Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανοιχτό πρόγραμμα 100.000 νέων επιδοτούμενων θέσεων εργασίας ....


DENNY

Ερώτηση

Σε επιχειρηση με 10 ατομα προσωπικό , αποχώρησε οικιοθελώς ενας 25/9 ...

Τωρα προσλαμβάνεται αλλος.

Μπορω να παω μεα απο αυτο το πρόγραμμα ή πρέπει πρώτα να καλυφθεί η μια θέση αυτου που έφυγε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 13/11/2020 στις 8:08 ΜΜ, DENNY είπε

άμα κάνεις απογραφη , οι κωδικοί έρχονται ίσως και την ίδια μέρα...

Οπως και να χει , οταν τους πάρεις κανεις την αίτηση ...

Μετα εχεις μια μερα για την πρόσληψη!

Ναι μια χαρά έγιναν όλα στην ώρα τους.

Δεν ισχύει μέχρι την επόμενη μέρα, θα έπρεπε την ίδια μέρα, εφ όσον έκανα και απογραφη στο ΙΚΑ. όλα καλά πάντως

Στις 13/11/2020 στις 8:13 ΜΜ, floydpink είπε

Ναι μπορει.Η υποχρεωση ειναι για 6 μηνες τουλαχιστον

Συνάδελφε έχεις περίπτωση που εργαζόμενος με το 100.000 θέσεων έχει και ΤΑΠΙΤ? Δεν το παίρνει στην ΑΠΔ με κωδικό 901.

Ή κάποιος άλλος έχει παρόμοια περίπτωση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω την εξής απορία. Νομίζω πως δεν έχει διευκρινιστεί τι γίνεται αν αποχωρήσει οικειοθελώς υπάλληλος ΕΝΤΑΓΜΕΝΟΣ στο πρόγραμμα. 

 

Ξέρουμε πως δεν μετρούν οι οικειοθελείς αποχωρήσεις του δυναμικού εκτός προγράμματος, ισχύει το ίδιο και για όσους προσλήφθηκαν βάσει αυτού; Θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να αντικατασταθεί;

Ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας. Καλή δύναμη σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία

 1 εργαζόμενος που είναι στο πρόγραμμα των 100000 χτύπησε, πήγε στο νοσοκομείο και ο γιατρός του έγραψε 10 ημέρες άδειας. Πιστεύετε αν κολληθούν ένσημα με 08 και γίνει τυπικά η διαδικασία , να έχω κάποιο θέμα με το πρόγραμμα?    Θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα , αλλά δεν είμαι κ σίγουρος

 Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, έχουμε το εξής πρόβλημα.

Κάναμε μία πρόσληψη με αυτό το πρόγραμμα αρχές Ιανουαρίου με το βασικό μισθό της ΕΓΣΣΕ, και μετά είδαμε ότι υπάρχει σύμβαση για τον συγκεκριμένο κλάδο με μεγαλύτερο κατώτατο μισθό.
 

Στην εγκύκλιο 49/2020 του e-ΕΦΚΑ λέει:

"Β.2.3. Κατά τη διάρκεια της επιδότησης δεν επιτρέπεται:

• Η μεταβολή των όρων σύμβασης εργασίας των ωφελούμενων - εργαζομένων."

 

Φοβόμαστε λοιπόν μη χαθεί η επιδότηση. Το έχει αντιμετωπίσει κανείς συνάδελφος αυτό το σενάριο?

Που μπορώ να απευθυνθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει λήξει σε κανέναν το πρόγραμμα;

Σε περίπτωση που είχε μπει σε αναστολή ο εργαζόμενος που προσλήφθηκε με το πρόγραμμα των 100.000, παρατείνεται το πρόγραμμα για όσο χρονικό διάστημα βρισκόταν σε αναστολή;

Δεν έχω βρει κάτι για το 100.000 ενώ για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ είναι ξεκάθαρο ότι παρατείνονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, spirosvii είπε

Έχει λήξει σε κανέναν το πρόγραμμα;

Σε περίπτωση που είχε μπει σε αναστολή ο εργαζόμενος που προσλήφθηκε με το πρόγραμμα των 100.000, παρατείνεται το πρόγραμμα για όσο χρονικό διάστημα βρισκόταν σε αναστολή;

Δεν έχω βρει κάτι για το 100.000 ενώ για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ είναι ξεκάθαρο ότι παρατείνονται.

 

https://www.e-nomothesia.gr/law-news/anastole-sumbaseon-ergasias-martiou-se-epixeirhseis-ergodotes.html

Παράγραφος β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, GEORGE62 είπε

3. Οι επιχειρήσεις - εργοδότες της παρ. 1 του παρόντος άρθρου που κάνουν χρήση του μέτρου της αναστολής των συμβάσεων εργασίας των εργαζομένων τους σε ποσοστό 100% αυτών, δύνανται να θέτουν σε αναστολή και τις συμβάσεις εργασίας επιδοτούμενων εργαζομένων του προγράμματος «Ανοικτό Πρόγραμμα 100.000 νέων επιδοτούμενων θέσεων εργασίας» του άρθρου 28 του ν. 4726/2020 (Α' 181), κατά παρέκκλιση της παρ. 7 του άρθρου 5 της υπ' αρ. οικ. 39539/996/30.9.2020 (Β'4261) κοινής υπουργικής απόφασης.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/53239/anastoles-symbasewn-martioy-2021-dhmosieyohke-h-apofash

 

Έχει λήξει σε κανέναν το πρόγραμμα;

Σε περίπτωση που είχε μπει σε αναστολή ο εργαζόμενος που προσλήφθηκε με το πρόγραμμα των 100.000, παρατείνεται το πρόγραμμα για όσο χρονικό διάστημα βρισκόταν σε αναστολή;

Δεν έχω βρει κάτι για το 100.000 ενώ για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ είναι ξεκάθαρο ότι παρατείνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έληξε σε εμένα  μέσα στο Μάιο και όσο και να έψαξα δεν βρήκα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα να προβλέπεται παράταση για χρόνο ίσο με την αναστολή.

