Προς το περιεχόμενο

ΚΑΛΥΨΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΔΑΠΑΝΗΣ - ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ; ΣΕ ΠΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ 2η ή 3η;

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΞΩΦΛΗΘΕΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απλά και τα αυτονόητα θέματα είναι τα πιο δύσκολα θέματα, μέχρι να κατανοηθούν και να αφομιωθούν οι δυσχέρειες  που τα περιβάλλουν.

Δεν πειράζει, για τους νέους συναδέλφους μια πιο εκτεταμένη πληροφόρηση.

Το ζητάνε άλλωστε οι συνθήκες των ημερών

Διονύσης Κουνάδης

ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΩΣ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΙ "ΣΥΝΑΝΕΛΦΟΙ" ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα

Δεν υπάρχουν συνάδελφοι που να κάνουν αυτό που περιγράφεις.

Απλά όλοι θέλουν να αποδεικνύεται ποιός είναι ο σωστός χειρισμός σε κάθε θέμα, καλείται τεκμήριο γνώσης. Το σωστό πρέπει να αποδεικνύεται σε πολλούς "φορείς". ΔΟΥ, ΣΔΟΕ, τράπεζες, πελάτης και πολλούς άλλους διάφορους.

Σας υπενθυμίζω ότι στην χώρα μας τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Σε κάθε νόμο υπάρχουν πολλές ερμηνευτικές καθώς και αλλές τόσες πολ/νες που λύνουν προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία από την εφαρμογή τους. Έτσι φτάνουμε σε όλες αυτές τις διαφωνίες - συζητήσεις. Τίποτα δεν είναι απόλυτα σαφές.

Είμαι νέος συνάδελφος αλλά τίποτα δεν θεωρώ δεδομένο, και σε καμιά περίπτωση η ηλικία και τα χρόνια εμπειρίας δεν αποτελούν τεκμήριο γνώσης. Αντίθετα χρησιμοποιώ την εμπειρία των παλιότερων για να "προσανατολίζομαι" στην μελέτη-ανάλυση κάθε θέματος. Κάτι σαν οδηγίες χρήσεως που λένε...

Κάθε νέος άλλωστε έχει μέσα του την αμφισβήτηση

ΥΓ Σε καμιά περίπτωση τα σχόλια που κάνω δεν έχουν σκοπό να προσβάλλω να αντιδικήσω ή κάτι τέτοιο με κανέναν. Απλά ανταλλάσουμε απόψεις-προβληματισμούς. Άλλωστε σκοπός μας είναι η συνεχής βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών μας. Σωστά?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΩΣ ΡΩΤΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΙ "ΣΥΝΑΝΕΛΦΟΙ" ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΘΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΘΕΤΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

Για όλους όμως ισχύει το "ψάξε πρώτα στο κόμβο" και μετά να θέτεις το ερώτημα.

Προσέξτε την ημερομηνία του παρακάτω posting.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=731

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα που παραπέμπετε , ο κύριος Άκης αναφέρει ότι τον επόμενο χρόνο δεν θα δηλώσει το ποσό που κατέβαλλε για την αποπληρωμή του δανείου . Το ποσό αυτό δεν πρέπει να δηλωθεί στον κωδικό 727 ;

Το αναφέρω , γιατί σε συζήτηση με υπάλληλο στην εφορία αναφέρθηκε ότι εφόσον στην προηγούμενη χρονιά (χρήση 2003) στον κωδικό 719 δηλώθηκε η συνολική αξία του αυτοκινήτου (με το τιμολόγιο και τα υπόλοιπα έξοδα) , στη χρήση 2004 θα δηλωθεί η αποπληρωμή δανείου στον κωδικό 727 . Προσωπικά είμαι της άποψης ότι το ποσό αποπληρωμής δανείου θα πρέπει να γραφτεί στον 719 γιατί αυτή νομίζω είναι η ερμηνεία που αναγράφεται στην σελ.33 του βιβλίουμε τις οδηγίες :"Στους κωδικούς 727-728 γράψτε για τις αγορές περιουσιακών στοιχείων που αναφέρονται στους κωδικούς 719-724 και 735-736 τις οποίες εξοφλήσατε μέσω πιστωτικών καρτών , ενώ τα ποσά που καταβάλατε για τα ίδια περιουσιακά στοιχεία σε μετρητά γράψτε τα στους κωδικούς 719 έως 724 και 735 έως 736"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ.ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΕΡΩΤΗΣΗ

ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ.

ΚΩΔ.719 ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

1η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ ΑΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

2η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ (ΠΑΛΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ

ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣΣΤΟΝ ΚΩΔ 719 ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ-ΠΗΡΑΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΕΞΩΦΛΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΕΜΠΟΡΟ-ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΩΔ.781 ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΩΔ.727 ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΦΛΗΣΗ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ)

3η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΑΝΕΙΟ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ

(ΠΑΛΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΩΔ.719 ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ 781 ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΥΕ ΧΡΟΝΟ 727 ΔΟΣΕΙΣ)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ

ΚΩΔ.719 ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΕΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.719

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ , ΠΩΣ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ?

