Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απαλλαγη τελους επιτηδευματος 3 ετη προ συνταξιοδοτησης - Γιατι εξαιρουν την παροχη υπηρεσιων ?


PIRATIS

Ερώτηση

Φυσιοθεραπευτης ειναι στην ηλικια τριων ετων πριν την συνταξιοδοτηση . Στο Ε3 εχω τικαρει οτι δεν ασκει εμπορικη δραστηριοτητα ( νομιζω σωστα ) , αφου ανηκει στα πρωην κατανομαζομενα ελευθερια επαγγελματα , και στην ουσια προεχει η παροχη πνευματικης δημιουργιας οπως μας συμβουλευει και η ΑΑΔΕ. Ως εκ τουτου οταν τικαρω τον κωδικο 027 του Ε1 , μου ερχεται μηνυμα οτι ο 027 αφορα εμπορικη επιχειρηση και εσεις στο Ε3 δηλωνετε οτι δεν την ασκειτε. Αρα δεν εχει την απαλλαγη απο το τελος επιτηδευματος κατα τα φαινομενα. Ας επιβεβαιωσει καποιος...

Υ.Γ. Οταν με ρωτησε καλα μονο οι εμποροι εχουν την απαλλαγη προ της συνταξιοδοτησης ?  εμεις οι υπολοιποι που παρεχουμε υπηρεσιες και οι επιστημονες δεν ειμαστε στην κατηγορια απο 62-65 χρονων?  Δεν ηξερα τι να απαντησω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

και γω οταν ρωταω γενικα γιατι υπαρχει αυτο το xtra νταβατσιλικι για ολους τελος επειτηδευματος απαντηση δεν βρισκω,. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PIRATIS είπε

Φυσιοθεραπευτης ειναι στην ηλικια τριων ετων πριν την συνταξιοδοτηση . Στο Ε3 εχω τικαρει οτι δεν ασκει εμπορικη δραστηριοτητα ( νομιζω σωστα ) , αφου ανηκει στα πρωην κατανομαζομενα ελευθερια επαγγελματα , και στην ουσια προεχει η παροχη πνευματικης δημιουργιας οπως μας συμβουλευει και η ΑΑΔΕ. Ως εκ τουτου οταν τικαρω τον κωδικο 027 του Ε1 , μου ερχεται μηνυμα οτι ο 027 αφορα εμπορικη επιχειρηση και εσεις στο Ε3 δηλωνετε οτι δεν την ασκειτε. Αρα δεν εχει την απαλλαγη απο το τελος επιτηδευματος κατα τα φαινομενα. Ας επιβεβαιωσει καποιος...

Υ.Γ. Οταν με ρωτησε καλα μονο οι εμποροι εχουν την απαλλαγη προ της συνταξιοδοτησης ?  εμεις οι υπολοιποι που παρεχουμε υπηρεσιες και οι επιστημονες δεν ειμαστε στην κατηγορια απο 62-65 χρονων?  Δεν ηξερα τι να απαντησω....

Καλησπέρα.

Ισχύει αυτό που λες.

Μόνο οι επαγγελματίες με εμπορική δραστηριότητα έχουν την απαλλαγή τέλους επιτηδεύματος.

Στο γιατί δεν υπάρχει απάντηση.

Μάλλον, επειδή εκείνοι που παρέχουν υπηρεσίες δεν ασχολούνται με υλικά αγαθά, μόνο με το πνεύμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...