Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ηλεκτρονική Τιμολόγηση Εκτελωνιστή


nikolas03

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Μετά το γολγοθά του προηγούμενου 7μήνου, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους καλή δύναμη και υπομονή για όλα αυτά που έρχονται. Θα ήθελα να ρωτήσω για την ηλεκτρονική τιμολόγηση το εξής καθώς πρόκειται να αναλάβω επιχείρηση εκτελωνιστή. Εκτελωνιστής που εκδίδει Εξοδολόγιο - Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών χωρίς τη σήμανση από ΦΗΜ, από όσο έχω καταλάβει, θα πρέπει να αποστέλλει Ηλεκτρονικά στοιχεία στην ΑΑΔΕ. Έχει ψάξει κανείς με ποιον τρόπο θα μπορούσε να αποστείλει ο Εκτελωνιστής αυτού του είδους τα τιμολόγια? Καθώς επάνω στο παραστατικό αναφέρονται πάρα πολλά άλλα έξοδα του τελικού λήπτη των εμπορευμάτων. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο εκτελωνιστής να τα στέλνει και στην ΑΑΔΕ κατά την έκδοση?

Δεν ξέρω αν η απορία είναι εύλογη ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά από αυτά που θα ισχύσουν από 01/01/2021

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
1 ώρα πριν, nikolas03 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Μετά το γολγοθά του προηγούμενου 7μήνου, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους καλή δύναμη και υπομονή για όλα αυτά που έρχονται. Θα ήθελα να ρωτήσω για την ηλεκτρονική τιμολόγηση το εξής καθώς πρόκειται να αναλάβω επιχείρηση εκτελωνιστή. Εκτελωνιστής που εκδίδει Εξοδολόγιο - Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών χωρίς τη σήμανση από ΦΗΜ, από όσο έχω καταλάβει, θα πρέπει να αποστέλλει Ηλεκτρονικά στοιχεία στην ΑΑΔΕ. Έχει ψάξει κανείς με ποιον τρόπο θα μπορούσε να αποστείλει ο Εκτελωνιστής αυτού του είδους τα τιμολόγια? Καθώς επάνω στο παραστατικό αναφέρονται πάρα πολλά άλλα έξοδα του τελικού λήπτη των εμπορευμάτων. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο εκτελωνιστής να τα στέλνει και στην ΑΑΔΕ κατά την έκδοση?

Δεν ξέρω αν η απορία είναι εύλογη ή δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά από αυτά που θα ισχύσουν από 01/01/2021

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλησπέρα.

Επειδή έχω έναν πελάτη εκτελωνιστή, απλά να σου πω ότι στη ΜΥΦ ζήταγε μόνο την αμοιβή του και το ΦΠΑ.

Όλα τα άλλα δεν αναγράφονταν.

Φαντάζομαι ότι η λογική είναι ίδια, αλλά με επιφύλαξη καθώς τώρα αρχίζω να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά βιβλία.

Όποιος μπορεί ας πει και εκείνος την άποψή του.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/9/2020 στις 12:32 ΠΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Επειδή έχω έναν πελάτη εκτελωνιστή, απλά να σου πω ότι στη ΜΥΦ ζήταγε μόνο την αμοιβή του και το ΦΠΑ.

Όλα τα άλλα δεν αναγράφονταν.

Φαντάζομαι ότι η λογική είναι ίδια, αλλά με επιφύλαξη καθώς τώρα αρχίζω να ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά βιβλία.

Όποιος μπορεί ας πει και εκείνος την άποψή του.

Καλό βράδυ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κι εγώ συνεχίζω να το ψάχνω κι εφόσον καταλήξω σε κάτι βέβαιο θα ενημερώσω.

Όλα τα υπόλοιπα πλην της αμοιβής του εκτελωνιστή δεν παρουσιάζονται καθόλου στο βιβλίο εσόδων εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι αφού έχετε εκτελωνιστή.οταν ο εκτελωνιστής κόψει απυ σε ιδιώτη είναι υποχρεωτικά με σήμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και δεν μου αρέσει η απάντηση που θα σου δωσω ,η απάντηση ειναι ναι .μακάρι να κάνω λάθος εκτός και αν ειναι στις αλλες  εξαιρέσεις οπως πχ ΦΠΑ μικρών επιχειρήσεων ο εκτελωνιστής δεν ανήκει στα πρώην ελευθεριά επαγγέλματα 

Άρθρα Η ΠΟΛ.1002/31-12-14 σε πίνακες - Κατηγορίες οντοτήτων που απαλλάσσονται από τη χρησιμοποίηση φορολογικών ηλεκτρονικών μηχανισμών

https://www.taxheaven.gr/circulars/20154/arora-h-pol-1002-31-12-14-se-pinakes-kathgories-ontothtwn-poy-apallassontai-apo-th-xrhsimopoihsh-forologikwn-hlektronikwn-mhxanismwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς για αυτό ρωτάω συνάδελφε γιατί βλέπω από εκτελωνιστικα γραφεία να εκδίδονται από χωρίς σήμανση ή τπυ σε ιδιώτη και αναρωτιέμαι-ψαχνομαι αν υπάρχει κάποια σχετική διάταξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...