Jump to content
  • 0

Ενίσχυση από Περιφέρεια Αττικής και δικαιολογητικά

Question

Καλησπέρα , 

Έχω φτάσει στα δικαιολογητικά και οι απορίες μου είναι =

- αρκεί το πιστοποιητικό ΓΕΜΗ ( Γενικό πιστοποιητικό ονομάζεται )  ;

- για την φορολογική ενημερότητα , αφού δεν χρωστάει , θα είναι για κάθε νόμιμη χρήση ; Αν χρωστάει ( το 90 % ) , στέλνω την " εικόνα " με τα χρέη ;

Ευχαριστώ για τα φώτα .

• Answers 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Καλησπέρα ,  Έχω φτάσει στα δικαιολογητικά και οι απορίες μου είναι = - αρκεί το πιστοποιητικό ΓΕΜΗ ( Γενικό πιστοποιητικό ονομάζεται )  ; - για την φορολογική ενημερότητα , αφού δεν χρ

Το κείμενο μπορεί να μπει με copy paste από το pdf του οδηγού στο gov. Γνήσιο υπογραφής (ή gov) ζητάμε μόνο στην πρώτη ΥΔ

Καλημέρα, πήρε παράταση? Κάτι άκουσα από τηλεόραση για 06/12/2020? Ισχύει γιατί δε το βρίσκω πουθενά στο ιντερνετ.   Έχω μιλήσει με ΕΛΑΝΕΤ και μου είπαν ότι για το Γ που είναι και το μόνο πο

Recommended Posts

• 0

Ναι πρέπει να έχει τουλάχιστον 10.000,00 έξοδα στους συγκεκριμένους κωδικούς του Ε3 που αναφέρει η πρόσκληση το έτος 2019.

Ερώτηση: στον πίνακα των ενισχύσεων βάζουμε μόνο ότι είναι με το προσωρινό πλαίσιο σωστά? Δηλαδή:

1. Επιδότηση τόκων δανείων

2. Επιστρεπτέα (μόνο αν την πήρε με το προσωρινό και όχι με de minimis)

3. Εγγυοδοτικό

4. Αποζημίωση ειδικού σκοπού (Αν και στο προσωρινό δεν την βάζουμε!)

Τα έχω καταλάβει σωστά?

Απαντάω στον εαυτό μου μετά από επικοινωνία με ΕΛΑΝΕΤ: ότι είχα καταλάβει είναι σωστό δηλαδή βάζουμε:

1. Επιδότηση τόκων δανείων

2. Επιστρεπτέα (μόνο αν την πήρε με το προσωρινό και όχι με de minimis)

3. Εγγυοδοτικό

• 0

Στη σελίδα του αρμόδιου φορέα για τα τεχνικά (πχ. για την Αττική):

https://www.elanet.gr/2020/10/07/enischysi-pmme-attikis-logo-covid19/

στο κάτω μέρος έχει αρκετά βοηθητικά αρχεία.

Το συγκεκριμένο :

Εγχειρίδιο Υποβολής πρότασης στο ΠΣΚΕ (23.10.2020)

είναι πραγματικά πολύ αναλυτικό και βοηθά να συμπληρώσεις όλες τις καρτέλλες.

• 0

Στην ενότητα 3.5 που αναγράφουμε τις ενισχύσεις στο προσωρινό πλαίσιο στήριξης εκεί που λέει επωνυμία δικαιούχου και ΑΦΜ τι αναγράφουμε ?

Δεν εννοείτε ότι δικαιούχος είναι η επιχείρηση που κάνει την αίτηση ?

Με προβληματίζει μήπως θέλει τα στοιχεία του φορέα που έδωσε την ενίσχυση .

• 0

Εν τω μεταξύ κοιτάζω τα εγχειρίδια ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ και ΑΤΤΙΚΗΣ , και στα επισυναπτόμενα η ΑΤΤΙΚΗ έχει επιπλέον Πίνακες Προσωπικού , Μισθοδοσία 2018 , και Ε32018 , ενώ η φόρμα της αίτησης είναι ουσιαστικά κοινή.

