Προς το περιεχόμενο

ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΟΡΙΟΥ ΤΩΝ 10.000,00 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΥΠΑΓΩΓΗ ΞΑΝΑ ΣΕ ΦΠΑ


kris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιχείρηση μη υπαγόμενη σε ΦΠΑ, λόγω τζίρου, υπερέβη το όριο των 10.000,00 στις 25-Ιουλ-2020 οπότε και πρέπει να υπαχθεί σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, από αυτήν την ημερομηνία και μετά. Όμως η ενημέρωση των βιβλίων έγινε, λόγω και καλοκαιρινών διακοπών, στις αρχές Σεπτ-2020, με αποτέλεσμα η μεταβολή στον Μητρώο να είναι πέραν του μήνα. Σε αυτή την περίπτωση ισχύει το πρόστιμο εκπρόθεσμης μεταβολής ή επειδή η εγκύκλιος AADE_E_2012_17_1_2019 αναφέρει ότι  η υπέρβαση του ορίου των 10.000,00 εντός του φορολογικού έτους καθιστά υποχρεωτική την μετάταξη των υποκειμένων στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ, εντός του έτους αυτού........... ανεξάρτητα από το χρόνο υποβολής της δήλωσης μεταβολών, δεν τίθεται θέμα εκπρόθεσμης γνωστοποίησης και του αντίστοιχου προστίμου;; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Δικηγόρος υπερέβη τα 10000,00 ευρώ τον Απρίλιο 2022.

Υπάρχει προθεσμία για να δηλώσει την ένταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ?

Επίσης, μπορεί να γίνει μέσα από τα ''Αιτήματά μου'' επισυνάπτοντας Δ211?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δικηγόρος υπερέβη τα 10000,00 ευρώ τον Απρίλιο 2022.

Υπάρχει προθεσμία για να δηλώσει την ένταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ?

Επίσης, μπορεί να γίνει μέσα από τα ''Αιτήματά μου'' επισυνάπτοντας Δ211?

Ευχαριστώ πολύ.

η προθεσμία ειναι ΠΡΙΝ υπερβεί το όριο να ενταχθεί . πχ ειναι στο άρθρο 39 και εχει μεχρι της 20/04/ απο την αρχή του χρόνου τζίρο 9.000 ευρω αν το επόμενο τιμολογιο που θα κόψει ειναι 1.000,01 άξιας πριν το τιμολόγησει  υποχρεούται να ενταχθεί στο φ.π.α και να το εκδοσει  με φ.π.α .

τώρα όσο άφορα τον τρόπο που θα ενταχθεί εδώ και γω έχω μπερδευτει .

παλιά είχαμε το iink της μεταβολής και μετά στέλναμε email τα δικαιολογητικα τώρα κατάργησαν το email παραμένουν τα αιτήματα μου .

προσωπικη  μου αποψη ,κανε το αίτημα κατευθείαν στα αιτήματα μου .το θέμα ειναι ότι η λίστα στα αιτήματα μου δεν έχει ολες  τις  περιπτωσεις  γιατί ακόμα υπαρχει το παλιό  link της μεταβολής εταιριών ..τώρα θα μου πεις γιατί αφού έφτιαξαν το link δεν σου δίνουν εκεί την δυνατότητα να αναρτάς τα δικαιολογιτικα εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά . 

στην ουσία βάλε τον στο φπα απο Απρίλιο αν έχει εκδώσει  παραστατικά χωρίς φ.π.α να τα διορθώσει.αν θες βεβαια και βιαζεσαι μπορεις να τα κανεις ολα .δλδ να κανεις το αιτημα στο link να κανεις το αιτημα στα αιτηματα μου και ταυτοχρονα να κλεισεις ραντεβου να πας στην εφορια να το διεκπαιρεωσεις ..με απλα λογια ολα με ενα κλικ εμπρος πισω...  +

υ,σ μην με ρωτήσεις καλά αφου  θέλουνε όλα να τα κανουμε στα αιτήματα μου και εκεί πρέπει να ανεβάζουμε τα νέα έντυπα 18 σελιδων  δ210 δ211 γιατί έχουν βάλει τόσο μικρο όριο στο μέγεθος του αρχείου και γενικά στο μέγεθος του αρχείου του αιτηματος εκεί όχι μόνο η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά άλλα και οι πίθηκοι  .

