Προς το περιεχόμενο

Χορήγηση βεβαίωσης απο ΕΦΚΑ για μεταβολή δραστηριότητας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι ,,

Θέλω να κανω προσθηκη ΚΑΔ σε ΑΕ

Η ΦΑΕ ζητά βεβαίωση παραλληλης ασκησης δραστηριότητας απο ΟΑΕΕ ακόμη .  Δλδ τι ζητα ,ασφαλιστική ενημερότητα για τα μελη ΔΣ /μέτοχοι >3%  ή  ΚΑΙ  να εχουν υποβάλλει προσθηκη ΚΑΔ  σε Εφκα

Βρηκα αυτό 

https://www.taxheaven.gr/news/48787/hlektronika-oi-bebaiwseis-apografikhs-dhlwshs-metabolhs-drasthriothtas-eggrafhs-proyphresias-asfalistikhs-enhmerothtas-kai-loipes-synallages-asfalismenwn-me-ton-e-efka

αλλα όπως φαίνεται δεν εχει ενεργοποιηθεί ακόμη η δυνατότητα .

Τι γίνεται με ΟΑΕΕ ? μπαίνεις ή πρέπει να στείλεις μάιλ ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω ίντερνετ δε βγαίνει για το συγκεκριμένο λόγο. Μίλα με την αρμόδια δου.Καποιες δέχονται για την είσπραξη που βγαίνει ηλεκτρονικά άλλες θέλουν τη συγκεκριμένη που βγαίνει μόνο στο τέβε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Denny Ευχαριστώ ,

Δλδ  φθάνει πχ Βεβαιωση Ασφ.Ενημερότητας για είσπραξη εκκαθαρισμένων απαιτήσεων 

που βγάινει ηλεκτρονικά ? μακάρι !!

θα παώ αυριο ΦΑΕ και θα ρωτήσω .,,αν μπορέσω βεβαια καθως 

μαθάινω οτι  το Mητρώο εκει ,θυμίζει ακόμη παλαιότερες εποχές -επι διάτρησης στοιχείων- ,όπου θα πρέπει να πάς απο τα ξημερώματα ,να γραφτείς στο χαρτι προτεραιότητας ..

to Μυδατα μας μαρανε !!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωριαίες εποχές όταν στο ισόγειο  ηταν ο κ.β.σ και κοιμόσουν  στο αμάξι.

Τώρα έχουν  πάει το μητρώο  στο ισόγειο  και πάλι  κοιμάσε στο αμάξι .

Βέβαια πλέον όταν ανοίξουν  σου δίνει και χαρτάκι από το μηχάνημα  που παλιά δεν υπήρχε. 

Δεν μπορείς να πεις είναι πρόοδος  .

Καλύτερα  να πάρεις την παράλληλη  και μετα να πας φάε. 

Και να το δέχονται καλό είναι ο εφκα να έχει την σωστή του εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως ζητάν παράλληλη (και ελπίζω δλδ) ,,.  για μετόχους-μελη ΔΣ τι μεταβολή ΚΑΔ να δηλωσω?

Αν είναι  στο ταμείο σαν μετοχοι >3% ,αυτο θυμάμαι να ζητόύσαν ..δλδ ασφαλιστική ενημερότητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή, εαν το μέλος έχει οφειλές στον ΕΦΚΑ τότε ο πρώην ΟΑΕΕ(νυν ΕΦΚΑ) δεν εκδίδει την βεβαίωση αυτή για επέκταση ΚΑΔ στην εφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Saga1 είπε

Δεν νομίζω πως ζητάν παράλληλη (και ελπίζω δλδ) ,,.  για μετόχους-μελη ΔΣ τι μεταβολή ΚΑΔ να δηλωσω?

Αν είναι  στο ταμείο σαν μετοχοι >3% ,αυτο θυμάμαι να ζητόύσαν ..δλδ ασφαλιστική ενημερότητα .

Γίά αρχή  είναι 3 Και πάνω ότι >3 .

Η παράλληλη  δεν έχει να κάνει μ8νο με τον καδ αλλά και με την συμμετοχή συμμετοχή στην εταιρία  .

