Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΟΧΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΟΑΕΔ 2020


Stefil

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

δουλεύω στον επισιστικό κλάδο και έχω κάνει αίτηση για το εποχικό επίδομα που δίνεται στον κλάδο μας όπως και σε κάποιες άλλες ειδικότητες.

(Το επίδομα αφορά πάντα το προηγούμενο έτος - στην προκειμένη το 2019 - και τον αριθμό των ενσήμων που έχουμε.)

Απολύθηκα από την εργασία μου σήμερα και θέλω να καταθέσω αίτηση  για το τακτικό επίδομα ανεργίας. Η ερώτησή μου είναι η εξής: αν πάρω το εποχικό - πληρώ όλες τις προυποθέσεις αλλά ακόμη δεν έχει εγκριθεί - και καταθέσω για το τακτικό επίδομα υπάρχει περίπτωση να συμψηφιστεί με το εποχικό επίδομα και να λάβω λιγότερα χρήματα;

Και αν ναι, μήπως αν δηλώσω τον τραπεζικο λογαριασμό που μπαίνουν τα επιδόματα ως ακατάσχετο το αποφύγω;

 

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι, θα συμψηφιστούν. Όχι, δεν υπάρχει τρόπος να το αποφύγεις, το ποσό του εποχικού επιδόματος (εφόσον το λάβεις και εφόσον εγκριθεί και το τακτικό επίδομα) θα καταγραφεί ως αχρεωστήτως καταβληθέν και θα κρατηθεί από τις πρώτες καταβολές του τακτικού επιδόματος. Δεν θα μπουν καν τα χρήματα-έως την κάλυψη του ποσού του εποχικού που λάβατε- σε λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν πρεπει να ναι.

Αλλα τι τον απασχολει;

Το εποχικό επιδομα δεν ξεπερνά το όριο του ακατασχεντου .

Εργάζεται και ο μισθός του μαζι με το δ.χ  και το εποχικό ξεπερνά το όριο κατασχεσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...