΣ με κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_4 ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ (ΓΕΜΔΕ) και cat2_5 ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ (ΓΕΧΔΕ)

2.1 ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω

5.2 ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω

7.1 ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΣΟΔΟ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω (ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΛΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΕΣΟΔΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ ΕΞΟΔΩΝ!!!!!) ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΑ.

17.5 ΛΟΙΠΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ – ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ με κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_12 ΛΟΙΠΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΞΟΔΩΝ

Από τα παραπάνω μόνο το παρατατικό 17.5 ταιριάζει γιατί στον κωδικό 7.1 ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΣΟΔΟ αν και το αρχείο τους περιλαμβάνει και χαρακτηρισμούς εξόδων παρόλα αυτά δεν υπάρχει στην λίστα των παραστατικών όταν καταχωρείς το έξοδο.

Άρα μονόδρομος το 17.5

Και εδώ ξεκινάει το πανηγύρι.

Έχω λοιπόν παραστατικό τηλεφωνίας με καθαρή αξία και ΦΠΑ το οποίο αφορά επιχείρηση υποκείμενη σε ΦΠΑ. Επιλέγω το παραστατικό 17.5 και κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_12 ΛΟΙΠΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΕΞΟΔΩΝ. Ο mydatas επιστρέφει αναφορά ως εξής :

Γραμμή 1: Μη αποδεκτή κατηγορία ΦΠΑ για αυτόν τον τύπο παραστατικού. Η κατηγορία πρέπει να είναι Χωρίς ΦΠΑ.

Επίσης όπως αναφέρει ο mydatas ο κωδικός 17.5 με το pdf. Mydata Επιχειρησιακή ανάλυση παραστατικών ΑΑΔΕ ο κωδικός αυτός στέλνεται μία εγγραφή στο τέλος της χρήσης και μέχρι την υποβολή των φορολογικών εντύπων.

Δηλαδή ετήσια υποβολή αυτών των λ/σμων. Απίθανα πράγματα.

Προσωπικά κανένα λ/σμο τηλεφωνίας δεν έχω στείλει σε κανέναν. Αδυνατώ να κατανοήσω τι μας ζητάει ο mydatas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο σιγουρο ειναι οτι στελνουμ ΜΥΦ συγκεντρωτικες για φετος σωστα?ως 31/03 αρχικα?το my data δεν το εχω εφαρμοσει σε κανεναν ακομη,πρπεει να παρουν λογισμικο λογικα που να συνδεεεται με τα λογιστικα μας προγραμματα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα

Στις πωλήσεις με απαλλαγή ΦΠΑ βάση της ΠΟΛ 1167 υπάρχει κάποια πρόταση για τον κωδικό απαλλαγής του MYDATA;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE_IOANNINA είπε

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα

Στις πωλήσεις με απαλλαγή ΦΠΑ βάση της ΠΟΛ 1167 υπάρχει κάποια πρόταση για τον κωδικό απαλλαγής του MYDATA;

Ευχαριστώ

Σε αγρότη κανονικού καθεστώτος έβαλα το άρθρο 24 με βάση το ειδικό δελτίο απαλλαγής ΦΠΑ που πήρε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zinon είπε

το μονο σιγουρο ειναι οτι στελνουμ ΜΥΦ συγκεντρωτικες για φετος σωστα?ως 31/03 αρχικα?το my data δεν το εχω εφαρμοσει σε κανεναν ακομη,πρπεει να παρουν λογισμικο λογικα που να συνδεεεται με τα λογιστικα μας προγραμματα σωστα?

Ναι ΜΥΦ. Ναι 31/03. Το τρίτο μάλλον όχι.

Ο λογιστής θα πρέπει να στείλει τους χαρακτηρισμούς των εξόδων όπου ο εκδότης δεν έχει την υποχρέωση αποστολής αυτών (ΦΩΣ-ΝΕΡΟ-ΤΗΛΕΦΩΝΑ-ΕΦΚΑ-ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ-....). Επίσης θα πρέπει να χαρακτηρίσει και τα έξοδα-αγορές-δαπάνες όπου ο εκδότης έχει την υποχρέωση αποστολής. 

Σε σχέση με τα έσοδα περιμένουμε τι θα πουν από 1/4 σχετικά με την ηλεκτρονική τιμολόγηση και την απευθείας ενημέρωση.

Αυτά έχω καταλάβει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ του μηνός Δεκ'2020 που εκδόθηκε 25 Ιαν'2021 είναι σωστή η παρακάτω καταχώρηση ως έξοδο προηγούμενων χρήσεων ? 