Σκέψου το καπως  έτσι πες ότι δεν είχε από αλλού δεν θα έπρεπε  να ασφαλιστεί  αν είχε ποσοστό  3% και ήταν ταυτόχρονα  και μέλος του Δ.σ

Η απάντηση είναι ναι απλά εδώ  επειδή  και από αλλού υποχρέωση  πρέπει  παράλληλη  και όχι βεβαίωση  εγγραφής  .

Στην ουσία θα πεις Αφού αυτός έχεις υποχρέωση  και έχει διαλέξει  την κλαση  τι νοημα  εχει  όλο αυτό  .

Το νόημα  που έχουν  όλα αυτά  .το χρηματικό  .αν χρωστάει  να πληρώσει  η να κανει ρύθμιση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπάρχουν οφειλές των μετόχων ,αλλά και εχω βγάλει ηλεκτρονικά  ηδη τις  6μηνες ενημερότητες . 

Να ηταν το μόνο ..θα μάθω αυριο και θα ενημερώσω 

 Συνάδελφοι ευχαριστώ !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Saga1 είπε

Οχι δεν υπάρχουν οφειλές των μετόχων ,αλλά και εχω βγάλει ηλεκτρονικά  ηδη τις  6μηνες ενημερότητες . 

Να ηταν το μόνο ..θα μάθω αυριο και θα ενημερώσω 

 Συνάδελφοι ευχαριστώ !!

 

αυτά που ζητάνε ειναι τα έξεις

πρακτικο δσ 

ανακοινωση γ.ε.μ.η

μ3 μ6  

εξουσιοδοτηση

υπευθηνη δηλωση για το ποσοστο των μελλων στο μ.κ ,το μετοχικο κεφαλαιο της αε και για ολα μελη μετεχουν απο 3 και πανω προσκομιζεται βεβαιωση παραλλληλης ασκησης δραστηριοτητας απο τον οαεε εφκα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ , το είδα στον πινακα ,αλλα δεν μπορεσα να κανω ερώτηση :)

To όλο ζητημα είναι γραφειοκρατικό ,, να πας ΤΕΒΕ σημαινει ,νεα εντυπα , εξουσιοδοτήσεις  ,ποιός είσαι και γιατί μας ταλαιπωρείς μεσημεριάτικα και εχει και ζεστη και είναι και Αυγουστος που όλοι λέιπουν κτλπ  

Καλο Μηνα και ολα mydata πλεον !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσκεψη στο ΤΕΒΕ  τελικά δεν είναι απαραίτητη.

Η βεβάιωση βγαίνει ηλεκτρονικά ,είναι η 4η αυτη που λέει για συμμετοχή σε ΟΕ ,ΕΠΕ κτλπ , ουσιαστικά μια απλή ασφαλιστική ενημερότητα , όπως και οι άλλες , όπως μου είπαν και στο ταμείο ,για αυτη τη περίπτωση ,καθως δεν υπάρχει η αναλογη ονομασία ,.αυτη  την αιτιολογία θα μου έδιναν και αυτοι .

Τελος καλό , όλα καλα !!

Καλο Καλοκαίρι !! :)

ΥΓ ,,προσοχή πάντα στους Σκοπούς του καταστατικού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2020 στις 10:50 ΜΜ, Saga1 είπε

Οχι δεν υπάρχουν οφειλές των μετόχων ,αλλά και εχω βγάλει ηλεκτρονικά  ηδη τις  6μηνες ενημερότητες . 

Να ηταν το μόνο ..θα μάθω αυριο και θα ενημερώσω 

 Συνάδελφοι ευχαριστώ !!

 

ΟΚ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Ερώτηση:

Διαχειριστής και μέτοχος σε πολυπρόσωπη ΙΚΕ, για έναρξη υποκαταστήματος η εφορία ζητάει βεβαίωση παράλληλης δραστηριότητας του διαχειριστή απο τον ΕΦΚΑ.

Δεν είναι ασφαλισμένος αφού δεν παίρνει αμοιβή, οπότε εμφανίζεται ανασφάλιστος ηλεκτρονικά και δεν βγαίνει ασφαλιστική ενημερότητα για συμμετοχή σε εταιρεία ηλεκτρονικά.

image.png

 

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...