Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ


g.petrop19

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ .1)ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΡΕΞΟΥΣΙΑ,  ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ  ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ,ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η  ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΣΤΟ  e-mail?   2) ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ    ΕΤΟΣ   2019 ( 599 ΚΥΒΙΚΑ) ΘΑ  ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ?  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κλειδάριθμος μέσω SMS και email - Η νέα διαδικασία για την απόδοση κλειδαρίθμου στο taxis

https://www.taxheaven.gr/news/48373/kleidariomos-mesw-sms-kai-email-h-nea-diadikasia-gia-thn-apodosh-kleidariomoy-sto-taxis

 

Την αγορα μόνο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Για να αποκτήσω κλειδάριθμο κατοίκου εξωτερικού, του οποίου είμαι φορολογικός εκπρόσωπος πρέπει να πάω στην Κατοίκων Εξωτερικού ή στη δική μου ΔΟΥ?

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα,

Για να αποκτήσω κλειδάριθμο κατοίκου εξωτερικού, του οποίου είμαι φορολογικός εκπρόσωπος πρέπει να πάω στην Κατοίκων Εξωτερικού ή στη δική μου ΔΟΥ?

Ευχαριστώ πολύ.

Λογικά κατοίκων εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα,

Για να αποκτήσω κλειδάριθμο κατοίκου εξωτερικού, του οποίου είμαι φορολογικός εκπρόσωπος πρέπει να πάω στην Κατοίκων Εξωτερικού ή στη δική μου ΔΟΥ?

Ευχαριστώ πολύ.

Εφόσον είναι πλήρως ενημερωμένο το Μητρώο του, σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. Αυτό δεν θα έκανες και για κάθε άλλο φορολογούμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα,

Για να αποκτήσω κλειδάριθμο κατοίκου εξωτερικού, του οποίου είμαι φορολογικός εκπρόσωπος πρέπει να πάω στην Κατοίκων Εξωτερικού ή στη δική μου ΔΟΥ?

Ευχαριστώ πολύ.

Υπόψη πως σημασία έχει το πληρεξούσιο που σου έχουν κάνει, όχι ο διορισμός σου ως φορολογικού εκπροσώπου. Άρα πρέπει να κάνει ρητή αναφορά σε παραλαβή κλειδαρίθμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Υπόψη πως σημασία έχει το πληρεξούσιο που σου έχουν κάνει, όχι ο διορισμός σου ως φορολογικού εκπροσώπου. Άρα πρέπει να κάνει ρητή αναφορά σε παραλαβή κλειδαρίθμου.

Δεν υπάρχει πληρεξούσιο.

Ο κάτοικος εξωτερικού έβγαλε ΑΦΜ μόνο με Δ210 και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι να οριστώ ως φορολογικός εκπρόσωπος.

Του το είπε ο διευθυντής της Κατοίκων Εξωτερικού, ότι δεν χρειάζεται πληρεξούσιο, μόνο την ταυτότητά του και την υπεύθυνη δήλωση από εμένα.

Από τη στιγμή που αναγράφομαι εγώ ως φορολογικός εκπρόσωπος του συγκεκριμένου λειτουργώ σαν να είμαι εκείνος, άρα και να παραλάβω τον κλειδάριθμο.

Έτσι το σκέφτομαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Δεν υπάρχει πληρεξούσιο.

Ο κάτοικος εξωτερικού έβγαλε ΑΦΜ μόνο με Δ210 και μία υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι να οριστώ ως φορολογικός εκπρόσωπος.

Του το είπε ο διευθυντής της Κατοίκων Εξωτερικού, ότι δεν χρειάζεται πληρεξούσιο, μόνο την ταυτότητά του και την υπεύθυνη δήλωση από εμένα.

Από τη στιγμή που αναγράφομαι εγώ ως φορολογικός εκπρόσωπος του συγκεκριμένου λειτουργώ σαν να είμαι εκείνος, άρα και να παραλάβω τον κλειδάριθμο.

Έτσι το σκέφτομαι εγώ.

Για να διοριστείς φορολογικός εκπρόσωπος χρειαζόταν η υπεύθυνη δήλωση η δική του για τον διορισμό σου, και η δική σου για την αποδοχή διορισμού. Για την παραλαβή κλειδαρίθμου και για οποιαδήποτε άλλη ενέργεια χρειάζεται πληρεξούσιο. Ο φορολογικός εκπρόσωπος είναι για τις ανάγκες επικοινωνίας της Δ.Ο.Υ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, Locomondo είπε

Για να διοριστείς φορολογικός εκπρόσωπος χρειαζόταν η υπεύθυνη δήλωση η δική του για τον διορισμό σου, και η δική σου για την αποδοχή διορισμού. Για την παραλαβή κλειδαρίθμου και για οποιαδήποτε άλλη ενέργεια χρειάζεται πληρεξούσιο. Ο φορολογικός εκπρόσωπος είναι για τις ανάγκες επικοινωνίας της Δ.Ο.Υ.

 

Χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο?

Nομίζω πως και το απλό, με το γνήσιο υπογραφής, μια χαρά θα το δεχτούν. Τώρα πως θα γίνει γνήσιο υπογραφής από ελληνική δημόσια αρχή, σε κάτοικο εξωτερικού; Φαντάζομαι, κάποια στιγμή πρόσφατα αυτός  βρέθηκε στην Ελλάδα και πήγε στο ΚΕΠ, στην Αστυνομία ή στον πρόεδρο του χωριού (αν είναι από χωριό)... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
40 λεπτά πριν, Locomondo είπε

Nομίζω πως και το απλό, με το γνήσιο υπογραφής, μια χαρά θα το δεχτούν. Τώρα πως θα γίνει γνήσιο υπογραφής από ελληνική δημόσια αρχή, σε κάτοικο εξωτερικού; Φαντάζομαι, κάποια στιγμή πρόσφατα αυτός  βρέθηκε στην Ελλάδα και πήγε στο ΚΕΠ, στην Αστυνομία ή στον πρόεδρο του χωριού (αν είναι από χωριό)... 

Καλά, αυτός έχει φύγει και θα γυρίσει σε έναν μήνα.

Θα πάω με τη βεβαίωση ΑΦΜ και θα το παλέψω.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είσαι εκπρόσωπος δεν θέλεις εξουσιοδότηση, το έχω κάνει με πελάτη μου.

Κάνεις την αίτηση και πάει ο εκπρόσωπος και τον παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...