ΕΖΩ ΒΑΖΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΣΤΟΝ 719, ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΣΥΝ/ΚΩΝ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΣΤΟΝ 727 ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΩΣ ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΟ 781...

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΥΝ/ΚΕΣ ΕΤΟΥΣ ΣΤΟΝ 719?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 15000 ΕΥΡΩ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΑ 7500

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 7500 ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΗ

ΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ,ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ Ε1; ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΣΤΟ 719;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ , ΠΩΣ ΤΟ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ?

ΕΖΩ ΒΑΖΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΣΤΟΝ 719, ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΣΥΝ/ΚΩΝ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΣΤΟΝ 727 ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΩΣ ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΟ 781...

ΜΗΠΩΣ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΥΝ/ΚΕΣ ΕΤΟΥΣ ΣΤΟΝ 719?

ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΕΙΟ. Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΣΕ ΤΡΠΕΖΑ ή ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ή ΤΙΣ ΕΚΧΩΡΕΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟ. Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥΣ (ΑΝΑ ΕΤΟΣ) ΣΤΟΝ 719 (ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΝΕΙΟ. Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΣΕ ΤΡΠΕΖΑ ή ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ή ΤΙΣ ΕΚΧΩΡΕΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟ. Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥΣ (ΑΝΑ ΕΤΟΣ) ΣΤΟΝ 719 (ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ).

AYTO ''ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ,, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AYTO ''ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ,, ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?

ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ "ΕΠΙΣΥΝΑΨΤΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ......."

ΕΓΩ ΤΗ ΦΤΙΑΧΝΩ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΠΙΝΑΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΡΑΨΑ ΠΙΝΑΚΑ.

ΣΩΣΤΟ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΙΩΝ "ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη GEORGE VOLOS
ΟΤΑΝ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 15000 ΕΥΡΩ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΑ 7500

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ  ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 7500 ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΠΡΟΣΘΕΤΗ

ΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ,ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ Ε1; ΠΑΛΙ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΣΤΟ 719;

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3. Η ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΕΧΕΙ ΥΗ ΜΟΡΦΗ ΔΑΝΕΙΟΥ.

ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ-ΜΑΡΤΙΟΥ

Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΡΑΦΕΙ(ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ) -ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΩΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3. Η ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΠΙΣΤΩΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΕΧΕΙ ΥΗ ΜΟΡΦΗ ΔΑΝΕΙΟΥ.

ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ-ΜΑΡΤΙΟΥ

Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΡΑΦΕΙ(ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΩΝ ΑΓΑΘΩΝ) -ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΩΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ

ΕΧΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΙΣ EUROBANK ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2005 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΟ 2004.

ΕΤΣΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΘΡΟΙΖΩ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΚΩΔ. 727 -728 (ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ).

ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ (ΜΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΑ ΑΓΑΘΑ).

ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Ο ΣΩΣΤΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ ΠΑΝΤΩΣ, ΚΑΤ' ΕΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο "GEORGE VOLOS".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ.

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ 9000 ΕΥΡΩ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 2500 ΚΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ 3500.

ΑΡΑ ΣΤΟΝ 719 ΘΑ ΓΡΑΨΩ 2500+3500=6000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ ΝΟΜΙΖΩ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ.Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΟΛΗ Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ.

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΞΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ 9000 ΕΥΡΩ

ΕΧΩ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ 2500 ΚΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΜΑΤΙΚΕΣ 3500.

ΑΡΑ ΣΤΟΝ 719 ΘΑ ΓΡΑΨΩ 2500+3500=6000;

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόλυτα σωστός ο Βόλος.

Έχει και την καλύτερη παραλία στην Ελλάδα, μπράβο παιδιά από μόστρα σκίζετε, κακίες, αλλά ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ της προκοπής πότε θα φτιάξετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλημέρα..θα ήθελα την βοήθειά σας...δεν είμαι λογίστρια αλλά είχα δουλέψει πριν απο 8 χρόνια σε λογ.γραφείο και δυστυχώς κάποιοι συγγενείς μου φορτώνονται για την δήλωσή τους...έχω κάνει το εξής λάθος..

Το 2005 έγινε απο ενα συγγ.πρόσωπο αγορά αυτοκινήτου αξίας 40.000 με χρηματοδότηση απο τράπεζα 25000 και κατ.δόσεων την χρονιά εκείνη 1751,57 . Η αγορά όμως δεν αναφέρθηκε καθόλου στην δήλωση . Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική αλλά τα εισοδήματα είναι ελάχιστα και δεν καλύπτουν το ποσό αγοράς...Θα μου πείτε πως το αγόρασε?Είναι μέλος στην εταιρεία του πατέρα του και παίρνει κάποια μερίσματα αλλά όχι όλες τις χρονιές...

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..θα ήθελα την βοήθειά σας...δεν είμαι λογίστρια αλλά είχα δουλέψει πριν απο 8 χρόνια σε λογ.γραφείο και δυστυχώς κάποιοι συγγενείς μου φορτώνονται για την δήλωσή τους...έχω κάνει το εξής λάθος..

