Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιδομα αδειας στην εκ περιτροπης απασχοληση...


DENNY

Ερώτηση

Καλημέρα

μπορει καποιος να με βοηθήσει για τον τρόπου υπολογισμού του επιδόματος αδείας στην εκ περιτροπής εργασία;

βρίσκω τις αποδοχές αδείας με βαση την αναλογία των ημερων πραγματικής απασχόλησης , αλλα με το επίδομα αδείας δεν το εχω καταλάβει πως βγαίνει...

εχω εργαζόμενο που δουλεύει 2 μερες μονο απο 4 ωρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ο λογος που ρωταω είναι επειδή διαβάζοντας και αυτο

Μορφή διαλείπουσας απασχόλησης αποτελεί και η εκ περιτροπής απασχόληση, κατά την οποία η εργασία παρέχεται σε λιγότερες ημέρες την εβδομάδα, με πλήρες όμως ωράριο (σε σχέση προς τον συγκρίσιμο μισθωτό ή την οικεία ΣΣΕ).
Σύμφωνα με τον Α.Ν. 539/45 κατά την διάρκεια της αδείας του, οφείλονται στον μισθωτό οι «συνήθεις αποδοχές», εκείνες δηλαδή που θα ελάμβανε εάν απασχολείτο στην επιχείρηση κατά τον αντίστοιχο χρόνο. Περαιτέρω, το επίδομα αδείας κατά το νόμο ακολουθεί τις αποδοχές αδείας, είναι δηλαδή ότι και οι αποδοχές αδείας με τον περιορισμό του ½ του μισθού ή των 13 ημερομισθίων.

μου βγαίνουν στον υπολογισμό άδεια και επίδομα όσο 2 μισθοί , και μου φαίνεται παράξενο...Αυτο το "δεν υπερβαίνουν"τα 13 ημερομισθια στη δικη μου περιπτωση δεν εχει λογικη αφου οι πραγματικες μερες εργασιας ειναι 8-10 /μηνα. Οπότε μου βγαίνει άδεια 9 μερες και επίδομα άλλες τόσες άρα 2 μισθοι....;

Και επίσης αυτες οι 9 μερες πως υπολογίζονται οταν πχ καποιος δουλευει μονο Πε-Παρ και πρέπει να κάτσει 9 μερες μετραω 9 τι Πεμπτες και Παρασκευες;;;Μα ετσι θα κατσει 1,5 μήνα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ' αρχάς αυτό που αναφέρεις δεν λέγεται εκ περιτροπής απασχόληση αλλά μερική απασχόληση. Στην εκ περιτροπής χρειάζεται να εργάζεται πλήρες ημερήσιο ωράριο δηλ. 8ώρο και όχι 4ώρο.

Επίσης οι 9 ημέρες άδειας όταν εργάζεται 2 ημέρες την εβδομάδα είναι 1 μήνας και όχι 1,5. Άμα εργαζόταν κανονικά πενθήμερο δεν θα δικαιούταν 20 - 22 ημέρες?

Επίσης το επίδομα αναφέρει ότι σταματάει στα 13 ημερομίσθια σε πλήρη απασχόληση. Γιαυτό μιλάει και για μισό μισθό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να επαναφέρω λίγο το ερώτημα γιατί σκάλωσα..

 

Υπάλληλος εκ περιτροπής με 3 8ωρα/εβδομάδα και μισθό 390€ - ωρομίσθιο 3,90€

Στο τέλος του χρόνου έχει εργαστεί 156 ημέρες και δικαιούται άδεια με αποδοχές 12 ημερών.

Τι επίδομα αδείας θα του δώσει ο εργοδότης?

1. ..έως τον μισό μισθό ,δηλαδή 390€/2  =195€ ?

2. ημέρες αδείας 12 * ημερομίσθιο 31,20 = 374,40 €?

 

Είναι μεγάλη η διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/9/2020 στις 6:21 ΜΜ, no slave είπε

Να επαναφέρω λίγο το ερώτημα γιατί σκάλωσα..

 

Υπάλληλος εκ περιτροπής με 3 8ωρα/εβδομάδα και μισθό 390€ - ωρομίσθιο 3,90€

Στο τέλος του χρόνου έχει εργαστεί 156 ημέρες και δικαιούται άδεια με αποδοχές 12 ημερών.

Τι επίδομα αδείας θα του δώσει ο εργοδότης?

1. ..έως τον μισό μισθό ,δηλαδή 390€/2  =195€ ?

2. ημέρες αδείας 12 * ημερομίσθιο 31,20 = 374,40 €?

 

Είναι μεγάλη η διαφορά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...