Προς το περιεχόμενο
  • 0

My data Προβληματισμοι


eyripidis

Ερώτηση

Καλησπέρα το my data έχει τεθεί σε εφαρμογή όπως όλοι γνωρίζουμε, έκανα προχτές αναβάθμιση στο λογισμικό μου και μιλώντας με τον προγραμματιστη μου προβληματιστηκα πάρα πολύ αφού ο ίδιος μου είπε ότι έκανε 5 σεμινάρια για να βγάλει άκρη, μου είπε ότι πρέπει να ασχοληθώ αρκετά για να ενημερωθώ για την διαδικασία λειτουργίας. Αναρωτιέμαι έχοντας ασχοληθεί τους τελευταίους 5 μηνες με δηλωτικες αιτήσεις covid κλπ με συνέπεια όλη η δουλειά μου να έχει πάει πολύ πίσω, βλέποντας να έρχεται και το δεύτερο κύμα του ιού πως θα βρω το χρόνο να ασχοληθώ και με το my data; Γιατί κανένας δεν παραπονιέται; Όλα κυλάνε ομαλά και θα το φορτωθουμε και αυτό στην πλάτη; Έπρεπε ήδη να μιλάμε για αναστολή της εφαρμογής και λειτουργία της σε μεταγενεστερο χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είναι πολλά τα λεφτά αρη. 

Δεν τους νοιαζουν  τα προβλήματα  σου (μας) οι πλατφόρμες  να ανοίξουν  οι προμήθειες  να πέφτουν  και εσείς κακος  τα αφήσατε παλι  για άλλη μια φορά τέλευτεα  στιγμή. 

Όλο το θέμα είναι  γέλιο. 

Έπρεπε  να ανοίξει  κάνα δυο χρόνια  πυλωτικα  και μετά να μιλαμε για εφαρμογή  .

Έχει να γίνει..   

Και το πρόβλημα είναι ότι αν πας τώρα σε οποιονδήποτε  εφορία-υπουργείο  της χώρας να κάνεις μια έρωτηση  δεν θα ξέρουν  να απαντήσουν  ( στην καλύτερη  περίπτωση  άντε να  έχουν  ακούσει   το όνομα ) πρακτικά  δεν θα ξέρουν  τπτ. 

Αυτόι  οι ίδιοι   όμως όταν θα έρθουν  να σε ελέγχουν  μετά από τρία-τέσσερα  χρονια  που τότε θα τα μάθουν  θα σου πουν το 2020 εκανες  αυτα  τα λάθη  (ότι γίνεται  τώρα με τα Ε.λ.π που στην αρχή δεν ήξεραν  τπτ αλλά τώρα τα έμαθαν  και μια χαρά βεβαιώνονται  τα πρόστιμα  και γίνονται  οι έλεγχοι. 

Δεν υπάρχει σωτηρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, eyripidis είπε

Καλησπέρα το my data έχει τεθεί σε εφαρμογή όπως όλοι γνωρίζουμε, έκανα προχτές αναβάθμιση στο λογισμικό μου και μιλώντας με τον προγραμματιστη μου προβληματιστηκα πάρα πολύ αφού ο ίδιος μου είπε ότι έκανε 5 σεμινάρια για να βγάλει άκρη, μου είπε ότι πρέπει να ασχοληθώ αρκετά για να ενημερωθώ για την διαδικασία λειτουργίας. Αναρωτιέμαι έχοντας ασχοληθεί τους τελευταίους 5 μηνες με δηλωτικες αιτήσεις covid κλπ με συνέπεια όλη η δουλειά μου να έχει πάει πολύ πίσω, βλέποντας να έρχεται και το δεύτερο κύμα του ιού πως θα βρω το χρόνο να ασχοληθώ και με το my data; Γιατί κανένας δεν παραπονιέται; Όλα κυλάνε ομαλά και θα το φορτωθουμε και αυτό στην πλάτη; Έπρεπε ήδη να μιλάμε για αναστολή της εφαρμογής και λειτουργία της σε μεταγενεστερο χρόνο. 

Έχεις δίκιο. Συμφωνώ σε όλα.

Ασχολούμαστε με δηλώσεις και υποχρεώσεις λόγω covid και θα μας έρθει κατακέφαλα το my data!

Εγώ ψάχνω για νέο λάπτοπ, θα ανανεώσω τη συνδρομή στην εταιρεία του προγράμματός μου και από Σεπτέμβριο θα προσπαθήσω να ξεκινήσω να ασχολούμαι.

