Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ 2019


asteras5

Ερώτηση

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνω ένα διάλειμμα από το Ε3 και μπαίνω να διαβάσω στο forum . 

Πολύ λίγα θέματα έχουν να κάνουν με τις δηλώσεις.....και ανησυχω....

1.Μόνο εγώ έχω ακόμη αρκετές???

2. Μήπως δεν ασχολούμαστε λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν με τον covid και τρέχουμε άλλα θέματα???

Θα προλάβουμε??? θα δωθεί άλλη παράταση ......??? Βαρέθηκα.....κάθε πέρσι και καλύτερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λογικό  να υπάρχουν λίγα θέματα. 

Αφού Φέτος παίζουμε  ίδιο σύστημα  με το περσινό  με μια δύο Αλλαγές  μονο. 

Παγια-μισθοδοσία. 

Οσο  αφορά χρόνο κτλ.

Όλα σχετικά  .όποιον  ρωτάω  δεν προλαβαίνει  .αλλά και πέρσι  όποιον   ρωτούσες  τα ίδια άκουγες  .Και πέρσι τα έστειλαν  όλα.

Το θέμα τώρα  είναι ποτέ  θα σκάσει. 

Αλλά και να  έσκασε κάνεις δεν το πίστεψε και ο λύκος έφαγε  τα πρόβατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
52 λεπτά πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνω ένα διάλειμμα από το Ε3 και μπαίνω να διαβάσω στο forum . 

Πολύ λίγα θέματα έχουν να κάνουν με τις δηλώσεις.....και ανησυχω....

1.Μόνο εγώ έχω ακόμη αρκετές???

2. Μήπως δεν ασχολούμαστε λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν με τον covid και τρέχουμε άλλα θέματα???

Θα προλάβουμε??? θα δωθεί άλλη παράταση ......??? Βαρέθηκα.....κάθε πέρσι και καλύτερα.....

Αν σε παρηγορεί, είμαστε πολύ μακριά από το 50% ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
9 ώρες πριν, ponzi είπε

Αν σε παρηγορεί, είμαστε πολύ μακριά από το 50% ακόμα

Καλημέρα , κάπου εκεί είμαι και εγώ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 ώρες πριν, ponzi είπε

Αν σε παρηγορεί, είμαστε πολύ μακριά από το 50% ακόμα

Εντάξει καλά πάμε...

Υπήρχε ένα ανέκδοτο επί covid που έλεγε.

"Τώρα με την καραντίνα έκατσα σπίτι, έφαγα με την οικογένειά μου, μιλήσαμε, έπαιξα με τα παιδιά μου, πήγαμε βόλτες, είδαμε ταινίες.

Καλοί άνθρωποι φαίνονται τελικά…"

 

Αυτό τώρα δεν μου φαίνεται και πολύ αστείο!! Πιο πολύ σαν πραγματικότητα μοιάζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, asteras5 είπε

Καλησπέρα στην παρέα

Κάνω ένα διάλειμμα από το Ε3 και μπαίνω να διαβάσω στο forum . 

Πολύ λίγα θέματα έχουν να κάνουν με τις δηλώσεις.....και ανησυχω....

1.Μόνο εγώ έχω ακόμη αρκετές???

2. Μήπως δεν ασχολούμαστε λόγω όλων αυτών που συμβαίνουν με τον covid και τρέχουμε άλλα θέματα???

Θα προλάβουμε??? θα δωθεί άλλη παράταση ......??? Βαρέθηκα.....κάθε πέρσι και καλύτερα.....

Ολοι μας από λίγο έως πολύ είμαστε στην ίδια κατάσταση.

Προβλέπω το μαρτύριο της σταγόνας (έχει ξαναπαίξει αυτό το έργο) με ολογοήμερη παράταση εντός της πρώτης εβδομάδας του Αυγούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
  • 0

Καλησπέρα.

Τι θα γίνει τελικά με την πολυθρύλητη μείωση προκαταβολής?

Όλοι περιμένουν την απόφαση και δεν θέλουν να στείλουν δηλώσεις.

Προβλέπω να μην δώσουν παράταση και στις 27 Ιουλίου να μπούμε όλοι μέσα να στείλουμε τις επιχειρήσεις και θα εκραγεί το Τάξις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, TAS0S είπε

Ολοι μας από λίγο έως πολύ είμαστε στην ίδια κατάσταση.

