Jump to content
  • 0
picos

Μειωση προκαταβολης , προστιμο διπλο της μειωμενης προκαταβολης

Question

Ωραια μας εκατσε κι αυτο

Ερώτηση 8. Τι ισχύει σε περίπτωση που νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα ή φυσικό πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα, επωφελείται της μειωμένης προκαταβολής χωρίς να τη δικαιούται;

Απάντηση: Στην περίπτωση αυτή επιβάλλεται από τη Φορολογική 
Διοίκηση πρόστιμο ίσο με το διπλάσιο της μειωμένης προκαταβολής που επωφελείται, για την επιβολή και είσπραξη του οποίου εφαρμόζονται οι διατάξεις του ν. 4174/2013.

τι θελει να πει ο ποιητης? εχουν ερθει τα μνμ στην πρ/νη πληροφορηση και σου λεει μειωση 50% , αρα τι να επωφεληθω , αφου το συστημα με ενημερωσε οτι δικαιουμαι.Μηπως εννοει οτι αν την κανεις και μετα κανεις εκπροθεσμη φπα εισαι φαουλ? δεν καταλαβαινω.......

Recommended Posts

• 0

Έχει και σχέση με αυτό που αναφέρεις. 

Στην ουσία αυτο είναι. 

Πχ λογο χόμπιτ  σε έναν πιστωτικό  έχεις στείλει  όλο το 2020 μηδενικά  ΦΠΑ φαίνεται  ότι την δικαιουσε  ενώ στην ουσία δεν την δικαιουσε  .

Αν κανείς την αίτηση  να την πάρεις  έχεις πέναλτι. 

• 0

Μπρορει  πχ να ναι λαθος τα παλιά ΦΠΑ. Και να διορθώσεις τα παλιά του 2019 και πάει λέγοντας  .

Η να βρει  κάτι ο ελενχος  .

• 0

Με τις απαλλασσόμενες ΦΠΑ έχετε καταλάβει τι συμβαίνει;

Όλοι το δικαιούνται 50% οριζόντια; Πρέπει εκεί να κάνουμε εμείς τον έλεγχο 2019 και 2020;

• 0
3 λεπτά πριν, Trip_Accountant είπε

Με τις απαλλασσόμενες ΦΠΑ έχετε καταλάβει τι συμβαίνει;

Όλοι το δικαιούνται 50% οριζόντια; Πρέπει εκεί να κάνουμε εμείς τον έλεγχο 2019 και 2020;

ολοι οριζοντια , στα αλλα  τα κανονικα καθεστωτα κανεις ελεγχο για ποιο λογο? αφου ηρθε το μνμ 

• 0

για λαθος φπα που εχουν υποβληθει 

επισης μπορει να κολλησει το συστημα η να μην τρεξει σωστα τον ελενχο και να την παρει καποιος που δεν την δικαιουται . 

βεβαια τετοια ωρα τετοια λογια ...

• 0
1 λεπτό πριν, picos είπε

ολοι οριζοντια , στα αλλα γιατι να κανεις ελεγχο?

Εννοώ να κοιτάξω τη σύγκριση Α2019-Α2020 για τις απαλλασσόμενες ΦΠΑ μόνο , δηλαδή αν υπάρχει περίπτωση που κάποιος σε αυτή την κατηγορία δεν είχε μείωση εσόδων το Α2020 σε σχέση με το Α2019 . 

Βλέπω τώρα κάποιον που δεν του έχω κάνει ακόμη αρχική δήλωση και του δίνει το 50% έκπτωση ενώ γνωρίζω πως έχει μεγαλύτερο τζίρο το Α2020. Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί παράβαση και πως ;

Στις διατάξεις για τα ποσοστά μείωσης αναφέρονται μόνο στην σύγκριση βάσει δηλώσεων ΦΠΑ των εξαμήνων.

Στις απαλλασσόμενες ΦΠΑ δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο.

"Για νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα ή φυσικό πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και δεν έχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης ΦΠΑ καθ' όλη τη διάρκεια των συγκρινόμενων εξαμήνων, το ποσό της προκαταβολής φόρου εισοδήματος του πρώτου εδαφίου της παρ. 1 των άρθρων 69 και 71 του ν. 4172/2013 μειώνεται κατά πενήντα τοις εκατό (50%)."