Το λιγότερο που έπρεπε να κάνουν είναι να κάνουν το 2020 πιλοτική χρονιά, πόσω μάλλον με την πανδημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ουσιαστικά πιλοτικό είναι το 2020. Απλά αν μας το πουν δεν θα κάνουμε τίποτα οπότε μας το παρουσιάζουν ως υποχρεωτικό αλλά στο τέλος δεν θα μπει πρόστιμο. 

Προσωπική εκτίμηση βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 ώρες πριν, 125883623 είπε

Είναι πολλά τα λεφτά αρη. 

Δεν τους νοιαζουν  τα προβλήματα  σου (μας) οι πλατφόρμες  να ανοίξουν  οι προμήθειες  να πέφτουν  και εσείς κακος  τα αφήσατε παλι  για άλλη μια φορά τέλευτεα  στιγμή. 

Όλο το θέμα είναι  γέλιο. 

Έπρεπε  να ανοίξει  κάνα δυο χρόνια  πυλωτικα  και μετά να μιλαμε για εφαρμογή  .

Έχει να γίνει..   

Και το πρόβλημα είναι ότι αν πας τώρα σε οποιονδήποτε  εφορία-υπουργείο  της χώρας να κάνεις μια έρωτηση  δεν θα ξέρουν  να απαντήσουν  ( στην καλύτερη  περίπτωση  άντε να  έχουν  ακούσει   το όνομα ) πρακτικά  δεν θα ξέρουν  τπτ. 

Αυτόι  οι ίδιοι   όμως όταν θα έρθουν  να σε ελέγχουν  μετά από τρία-τέσσερα  χρονια  που τότε θα τα μάθουν  θα σου πουν το 2020 εκανες  αυτα  τα λάθη  (ότι γίνεται  τώρα με τα Ε.λ.π που στην αρχή δεν ήξεραν  τπτ αλλά τώρα τα έμαθαν  και μια χαρά βεβαιώνονται  τα πρόστιμα  και γίνονται  οι έλεγχοι. 

Δεν υπάρχει σωτηρία. 

Περιεγραψες συνάδελφε ακριβώς το τι θα επακολουθήσει, γι αυτό δεν πρέπει να εφυσηχαζουμε. Από την αρχή ήμουν επιφυλακτικός με το my data γιατί μας έλεγαν τα τιμολόγια θα ανεβάζουμε μόνο αλλά δεν είναι έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι my data -my klafta  έπρεπε  να το ονομάσουν. 

Εδώ δεν μπορούν μετα  απο τοσα χρονια να στείλουν σωστή πληροφορία  στον κωδικό 049 οι τράπεζες  που είναι και με συστήματα  που κοστίζουν  εκατομμύρια  .

Θα το κάνουμε  εμείς μέσα σε λίγες μέρες μήνες και για τα πάντα; μισθοδοσίες εισαγωγές  αγορές πωλήσεις  κτλ κτλ

Κλαφτα. 

Ένας λόγος που τα παράτησα  ήταν και αυτός.

Δλδ θα φάμε εμείς το Cucumis sativus και θα έρθουν  Αφού το χουμε στήσει  όλο τσάμπα  να μας πουν πλέον δεν σας χρειαζόμαστε. 

πάμε στο πρώτο και το πιο βασικό  .

ποιος έκανε αύξηση διπλασιασμό  αμοιβών  ;

πάλι θα παίξει το παραμύθι  όπως με το πρώτο μνημόνιο  ,απλά τώρα θα το λέμε κορωδοιος  και όχι μόνο δεν θα παίξει αύξηση  αλλά και μείωση  και το φέσι θα πάει σύννεφο  .

θα κλείσουν  πάλι καμία  100.000 επιχειρήσεις  και πάει λέγοντας  .

θα μείνουν  τα μεγάλα γραφεία  με παιδιά  των 600€ και όλα μέλι  γάλα  .

το χουμε δει το έργο  πολλές φορές και πρόσφατα. 

μνημόνιο  ένα δύο τρία  - πολυνομοσχέδιο  και τώρα κορωδοιος  .

από τα Ε.λπ μυφ και τις 300 πλατφόρμες  τι κερδίσαμε;;;

στην τσέπη μας εννοώ ; 

Γιατί το επιχείρημα  κάνουμε καλύτερα  την δουλειά  μας από πριν  .εμένα που την κάνω και δεν πληρώνομαι  δεν με καλύπτει  .

μακάρι να χω λάθος και να  βγω ψεύτης  .

