Jump to content
  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 2019

Question

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνω ένα διάλειμμα από το Ε3 και μπαίνω να διαβάσω στο forum . 

Πολύ λίγα θέματα έχουν να κάνουν με τις δηλώσεις.....και ανησυχω....

1.Μόνο εγώ έχω ακόμη αρκετές???

2. Μήπως δεν ασχολούμαστε λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν με τον covid και τρέχουμε άλλα θέματα???

Θα προλάβουμε??? θα δωθεί άλλη παράταση ......??? Βαρέθηκα.....κάθε πέρσι και καλύτερα.....

• Answers 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Μας πήρανε χαμπάρι και τα μηχανήματα του taxheaven και μας τη λένε στα μούτρα!  Φυσικά και δεν είσται (sic) άνθρωπος. Ένας πραγματικός άνθρωπος θα είχε αντιδράσει... Σαν άνθρωπος.

Ευτυχως που υπαρχουν και οι συναδελφοι που λενε οτι φευγουν οι χρεωστικες γιατι προς το παρων νομιζα οτι κολλησε το taxis λογω του οτι φτιαχνουν τις δοσεις σε 8. Καμια σχεση ομως. Μετα απο τα ανεπαναλ

Πιστέυω ότι θα δώσουν μέχρι 10/08. Και αυτό γιατί δεν βγαίνουν τα νούμερα (αν δεις τον ρυθμό υποβολών). Και πολύ θα μας είναι, τέτοιοι που είμαστε.  

Posted Images

Recommended Posts

• 0

Άσχετο αλλά έχετε παρατηρήσει ότι σε αίτηση για επίδομα στέγασης σε φιλοξενούμενο που έχει έστω και 1 ευρώ ενεργοποιείται το τεκμήριο; 3000 Τι απάτη είναι αυτή;

• 0

Mου λένε ότι ενεργοποιήθηκαν τα όρια των τάξεων κατά την υποβολή του Ε3. Β τάξη έως 1500000,00 κλπ Πως και έγινε αυτό...

Να πώ μπράβο  ??

• 0

Αποστολή ενός  excel  είναι  .

1 ώρα πριν, spirosvii είπε

Άσχετο αλλά έχετε παρατηρήσει ότι σε αίτηση για επίδομα στέγασης σε φιλοξενούμενο που έχει έστω και 1 ευρώ ενεργοποιείται το τεκμήριο; 3000 Τι απάτη είναι αυτή;

Η ίδια που σε πετάει  απ έξω και από το επιδομα  παιδιού .

Είναι το τέταρτο  3.000€ ανύπαντρος  το τεκμήριο  διαβίωσης. 

• 0

Καλησπέρα.

Βοηθήστε με λίγο, επειδή κόλλησα.

Εισόδημα από ενοίκια: 12000,00

Τεκμήρια: 11570,00

Γιατί μου βγάζει προστιθέμενη διαφορά τεκμηρίων?

Ευχαριστώ.

• 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,Η ΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ ΠΕΛΑΤΙΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΑΞΙΑΣ 1500 ΕΥΡΩ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ 781 Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ????

• 0
2 ώρες πριν, eyripidis είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,Η ΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ ΠΕΛΑΤΙΣΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΟΥΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΑΞΙΑΣ 1500 ΕΥΡΩ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΝ 781 Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ????

κάτω απο 10.000 δεν αναγράφονται αυτό ξέρω  . υπαρχει και το οριο των 5.000 ευρω αλλα 1.500 δεν σε βοηθάνε το προβλημα δεν ειναι το γνήσιο υπογραφής της υπεύθυνης δήλωσης άλλα το πόσο που θες να συμπληρώσεις που ειναι μικρο . 

πάρε δεύτερη γνώμη , 

• 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΤΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 723-724 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000  ΟΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΣΟΔΟ  781-782  ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΡΙΟ.

• 0
43 λεπτά πριν, eyripidis είπε

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΤΑΝ Η ΑΓΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 723-724 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10000  ΟΤΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΣΟΔΟ  781-782  ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΡΙΟ.

