Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 2,4% ΣΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ


IDO

Ερώτηση

Μεταβίβαση επιχείρησης ως σύνολο απαλλάσεται από ΦΠΑ Άρθρο5 Παρ.4 του κώδικα ΦΠΑ.

Ωστόσο οφείλεται χαρτόσημο 2,4% άσχετα αν υπάρχει βαθμός συγγένειας. Η μείωση σε 1,2% αναφέρεται στην υπεραξία.

Το χαρτόσημο αυτό πως θα αποδοθεί στην ΔΟΥ? Αμέσως φαντάζομαι γιατί θα ακολουθήσει διακοπή της ατομικής που πωλείται, και η επιχείρηση θα λειτουργεί σαν ατομική σε άλλο όνομα.

Στο έντυπο της προσωρινής δήλωσης θα συμπληρωθούν τα στοιχεία για την απόδοση του χαρτοσήμου?

Επιπλέον υπάρχει περίπτωση να αποδοθεί από την νέα επιχείρηση αφού συνεχίζει την ίδια δραστηριότητα και έχει τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα. Όπως μεταφέρεται το ΠΥ του ΦΠΑ στην νέα επιχείρηση.

Κάθε βοήθεια δεκτή γιατί είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επαναφέρω το θέμα γιατί ζήτησα από την ΔΟΥ το έντυπο για να αποδώσω το χαρτόσημο και μου είπαν ότι δεν έχουν κάτι ακουστά για συγκεκριμένο έντυπο.

Επιπλέον μου είπαν να φτιάξω μια κατάσταση με τα τιμολόγια να τα βγάλω φωτοτυπία και να τα προσκομίσω στη ΔΟΥ.

Έχει κανείς υπ'όψην του τη διαδικασία ή το έντυπο που θα μπορούσα να τα βρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι το ίδιο έντυπο που αποδίδεται και το χαρτόσημο σε τιμολόγιο αγοράς.

Τουλάχιστον σε δική μου παρόμοια περίπτωση αυτό το έντυπο μου έδωσαν.

Ωστόσο οφείλεται χαρτόσημο 2,4% άσχετα αν υπάρχει βαθμός συγγένειας. Η μείωση σε 1,2% αναφέρεται στην υπεραξία.

Σωστό.

Επιπλέον υπάρχει περίπτωση να αποδοθεί από την νέα επιχείρηση αφού συνεχίζει την ίδια δραστηριότητα και έχει τις ίδιες υποχρεώσεις και δικαιώματα. Όπως μεταφέρεται το ΠΥ του ΦΠΑ στην νέα επιχείρηση.

Κάθε βοήθεια δεκτή γιατί είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα!

Ο πωλητής είναι υποχρεωμένος ν' αποδώσει το χαρτόσημο.

Επιπλέον μου είπαν να φτιάξω μια κατάσταση με τα τιμολόγια να τα βγάλω φωτοτυπία και να τα προσκομίσω στη ΔΟΥ

Αυτό δεν το γνωρίζω.Φαντάζομαι θέλουν να δουν την αξία της μεταβιβαζομένων εμπορευμάτων για να συμφωνεί με το ποσό που θ' αναγραφεί στο έντυπο της απόδοσης του χαρτοσήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από πολύ κόπο βρήκα το έντυπο για την απάοδοση του χαρτοσήμου.

Από τη ΔΟΥ όμως μου ζητάνε φωτοτυπίες των τιμολογίων. Αφού το έντυπο αναφέρει αριθμό στοιχείων που εκδόθηκαν,σε έλεγχο δηλ μπορεί να διασταυρωθεί, για ποιό λόγο να υποβάλλω και τις φωτοτυπίες των τιμολογίων?

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μετά από πολύ κόπο βρήκα το έντυπο για την απάοδοση του χαρτοσήμου.

Από τη ΔΟΥ όμως μου ζητάνε φωτοτυπίες των τιμολογίων. Αφού το έντυπο αναφέρει αριθμό στοιχείων που εκδόθηκαν,σε έλεγχο δηλ μπορεί να διασταυρωθεί, για ποιό λόγο να υποβάλλω και τις φωτοτυπίες των τιμολογίων?

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο θέμα?

ΠΕΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΡΗΚΕΣ ΝΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...