Να υποθέσω ότι αφού ανήκει στο 2020 και δηλώνοντάς την 25/1/2021 ως έξοδο προηγούμενων χρήσεων ΔΕΝ θα πάει να ενημερώσει στο E3 τον κωδικό 485.7 στο 2021 ?

Θα πάει να ενημερώσει τον κωδικό στο 2020 που πρακτικά μας είναι αδιάφορο αφού δεν θα υπάρχει πλήρης ενημέρωση του E3 μέσω του mydata ?

111.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 11:44 ΠΜ, Constantinos είπε

Μεγάλο κεφάλαιο. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του mydata ειδικά σε αυτόν τον κωδικό.

Ο mydatas έχει φτιάξει ένα αρχείο excel στον οποίο απεικονίζεται κάθε τύπο παραστατικού που έχουν δημιουργήσει σε ποια κουτάκια του Ε3 κλειδώνουν.

Σύμφωνα με αυτό λοιπόν στον περιβόητο κωδικό ΤΗΛΕΠΟΙΚΩΝΙΕΣ του Ε3 δηλαδή στο κουτάκι Ε3_585_013 κλειδώνουν τα εξής παραστατικά. Αναφέρω κωδικό παραστατικού και περιγραφή.

1.1ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΏΛΗΣΗΣ με κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_4 ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ (ΓΕΜΔΕ) και cat2_5 ΓΕΝΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ (ΓΕΧΔΕ)

2.1 ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω

5.2 ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω

7.1 ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΣΟΔΟ με τις ίδιες κατηγορίες χαρακτηρισμού όπως παραπάνω (ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΛΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΕΣΟΔΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ ΕΞΟΔΩΝ!!!!!) ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΑ.

17.5 ΛΟΙΠΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ – ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΒΑΣΗ με κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_12 ΛΟΙΠΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ

Από τα παραπάνω μόνο το παρατατικό 17.5 ταιριάζει γιατί στον κωδικό 7.1 ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΣΟΔΟ αν και το αρχείο τους περιλαμβάνει και χαρακτηρισμούς εξόδων παρόλα αυτά δεν υπάρχει στην λίστα των παραστατικών όταν καταχωρείς το έξοδο.

Άρα μονόδρομος το 17.5

Και εδώ ξεκινάει το πανηγύρι.

Έχω λοιπόν παραστατικό τηλεφωνίας με καθαρή αξία και ΦΠΑ το οποίο αφορά επιχείρηση υποκείμενη σε ΦΠΑ. Επιλέγω το παραστατικό 17.5 και κατηγορία χαρακτηρισμού cat2_12 ΛΟΙΠΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ. Ο mydatas επιστρέφει αναφορά ως εξής :

Γραμμή 1: Μη αποδεκτή κατηγορία ΦΠΑ για αυτόν τον τύπο παραστατικού. Η κατηγορία πρέπει να είναι Χωρίς ΦΠΑ.

Επίσης όπως αναφέρει ο mydatas ο κωδικός 17.5 με το pdf. Mydata Επιχειρησιακή ανάλυση παραστατικών ΑΑΔΕ ο κωδικός αυτός στέλνεται μία εγγραφή στο τέλος της χρήσης και μέχρι την υποβολή των φορολογικών εντύπων.

Δηλαδή ετήσια υποβολή αυτών των λ/σμων. Απίθανα πράγματα.

Προσωπικά κανένα λ/σμο τηλεφωνίας δεν έχω στείλει σε κανέναν. Αδυνατώ να κατανοήσω τι μας ζητάει ο mydatas.

Επανέρχομαι γιατί εδώ είναι ΒΑΛΚΑΝΙΑ.

Επιχείρηση απαλλασσόμενη ΦΠΑ προσπαθεί να στείλει τηλεφωνικά έξοδα στον mydata.

Σύμφωνα με τις οδηγίες σαν παραστατικό επιλέγουμε 17.5 με cat2_12. Ο mydatas απαντά :

 Classigication type E3_585_013 is forbidden for Classification category category2_12 combined with invoice type item 17_5

Σε ελεύθερη μετάφραση : Απαγορεύεται ο τύπος ταξινόμησης Ε3_585_013 (κωδ. Ε3 ΤΗΛΕΠΟΙΝΩΝΙΕΣ) για την κατηγορία 2_12 (ΛΟΙΠΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΞΟΔΩΝ) σε συνδυασμό με το τιμολόγιο τύπου 17_5 .

Αν αυτό δεν είναι η επιτομή της σχιζοφρένειας τότε τι είναι ;

Ρε μήπως δεν θέλετε καθόλου τηλεφωνικά έξοδα ; Πείτε το , μην μας το κρύβεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...