αν βγω υπέρ μας είναι αλλά

 φοβάμαι  όλα αυτά που θα γίνουν  για μένα χωρις  εμένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, 125883623 είπε

Μα τι my data -my klafta  έπρεπε  να το ονομάσουν. 

Εδώ δεν μπορούν μετα  απο τοσα χρονια να στείλουν σωστή πληροφορία  στον κωδικό 049 οι τράπεζες  που είναι και με συστήματα  που κοστίζουν  εκατομμύρια  .

Θα το κάνουμε  εμείς μέσα σε λίγες μέρες μήνες και για τα πάντα; μισθοδοσίες εισαγωγές  αγορές πωλήσεις  κτλ κτλ

Κλαφτα. 

Ένας λόγος που τα παράτησα  ήταν και αυτός.

Δλδ θα φάμε εμείς το Cucumis sativus και θα έρθουν  Αφού το χουμε στήσει  όλο τσάμπα  να μας πουν πλέον δεν σας χρειαζόμαστε. 

πάμε στο πρώτο και το πιο βασικό  .

ποιος έκανε αύξηση διπλασιασμό  αμοιβών  ;

πάλι θα παίξει το παραμύθι  όπως με το πρώτο μνημόνιο  ,απλά τώρα θα το λέμε κορωδοιος  και όχι μόνο δεν θα παίξει αύξηση  αλλά και μείωση  και το φέσι θα πάει σύννεφο  .

θα κλείσουν  πάλι καμία  100.000 επιχειρήσεις  και πάει λέγοντας  .

θα μείνουν  τα μεγάλα γραφεία  με παιδιά  των 600€ και όλα μέλι  γάλα  .

το χουμε δει το έργο  πολλές φορές και πρόσφατα. 

μνημόνιο  ένα δύο τρία  - πολυνομοσχέδιο  και τώρα κορωδοιος  .

από τα Ε.λπ μυφ και τις 300 πλατφόρμες  τι κερδίσαμε;;;

στην τσέπη μας εννοώ ; 

Γιατί το επιχείρημα  κάνουμε καλύτερα  την δουλειά  μας από πριν  .εμένα που την κάνω και δεν πληρώνομαι  δεν με καλύπτει  .

μακάρι να χω λάθος και να  βγω ψεύτης  .

αν βγω υπέρ μας είναι αλλά

 φοβάμαι  όλα αυτά που θα γίνουν  για μένα χωρις  εμένα....

Απολύτως τίποτα δεν κερδίσαμε αντιθέτως χάσαμε. Γίναμε κεπ και δεν το καταλάβαμε. Σπούδασαμε λογιστική και μόνο με λογιστική δεν ασχολούμαστε, κρίμα ο κλάδος αργοπεθαίνει και δεν το έχει πάρει κανείς χαμπάρι(βλεπε φορολογικές Paraskevas 9,99€).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γίνεται εκει το "ελα να δεις". Βασικά το σύστημα θα απαιτήσει απο εσάς να αλλάξετε και τον τρόπο εργασίας σας.
- δεν θέλει αρνητικές τιμές
- δεν θέλει λογαριασμούς αντίθετους
-Το φπα μη εκπιπτόμενο , κάτω στα 64άρια, πρέπει πλέον να το τηρείται ανα κατηγορία
- Τα ειδη συσκευασίας δεν πρέπει να μπαίνουν στο τιμολόγιο και να τα βάζετε σε λογ/μούς αντίθετους
 του 30.00   γιατί θα τα θεωρήσει έσοδο
- δεν πρέπει να χρησιμοποιείται τα 32άρια ή άλλους λογ/μούς  εκτός εσ/εξ για να κάνετε την κοστολόγηση εισαγωγής (δεν
 (εχει δώσει διευκρινήσεις μέχρι τώρα το MyDATA πως θα γίνεται)
Και ένα σωρό άλλες τεχνικές ατέλεις.
Μπείτε στο https://mydata-dev.portal.azure-api.net/issues να δείτε τι μπινελίκια πέφτουν...

Πάντως έτσι όπως το βλέπω ,Καθαρά προσωπική μου άποψη είναι ότι,  το σύστημα έχει σχεδιαστεί να βγάζει
"ντε και καλά " ασυμφωνίες , και στο τέλος της χρήσης θα έρχεται το MyDATA και θα λέει ... Ξέρεις φιλαράκο, ο φόρος εισοδήματος δεν είναι 30.000 που τα υπολόγισε ο λογιστής σου, εδώ έχουμε συμφωνίες, τα βιβλία μας άλλα
λένε και θα σκάσεις τώρα 50.000 . και βούλωσε το μ@@@@.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...