ΕΠΈΛΕΞΕ ΓΙΑ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΈΝΑ ΤΟΥ Δ211 ΑΝΑΛΥΣΗ 150dpi ασπρομαυρο..μην σκεφτείς καν να προσπαθήσεις να το σκαναρεις εχρωμο ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 

ΤΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ .

ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ EMAIL ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΜΑΙΛ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΠΧ ΒΓΗΚΕ Ο ΕΝΦΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ EMAIL ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ ΣΤΟ EMAIL ΤΟΥΣ ...ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ επιφορτίζοΤαι ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΦΙΑ .

ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ .,ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ  EMAIL ΣΟΥ ..ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΣ ΜΕ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΟΧΙ ΜΠΕΣ ΒΡΕΣ ΚΑΤΑΒΑΣΕ  ΑΝΕΒΑΣΕΤΑ ΣΤΕΙΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ..  

 

στα αιτηματα μου πρωσοπικη αποψη θα επιλεξεις μεταβολη εργασιων φυσικου πρωσοπου που δεν δυναται να ολοκληρωθει μεσω μεσω της ψηφιακης πυλης my aade ..αν κανεις το αιτημα στο λινκ θα επιλεξεις την κατηγορια αποστολη δικαιολογιτικων αλλα γιατι να το μπλεκουμε τοσο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 125883623 είπε

η προθεσμία ειναι ΠΡΙΝ υπερβεί το όριο να ενταχθεί . πχ ειναι στο άρθρο 39 και εχει μεχρι της 20/04/ απο την αρχή του χρόνου τζίρο 9.000 ευρω αν το επόμενο τιμολογιο που θα κόψει ειναι 1.000,01 άξιας πριν το τιμολόγησει  υποχρεούται να ενταχθεί στο φ.π.α και να το εκδοσει  με φ.π.α .

τώρα όσο άφορα τον τρόπο που θα ενταχθεί εδώ και γω έχω μπερδευτει .

παλιά είχαμε το iink της μεταβολής και μετά στέλναμε email τα δικαιολογητικα τώρα κατάργησαν το email παραμένουν τα αιτήματα μου .

προσωπικη  μου αποψη ,κανε το αίτημα κατευθείαν στα αιτήματα μου .το θέμα ειναι ότι η λίστα στα αιτήματα μου δεν έχει ολες  τις  περιπτωσεις  γιατί ακόμα υπαρχει το παλιό  link της μεταβολής εταιριών ..τώρα θα μου πεις γιατί αφού έφτιαξαν το link δεν σου δίνουν εκεί την δυνατότητα να αναρτάς τα δικαιολογιτικα εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά . 

στην ουσία βάλε τον στο φπα απο Απρίλιο αν έχει εκδώσει  παραστατικά χωρίς φ.π.α να τα διορθώσει.αν θες βεβαια και βιαζεσαι μπορεις να τα κανεις ολα .δλδ να κανεις το αιτημα στο link να κανεις το αιτημα στα αιτηματα μου και ταυτοχρονα να κλεισεις ραντεβου να πας στην εφορια να το διεκπαιρεωσεις ..με απλα λογια ολα με ενα κλικ εμπρος πισω...  +

υ,σ μην με ρωτήσεις καλά αφου  θέλουνε όλα να τα κανουμε στα αιτήματα μου και εκεί πρέπει να ανεβάζουμε τα νέα έντυπα 18 σελιδων  δ210 δ211 γιατί έχουν βάλει τόσο μικρο όριο στο μέγεθος του αρχείου και γενικά στο μέγεθος του αρχείου του αιτηματος εκεί όχι μόνο η επιστήμη σηκώνει τα χεριά ψηλά άλλα και οι πίθηκοι  .

