Jump to content
  • 0
rafdel

Αναλήψεις διαχειριστή ΙΚΕ

Question

Καλησπέρα

Ανέλαβα μία ΙΚΕ και ο διαχειριστής μου λέει ότι κάνει αναλήψεις από τον όψεως της εταιρίας σαν να λαμβάνει μισθό.

Αυτό είναι σωστό ;;; Πως το δικαιολογώ ; Ως απολήψεις έναντι κερδών;; πρέπει να στέλνω βεβαίωση αποδοχών για αυτά τα ποσά;

Κάθε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ πολύ

Share this post


Link to post
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
18 λεπτά πριν, rafdel είπε

Καλησπέρα

Ανέλαβα μία ΙΚΕ και ο διαχειριστής μου λέει ότι κάνει αναλήψεις από τον όψεως της εταιρίας σαν να λαμβάνει μισθό.

Αυτό είναι σωστό ;;; Πως το δικαιολογώ ; Ως απολήψεις έναντι κερδών;; πρέπει να στέλνω βεβαίωση αποδοχών για αυτά τα ποσά;

Κάθε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ πολύ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ Ι.Κ.Ε.

Για τα πρόσωπα που ασκούν καθήκοντα διαχείρισης σε Ι.Κ.Ε. (εταίροι ή τρίτα πρόσωπα) διακρίνονται οι εξής περιπτώσεις:

1. Εταίρος σε Μονοπρόσωπη Ι.Κ.Ε και διαχειριστής

Ο μοναδικός εταίρος μονοπρόσωπης Ι.Κ.Ε. που είναι ταυτόχρονα και διαχειριστής, καταβάλει εισφορές σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.4387/2016 επί του αθροίσματος των εισοδημάτων που προέρχονται από την άσκηση των δυο δραστηριοτήτων (μέρισμα και αμοιβή διαχείρισης).

2. Εταίρος και διαχειριστής πολυπρόσωπης Ι.Κ.Ε

Εταίρος πολυπρόσωπης Ι.Κ.Ε που έχει οριστεί ταυτόχρονα και διαχειριστής, καταβάλει εισφορές επί του εισοδήματος που προκύπτει μόνο από την άσκηση της διαχείρισης και εισφοροδοτείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.4387/2016
Ως ημερομηνία έναρξης εισφοροδότησης μόνο επί των αμοιβών διαχείρισης ορίζεται η 1/6/2018.

3. Διαχειριστής πολυπρόσωπης Ι.Κ.Ε. χωρίς εταιρική ιδιότητα (τρίτο πρόσωπο)

Διαχειριστής Ι.Κ.Ε τρίτο πρόσωπο (δεν έχει εταιρική ιδιότητα), καταβάλει εισφορές επί του εισοδήματος που προκύπτει από την άσκηση της διαχείρισης και εισφοροδοτείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν.4387/2016.

4. Διαχειριστής Μονοπρόσωπης Ι.Κ.Ε. - τρίτος, μη εταίρος

Διαχειριστής Μονοπρόσωπης Ι.Κ.Ε., τρίτο πρόσωπο (μη εταίρος) εισφοροδοτείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 39 του ν. 4387/2016 και καταβάλει εισφορές επί του εισοδήματος που προκύπτει από την αμοιβή διαχείρισης.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα Εταίρος και διαχειριστής σε πολυπρόσωπο ικε δηλαδή υπόκειται σε παράλληλη ασφάλιση (ικα κ οαεε) ?? Συγνώμη δεν έχω καθόλου εμπειρία σε τέτοια θέματα μιας και νέος λογιστής 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τα χρήματα που λαμβάνει ( σαν προσωρινές απολήψεις) ,  θα πρέπει ταυτόχρονα να κάνετε και παρακράτηση φόρου (5%) .  

Αλλά όταν αναφέρετε << σαν μισθός >>  τι εννοείται ;

Έχετε υπ ' όψιν :

Σημειώνεται ότι η ύπαρξη ή μη εξαρτημένης σχέσης εργασίας είναι συνάρτηση των πραγματικών συνθηκών που διέπουν την εργασιακή σχέση (ΑΠ 946/2005). Ειδικότερα, ο καθορισμός του τόπου, του χρόνου και του τρόπου άσκησης της εργασίας αποτελούν σύμφωνα με την δικαστική νομολογία στοιχεία που τεκμηριώνουν τη σχέση εξαρτημένης εργασίας. Σε κάθε περίπτωση, απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή, δεδομένου ότι η παροχή υπηρεσιών διαχείρισης και η επακόλουθη αμοιβή του διαχειριστή, δεν δικαιολογούν την παροχή εργασίας που σχετίζεται με το αντικείμενο της εταιρείας. Δηλαδή ο διαχειριστής της ΙΚΕ, δεν νομιμοποιείται, εξ αυτού του λόγου, να εργάζεται παρέχων υπηρεσίες δραστηριότητας του νομικού προσώπου. Αυτό μπορεί να γίνεται αν υπάρχει σύμβαση εξαρτημένης εργασίας. ή σύμβαση ανεξάρτητων υπηρεσιών (αμοιβή με έκδοση τιμολογίου).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να παίρνει αμοιβές διαχείρισης , έχουν μόνο χαρτόσημο, και εγκρόνονται από την ΓΣ. Με μηνιαία δήλωση ΦΜΥ και επειδή είναι 

Μ.ΙΚΕ δεν έχει εισφορές μέσω ΑΠΔ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 12/10/2020 στις 7:12 ΜΜ, rafdel είπε

Καλησπέρα

Ανέλαβα μία ΙΚΕ και ο διαχειριστής μου λέει ότι κάνει αναλήψεις από τον όψεως της εταιρίας σαν να λαμβάνει μισθό.

Αυτό είναι σωστό ;;; Πως το δικαιολογώ ; Ως απολήψεις έναντι κερδών;; πρέπει να στέλνω βεβαίωση αποδοχών για αυτά τα ποσά;

Κάθε συμβουλή δεκτή

Ευχαριστώ πολύ

Τα χρήματα που παίρνει ο διαχειριστής της ΙΚΕ για τη διαχείριση που κάνει, η αμοιβή διαχείρισης δηλαδή, δεν έχουν πια εισφορές. Ούτε μέσω ΑΠΔ (ποτέ δεν είχαν) ούτε ΕΦΚΑ αυτοαπασχολούμενου επί του ποσού της αμοιβής γιατί αυτό καταργήθηκε. Ο διαχειριστής πληρώνει σταθερό ΕΦΚΑ τον μήνα ανάλογα με την κατηγορία που έχει επιλέξει.

Τα παραπάνω ισχύουν είτε η ΙΚΕ είναι μον/πη είτε όχι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...