Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΤΗ ΣΤΟ Ε9


Anniek

Ερώτηση

Παρακαλώ πολύ, 

λύστε μου μια απορία, τα έτη στο Ε9 είναι φορολογικά ή πραγματικά??? Όταν θέλω να κάνω μια μεταβολή στο πραγματικό 2015, επιλέγω 2015 ή 2016???

Αντιλαμβάνομαι ότι εάν θέλω να μεταβάλω κάτι στο 2020, θα μπώ στο 2021, όταν όμως πάω να βγάλω πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ απο 2015 έως 2019 μπαίνω στο 2015...

Κάτι μου διαφεύγει...

Ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το 2021 που έχεις τώρα είναι το πραγματικό  2020 και το ενφια του 08/2021 που θα βρει τα ακίνητα  που ειχες  στην κατοχή σου 01/01/2021.Και θα σου βγάλει ενφια τον 09/2021

Τώρα Όταν πας παλιά έχει αν κάνει με μεταβολή η αρχικό. 

Όταν αναφέρει πραγματικό  εννοείς  ότι η μεταβολή  του ακίνητου  είναι μεταξύ  02/01/2015 έως 31/12/2015

Στην περίπτωση  σου στο 2016.

Αν ήταν αρχικό  πας 2014 και μεταφορά  στην επόμενη χρήση για να βγει το ενφια του 2016 Αφού για το 2015 πλήρωσε  ο παλιός ιδιοκτήτης. 

Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το αν έχει γινει εκκαθάριση  η όχι. Και  ανάλογα  πότε πας να το κάνεις 

Πάρε  δεύτερη  γνώμη 

όμως γιατί   τα ε9 μου την σπάνε  και τα χω παρατήσει  εδώ και καιρό. Και αυτό που ρωτας  είναι ένας από τους λόγους .

.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι μεταβολές του 2015 δηλώνονται στο Ε9 του 2016. Τα έτη του ΕΝΦΙΑ είναι ημερολογιακά +1.

Το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ έχει βάθος 5ετίας. Τελευταία εκκαθάριση ΕΝΦΙΑ του 2019, οπότε το σύστημα διαβάζει 2015, 2016, 2017, 2018 και 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακίνητο στη Πάρο ηλεκτροδοτούμενο,έχει δηλωθεί στο Ε9 απο το 2012 ως εντός οικισμού,ενώ με βεβαίωση

που μου έφεραν απο το Δήμο είναι εκτός σχεδίου(δηλ στο Ε9 ΚΩΔ 26  το ΑΠΑΑ δεν είναι κλικαρισμένο).Η διαδικασία είναι :

Τροποποιητική σε κάθε έτος απο το 2012 εως και σήμερα ??

Οι τροποποιητικές θα είναι  εκπρόθεσμες και θα έχουν πρόστιμο ??

Θα βγούν καινούργια ΕΝΦΙΑ και θα έχει επιστροφή χρημάτων ??

Το αντιμετωπίζω 1η φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Οι ελλείψεις στοιχείων σε ακίνητα, για τα οποία βγάζει μήνυμα στην εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ πρέπει να διορθωθούν από το 2014 έως τώρα?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5+1 φορολογικό πίσω.και τα αντίστοιχα  ενφια που είναι πάνω από 6 .ναι 2014 κανονικά αν μετράς το μηδέν και 2015 αν δεν το μετράς. 

Πάρε δεύτερη  γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Οι ελλείψεις στοιχείων σε ακίνητα, για τα οποία βγάζει μήνυμα στην εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ πρέπει να διορθωθούν από το 2014 έως τώρα?

Ευχαριστώ πολύ.

To 2014 έχει παραγραφεί. Από 2015 ξεκινάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, ponzi είπε

To 2014 έχει παραγραφεί. Από 2015 ξεκινάτε

Ευχαριστώ πολύ.

Αν και μου είπε ο φορολογούμενος ότι δεν θέλει διόρθωση των παλιών για να μην πληρώσει το πρόστιμο και θα του κάνω μόνο στον φετινό ΕΝΦΙΑ διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Αν και μου είπε ο φορολογούμενος ότι δεν θέλει διόρθωση των παλιών για να μην πληρώσει το πρόστιμο και θα του κάνω μόνο στον φετινό ΕΝΦΙΑ διόρθωση.

Αν του κάνεις διόρθωση για το έτος 2020 , έχει πρόστιμο.   Μόνο αν κάνεις για το 2021 δεν έχει πρόστιμο , δηλαδή για το ενφια που θα βγει του χρόνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 750 είπε

Αν του κάνεις διόρθωση για το έτος 2020 , έχει πρόστιμο.   Μόνο αν κάνεις για το 2021 δεν έχει πρόστιμο , δηλαδή για το ενφια που θα βγει του χρόνου

Σωστά, έχεις δίκιο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχουν πρόστιμο η οχι; 

Είναι και αυτό μια απορία  που αιωρείται. 

Επίσης για τσέκαρε Μήπως έχεις μικρό απόκλιση  και δεν έχεις υποχρέωση  για διόρθωση  .και αν δεν έχεις τότε Κάνε του την από το ενφια του 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, 125883623 είπε

Τελικά έχουν πρόστιμο η οχι; 

Είναι και αυτό μια απορία  που αιωρείται. 

Επίσης για τσέκαρε Μήπως έχεις μικρό απόκλιση  και δεν έχεις υποχρέωση  για διόρθωση  .και αν δεν έχεις τότε Κάνε του την από το ενφια του 2021.

Καλησπέρα.

Η έλλειψη είναι μικρή, δεν επηρεάζει τον ΕΝΦΙΑ.

Οπότε θα του την κάνω τη διόρθωση από το 2021.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου σήμερα σε ποιο έτος δηλώνεται στο Ε9?

Ευχαριστώ.

Εγώ ξεκινάω από την τεχνική έκθεση του μηχανικού στη δήλωση της οριστικής υπαγωγής.

Αυτός σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει ελέγξει γράφει πότε έχει προκύψει η παράβαση.

Συνήθως επειδή αναφέρονται σε παλαιά έτη (πρό του 2011) , ξεκινάω τις δηλώσεις μου στο όριο της 5ετίας (από σήμερα).

Εκτός άν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να δηλωθεί νωρίτερα (χρησικτησίες , δικαστικές διαμάχες κλπ).

 

*Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που απλά θέλουν να γλυτώσουν αναδρομικά ΕΝΦΙΑ προσαυξήσεις και πρόστιμα και τα δηλώνουν είτε με την οριστική ημερομηνία της τακτοποίησης είτε με φετινή ημερομηνία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...