ΕΠΈΛΕΞΕ ΓΙΑ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΈΝΑ ΤΟΥ Δ211 ΑΝΑΛΥΣΗ 150dpi ασπρομαυρο..μην σκεφτείς καν να προσπαθήσεις να το σκαναρεις εχρωμο ΕΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ 

ΤΕΛΟΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ .

ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΑ EMAIL ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΜΑΙΛ ΣΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΠΧ ΒΓΗΚΕ Ο ΕΝΦΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕ EMAIL ΚΑΤΕΥΘΕΊΑΝ ΣΤΟ EMAIL ΤΟΥΣ ...ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ επιφορτίζοΤαι ΜΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ Ε1 ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΦΙΑ .

ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ .,ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ  EMAIL ΣΟΥ ..ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΣ ΜΕ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙ ΟΧΙ ΜΠΕΣ ΒΡΕΣ ΚΑΤΑΒΑΣΕ  ΑΝΕΒΑΣΕΤΑ ΣΤΕΙΛΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ..  

 

στα αιτηματα μου πρωσοπικη αποψη θα επιλεξεις μεταβολη εργασιων φυσικου πρωσοπου που δεν δυναται να ολοκληρωθει μεσω μεσω της ψηφιακης πυλης my aade ..αν κανεις το αιτημα στο λινκ θα επιλεξεις την κατηγορια αποστολη δικαιολογιτικων αλλα γιατι να το μπλεκουμε τοσο? 

Σε ευχαριστώ πολύ.

ΚΑι εγώ αυτό είχα σκεφτεί, να στείλω το Δ211 στην κατηγορία μεταβολή που δεν δύναται να ολοκληρωθεί μέσω my aade.

Και έτσι θα τους αναγκάσω να απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ.

ΚΑι εγώ αυτό είχα σκεφτεί, να στείλω το Δ211 στην κατηγορία μεταβολή που δεν δύναται να ολοκληρωθεί μέσω my aade.

Και έτσι θα τους αναγκάσω να απαντήσουν.

ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ Δ211 ΣΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ .ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΦΟΡΑ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ LINK 

https://login.gsis.gr/mylogin/login.jsp?bmctx=1DB55AB50C08F2B418903DE4EB7466AD47038BC455E39B9EA82B1EB28CE52BC6&contextType=external&username=string&password=secure_string&challenge_url=https%3A%2F%2Flogin.gsis.gr%2Fmylogin%2Flogin.jsp&ssoCookie=disablehttponly&request_id=979209522398587859&authn_try_count=0&locale=el_GR&resource_url=https%3A%2F%2Fwww1.aade.gr%2Ftaxisnet%2Fregistry%2Fprotected%2FmodificationElementsFirmForm.htm

NA ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΩΒΟΛΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΝΑ ΚΛΙΚΑΡΕΙΣ ΟΤΙ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ Η ΠΑΣ ΚΑΤΕΘΕΙΑΝ ΣΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ .

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΑΑΔΕ ΟΛΑ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2022 στις 7:57 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Δικηγόρος υπερέβη τα 10000,00 ευρώ τον Απρίλιο 2022.

Υπάρχει προθεσμία για να δηλώσει την ένταξη στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ?

Επίσης, μπορεί να γίνει μέσα από τα ''Αιτήματά μου'' επισυνάπτοντας Δ211?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

Έκανα ίδιο μεταβολή, πριν 20 μέρες περίπου. 

Εν πολλοίς, είναι όπως τα λέτε. Στέλνεις το αίτημα με την κατηγορία που αναφέρατε παραπάνω. 

Επισυνάπτονται το έντυπο Δ211 και το τιμολόγιο που πλέον έχει χρέωση ΦΠΑ . Η ημερομηνία του τιμολογίου, είναι και η ημερομηνία μεταβολής. 

Από εκεί και πέρα, δεν κάναμε, καμία άλλη ενέργεια. Πήρα, περίπου 1 εβδομάδα για να διεκπεραιωθεί το αίτημα, από τη ΔΟΥ. 

Καλή εβδομάδα και καλή επιτυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...