Υπάρχει για τα προγράμματα του ΟΑΕΔ η απόφαση 23221/2020, ωστόσο στην απόφαση του προγράμματος 100.000 θέσεων δεν αναφέρει πουθενά ότι υπάγεται στον ΟΑΕΔ ώστε να το καλύπτει η παραπάνω απόφαση. 

Από αυτό εγώ συμπεραίνω (όσο κι αν δε μου αρέσει και μακάρι να κάνω λάθος) ότι η ημερομηνία λήξης του επιδοτούμενου διαστήματος (ημερολογιακό εξάμηνο) δεν αλλάζει λόγω αναστολής του εργαζόμενου.

Προσωπικά έχω ανοιχτή την ΑΠΔ και αναμένω μήπως και βγει κάτι, αν και δεν το νομίζω. Οι πρώτες προσλήψεις μέσω του προγράμματος έγιναν τον Οκτώβριο με το εξάμηνο να λήγει Απρίλιο, οπότε θεωρώ ότι αν υπήρχε πρόθεση από το υπουργείο να κάνει κάποια τροποποίηση θα την είχε ήδη κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλημερα 

εχει πληρωθει καποιος εργοδοτης απο το προγραμμα? Εννοω τα 200€ που δικαιουται αν προσλαμβανε μακροχρονια ανεργο

Εχω περιπτωση που τελειωσε το 6 μηνο τελη Μαιου 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχω περίπτωση που έληξε το εξάμηνο μιας εργόμενης την 24/8/2021.

Εάν φύγει από την επιχείρηση η συγκεκριμένη εργαζόμενη με οικιοθελείς αποχώρηση θα μπορουσε μετα από 1 μήνα να την ξαναπροσλάβει με το πρόγραμμα των 100.000 πάλι?

Η ΚΥΑ με Αριθμ. οικ. 39539/996/30-09-2020 στο άρθρο 4 παρ.2 γράφει:

"2. Οι ανωτέρω ωφελούμενοι εργαζόμενοι, κατά τη
στιγμή της πρόσληψής τους δεν πρέπει:
α) να είχαν ενεργή σύμβαση εργασίας με την αιτούσα
επιχείρηση-εργοδότη
, ως προσδιορίζεται με τον Αριθμό
Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) ή με άλλον εργοδότη,
για τουλάχιστον έναν (1) μήνα πριν από την ημερομηνία
πρόσληψής τους
,
β) να εργάζονται σε άλλη επιχείρηση - εργοδότη.

Βάσει του άρθρου 4 νομίζω θα μπορουσε να ξαναπροσληφθεί με το πρόγραμμα.

Εσείς τι λέτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, stelios77 είπε

Συνάδελφοι έχω περίπτωση που έληξε το εξάμηνο μιας εργόμενης την 24/8/2021.

Εάν φύγει από την επιχείρηση η συγκεκριμένη εργαζόμενη με οικιοθελείς αποχώρηση θα μπορουσε μετα από 1 μήνα να την ξαναπροσλάβει με το πρόγραμμα των 100.000 πάλι?

Η ΚΥΑ με Αριθμ. οικ. 39539/996/30-09-2020 στο άρθρο 4 παρ.2 γράφει:

"2. Οι ανωτέρω ωφελούμενοι εργαζόμενοι, κατά τη
στιγμή της πρόσληψής τους δεν πρέπει:
α) να είχαν ενεργή σύμβαση εργασίας με την αιτούσα
επιχείρηση-εργοδότη
, ως προσδιορίζεται με τον Αριθμό
Φορολογικού Μητρώου (ΑΦΜ) ή με άλλον εργοδότη,
για τουλάχιστον έναν (1) μήνα πριν από την ημερομηνία
πρόσληψής τους
,
β) να εργάζονται σε άλλη επιχείρηση - εργοδότη.

Βάσει του άρθρου 4 νομίζω θα μπορουσε να ξαναπροσληφθεί με το πρόγραμμα.

Εσείς τι λέτε;;

Εγώ λέω ναι. Από αυτά που έχω διαβάσει , δε βλέπω να απαγορεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλημερα 

εχει πληρωθει καποιος εργοδοτης απο το προγραμμα? Μιλάω για  τα 200€ που δικαιουται αν προσλαμβανε μακροχρονια ανεργο. Εχω  δυο επιχειρήσεις που τελειωσε το 6 μηνο τελη Μαιου και τέλη Ιουνίου και δεν έχουν λάβει κάτι. Γνωρίζει κανείς αν χρειάζετε αν κανουμε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , εκανα αίτηση  σήμερα για 1 εργαζόμενο και μου βγάζει το μνμ :

Ο ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ.

να Ισχύει η να εχει ληξει το πρόγραμμα  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Καλησπέρα , εκανα αίτηση  σήμερα για 1 εργαζόμενο και μου βγάζει το μνμ :

Ο ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ.

να Ισχύει η να εχει ληξει το πρόγραμμα  ?

πες στον εργαζόμενο να μπει στα σέλφ τέστ εκεί που κάνει κοινοποίηση στους εργοδότες.

 

καπου πρέπει να έχει μείνει υπόλοιπο ,από δανεισμό κλπ.  εκτός και αν όντως εργάζονταν τον τελευταίο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, spirosvii είπε

05/05/2022

Έχει κάνει κανείς κάποια πρόσληψη με το πρόγραμμα των 100.000 θέσεων; Είναι ακόμη ανοιχτό;

Εκλεισε.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...