Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αίτηση για το πρόγραμμα των 100.000 θέσεων εργασίας


chrisf

Ερώτηση

Προσπαθώ να κάνω αίτηση στο πρόγραμμα των 100.000 θέσεων εργασίας, για μια νέα επιχείρηση που δεν έχει απασχολήσει προσωπικό και δεν έχει κωδικούς ΙΚΑ. Στο Εργάνη μπαίνω με τους κωδικούς taxis, αλλά δεν ανοίγει το πεδίο ΕΔΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ)  για επιλογή και δεν μπορεί να μπορεί να γίνει εισαγωγή τις αίτησης. Τι κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
13 λεπτά πριν, chrisf είπε

Προσπαθώ να κάνω αίτηση στο πρόγραμμα των 100.000 θέσεων εργασίας, για μια νέα επιχείρηση που δεν έχει απασχολήσει προσωπικό και δεν έχει κωδικούς ΙΚΑ. Στο Εργάνη μπαίνω με τους κωδικούς taxis, αλλά δεν ανοίγει το πεδίο ΕΔΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ (ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ)  για επιλογή και δεν μπορεί να μπορεί να γίνει εισαγωγή τις αίτησης. Τι κάνω? 

Αν δεν έχει κωδικούς ΙΚΑ πως θα κάνεις αύριο την πρόσληψη; α) Κάνε απογραφικό στο ΙΚΑ, β)βγαζεις κωδικούς ΙΚΑ, γ)κάνεις αίτηση για 100.000, δ) πρόσληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 7/10/2020 στις 2:05 ΜΜ, spirosvii είπε

Αν δεν έχει κωδικούς ΙΚΑ πως θα κάνεις αύριο την πρόσληψη; α) Κάνε απογραφικό στο ΙΚΑ, β)βγαζεις κωδικούς ΙΚΑ, γ)κάνεις αίτηση για 100.000, δ) πρόσληψη

και αν μια επιχειρηση θέλει να πάρει άτομο ΜΟΝΟ αν μπορεί να επιδοτηθεί για αυτους τους 6 μήνες ,πως είμαστε σίγουροι οτι κανουμε την απογραφή στο ικα (οπου ζητα και στοιχεια υπαλληλου) και τελικά μετα δε φάμε πόρτα απο το εργανη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης έχει κατλάβει κανείς αν η επιδότηση θα γίνεται "αυτόματα " στην απδ (όπως στο πρόγραμμα της διατληρησης πριν κάμποσα χρονια ) ή θα πληρώνουμε πρώτα και μετά θα λαμβάνουμε;

Εγω κλείνω στο πρώτο αφού δρε μας ζητήθηκε κάπου τραπεζικός λογαριασμός ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 λεπτά πριν, DENNY είπε

και αν μια επιχειρηση θέλει να πάρει άτομο ΜΟΝΟ αν μπορεί να επιδοτηθεί για αυτους τους 6 μήνες ,πως είμαστε σίγουροι οτι κανουμε την απογραφή στο ικα (οπου ζητα και στοιχεια υπαλληλου) και τελικά μετα δε φάμε πόρτα απο το εργανη;

Αν έχετε διαβάσει τις προϋποθέσεις και τις πληρείτε τότε γιατί να φάτε "πόρτα";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!Γνωριζει καποιος αν τα 200 ευρω επιπλεον για τους μακροχρονια ανεργους τα παιρνει η επιχειρηση ή ο εργαζομενος?Με μπερδευει το γεγονος οτι ζητα iban επιχειρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν, katsikas81 είπε

Καλησπερα!Γνωριζει καποιος αν τα 200 ευρω επιπλεον για τους μακροχρονια ανεργους τα παιρνει η επιχειρηση ή ο εργαζομενος?Με μπερδευει το γεγονος οτι ζητα iban επιχειρησης...

η επιχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επιχείρηση με 1 άτομο, όπου στις 18/09/2020 έγινε οικειοθελής αποχώρηση, έκανα αίτηση 06/10/2020 για το πρόγραμμα των 100.000 θέσεων πήρα έγκριση και έκανα νέα πρόσληψη.

