Jump to content
  • 0
asteras5

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 2019

Question

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνω ένα διάλειμμα από το Ε3 και μπαίνω να διαβάσω στο forum . 

Πολύ λίγα θέματα έχουν να κάνουν με τις δηλώσεις.....και ανησυχω....

1.Μόνο εγώ έχω ακόμη αρκετές???

2. Μήπως δεν ασχολούμαστε λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν με τον covid και τρέχουμε άλλα θέματα???

Θα προλάβουμε??? θα δωθεί άλλη παράταση ......??? Βαρέθηκα.....κάθε πέρσι και καλύτερα.....

Recommended Posts

• 0

Με 4 «κλικ» η υποβολή τροποποιητικής δήλωσης για τα φυσικά και νομικά πρόσωπα - Σε εφαρμογή οι νέοι μειωμένοι συντελεστές προκαταβολής φόρου

https://www.taxheaven.gr/news/50187/me-4-klik-h-ypobolh-tropopoihtikhs-dhlwshs-gia-ta-fysika-kai-nomika-proswpa-se-efarmogh-oi-neoi-meiwmenoi-syntelestes-prokatabolhs-foroy

• 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

Επίσης  στην επιχείρηση που αναφέρεις της ήρθε  το email  που λέγανε  ότι θα έστελναν;

Καλησπέρα.

Υπέβαλα αρχική δήλωση ατομικής με μείωση προκαταβολής 100%.

Επίσης, υπέβαλα τροποποιητική Ν με μείωση προκαταβολής 100%, η οποία έβγαλε πιστωτικό.

Σε καμία από τις δύο δεν ήρθε μήνυμα.

Αυτά για την ώρα!!

• 0

Καλημέρα σε όλους

Για τις ΔΟΥ που συγχωνεύθηκαν και για μία εβδομάδα (μέχρι και εχθές 10/08) δέν μπορούσαμε να υποβάλουμε δηλώσεις (εισοδήματος,Ε9,κλπ,κλπ), έχει υπάρξει κάποια πρόβλεψη όσον αφορά τις καταληκτικές ημερομηνίες ???

Αναφορά σε κείμενο

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων ενημερώνει τους πολίτες ότι στο πλαίσιο της ενοποίησης των ΔΟΥ:
• Ν. Σμύρνης στη ΔΟΥ Καλλιθέας
• Αγ. Δημητρίου στην ΔΟΥ Ηλιούπολης
• Π. Φαλήρου στη ΔΟΥ Γλυφάδας
και τη λειτουργία των νέων ΔΟΥ από τη Δευτέρα 10 Αυγούστου 2020, δεν θα είναι διαθέσιμες οι παρακάτω εφαρμογές για τους φορολογουμένους πολίτες των συγκεκριμένων ΔΟΥ:

1. Η οριστικοποίηση των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων 2015-2019,
    η εισφορά συναλλάγματος 2019 και η ολοκλήρωση της εκκαθάρισης των δηλώσεων
    Ε9 2014-2019, από την Τρίτη, 04 Αυγούστου 2020, 23:00, έως τη Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020, 12:00.
  2. Η υποβολή αίτησης για ρύθμιση οφειλών και η πληρωμή τους με τη χρήση καρτών στο mytaxisnet, από την Τετάρτη, 05 Αυγούστου 2020, 10:00, έως τη Δευτέρα, 10 Αυγούστου 2020, 12:00.
    Επισήμανση για όλους τους φορολογουμένους:
    H υποβολή δηλώσεων ΦΠΑ και ανακεφαλαιωτικών πινάκων VIES δεν θα είναι διαθέσιμη την
    Τετάρτη, 05 Αυγούστου 2020, 10:00-18:00.
    Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

• 0

Καλησπέρα.

Δεν έχω καταλάβει φέτος με τι κριτήρια γίνονται οι επιστροφές φόρου.

1. Συνταξιούχος με επιστροφή 58,00 ευρώ. Υποβολή δήλωσης: 30/6- Πίστωση επιστροφής: 22/7- Έχει ΕΝΦΙΑ

2. Άνεργος, πρώην μισθωτός με επιστροφή 535,00 ευρώ. Υποβολή δήλωσης: 30/6- Αναμονή πίστωσης- Έχει ΕΝΦΙΑ

3. Ελ. επαγ/τίας με επιστροφή 993,00 ευρώ. Υποβολή δήλωσης: 30/6- Αναμονή πίστωσης. Δεν έχει ΕΝΦΙΑ. Έχει οφειλές εκτός ρύθμισης ΕΦΚΑ 2019. Τον ΕΦΚΑ 2017-2018 τον πληρώνει κανονικά με ρύθμιση ΚΕΑΟ, τον ΕΦΚΑ 2020 τον πληρώνει κανονικά.