Δεν φαντάζομαι να μας κάνουν καμιά ζημιά στο μέλλον στους απαλλασσόμενους .

• 0

Δεν θέλει και πολλή φαντασία  για να τό σκεφτείς  και για να γίνει η στραβή  .

Άπο Την άλλη πάλι τα απλα τα κάναμε  επιστήμη. 

Με μια γραμμή  η προκαταβολή  πέφτει  στο χ νούμερο  για όλους όλα μια χαρά.

Τώρα άντε βγάλε  άκρη. 

• 0

αντί να πουν όλοι έχουν φέτος προκαταβολή  το χ πχ 20%   το κάναμε επιστήμη  για αλλη μια φορα και αντε βγαλε ακρη . 

• 0

Προσωπικα πλην των απαλασσομενων που δεν τιθεται θεμα εκπροθεσμου φπα  (γιατρων πρακτορειων κλπ)  θα προτεινω να μην παρουν την εκπτωση , ουτως η αλλως θα τα βρουμε του χρονου προς εκπτωση μπροστα μας.Ηδη ο κοσμος καταλαβαινει τι του λεω και δεχεται να μην κανει τροπ/κη 

• 0
5 ώρες πριν, Trip_Accountant είπε

Εννοώ να κοιτάξω τη σύγκριση Α2019-Α2020 για τις απαλλασσόμενες ΦΠΑ μόνο , δηλαδή αν υπάρχει περίπτωση που κάποιος σε αυτή την κατηγορία δεν είχε μείωση εσόδων το Α2020 σε σχέση με το Α2019 . 

Βλέπω τώρα κάποιον που δεν του έχω κάνει ακόμη αρχική δήλωση και του δίνει το 50% έκπτωση ενώ γνωρίζω πως έχει μεγαλύτερο τζίρο το Α2020. Υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί παράβαση και πως ;

Στις διατάξεις για τα ποσοστά μείωσης αναφέρονται μόνο στην σύγκριση βάσει δηλώσεων ΦΠΑ των εξαμήνων.

Στις απαλλασσόμενες ΦΠΑ δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο.

"Για νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα ή φυσικό πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και δεν έχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης ΦΠΑ καθ' όλη τη διάρκεια των συγκρινόμενων εξαμήνων, το ποσό της προκαταβολής φόρου εισοδήματος του πρώτου εδαφίου της παρ. 1 των άρθρων 69 και 71 του ν. 4172/2013 μειώνεται κατά πενήντα τοις εκατό (50%)."

Δεν φαντάζομαι να μας κάνουν καμιά ζημιά στο μέλλον στους απαλλασσόμενους .

Καλησπέρα.

Αν θέλεις να κάνεις αρχική δεν χρειάζεται έλεγχος.

Στέλνεις και σου βγάζει αυτόματα τη μειωμένη προκαταβολή, αν δικαιούται.

Αν θέλεις να κάνεις τροποποιητική, τσέκαρε αν και πόση μείωση εσόδων έχει.

• 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αν θέλεις να κάνεις αρχική δεν χρειάζεται έλεγχος.

Στέλνεις και σου βγάζει αυτόματα τη μειωμένη προκαταβολή, αν δικαιούται.

Αν θέλεις να κάνεις τροποποιητική, τσέκαρε αν και πόση μείωση εσόδων έχει.

Έ μα εγώ είναι όλο το θεμα.

αν στείλω αρχική  και έχει μείωση  της προκαταβολης  αλλά δεν την δικαιούμαι  τι γίνεται;

Έχω πέναλτι;

Είναι θέμα. 

• 0
3 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Έ μα εγώ είναι όλο το θεμα.

αν στείλω αρχική  και έχει μείωση  της προκαταβολης  αλλά δεν την δικαιούμαι  τι γίνεται;

Έχω πέναλτι;

Είναι θέμα. 

Γιατί να μην τη δικαιούσαι?

Αφού βγαίνει αυτόματα από το σύστημα.

Εκτός αν πας μετά και αλλάξεις τα έσοδα στις περιοδικές φπα.

