Προς το περιεχόμενο
  • 0

SOS Δήλωση covid


dodos

Ερώτηση

καλημέρα ,μια ερωτηση το μειωμενο ενοικιο για επιχειρησεις εστίασης είναι μαρτιο απριλιο μαιο ιουνιο και ιουλιο

είχα κάνει για τον μαρτιο ,απριλιο μαιο ,και επειδη ξεχάστικα μπήκα σήμερα να κάνω τροποποιητική του covid και με αφήνει μόνο για τον ιουλιο...

το μίσθωμα είναι  500 και με την μειωση 300 ,επειδή δεν με αφήνει να κάνω για τον ιουνιο να βάλω τον ιουλιο 1000 και 600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Είναι θέμα αλλα αν δουν  ότι έχεις δήλωσει  πανω  απο το 40% μείωση. 

Για αρχή το παίρνει  η κτυπάει;

Απ την άλλη δεν μπορείς να το κάνεις  και τώρα εκπρόθεσμα δλδ να κάνεις  δύο χόμπιτ. 

Έμπλεξες  .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν το παιρνει καν τον ιουνιο ειναι απενεργοποιημένο

δεν θα κανω μειωση πανω απο 40%

το κανονικο ειναι 500 με την μειωση 300

θα βαλω τον ιουλιο 1000 με ειωση 600 για να συμπεριλαμβανει αριθμητικά και τον ιουνιο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 λεπτά πριν, dodos είπε

δεν το παιρνει καν τον ιουνιο ειναι απενεργοποιημένο

δεν θα κανω μειωση πανω απο 40%

το κανονικο ειναι 500 με την μειωση 300

θα βαλω τον ιουλιο 1000 με ειωση 600 για να συμπεριλαμβανει αριθμητικά και τον ιουνιο ..

Και μία πελάτισσά μου το έπαθε αυτό.

Δεν της είχε πει ο μισθωτής ότι θα της έβαζε μειωμένο και τον Ιούνιο και τώρα δεν μπορώ να δηλώσω τον Ιούνιο, μόνο τον Ιούλιο.

Σκέφτομαι, τελικά παίζει ρόλο το πόσους μήνες εισέπραξες μειωμένο ενοίκιο?

Δηλαδή αυτός που εισέπραξε 4 μήνες μειωμένο ενοίκιο θα έχει μεγαλύτερη έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ από αυτόν που εισέπραξε 1 μήνα, για παράδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τον ενφια δεν ξερω αλλα σκεφτομε να το κάνω διπλό τον ιουλιο για να ειμαι σωστός τουλάχιστον αριθμητικά..τι λες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Και μία πελάτισσά μου το έπαθε αυτό.

Δεν της είχε πει ο μισθωτής ότι θα της έβαζε μειωμένο και τον Ιούνιο και τώρα δεν μπορώ να δηλώσω τον Ιούνιο, μόνο τον Ιούλιο.

Σκέφτομαι, τελικά παίζει ρόλο το πόσους μήνες εισέπραξες μειωμένο ενοίκιο?

Δηλαδή αυτός που εισέπραξε 4 μήνες μειωμένο ενοίκιο θα έχει μεγαλύτερη έκπτωση στον ΕΝΦΙΑ από αυτόν που εισέπραξε 1 μήνα, για παράδειγμα?

ειχαν πει οτι θα είναι ενα ποσοστό πάνω στα ανείσπρακτα έτσι δεν είναι;

αρα παίζει ρόλο ποσα μειωμένα έλαβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Η μείωση ενοικίου Ιουλίου- Αυγούστου ισχύει και για μίσθωση οικίας σε επιχειρήσεις με τους ΚΑΔ της απόφασης?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
42 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Απ ότι έχω καταλάβει  όχι.

Διπλό τσέκαρε  το.

Είναι ένας υπάλληλος σε ξενοδοχείο που είναι όλο τον Ιούλιο σε αναστολή.

Και είπε στην ιδιοκτήτρια ότι δικαιούται μείωση και για τον Ιούλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αίτηση που τους κάνουμε στην  εργάνη  εχει  το πεδίο  να βάλεις  το ενοίκιο  .

Απλα δεν ξέρω αν το δικαιούτε  .

Θέλει τσεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για επιχειρήσεις  έχω δει απόφαση για φυσικά  πρόσωπα  για Ιουλίου  Αύγουστο  δεν έχω δει κάτι. 

Να μας πει ο μισθωτός  που το στηρίζει. 

https://www.taxheaven.gr/news/49857/meiwsh-enoikioy-40-gia-toys-mhnes-ioylio-kai-aygoysto-dhmosieyohke-h-apofash-a-11642020

Αυτό έχω δει μόνο πάντως  εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω.θεωρω πως όχι απλά αν πέσεις σε κανέναν  ιδιοκτήτη  που δεν θα δεχτεί  να σου κάνει δήλωση  μείωση αυτή  η αίτηση θα σε βοηθήσει  στο δικαστήριο  .