Παίζει ρόλο αν έχει ΕΝΦΙΑ ώστε να γίνει συμψηφισμός?

Παίζει ρόλο το ύψος της επιστροφής?

Από τη στιγμή που δεν έχει γίνει εκκαθάριση ΕΦΚΑ 2019 και όλα τα άλλα τα πληρώνει κανονικά, δεν έπρεπε να πάρει την επιστροφή και ο ελ. επαγ/τίας, αφού είναι μόνο από παρακρατήσεις φόρου?

Ευχαριστώ.

• 0

Επιστροφή του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων.

https://www.taxheaven.gr/news/49411/epistrofh-toy-foroy-eisodhmatos-fysikwn-proswpwn

εδω και δυο μηνες ισχυει το παραπανω..στα χαρτια ...

ελλειψη χρημάτων στάση εμπορίου.

δεν θα βγάλεις άκρη ,έχει να κάνει και με την εφορια τον ανθρωπινό παράγοντα .

• 0
43 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Επιστροφή του φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων.

https://www.taxheaven.gr/news/49411/epistrofh-toy-foroy-eisodhmatos-fysikwn-proswpwn

εδω και δυο μηνες ισχυει το παραπανω..στα χαρτια ...

ελλειψη χρημάτων στάση εμπορίου.

δεν θα βγάλεις άκρη ,έχει να κάνει και με την εφορια τον ανθρωπινό παράγοντα .

Τι έλλειψη χρημάτων?

72 δις πήρανε!

• 0

72; 2×7=14 } 4-1 =3 Αυτά προς το παρών  .

72 ναι αλλα πότε πως και με τι κόστος  .

Και θα τα πάρει σπαστά σε βάθος χρόνου  .

Προς το παρών  δεν έχει πάρει τπτ τελος  του χρόνου  θα πάρει κάτι ψιλά.

θα πτωχεύσουν  τα κράτη αν τα πάρουν τα χρήματα τόσο  γρήγορα;

Και αν δεν πτωχεύσουν  τι νοημα εχει όλο  αυτη  η παράσταση  που στήθηκε φέτος;

• 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1980 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΟ 2443,14 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ? (H ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)

image.png

• 0
15 λεπτά πριν, eyripidis είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1980 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΦΟΡΟ 2443,14 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ? (H ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ)

image.png

η συνταξη ειναι απο ιδιωτικο ταμειο  γι αυτο την δηλωσες στην ελλαδα ,σωστα; κρατικη ειναι μονο γερμανια και ιδιωτικη μονο ελλαδα . 

• 0

τον κωδικο 651 γιατι δεν τον συμπληρωσες; και ο κωδικος 389  που ελαβες ειναι λαθος  για 391 το βλεπω γιατι η στην ελλαδα η στην γερμανια φορολογηται οχι και στα δυο κρατη .

• 0

ριξε μια ματια σε αυτο

Πως δηλώνονται στην Ελλάδα οι συντάξεις που λαμβάνουν από την αλλοδαπή οι φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος. Η φορολόγησή τους και οι ΔΣΑΔΦ

https://www.taxheaven.gr/news/42070/pws-dhlwnontai-sthn-ellada-oi-syntaxeis-poy-lambanoyn-apo-thn-allodaph-oi-forologikoi-katoikoi-ellados-h-forologhsh-toys-kai-oi-dsadf#

• 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

απ ότι ξέρω οι κατοικοι εξωτερικου δεν έχουν το  αφορολογητο . 

πάρε δεύτερη γνώμη . 