Το 2005 έγινε απο ενα συγγ.πρόσωπο αγορά αυτοκινήτου αξίας 40.000 με χρηματοδότηση απο τράπεζα 25000 και κατ.δόσεων την χρονιά εκείνη 1751,57 . Η αγορά όμως δεν αναφέρθηκε καθόλου στην δήλωση . Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική αλλά τα εισοδήματα είναι ελάχιστα και δεν καλύπτουν το ποσό αγοράς...Θα μου πείτε πως το αγόρασε?Είναι μέλος στην εταιρεία του πατέρα του και παίρνει κάποια μερίσματα αλλά όχι όλες τις χρονιές...

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Να δώσετε τη δήλωση σε ένα λογιστικό γραφείο και να μην ξανασχοληθείτε με αντικείμενα που δεν κατέχετε. Θα βρείτε τον μπελά σας. Εξηγείστε στους συγγενείς σας ότι δεν είστε λογίστρια και δεν ξέρετε απ' αυτά. Μίλάω πολύ σοβαρά και πολύ καλοπροαίρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..θα ήθελα την βοήθειά σας...δεν είμαι λογίστρια αλλά είχα δουλέψει πριν απο 8 χρόνια σε λογ.γραφείο και δυστυχώς κάποιοι συγγενείς μου φορτώνονται για την δήλωσή τους...έχω κάνει το εξής λάθος..

Το 2005 έγινε απο ενα συγγ.πρόσωπο αγορά αυτοκινήτου αξίας 40.000 με χρηματοδότηση απο τράπεζα 25000 και κατ.δόσεων την χρονιά εκείνη 1751,57 . Η αγορά όμως δεν αναφέρθηκε καθόλου στην δήλωση . Το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει τροποποιητική αλλά τα εισοδήματα είναι ελάχιστα και δεν καλύπτουν το ποσό αγοράς...Θα μου πείτε πως το αγόρασε?Είναι μέλος στην εταιρεία του πατέρα του και παίρνει κάποια μερίσματα αλλά όχι όλες τις χρονιές...

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Για κοίτα μήπως μπορεί να κάνει ανάλωση κεφαλαίων προηγουμένων ετών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Γεια σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω ζήτημα.

Χρηματική δωρεά από συγγενή εξ'αίματος 2ου βαθμού, υπήκοο Ευρωπαϊκής χώρας. Η κατάθεση έγινε σε λογαριασμό ξένης τράπεζας και ανάληψη από ελληνική τράπεζα.

1) Τι δικαιολογητικά απαιτούνται για την προέλευση των χρημάτων, σε περίπτωση ειδοποίησης από την ΔΟΥ; Η δωρεά έγινε άτυπα με απλή κατάθεση στο εξωτερικό.

2)Υπάρχει το ενδεχόμενο να κληθεί ο ενδιαφερόμενος να καταβάλει φόρο δωρεών (εδώ 20%) ή και πρόστιμο;

Θα χρησιμοποιηθεί για δικαιολόγηση αντικ. δαπανών διαβίωσης.

Σας ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχουμε υπόχρεο δημόσιο υπάλληλο και αύζυγο που μέχρι πρίν 5 χρόνια εργάζονταν ως ιδιωτική υπάλληλος.

Το 2010 η σύζυγος αγοράζει διαμέρισμα αξίας 50.000 (με χρήματα που είχαν συγκεντρωθεί προφανώς και απο τους δύο).

Για την δικαιολόγηση του πόθεν έσχες μετράει το συνολικό οικογενειακό εισόδημα ή θα χρειαστεί ανάλωση κεφαλαίου και απο ποιόν απο τους δύο;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχουμε υπόχρεο δημόσιο υπάλληλο και αύζυγο που μέχρι πρίν 5 χρόνια εργάζονταν ως ιδιωτική υπάλληλος.

Το 2010 η σύζυγος αγοράζει διαμέρισμα αξίας 50.000 (με χρήματα που είχαν συγκεντρωθεί προφανώς και απο τους δύο).

Για την δικαιολόγηση του πόθεν έσχες μετράει το συνολικό οικογενειακό εισόδημα ή θα χρειαστεί ανάλωση κεφαλαίου και απο ποιόν απο τους δύο;

Ευχαριστώ

Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχουμε υπόχρεο δημόσιο υπάλληλο και σύζυγο που μέχρι πρίν 5 χρόνια εργάζονταν ως ιδιωτική υπάλληλος.

Το 2010 η σύζυγος αγοράζει διαμέρισμα αξίας 50.000 (με χρήματα που είχαν συγκεντρωθεί προφανώς και απο τους δύο).

Για την δικαιολόγηση του πόθεν έσχες μετράει το συνολικό οικογενειακό εισόδημα ή θα χρειαστεί ανάλωση κεφαλαίου και απο ποιόν απο τους δύο;

Ευχαριστώ

Υπάρχει καμιά άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...