Προς το περιεχόμενο
  • 0

υποχρεωτικη "τηλεργασια" , τι γίνεται με "μπλοκάκηδες" και μέλη εταιρειών


DENNY

Ερώτηση

Σε μια επιχείρηση παροχής υπηρεσιών που απασχολούνται 10 εργαζόμενοι , 5 εταίροι και 2 "μπλοκάκηδες " το 40 % θα υπολογισθεί μόνο επί των εργαζομένων μισθωτών ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εφόσον θα δηλωθούν στο Εργάνη, λογικά θα ισχύει μόνο για τους ενεργούς εργαζόμενους με πρόσληψη.

Να δούμε και την τελική εγκύκλιο που θα ψηφιστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και επίσης για την "τμηματική" προσέλευση πρέπει να υπογράψουν κάτι;;;; Η απλά το δηλώνω στο εργανη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα,

έχει δημοσιευθεί η απόφαση για την υποχρεωτική τηλεργασία, γιατί μόνο την αιτιολογική έκθεση βρίσκω? 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

MIA Eπιχειρηση εχει 7 ατομα τα 3 ειναι μερικη απασχοληση και τα 4 πληρη...

το 40% ειναι επι των 7 ατομων ?

αν ναι  τα τρια που θα ειναι τηλεεργασια μπορουν να ειναι τα 3 με μερικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, LILY είπε

MIA Eπιχειρηση εχει 7 ατομα τα 3 ειναι μερικη απασχοληση και τα 4 πληρη...

το 40% ειναι επι των 7 ατομων ?

αν ναι  τα τρια που θα ειναι τηλεεργασια μπορουν να ειναι τα 3 με μερικη?

Αν ο εργοδότης κρίνει ότι με τηλεργασία μπορεί να βγει η δουλειά των 4 από τους εργαζόμενους (ανεξαρτήτως καθεστώτος απασχόλησης), τότε πρέπει να αφήσει σπίτι τους 1,6 εργαζόμενους τουλάχιστον. Δεν γνωρίζουμε αν θα γίνει στρογγυλοποίηση (το πιθανότερο), άρα 2.

Βλακείες του Βρούτση για να πει ότι κάτι έκανε.

Και βάζει και το άλλο το νούμερο με τη μάσκα τον Χαρδαλιά να βγαίνει στα κανάλια και να "απαγγέλει" διατάξεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
43 λεπτά πριν, DENNY είπε

τελικα μεχρι πότε δηλώνεται η τηλεργασία και η τμηματικη προσέλευση;;;

 

Καλησπέρα.

Η τμηματική προσέλευση δεν δηλώνεται από ό,τι κατάλαβα.

Η τηλεργασία είπαν 1 ημέρα μετά τη δημοσίευση στο ΦΕΚ.

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ?

Δεν έχω ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, ponzi είπε

Αν ο εργοδότης κρίνει ότι με τηλεργασία μπορεί να βγει η δουλειά των 4 από τους εργαζόμενους (ανεξαρτήτως καθεστώτος απασχόλησης), τότε πρέπει να αφήσει σπίτι τους 1,6 εργαζόμενους τουλάχιστον. Δεν γνωρίζουμε αν θα γίνει στρογγυλοποίηση (το πιθανότερο), άρα 2.

Βλακείες του Βρούτση για να πει ότι κάτι έκανε.

Και βάζει και το άλλο το νούμερο με τη μάσκα τον Χαρδαλιά να βγαίνει στα κανάλια και να "απαγγέλει" διατάξεις... 

Βλακείες του Βρούτση για να πει ότι κάτι έκανε.

τους έχουν πρήξει οι λοιμωξιολόγοι και σου λέει κάτσε να πούμε ότι κάτι κάναμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Η τμηματική προσέλευση δεν δηλώνεται από ό,τι κατάλαβα.

Η τηλεργασία είπαν 1 ημέρα μετά τη δημοσίευση στο ΦΕΚ.

Δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ?

Δεν έχω ιδέα!

ουτε εγω κατι για σήμερα δεν είχαν πει;;;;

η τμηματική προσέλευση δε δηλώνεται ; εντύπωση μου κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 λεπτά πριν, DENNY είπε

ουτε εγω κατι για σήμερα δεν είχαν πει;;;;

η τμηματική προσέλευση δε δηλώνεται ; εντύπωση μου κάνει....

denny ,ξέρεις πως λέγεται αυτό  ε?

ψυχαναγκαστικό σύνδρομο ταλαιπωρίας. κάτσε καλά μην ανοίγεις πληγές.

εδώ ούτε το έντυπο τηλεργασίας δεν χρειάζονταν. μπορούσαν να πουν σε τυχόν έλεγχο να μην βρω πάνω από το 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαζί σου ...

αλλά επειδή το έχω ξαναπεί οτι σε λίγο δε θα θυμάμαι και το όνομά μου , θέλω να βγάζω απο πάνω μου οτι μπορεί να φυγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, spirosvii είπε

Βλακείες του Βρούτση για να πει ότι κάτι έκανε.

τους έχουν πρήξει οι λοιμωξιολόγοι και σου λέει κάτσε να πούμε ότι κάτι κάναμε.

