Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΟΥ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


christospen

Ερώτηση

Καλησπέρα σας, 

Μένω και εργάζομαι μόνιμα στην Αγγλία (από 15/10/2018). Τα προήγουμενα Χριστούγεννα είχα ξεκινήσει την διαδικασία για να θεωρούμε κάτοικος εξωτερικού. Προχθές πήγα στην εφορία να παραδώσω τα διακαιολογιτικά που μου είχαν ζητήσει ώστε να προχωρήσει η διαδικασία και να θεωρούμε και επίσημα κάτοικος εξωτερικού και μου ζήτησαν να κάνω συμπληρωματική δήλωση για το 2018 (δούλευα Ελλάδα μέχρι και τέλος Σεπτέμβρη του 2018 όποτε είχα κάνει κανονικά την δήλωση μου για αυτό το έτος) και να δηλώσω το εισόδημα που είχα λάβει από την Αγγλία από 15/10/2018 εώς και 31/12/2018, Πήγα στον λογιστή και δοκιμάσαμε να κάνουμε συμπληρωματική δήλωση (στον κωδικό 389 όπως μου είχε πει η υπάλληλος της εφορίας) και βγήκε ένα υπέρογκο ποσό για αυτούς τους 2 μίση μήνες που αδυνατό να το πληρώσω. Για αυτά τα έσοδα έχω φορολογηθεί κανονικά στην Αγγλία. Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπήσει για το συγκεκριμένο θέμα; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν έφυγε από Ελλάδα  τον 15/10/2018 τοτε  φορολογηται  στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισοδήμα του.

Έπρεπε  να φύγει νωρίτερα  .

Είναι κλασική περίπτωση  βλάβης  αυτή  .

Το μόνο που μπορείς  λίγο να το μαζέψεις  είναι να δεις τι εισόδημα  είναι τι προβλέπει η Σύμβαση διπλής  φορολογίας  και αν μπορείς  να μειώσεις κατο καλώς  .

Αλλιώς καλά στα είπαν στην εφορία και ο συνάδελφος  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...