Jump to content

Θάνατος μετόχου ΑΕ , αντιπροσώπευση μετοχών σε ΓΣ

Recommended Posts

Έχουμε θάνατο μετόχου ΑΕ
Οι μετοχές του μπορούν και πως να αντιπροσωπευτούν στην Γενική Συνέλευση από τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους του;

Ο θάνατος είναι πρόσφατος και δεν έχει γίνει καμιά ενέργεια από τους κληρονόμους του

τα βασικά άρθρα ειναι 40-39 και μετά 26-27-33-38 αν και χρειάζεται μελέτη σε όλο  το καταστατικο και ιστορικο της αε .

σε περιπτωση που έχουν δικαιωμα με τα αναλογα χαρτιά που κάνουν αποδοχή κληρονομιάς στα υπολοιπα περιουσιακα  στοιχεια με τα ίδια χαρτιά παρεβρίσκονται στην συνέλευση και εκπροσωπούν την θέση τους , 

αφού διευκρινίσω (παράλειψή μου) ότι οι μετοχές είναι ονομαστικές να πω 
τι εννοείς  "Έχουν πάνω στις μετοχές  δικαίωμα  οι κληρονόμοι  η οχι;" 

είναι δυνατόν να μην έχουν; (!!!!!!) 

πάρα κάτω
έγραψα ότι ο θάνατος είναι πρόσφατος αλλά και η γενική συνέλευση είναι προ των πυλών 

αν υπήρχε ο χρόνος για δήλωση φόρου κληρονομιάς (και των μετοχων), αποδοχή κληρονομιάς κλπ κλπ, δεν θα το κουβεντιάζαμε 

Πλέον ολες  ονομαστικές  δεν είναι;

Εκτός και αν δεν έκανε την προσαρμογή   στον νέο νόμο όπως οφειλέ να είχε κάνει.

Κατά τα άλλα με τα ανάλογα  δικαιολογητικά  που θα μεταβιβάστουν  οι μετοχές στους κληρονόμους  με αυτά θα παραβρεθούν  .

Πάρτε  και δεύτερη  γνώμη .

οι εναπομείναντες μέτοχοι τι % έχουν?

οι κληρονόμοι δεν νομίζω να μπορούν να παραβρεθούν πριν την ολοκλήρωση των διαδικασιών.

κοίταξε και τον νέο νόμο περί αε μην λέει κάτι.   πχ. αν ένας μέτοχος στην γσ μην θέλει  και συμβολαιογράφο.

κάντε την τυπική ΤΓΣ  για έγκριση οικον. καταστάσεων και σπουδαιότερα θέματα ,μετά τη αποδοχή.

βρε παλικάρια, μιλάμε για να μιλάμε 

έγραψα και ξαναγράφω 

ο θάνατος είναι πρόσφατος , η γενική συνέλευση είναι σε λίγες μέρες και οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι δεν έχουν κάνει τίποτα ακόμα. 

αυτή είναι η κατάσταση 

και ρωτάω, αν κανείς ξέρει ή τόχει αντιμετωπίσει, αν και πως μπορούν οι μετοχές αυτές να αντιπροσωπευθούν 

από κει και πέρα ξέρω τις διαδικασίες για να γίνουν όλα όπως πρέπει, 

όλα τ άλλα (ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά) είναι λόγια που δεν αφορούν το ερώτημά μου 

με την σύμφωνη γνώμη των μετόχων μπορεί να παρευρεθούν -για ενημέρωση- ως πιθανοί κληρονόμοι.

να αντιπροσωπευθούν δεν νομίζω ,αφού κανείς δεν ξέρει την διαθήκη του θανόντος.

συμφωνω με τον proakis που ειναι και πρακτικός αν εχουν το 3% και δεν επειράζεται τοτε τι συζηταμε για να συζηταμε;  .

οκ δεν είπαμε να έχουν πληρωσει τον φόρο κληρονομιάς άλλα χωρίς ένα πιστοποιητικο θανάτου και ένα μη δημοσίευσης της διαθήκης και ένα πληεστερων συγγενων ..να παω εγω τοτε .

δλδ εσας οι αποψη σας επι του ερωτηματος σας πια ειναι ; 

συμφωνω με τον proaki άλλα επαναλαμβάνω ο δικηγόρος της αε τι λέει; τι ορίζει το καταστατικο της .

πως να το κανουμε με ένα ναι όχι η ερώτηση τι ζώδιο είσαι δεν απαντάται . 

βρε παλικάρια 

δεν θέλω ένα ναι ή ένα όχι 

απόψεις ή γνώσεις στο αντικείμενο θέλω (αν υπάρχουν) 

γνωρίζω τις τυπικες διαδιακασίες που υπάρχουν και απαιτούνται 

εγω ρωτάω αν και τι μπορώ να κάνω κάτι στην συγκεκριμένη περίπτωση 

και σαφώς η δικηγόρος της ΑΕ ψάχνει το ζήτημα, είπα να την βοηθήσω και εγώ 
και να ένα από τα πολλά που βρήκα; 

πολύ περιεκτικό και κατατοπιστικό 

..ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΠΡ ΙΩΑΝΝ 65/2008

...................................................................................................................

Η κληρονομική διαδοχή από το νόμο επέρχεται όταν δεν υπάρχει διαθήκη, ή όταν η διαδοχή από διαθήκη ματαιωθεί ολικά ή μερικά, ενώ κατά το άρθρο 1 846 ΑΚ "Ο κληρονόμος αποκτά αυτοδικαίως την κληρονομιά μόλις γίνει η επαγωγή, με την επιφύλαξη της διάταξης του άρθρου 1198". Επομένως, η καθιέρωση του έγγραφου τύπου ανατρέπει το παραπάνω σύστημα κληρονομικής διαδοχής, αφού δεν είναι δυνατή η εξάρτηση του κύρους της μεταβίβασης από την κατάρτιση έγγραφης σύμβασης μεταξύ κληρονομουμένου και κληρονόμου. Άλλως θα καταλήγαμε στο συμπέρασμα ότι στις προθέσεις του νομοθέτη ήταν και η κατάργηση της ες αδιαθέτου κληρονομικής διαδοχής (άρθρα 1710 και 1813 επ. ΑΚ.) ή η θέσπιση διατυπώσεων για την μεταβίβαση μετοχών αιτία θανάτου ανάλογων με εκείνες των άρθρων 1198 και 1199 ΑΚ. 

(http://ypodeigma.blogspot.com/2009/12/1.html για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει και τον ενδιαφέρει) 

ΥΓ και κάτι ακόμα 

δεν θα έρθουν οι κληρονόμοι έτσι "είδαμε φως και μπήκαμε" 

θα έχουν και θα καταθέσουν στην ΓΣ την ληξιαρχική πράξη θανάτου, την βεβαίωση πλησιέστερων συγγενών και το πιστοποιητικό περί μη δημοσίευσης διαθήκης

Ωραία. Αν και αναφέρετε  στον παλιό κ.φε και στον παλιό νόμο των Α.ε 

Κάποιο  πιο πρόσφατο  ενημερωμένο δεν υπάρχει;

Αν και η ουσία είναι  στον Αστικό κώδικα. 

Και στο τι ορίζει το καταστατικό της Α.ε εναρμονισμένο  με τον νέο νόμο των αε.