 

Ειδικά για τον Βρούτση, πιστεύω ότι πραγματικά νομίζει ότι κάτι έκανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ εγώ κατάλαβα τα εξής:

1. Η δήλωση της τηλεργασίας πρέπει να γίνει στις 25/9/2020 μόνο και ισχύει έως 4/10/2020.

2. Στις παρατηρήσεις γράφουμε τη διεύθυνση της οικίας του εργαζόμενου που βρίσκεται σε τηλεργασία και το ωράριο.

3. Δεν διευκρινίζεται ποιος έχει τη δυνατότητα να μπει σε καθεστώς τηλεργασίας, οπότε είναι ευθύνη του εργοδότη να αποφασίσει.

Παρακαλώ επιβεβαιώστε ή διαψεύστε.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μετά τη δημοσίευση του ΦΕΚ εγώ κατάλαβα τα εξής:

1. Η δήλωση της τηλεργασίας πρέπει να γίνει στις 25/9/2020 μόνο και ισχύει έως 4/10/2020.

2. Στις παρατηρήσεις γράφουμε τη διεύθυνση της οικίας του εργαζόμενου που βρίσκεται σε τηλεργασία και το ωράριο.

3. Δεν διευκρινίζεται ποιος έχει τη δυνατότητα να μπει σε καθεστώς τηλεργασίας, οπότε είναι ευθύνη του εργοδότη να αποφασίσει.

Παρακαλώ επιβεβαιώστε ή διαψεύστε.

Ευχαριστώ.

 

1. η δήλωση που θα γίνει στις 25/9 θα έχει έναρξη 21/9 έτσι δεν είναι; Και τι γίνεται αν σε μια επιχείρηση τη μια εβδομάδα είναι άλλοι εργαζόμενοι και τη 2η άλλοι; Επιτρέπεται;

2.και εγω αυτο καταλαβα

Εξακολουθω και εχω την απορία με την τμηματική προσέλευση...σε επιχειρηση με ωραριο 08:00-16:00 οταν  ο εργαζόμενος έρθει στις 09:30 και φύγει στις 17:30 , απο που αποδεικνύεται οτι δεν πρόκειται για υπερεργασία/υπερωρια αλλά οτι ηρθε 1,3 μετα το πρωι;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, DENNY είπε

1. η δήλωση που θα γίνει στις 25/9 θα έχει έναρξη 21/9 έτσι δεν είναι; Και τι γίνεται αν σε μια επιχείρηση τη μια εβδομάδα είναι άλλοι εργαζόμενοι και τη 2η άλλοι; Επιτρέπεται;

2.και εγω αυτο καταλαβα

Εξακολουθω και εχω την απορία με την τμηματική προσέλευση...σε επιχειρηση με ωραριο 08:00-16:00 οταν  ο εργαζόμενος έρθει στις 09:30 και φύγει στις 17:30 , απο που αποδεικνύεται οτι δεν πρόκειται για υπερεργασία/υπερωρια αλλά οτι ηρθε 1,3 μετα το πρωι;;;

 

 

1.Ως ημερομηνία έναρξης της εξ αποστάσεως εργασίας αναγράφεται η 25η/9/2020, ενώ ως τόπος εργασίας ο τόπος εργασίας του εργαζόμενου.

2.Στο πεδίο των παρατηρήσεων αναγράφεται ο συνολικός αριθμός των εργαζομένων της επιχείρησης, που μπορούν να τεθούν σε εξ αποστάσεως εργασία.

3.Σε περίπτωση που εναλλάσσεται το εξ αποστάσεως προσωπικό της επιχείρησης, στη στήλη ΩΡΕΣ ΕΝΑΡΞΗΣ & ΛΗΞΗΣ, ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, αναγράφονται οι ημέρες που ο εργαζόμενος παρέχει την εργασία του εξ αποστάσεως, εντός του οριζόμενου χρονικού διαστήματος. Στο ίδιο πλαίσιο, παρέχεται η δυνατότητα στους εργοδότες να τροποποιούν το Έντυπο Ε.4.1., ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες της επιχείρησης. 

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/50659/ypoxrewtikh-thlergasia-40-ayrio-2592020-h-proanaggelia-sto-ps-erganh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και ειδικα για αυτη τη βδομαδα αν οι εργαζόμενοι αλλάζουν απο Δευτερα τι νόημα έχει να  δηλώσω με 25/9 αυτους που ηταν  21-25/9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό απόγευμα,

ξέρει κανείς εάν μετά την 4η Οκτωβρίου θα συνεχίσει το 40% την εξ αποστάσεως εργασία? Εάν όχι θα πρέπει να τροποποιήσουμε ξανά τον τόπο εργασίας ή θα θεωρηθεί ότι επέστρεψαν στον τόπο εργασίας του εργοδότη μιας και έληξε η περίοδος?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, kokona είπε

Καλό απόγευμα,

ξέρει κανείς εάν μετά την 4η Οκτωβρίου θα συνεχίσει το 40% την εξ αποστάσεως εργασία? Εάν όχι θα πρέπει να τροποποιήσουμε ξανά τον τόπο εργασίας ή θα θεωρηθεί ότι επέστρεψαν στον τόπο εργασίας του εργοδότη μιας και έληξε η περίοδος?

Ευχαριστώ

 

θα θεωρηθεί ότι επέστρεψαν στον τόπο εργασίας του εργοδότη μιας και έληξε η περίοδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...