• 0

Πρώτη φορά θα ναι; 

Μόνο από τίς αποκλίσεις  των μυφ προχθές  που διαπιστώσαμε  είδαμε  λίγο θέλει να γίνει τι κακο. 

Η κάτι τόξα ΦΠΑ 2020 λογο χόμπιτ. 

Τέλος πάντων  .

Αν υπάρχει πρόβλημα σε μια θα ναι μόνο  και αν οι υπόλοιπες   είναι με ζημιά  .

• 0

Το καλύτερο είναι τότε που θα πλησιάζει η παραγραφή του 2020 (από αρχές του 2026 δηλαδή), και θα αρχίσουν οι προσκλήσεις για έλεγχο, να έχουμε όλοι βρει μια άλλη δουλειά να κάνουμε.

Εκτιμώ ότι αν το μεθοδεύσουμε από τώρα, θα έχουμε προλάβει... 

• 0
Στις 11/8/2020 στις 12:33 ΜΜ, Trip_Accountant είπε

Εν τω μεταξύ κοιτάζω την δική μου δήλωση και βλέπω πως στην σύγκριση έχω μειωμένα έσοδα περίπου 7,5% αλλά δεν μου δίνει το 30% έκπτωση!!!

Τελικά βρήκες τι φταίει και δεν εισαι στους δικαιούχους;

Μήπως πας με τεκμήρια  και γι αυτό την χάνει;λεω γω  δεν ξέρω.

• 0

επισης δεν κατραλαβαινω την λογικη του συστηματος , αν κανω τροποποιητικη και εχω λαθος φπα τρωω προστιμο , αν κανω αρχικη και παρω την μειωση δεν εχω καμμια κυρωση !!!! αντε παλι τα ευσημα στους καληνυχτακηδες που τα αφησαν ολα τελευταια στιγμη παραμονη 15 Αυγουστου, καμμια προνοια για οσους δουλευουν εντος των αρχικων προθεσμιων 

• 0
36 λεπτά πριν, picos είπε

επισης δεν κατραλαβαινω την λογικη του συστηματος , αν κανω τροποποιητικη και εχω λαθος φπα τρωω προστιμο , αν κανω αρχικη και παρω την μειωση δεν εχω καμμια κυρωση !!!! αντε παλι τα ευσημα στους καληνυχτακηδες που τα αφησαν ολα τελευταια στιγμη παραμονη 15 Αυγουστου, καμμια προνοια για οσους δουλευουν εντος των αρχικων προθεσμιων 

να σου πω πια ειναι η πρόνοια γι αυτούς;;; 

ότι τώρα εγώ πρέπει να ξαναυποβαλω φορολογικη δήλωση εταιρίας ν επειδη την έκανα στην ώρα της η πρώτη 24/04/2020  που έστειλα  άλλα το σύστημα ειχε μέσα ακομα τις παλιές ημερομηνίες και δεν είχε ενημερωθεί το ε3 για δες  και εσύ στις δίκες σου ... 

κατά τα άλλα το σύστημα άνοιξε κτλ κτλ 

• 0
3 ώρες πριν, 125883623 είπε

να σου πω πια ειναι η πρόνοια γι αυτούς;;; 

ότι τώρα εγώ πρέπει να ξαναυποβαλω φορολογικη δήλωση εταιρίας ν επειδη την έκανα στην ώρα της η πρώτη 24/04/2020  που έστειλα  άλλα το σύστημα ειχε μέσα ακομα τις παλιές ημερομηνίες και δεν είχε ενημερωθεί το ε3 για δες  και εσύ στις δίκες σου ... 

κατά τα άλλα το σύστημα άνοιξε κτλ κτλ 

ΜΕΡΙΚΕς ΦΟΡΕς νοιωθω πολυ κουρασμενος και πολυ μαλακ@ς

• 0
2 ώρες πριν, picos είπε

ΜΕΡΙΚΕς ΦΟΡΕς νοιωθω πολυ κουρασμενος και πολυ μαλακ@ς

Εγώ το νιώθω συνέχεια αυτό. Είμαι πια πεπεισμένος ότι ισχύουν και τα δύο.

Συνεχίζω όμως! Όλο και πιο κουρασμένος, όλο και πιο ...