Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού


letnti

Ερώτηση

ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΔΑΝΕΙΩΝ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΛΗΓΕΝΤΩΝ ΚΟΡΩΝΟΙΟΥ.

ΕΡΩΤΗΜΑ:
1)ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΕΚΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ taxisnet ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΡΣΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ;;
2)ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΓΑΜΟ ,ΘΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΙΤΗΣΗ;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν ξέρω αλλά υπάρχουν  τηλεφώνα help  desk  και Μπρορεις  να κλείσεις και ραντεβού  ήλετρονικα  για να το κάνουν  .υπάρχει ομάδα που το τρέχει το project. 


Στην ηλεκτρονική σελίδα της ΕΓΔΙΧ (http://www.keyd.gov.gr/covid19-gefyra-yliko/), οι δικαιούχοι μπορούν να βρουν αναλυτικές ερωταπαντήσεις με παραδείγματα, καθώς και τον οδηγό χρήσης της πλατφόρμας. Για παροχή πληροφοριών, οι πολίτες μπορούν να απευθύνονται στο τηλ. 213.212.57.30, ώστε να κλείσουν (τηλε)συνάντηση και να εξυπηρετηθούν από ένα εκ των 50 Κέντρων – Γραφείων Ενημέρωσης και Υποστήριξης Δανειοληπτών, τα οποία λειτουργούν πανελλαδικά.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/50379/aade-xeperasan-tis-51000-oi-oristikopoihmenes-aithseis-poy-ypoblhohkan-ston-ena-mhna-leitoyrgias-toy-programmatos-gefyra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα θέλω να ωτήσω στην αίτηση για Επιδότηση Δανείων Κύριας Κατοικίας Πληγέντων Κορωνοϊού στις δηλώσεις κάτω

 

τι κάνουμε για επαγγελματία που έχι πάρει επιδόματα για την επιχείρηση λόγω covid πρέπι να τα δηλώσει εδώ ή αφορά άλλες επιδοτήσεις επιχειρήσεων π.χ. αν έχει απο ΟΑΕΔ επιδότηση απο παλιά?
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκανα την αίτηση....μου ζητάει συναίνεση συζύγου και εξαρτώμενου μέλους

Έστειλα της συζύγου....οκ.

Μπαίνω με τους κωδικούς του εξαρτώμενου μέλους ( παιδί που σπουδάζει σε ΑΕΙ) και εμφανίζεται κανονικά στο Ε1

με τον ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ του, και μου λέει

  • Λόγω άντλησης ελλιπών/εσφαλμένων στοιχείων για το χρήστη με ΑΦΜ ........ δεν είναι δυνατή η επεξεργασία της αίτησης. Παρακαλούμε όπως διορθώσετε τα στοιχεία του Ε1 σας και έπειτα συνεχίσετε τη διαδικασία υποβολής αίτησης.
  • Τι να διορθώσω,......δεν έχω κάνει κάποιο λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Έκανα την αίτηση....μου ζητάει συναίνεση συζύγου και εξαρτώμενου μέλους

Έστειλα της συζύγου....οκ.

Μπαίνω με τους κωδικούς του εξαρτώμενου μέλους ( παιδί που σπουδάζει σε ΑΕΙ) και εμφανίζεται κανονικά στο Ε1

με τον ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ του, και μου λέει

  • Λόγω άντλησης ελλιπών/εσφαλμένων στοιχείων για το χρήστη με ΑΦΜ ........ δεν είναι δυνατή η επεξεργασία της αίτησης. Παρακαλούμε όπως διορθώσετε τα στοιχεία του Ε1 σας και έπειτα συνεχίσετε τη διαδικασία υποβολής αίτησης.
  • Τι να διορθώσω,......δεν έχω κάνει κάποιο λάθος

Καλησπέρα.

Μήπως θέλει αντιστοίχηση ΑΜΚΑ με ΑΦΜ που γίνεται μέσω ΚΕΠ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Έκανα την αίτηση....μου ζητάει συναίνεση συζύγου και εξαρτώμενου μέλους

Έστειλα της συζύγου....οκ.

Μπαίνω με τους κωδικούς του εξαρτώμενου μέλους ( παιδί που σπουδάζει σε ΑΕΙ) και εμφανίζεται κανονικά στο Ε1

με τον ΑΜΚΑ και τον ΑΦΜ του, και μου λέει

  • Λόγω άντλησης ελλιπών/εσφαλμένων στοιχείων για το χρήστη με ΑΦΜ ........ δεν είναι δυνατή η επεξεργασία της αίτησης. Παρακαλούμε όπως διορθώσετε τα στοιχεία του Ε1 σας και έπειτα συνεχίσετε τη διαδικασία υποβολής αίτησης.
  • Τι να διορθώσω,......δεν έχω κάνει κάποιο λάθος

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ, και το λάθος ειναι ότι δεν τσέκαρα ότι το προστατευόμενο μέλος δεν ειναι υπόχρεο σε φορολογική δήλωση. Και μας υποχρεώνει να έχουν Ε1. Προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα να επικοινωνήσω μήπως και μπορεί να διορθωθεί αλλά μάταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ το έχω τσεκάρει , ότι το εξαρτώμενο μέλος ΔΕΝ είναι υπόχρεο.

Ίσως η απάντηση να είναι, ότι αφού είναι >18 πρέπει να υποβάλει δήλωση.

Φορολογικά όμως δεν πρέπει...τι να διορθώσω στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Εγώ το έχω τσεκάρει , ότι το εξαρτώμενο μέλος ΔΕΝ είναι υπόχρεο.

Ίσως η απάντηση να είναι, ότι αφού είναι >18 πρέπει να υποβάλει δήλωση.

Φορολογικά όμως δεν πρέπει...τι να διορθώσω στο Ε1.

Ξέρω περίπτωση που το έχει τσεκάρει και προχώρησε κανονικά η αίτηση. Μήπως όπως λες επειδή είναι άνω τον 18 έχουν  εισοδήματα από  τόκους πχ που έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να κάνουν φορολογική δήλωση? Αλλιώς τι να σου πω προσπάθησε να στείλεις μήνυμα μήπως και σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω εξαρτώμενο μέλος-σπουδαστή με έτος γέννησης 1996- χωρίς εισόδημα οπότε φαίνεται στη δήλωση των γονέων

Μου ζητά άρση απορρήτου του εξαρτώμενου  μέλους...μπαίνω με τους κωδικούς του και μου λέει αυτό

ΑΦΜ, ΑΜΚΑ και όνομα είναι σωστά.

Τι θα πρέπει να κάνω?

  • Λόγω άντλησης ελλιπών/εσφαλμένων στοιχείων για το χρήστη με ΑΦΜ 162986766 δεν είναι δυνατή η επεξεργασία της αίτησης. Παρακαλούμε όπως διορθώσετε τα στοιχεία του Ε1 σας και έπειτα συνεχίσετε τη διαδικασία υποβολής αίτησης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε συνέχεια προηγούμενης ανάρτησης, διαβάζοντας κάποιο άρθρο κατάλαβα ότι έπρεπε από την αρχή να τσεκάρω εκεί που λέει ότι το εξαρτώμενο μέλος, δεν είναι υπόχρεο σε δήλωση.

Πατώντας ενέργειες στην δήλωση του αιτούντα, δεν με αφήνει να κάνω αλλαγές

Αν κάνω ακύρωση της αίτησης και νέα αίτηση, θα είμαι κανονικά εμπρόθεσμος μιας και λήγει σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...