Μήπως τελικά θεωρηθεί έλλειψη φακέλου στο πρώτο η μή επισύναψη των παραπάνω;

Επίσης και στις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ στο ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ βλέπω το παρακάτω:

7.Για να συμμετέχει μια επιχείρηση στο πρόγραμμα είναι απαραίτητη προϋπόθεση η διατήρηση του προσωπικού της για το έτος 2019;
Απάντηση: Η διατήρηση του προσωπικού δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για την ένταξη μιας επιχείρησης στην εν λόγω Δράση. Ωστόσο κατά την επαλήθευση του αιτήματος καταβολής ενίσχυσης (δηλαδή του αιτήματος πιστοποίησης που θα υποβάλουν όσες επιχειρήσεις εγκριθούν) πρέπει να επιβεβαιώνεται ότι η επιχείρηση κατά την τελευταία μέρα του μήνα που προηγείται της αίτησης καταβολής του κεφαλαίου κίνησης απασχολούσε τον ίδιο αριθμό εργαζομένων με αυτόν που απασχολούσε κατά την αντίστοιχη ημερομηνία του προηγούμενου έτους.

Δηλαδή μια επιχείρηση που το 2019 απασχολούσε προσωπικό και από 1/1/2020 δεν απασχολεί αν εγκριθεί μετά θα απορριφθεί ; Μου φαίνεται παράλογο.

• 0

Καλησπέρα.

Το Πιστοποιητικό περί μη κατάθεσης αίτησης σε πτώχευση βγαίνει από το solon.gr.

Το Πιστοποιητικό περί μη κήρυξης σε πτώχευση είναι υποχρεωτικό και αν ναι, από πού βγαίνει?

Ευχαριστώ.

• 0

Καλημέρα.

Πήγα να βγάλω Γενικό Πιστοποιητικό ΓΕΜΗ σε έναν ελεύθερο επαγγελματία και για να το εκδώσει πρέπει να πληρώσει τα ετήσια τέλη ΓΕΜΗ από το 2015 έως το 2020.

Εναλλακτικά εξέδωσα Πιστοποιητικό περί μη κατάθεσης αίτησης σε πτώχευση από το Πρωτοδικείο.

Είναι υποχρεωτικό να εκδοθεί και το Πιστοποιητικό περί μη πτώχευσης, από τη στιγμή που δεν βγαίνει το Γενικό Πιστοποιητικό ΓΕΜΗ?

Αν ναι, από πού, στο solon.gr δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ πολύ.

• 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Πήγα να βγάλω Γενικό Πιστοποιητικό ΓΕΜΗ σε έναν ελεύθερο επαγγελματία και για να το εκδώσει πρέπει να πληρώσει τα ετήσια τέλη ΓΕΜΗ από το 2015 έως το 2020.

Εναλλακτικά εξέδωσα Πιστοποιητικό περί μη κατάθεσης αίτησης σε πτώχευση από το Πρωτοδικείο.

Είναι υποχρεωτικό να εκδοθεί και το Πιστοποιητικό περί μη πτώχευσης, από τη στιγμή που δεν βγαίνει το Γενικό Πιστοποιητικό ΓΕΜΗ?

Αν ναι, από πού, στο solon.gr δεν το βρίσκω.

Ευχαριστώ πολύ.

Μην κάνεις τίποτα από τα δύο (ΓΕΜΗ ή Πρωτοδικείο). Συμπλήρωσε την υπεύθυνη δήλωση Ε (με γνήσιο υπογραφής) που σε καλύπτει.

• 0
1 λεπτό πριν, tvRXS είπε

Μην κάνεις τίποτα από τα δύο (ΓΕΜΗ ή Πρωτοδικείο). Συμπλήρωσε την υπεύθυνη δήλωση Ε (με γνήσιο υπογραφής) που σε καλύπτει.

Τώρα είδα ότι βγαίνει και το άλλο πιστοποιητικό από το solon.gr.

Οπότε έκανα αίτηση και θα στείλω τα δύο του Πρωτοδικείου.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, πάντως.

• 0

Καλησπέρα.

Είμαι έτοιμος να υποβάλλω αίτηση.

Η μόνη μου απορία είναι αν κάποια υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται γνήσιο υπογραφής.