Ωραία να το δεκτω  αυτό που ορθά αναφέρεις (δεν το τσεκαρω το παίρνω σαν δεδομένο ) πάμε τότε να δουμε μπορει να καλύψει τεκμηριο με κάτι που όταν το απόκτησε δεν είχε τεκμηριο ; (δεν αναφέρομαι να τα έχει απόκτηση με αποδοχή κληρονομιας  που αναφέρονταν μέσα στην πράξη κληρονομιάς η σε διαθήκη ) . 

αν ναι οκ προχωρατω αν όχι που αυτό πιστεύω τότε  εκεί κολλάει πάλι . 

πάρε και δεύτερη γνώμη βεβαία .  

• 0

Καλησπέρα.

Τι γίνεται φέτος με τις επιστροφές φόρου?

Έχω περιπτώσεις απλών μισθωτών που απολύθηκαν μέσα στο 2019 και έχουν επιστροφή φόρου και ακόμα δεν τους έχει πιστωθεί τίποτα, παρόλο που η δήλωση υποβλήθηκε στις 30/6.

Πότε θα πιστώσουν τις επιστροφές?

Ευχαριστώ.

• 0

Καλησπέρα.

Είναι 4/8 και ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα για το πώς και κυρίως πότε θα μειωθεί η προκαταβολή φόρου στις φετινές δηλώσεις.

Το αποτέλεσμα είναι οι περισσότερες ατομικές και ελεύθεροι επαγγελματίες πελάτες που έχω να μην θέλουν να προχωρήσουν στην υποβολή της δήλωσης περιμένοντας τις αποφάσεις.

Και εγώ είμαι εγκλωβισμένος, έχοντας αποθηκευμένες τις δηλώσεις και περιμένοντας να περάσει το καλοκαίρι.

• 0
Στις 4/8/2020 στις 3:22 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Είναι 4/8 και ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα για το πώς και κυρίως πότε θα μειωθεί η προκαταβολή φόρου στις φετινές δηλώσεις.

Το αποτέλεσμα είναι οι περισσότερες ατομικές και ελεύθεροι επαγγελματίες πελάτες που έχω να μην θέλουν να προχωρήσουν στην υποβολή της δήλωσης περιμένοντας τις αποφάσεις.

Και εγώ είμαι εγκλωβισμένος, έχοντας αποθηκευμένες τις δηλώσεις και περιμένοντας να περάσει το καλοκαίρι.

https://www.taxheaven.gr/news/50170/me-tropopoihtikes-dhlwseis-mexri-3012-oi-meiwseis-sthn-prokatabolh-foroy

• 0

Καλησπέρα.

Είναι 4 το μεσημέρι και ακόμα περιμένουμε την ανακοίνωση της ΑΑΔΕ ότι τέθηκε σε λειτουργία η μείωση της προκαταβολής.

Να δω πότε θα υποβάλλω επιτέλους τις δηλώσεις που έχω αποθηκευμένες σε εκκρεμότητα εδώ και 1,5 μήνα!

• 0

ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΣ .

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ 2% ΑΝ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ . 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΧΡΙ 30/12/2020 ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ; 

• 0
11 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΣ .

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΧΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ 2% ΑΝ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΦΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΤΩΡΑ . 

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΧΡΙ 30/12/2020 ΓΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ; 

Ναι, αλλά σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου της ΑΑΔΕ, του Σαββάτου, στις 10/8 θα ενημερώνονταν μέσω μηνύματος στο Τάξις εκείνοι που δικαιούνται μείωση προκαταβολής και έχουν ήδη υποβάλλει δήλωση, ώστε να υποβάλλουν τροποποιητική και εκείνοι, που δεν έχουν υποβάλλει ακόμα, να υποβάλλουν με τη νέα μειωμένη προκαταβολή.

Κανένα από τα δύο δεν έχει γίνει!