Σήμερα ξαναδιαβάζοντας:

"Άρθρο 1
 
 Σκοπός του προγράμματος - Διάρκεια
 
 1. Σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία 100.000 νέων θέσεων εργασίας, με την επιδότηση του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών (εργοδοτών- εργαζομένων), για έξι (6) μήνες, σε επιχειρήσεις -εργοδότες του ιδιωτικού τομέα της χώρας, ανεξαρτήτως κλάδου και επιχειρηματικής δραστηριότητας. Οι νέες θέσεις εργασίας που επιδοτούνται από το πρόγραμμα είναι επιπρόσθετες του αριθμού των υφιστάμενων θέσεων εργασίας των επιχειρήσεων - εργοδοτών κατά την 18/9/2020, ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4726/2020 (Α' 181)."

Επίσης διαβάζω στην αίτηση που έκανα:

"β) ότι θα διατηρήσω κατά μέσο όρο τον ίδιο αριθμό εργαζομένων που είχα στις 18/9/2020 προσαυξημένο με τη νέα επιδοτούμενη θέση για την οποία αιτούμαι για έξι μήνες, διάστημα κατά το οποίο θα επιδοτείται η νέα θέση εργασίας σύμφωνα με το πρόγραμμα.»

Άρα αυτό σημαίνει ότι δεν το δικαιούται σωστά;

Πως την πάτησα έτσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως θα την πατήσουμε όλοι ετσι να λες...

Αφου οι οδηγίες δεν είναι σαφώς διατυπωμένες ή τουλάχιστον εγω αδυνατώ να τις καταλάβω !

Και εγω ειχα ανάλογη περίπτωση με οικιοθελή αποχώρηση σε επιχείρηση με 10 άτομα και 1 αποχωρήσαντα...και έκανα αίτηση.

Η λογική μου έλεγε οτι δεν έπρεπε να κάνω , ο εργοδότης δεν κάνεις και βλέπουμε, τελικά πήρε έγκριση...(δε νομίζω να γίνεται κανένας έλεγχος). Φυσικά και εκτέθηκα γιατί "είδες που έλεγες δε δικαιούμαστε;"Συμπέρασμα: α. δε ξαναμιλάω β. ποιος θα τρέχει οταν εκ των υστέρων αποκαλυφθεί οτι κακώς επιδοτήθηκαν;;;;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, DENNY είπε

Πως θα την πατήσουμε όλοι ετσι να λες...

Αφου οι οδηγίες δεν είναι σαφώς διατυπωμένες ή τουλάχιστον εγω αδυνατώ να τις καταλάβω !

Και εγω ειχα ανάλογη περίπτωση με οικιοθελή αποχώρηση σε επιχείρηση με 10 άτομα και 1 αποχωρήσαντα...και έκανα αίτηση.

Η λογική μου έλεγε οτι δεν έπρεπε να κάνω , ο εργοδότης δεν κάνεις και βλέπουμε, τελικά πήρε έγκριση...(δε νομίζω να γίνεται κανένας έλεγχος). Φυσικά και εκτέθηκα γιατί "είδες που έλεγες δε δικαιούμαστε;"Συμπέρασμα: α. δε ξαναμιλάω β. ποιος θα τρέχει οταν εκ των υστέρων αποκαλυφθεί οτι κακώς επιδοτήθηκαν;;;;;; 

Μεγάλη προσοχή! Γιατί στην ουσία λες, θα διατηρήσω το προσωπικό που είχα στις 18/09/2020 και αν φύγει στο ενδιάμεσο μέχρι να κάνεις την αίτηση παρόλο που δίνει έγκριση, δεν την δικαιούσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω το μεγάλο μπέρδεμα δημιουργείται στην ερμηνεία του όρου "διατήρηση" , καθώς σε πολλά προγράμματα αυτο σημαίνει δεν απολύω εγώ , αλλά αν φυγουν μόνοι τους δε με νοιάζει! Και το ίδιο το πρόγραμμα αυτό ΄τσι λέει για το διάστημα της επιδότησης ότι μείωση προωπικού δεν συνιστά η οικιοθελής αποχώρηση ! Απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στις 18/9 ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 λεπτά πριν, DENNY είπε

νομιζω το μεγάλο μπέρδεμα δημιουργείται στην ερμηνεία του όρου "διατήρηση" , καθώς σε πολλά προγράμματα αυτο σημαίνει δεν απολύω εγώ , αλλά αν φυγουν μόνοι τους δε με νοιάζει! Και το ίδιο το πρόγραμμα αυτό ΄τσι λέει για το διάστημα της επιδότησης ότι μείωση προωπικού δεν συνιστά η οικιοθελής αποχώρηση ! Απλά δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και στις 18/9 ....