Ο σύζυγος είναι κατοικος Ελλάδας ή σύζυγος κατοικος εξωτερικού. Η σύνταξη είναι από ιδιωτικό φορέα  ή απορία μου είναι γιατί δεν του αναγνωρίζει αφορολόγητο. Το 2017 με την ίδια περίπου κατάσταση του αναγνώριζε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

• 0
20 λεπτά πριν, eyripidis είπε

Ο σύζυγος είναι κατοικος Ελλάδας ή σύζυγος κατοικος εξωτερικού. Η σύνταξη είναι από ιδιωτικό φορέα  ή απορία μου είναι γιατί δεν του αναγνωρίζει αφορολόγητο. Το 2017 με την ίδια περίπου κατάσταση του αναγνώριζε. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Οκ τότε ο σωστός κωδικος  είναι 381 και 651 αν από λάθος έχει παρακρατηθεί  φόρος  στην αλλοδαπή  .

• 0

Τυπογραφίκο  λάθος 391 το αρχικό που έχω γράψει.

Με τεκμήρια δεν παει;

Όσο αφορά το κύριο ερώτημα σου.

Έχω την εντύπωση  ότι δεν έχει αφορολόγητο  .

Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα  .

Για τον 391 και 651 σιγουρο.

• 0
37 λεπτά πριν, 125883623 είπε

Τυπογραφίκο  λάθος 391 το αρχικό που έχω γράψει.

Με τεκμήρια δεν παει;

Όσο αφορά το κύριο ερώτημα σου.

Έχω την εντύπωση  ότι δεν έχει αφορολόγητο  .

Πρέπει να το ψάξω λίγο καλύτερα  .

Για τον 391 και 651 σιγουρο.

Ναι με τα τεκμήρια.Μολις κοίταξα το ρολόι, είναι 11.30 και εμείς συζητάμε για δηλώσεις. Κανονικά θα έπρεπε να ήμασταν για μπύρες και θα κερνουσα εγώ. Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον καλή ξεκούραση και να προσέχεις τον εαυτό σου συνάδελφε. 

• 0
2 ώρες πριν, 125883623 είπε

Τελικα έβγαλες  άκρη; η να το ψάξω;

ΕΒΓΑΛΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ  ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ  .ΒΡΗΚΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΨΩ

• 0

Σε Ο.Ε ήλθε μήνυμα για μείωση της προκαταβολής....έκανα την τροποποιητική...βλέπω στην 3η σελίδα τη μείωση και στην πρώτη.

Όμως εξακολουθεί και έχει τις δόσεις της αρχικής που είχα υποβάλει.

Ημερομηνία αρχικής 27/07 ημερομηνία τροποποιητικής 11/08.

Πρέπει να κάνω κάτι ή θα διορθωθεί από το ΤΑΧΙΣ?

• 0
6 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Σε Ο.Ε ήλθε μήνυμα για μείωση της προκαταβολής....έκανα την τροποποιητική...βλέπω στην 3η σελίδα τη μείωση και στην πρώτη.

Όμως εξακολουθεί και έχει τις δόσεις της αρχικής που είχα υποβάλει.

Ημερομηνία αρχικής 27/07 ημερομηνία τροποποιητικής 11/08.

Πρέπει να κάνω κάτι ή θα διορθωθεί από το ΤΑΧΙΣ?

Καλησπέρα.

Λογικά θα διορθωθεί μόνο του.

Και εγώ έχω το ίδιο θεμα.

Αν δεν έχουν σβηστεί οι δόσεις μέχρι την Πέμπτη λέω να στείλω μέιλ στη ΔΟΥ.

• 0

Καλησπέρα.

Με τις επιστροφές φόρου τι θα γίνει επιτέλους?

Έχω απλούς μισθωτούς με επιστροφή φόρου που έχουν κάνει δήλωση από 30/6 και ακόμα τίποτα.

Και δεν έχουν καν ΕΝΦΙΑ και αυτοί που έχουν είναι 50 ευρώ για επιστροφή 500!

Ήμαρτον πια, τι περιμένουν για να επιστρέψουν τα λεφτά στους ανθρώπους?

• 0

Εγώ δεν έχω καταλάβει αυτό το νέο που όσοι είχαν χόμπιτ  θα δουν  το ποσό της επιστροφής  στην μερίδα  τους στο taxisnet  .

Στους δύο πρώτους που τσέκαρα  δεν είδα   τπτ.εκτος και αν τους μειωσαν  το εκκαθαριστικο  και δεν το εμφανίζει  στις επιστρέφε.τι να πω;

Καλά με πτώση 80% στις εισπράξεις - τουρισμό ...έχουν να δουν πολλά τα μάτια  μας ακόμα  .Η μάλλον να μην δουν.