Επίσης, εκτύπωσα τη δήλωση πριν την αποθηκεύσω για να τη δω και έχει κάτω πεδίο Σφραγίδα και Υπογραφή.

Πρέπει να τη σφραγίσει και να την υπογράψει και να την υποβάλλει σκαναρισμένη και την αίτηση?

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

• 0

Καλημέρα.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας. 

Θέλει κάποια υπεύθυνη δήλωση να είναι επικυρωμένη ή να τη στείλω να τελειώνουμε?

Αν χρειάζεται γίνεται η επικύρωση από το gov.gr?

Ευχαριστώ πολύ.

• 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Παρακαλώ τη βοήθειά σας. 

Θέλει κάποια υπεύθυνη δήλωση να είναι επικυρωμένη ή να τη στείλω να τελειώνουμε?

Αν χρειάζεται γίνεται η επικύρωση από το gov.gr?

Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ τους τα έστειλα για επικύρωση. Κάποιοι τα επικύρωσαν με ηλεκτρονική υπογραφή μέσω gov.gr κάποιοι μέσω ΚΕΠ.

Βέβαια πουθενά δεν λέει στη προκήρυξη για επικυρωμένες υπογραφές αλλά....

Παραπάνω που ρωτάς για υπογραφή και σφραγίδα στην ίδια την αίτηση, δεν νομίζω να χρειάζεται. 

• 0
23 λεπτά πριν, NIKANOR είπε

Εγώ τους τα έστειλα για επικύρωση. Κάποιοι τα επικύρωσαν με ηλεκτρονική υπογραφή μέσω gov.gr κάποιοι μέσω ΚΕΠ.

Βέβαια πουθενά δεν λέει στη προκήρυξη για επικυρωμένες υπογραφές αλλά....

Παραπάνω που ρωτάς για υπογραφή και σφραγίδα στην ίδια την αίτηση, δεν νομίζω να χρειάζεται. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

Καλό σαβ/κο!

• 0

Μου ζήτησε ένα φροντιστήριο να υποβάλλω αίτηση 

ως προς το ΦΠΑ είναι απαλλασσόμενοι οπότε πως αποδεικνύουν   την μεταβολή στον τζίρο  Α 2019 &  Α 2020? και κυρίως με ποια δικαιολογητικά? 

• 0
9 ώρες πριν, asteras5 είπε

Μου ζήτησε ένα φροντιστήριο να υποβάλλω αίτηση 

ως προς το ΦΠΑ είναι απαλλασσόμενοι οπότε πως αποδεικνύουν   την μεταβολή στον τζίρο  Α 2019 &  Α 2020? και κυρίως με ποια δικαιολογητικά? 

Καλημέρα.

Με το Ε3 και με υπεύθυνη δήλωση για απαλλασσόμενους.

Αλλά τσέκαρε αν οι δαπάνες του 2019 είναι πάνω από 10000, αλλιώς δεν είναι δικαιούχοι.

• 0
3 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλημέρα.

Με το Ε3 και με υπεύθυνη δήλωση για απαλλασσόμενους.

Αλλά τσέκαρε αν οι δαπάνες του 2019 είναι πάνω από 10000, αλλιώς δεν είναι δικαιούχοι.

Ναι το έχω τσεκάρει

Ευχαριστώ, 

• 0

ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΤΕ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΛΗΡ. ΜΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΕΙ

• 0

Την πρόταση την υποβάλλει ΙΚΕ.....ο ένας εταίρος έχει ατομική επιχείρηση και ο διαχειριστής είναι μη εταίρος αλλά έχει κι αυτός ατομική επιχείρηση ( με περίπου το ίδιο αντικείμενο)

Οι ατομικές πρέπει να συνυπολογιστούν ( είναι συνεργαζόμενες ή συνδεδεμένες)?

• 0

Την πρόταση την υποβάλλει ΙΚΕ.....ο ένας εταίρος έχει ατομική επιχείρηση και ο διαχειριστής είναι μη εταίρος αλλά έχει κι αυτός ατομική επιχείρηση ( με περίπου το ίδιο αντικείμενο)

Οι ατομικές πρέπει να συνυπολογιστούν ( είναι συνεργαζόμενες ή συνδεδεμένες)?