Συμφωνώ ότι παίζεται εκεί το μπέρδεμα, ωστόσο με μια πιο προσεκτική ματιά (κάτι που δεν έκανα)

Άρθρο 5
Διατήρηση θέσεων εργασίας -  Όροι και δεσμεύσεις

 
1. Στις επιχειρήσεις-εργοδότες που εντάσσονται στο πρόγραμμα ο μέσος όρος του αριθμού των εργαζομένων για το χρονικό διάστημα των έξι μηνών που επιδοτείται κάθε νέα θέση εργασίας, πρέπει να είναι τουλάχιστον ίσος με τον αριθμό εργαζομένων που είχαν την 18-9-2020, προσαυξημένος κατά τον αριθμό των νέων επιδοτούμενων εργαζομένων.
 

εδώ έπρεπε να λέει: Αφού γίνει η πρόσληψη με το πρόγραμμα τότε:


2. Ο αριθμός των εργαζομένων που λαμβάνεται υπόψη για τον έλεγχο του κριτηρίου της διατήρησης του μέσου όρου των θέσεων εργασίας της παρ. 1 του παρόντος άρθρου, αφορά στο σύνολο των μισθωτών αμειβομένων με μισθό ή ημερομίσθιο, με σχέση εξαρτημένης εργασίας ιδιωτικού δικαίου (ορισμένου ή αορίστου χρόνου), με πλήρη ή μειωμένη απασχόληση, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έχουν τεθεί σε αναστολή. Στον ανωτέρω αριθμό δεν προσμετρούνται εργαζόμενοι:
α) των οποίων η σύμβαση εργασίας λύεται ένεκα συνταξιοδότησης ή θανάτου,
β) των οποίων λήγει η σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου,
γ) οι οποίοι αποχωρούν οικειοθελώς.

https://www.taxheaven.gr/circulars/34363/39539-996-30-9-2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν υποβάλλω μια αιτηση η οποία εγκρίθηκε και δεν υποβαλλω την προσληψη στην προβλεπόμενη προθεσμία ,αν θα έχω προβλημα να κάνω ξανά αίτηση για τον ίδιο εργαζόμενο?Στην πρόσκληση γράφει οτι αν δε γίνει προσληψη ,θεωρείται ως μη γενόμενη η αίτηση.Δεν αναφέρει κάτι αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσπαθω να καταλάβω τι γίνεται σε περίπτωση απόλυσης ή αποχώρησης του ωφελούμενου...

ενω για την απόλυση λέει οτι πρέπει να συντρέχει σπουδαίος λόγος και οτι μετα αν θες ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή

για την αποχώρηση (του ωφελούμενου πάντα) δε λέι κάτι .Τι γίνεται αν φύγει ο εργαζόμενος που επιδοτείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 13/10/2020 στις 2:06 ΜΜ, giapras είπε

Γνωρίζει κάποιος αν υποβάλλω μια αιτηση η οποία εγκρίθηκε και δεν υποβαλλω την προσληψη στην προβλεπόμενη προθεσμία ,αν θα έχω προβλημα να κάνω ξανά αίτηση για τον ίδιο εργαζόμενο?Στην πρόσκληση γράφει οτι αν δε γίνει προσληψη ,θεωρείται ως μη γενόμενη η αίτηση.Δεν αναφέρει κάτι αλλο.

 

Δεν νομίζω ότι θα έχετε πρόβλημα, εφ'όσον λέει ότι θεωρείται ως μη γενόμενη

2 ώρες πριν, DENNY είπε

προσπαθω να καταλάβω τι γίνεται σε περίπτωση απόλυσης ή αποχώρησης του ωφελούμενου...

ενω για την απόλυση λέει οτι πρέπει να συντρέχει σπουδαίος λόγος και οτι μετα αν θες ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή

για την αποχώρηση (του ωφελούμενου πάντα) δε λέι κάτι. Τι γίνεται αν φύγει ο εργαζόμενος που επιδοτείται;

απλά τελειώνει εκεί η επιδότηση τι άλλο να αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...