Αλλιώς  τι νόημα  να έχει να την κάνεις;

Τα παραπάνω  δεν βλάπτουν  πάντως  τα λιγότερα  βλάπτουν  και να μην έχεις ώρα-χρόνο . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα, για κουρείο το οποίο κατέβαλε το μίσθωμα του Ιουνίου κανονικά ολόκληρο (και δικαιούταν έκπτωση) και τον Ιούλιο κατεβαλε  μειωμένο (που δεν δικαιούταν) για να ισοφαρίσει αλλά χωρίς να ενημερώσει τον εκμίσθωτη ο οποίος είχε στείλει δήλωση covid μόνο για τους μήνες Μαρ-Μαι γιατί ήθελε να είναι τυπικός μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Οι μισθωτές, για τη μείωση Ιουλίου μέχρι πότε μπορούν να κάνουν αποδοχή της μίσθωσης Covid?

Ευχαριστώ.

4. Είμαι μισθωτής ακινήτου για το οποίο υπάρχει υποχρέωση δήλωσης COVID. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου;
 
Εφόσον η «Δήλωση COVID» αφορά στους μήνες Μάρτιο έως και Ιούνιο πρέπει να την αποδεχτείτε μέχρι την 26η Ιουνίου 2020. Για τυχόν μεταγενέστερη μείωση του μισθώματος, πρέπει να αποδεχθείτε τη δήλωση εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της από τον εκμισθωτή. Σε περίπτωση που δεν υποβάλετε τη δήλωση αποδοχής εντός των ως άνω προθεσμιών θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 λεπτά πριν, mannikos είπε

Kαλησπερα, για κουρείο το οποίο κατέβαλε το μίσθωμα του Ιουνίου κανονικά ολόκληρο (και δικαιούταν έκπτωση) και τον Ιούλιο κατεβαλε  μειωμένο (που δεν δικαιούταν) για να ισοφαρίσει αλλά χωρίς να ενημερώσει τον εκμίσθωτη ο οποίος είχε στείλει δήλωση covid μόνο για τους μήνες Μαρ-Μαι γιατί ήθελε να είναι τυπικός μπορούμε να κάνουμε κάτι τώρα; 

Δεν κατάλαβα  τι Ρωτάς  .

Αλλά αν δεν είναι στους καδ  Ιουλίου  Αύγουστου πως θα κάνεις  τώρα δήλωση  χόμπιτ;

Και ο τυπικός  τι θα γίνει θα πάει τ ρα περίπατο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν, 125883623 είπε

4. Είμαι μισθωτής ακινήτου για το οποίο υπάρχει υποχρέωση δήλωσης COVID. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου;
 
Εφόσον η «Δήλωση COVID» αφορά στους μήνες Μάρτιο έως και Ιούνιο πρέπει να την αποδεχτείτε μέχρι την 26η Ιουνίου 2020. Για τυχόν μεταγενέστερη μείωση του μισθώματος, πρέπει να αποδεχθείτε τη δήλωση εντός τριών (3) εργάσιμων ημερών από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής της από τον εκμισθωτή. Σε περίπτωση που δεν υποβάλετε τη δήλωση αποδοχής εντός των ως άνω προθεσμιών θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή. 

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Δεν κατάλαβα  τι Ρωτάς  .

Αλλά αν δεν είναι στους καδ  Ιουλίου  Αύγουστου πως θα κάνεις  τώρα δήλωση  χόμπιτ;

Και ο τυπικός  τι θα γίνει θα πάει τ ρα περίπατο;

 

Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον. Στους καδ Ιουλίου δεν είναι τα κουρέλια. Για τον Ιούνιο όμως ήταν και επειδή ο μισθωτης του έβαλε κανονικά τον Ιούνιο όλο το ποσό του ενοικίου για εκείνο τον μήνα, δεν έκανε δηλώσω covid για Ιούνιο. Πάει τώρα ο μίσθωσης τον Ιούλιο και του βάζει μειωμενο γιατί κατάλαβε ότι έκανε λάθος τον Ιούνιο, ώστε να συμψηφισει. Δήλωση όμως covid για να πάρει πίσω μέρος των μειωμενων δε μπορεί να κάνει για τον Ιούνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, mannikos είπε

Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον. Στους καδ Ιουλίου δεν είναι τα κουρέλια. Για τον Ιούνιο όμως ήταν και επειδή ο μισθωτης του έβαλε κανονικά τον Ιούνιο όλο το ποσό του ενοικίου για εκείνο τον μήνα, δεν έκανε δηλώσω covid για Ιούνιο. Πάει τώρα ο μίσθωσης τον Ιούλιο και του βάζει μειωμενο γιατί κατάλαβε ότι έκανε λάθος τον Ιούνιο, ώστε να συμψηφισει. Δήλωση όμως covid για να πάρει πίσω μέρος των μειωμενων δε μπορεί να κάνει για τον Ιούνη 

Εντάξει , με τη δήλωση covid θεωρώ, πολλές δεν έχουν υποβληθεί.Πριν γίνει η εκκαθάριση του ενφια , πιστεύω θα ανοίξει για όλους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...