Jump to content
  • 0

ΑΥΤΟΕΚΔΟΤΗΣ


Question

Συνταξιούχος επιθυμεί να αυτοεκδόσει βιβλίο. Ο συγγραφέας,  απαλλάσσεται  από την τήρηση βιβλίων, αλλά  αποκτά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (από μη επιτηδευματία), που από την 01/01/2014 θεωρείται εισόδημα του άρθρου 21 του ΚΦΕ και φορολογείται στο σύνολό του με την κλίμακα του άρθρου 29.

α)Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γνωστοποιήσει στην εφορία τη δραστηριότητά του αυτή;

β)Απαιτείται κωδικός ΚΑΔ που θα πρέπει να χρησιμοποιήσει για τη δήλωση των εισοδημάτων του

γ) Υφίστανται ασφαλιστικές εισφορές για το αποκτηθέν εισόδημα ή όπως στην περίπτωση των συγγραφικών δικαιωμάτων  τα  δικαιώματα δεν εμπίπτουν στην βάση υπολογισμού ασφαλιστικών εισφορών αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών ούτε στις  στις διατάξεις του άρθρου 55 του ν.4509/22-12-2017 όπου καθορίζεται η καταβολή ασφαλιστικών εισφορών στον ΕΦΚΑ αμειβόμενων με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών (τίτλος κτήσης ή απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης .

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...