• 0
59 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Ναι, αλλά σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου της ΑΑΔΕ, του Σαββάτου, στις 10/8 θα ενημερώνονταν μέσω μηνύματος στο Τάξις εκείνοι που δικαιούνται μείωση προκαταβολής και έχουν ήδη υποβάλλει δήλωση, ώστε να υποβάλλουν τροποποιητική και εκείνοι, που δεν έχουν υποβάλλει ακόμα, να υποβάλλουν με τη νέα μειωμένη προκαταβολή.

Κανένα από τα δύο δεν έχει γίνει!

Γεια σας. Αυτό που μόλις διαπίστωσα είναι ότι, ενώ δεν έχει έρθει μήνυμα από την ΑΑΔΕ, υπέβαλα, χωρίς ν' αλλάξω κάτι στα ποσά της αρχικής, τροποποιητική δήλωση , λόγω της συζύγου μου, στην οποία έπρεπε να μειωθεί η προκαταβολή, και όντως στο νέο εκκαθαριστικό εμφανίζεται μειωμένη σωστά.
Υπάρχει και μια σημείωση ότι σε 10 ημέρες, στην προσωποποιημένη πληροφόρηση,  θα φανεί η νέα οφειλή ή το ποσό επιστροφής.

• 0
38 λεπτά πριν, geka είπε

Γεια σας. Αυτό που μόλις διαπίστωσα είναι ότι, ενώ δεν έχει έρθει μήνυμα από την ΑΑΔΕ, υπέβαλα, χωρίς ν' αλλάξω κάτι στα ποσά της αρχικής, τροποποιητική δήλωση , λόγω της συζύγου μου, στην οποία έπρεπε να μειωθεί η προκαταβολή, και όντως στο νέο εκκαθαριστικό εμφανίζεται μειωμένη σωστά.
Υπάρχει και μια σημείωση ότι σε 10 ημέρες, στην προσωποποιημένη πληροφόρηση,  θα φανεί η νέα οφειλή ή το ποσό επιστροφής.

Καλησπέρα.

Σε έναν πελάτη που υπέβαλλα αρχική δήλωση, πάντως, δεν φαίνεται η μειωμένη προκαταβολή, οπότε την άφησα αποθηκευμένη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

• 0
22 λεπτά πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Σε έναν πελάτη που υπέβαλλα αρχική δήλωση, πάντως, δεν φαίνεται η μειωμένη προκαταβολή, οπότε την άφησα αποθηκευμένη.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

EIXAN ΠΕΙ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΕΩΣ 30/12/2020 

Μείωση προκαταβολής - Όλες οι λεπτομέρειες, ποιες επιχειρήσεις εξαιρούνται, ποιές χάνουν την προκαταβολή, πότε επιβάλλεται πρόστιμο

https://www.taxheaven.gr/news/50177/meiwsh-prokatabolhs-oles-oi-leptomereies-poies-epixeirhseis-exairoyntai-poies-xanoyn-thn-prokatabolh-pote-epiballetai-prostimo

6. Σε περίπτωση υποβολής αρχικής δήλωσης χωρίς να υπολογιστεί μειωμένη προκαταβολή, η μείωση αυτής επέρχεται με την υποβολή τροποποιητικής δήλωσης για το σκοπό αυτό. Η τροποποιητική αυτή δήλωση δύναται να υποβληθεί μέχρι 30.12.2020.

απλα και αν το φτιαξουν τωρα θα γλυτωσουμε απο αυτην την βαβουρα και θα παρουν και το 2% 

• 0

Μόνο του αυτόματα  η την εστειλες  σημερα τώρα την αρχική  και ειδες ότι το έφτιαξαν  ;

Καλά πως έγινε αυτό και χωρίς να κλείσουν  το taixisnet  Για αναβάθμιση;

Γίναμε  Ευρώπη;

• 0

Κάτι δεν πάει καλά με νέες εταιρείες και αυτό με το 3ο τρίμηνο > του 50%. 

Ή κάτι δεν υπολογίζω εγώ καλά βραδυάτικα. Γράψανε και αυτό με το πρόστιμο, λες και μπορώ να βάλω μικρότερη προκαταβολή από αυτή που έχουν υπολογίσει. Ας το αφήσω όπως είναι για την ώρα.