Προβλέπω το μαρτύριο της σταγόνας (έχει ξαναπαίξει αυτό το έργο) με ολογοήμερη παράταση εντός της πρώτης εβδομάδας του Αυγούστου.

Ναι δυστυχώς αυτοί (ΝΔ εννοώ) με τις παρατάσεις δεν τα πάνε καλά...

Έχουμε προϊστορία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zinon είπε

τελικα θα παρουν παραταση ή οχι? δεν μπορουμε να τα προλαβουμε ολα

προς το παρον θα το κλείσουν για λίγες ώρες- ήμερες σήμερα το μεσημέρι λόγο αναβάθμισης  και για παράταση μετά τον πρώτο νεκρό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κλεισει τοτε μαλλον θα δοθει,γιατι εχουμε και ικα που εκκρεμει τα πακετα τα νεα,γιατι το κανουν πιο δυσκολο απορω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

+ 10 Η + 15 ΗΜΕΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΔΟΣΕΩΝ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ  ΔΩΣΤΕ 30/09 ΒΛΕΠΕ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΙΤΑΛΙΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΔΟΣΕΩΝ  ΑΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ 31/07 ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΔΟΣΕΙΣ  ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ  ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ ΕΦΙΑΛΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΑΖΙ   ΔΩΣΤΕ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ .........................................................ΤΑ ΛΗΞΙΠΡΟΘΕΣΜΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Με τη μείωση της προκαταβολής των επιχειρήσεων τι θα γίνει?

Θα στείλουμε δηλώσεις?

Θα περιμένουμε ανακοινώσεις?

Δεν μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει αυτό?

Τι περιμένουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μας πήρανε χαμπάρι και τα μηχανήματα του taxheaven και μας τη λένε στα μούτρα! 

image.pngΦυσικά και δεν είσται (sic) άνθρωπος. Ένας πραγματικός άνθρωπος θα είχε αντιδράσει... Σαν άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 15/7/2020 στις 12:52 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Τι θα γίνει τελικά με την πολυθρύλητη μείωση προκαταβολής?

Όλοι περιμένουν την απόφαση και δεν θέλουν να στείλουν δηλώσεις.

Προβλέπω να μην δώσουν παράταση και στις 27 Ιουλίου να μπούμε όλοι μέσα να στείλουμε τις επιχειρήσεις και θα εκραγεί το Τάξις!

 

1 ώρα πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Με τη μείωση της προκαταβολής των επιχειρήσεων τι θα γίνει?

Θα στείλουμε δηλώσεις?

Θα περιμένουμε ανακοινώσεις?

Δεν μπορεί κάποιος να το ξεκαθαρίσει αυτό?

Τι περιμένουν?

Να σου πω τι θα κάνω εγώ (αν σε ενδιαφέρει)

Στην αρχή κι εγώ ήθελα να περιμένω. Να αποθηκεύσω τις χρεωστικές (πιστωτικές, μηδενικές υποβάλλονται, ακόμα κι αν σε μερικές πιστωτικές υπάρχει φετινή προκαταβολή) και να περιμένω τι και πότε θα αποφασίσουν να κάνουν μ'αυτό.

Αλλά από προχθές άλλαξα τροπάρι. Και τις χρεωστικές αρχίζω να υποβάλλω. Για τρεις λόγους.

Ο πρώτος λόγος είναι οι πελάτες οι ίδιοι. Οι περισσότεροι ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να πληρώσουν την πρώτη δόση. "Ασε να δουλέψουμε λίγο και μετά βλέπουμε, να δούμε τι θα πρωτο-πληρώσουμε με την επιστρεπτέα, να μην σφραγιστώ με νοιάζει, την δόση της εφορίας θα σκεφτώ?"  κλπ. 

Ο δεύτερος λόγος είναι το σύστημα τους. Ακόμα κι αν ψηφιστεί τελευταία στιγμή θα υπάρξει αυτόματα αλλαγή της οφειλής -σε όσες υποβλήθηκαν- με την μείωση της προκαταβολής. Το ίδιο έγινε πέρσι με την αλλαγή της προκαταβολής από 100% σε 95%. Το πολύ-πολύ να πληρώσουν -όσοι σπεύσουν νωρίς- παραπάνω στην πρώτη δόση (όσοι πληρώσουν δηλαδή) που θα συμψηφιστεί στις επόμενες δόσεις.

Ο τρίτος λόγος έχει να κάνει μ' εμένα τον ίδιο. Τέλος Ιουλίου του 2020 είναι ο χειρότερος μήνας της χειρότερης χρονιάς (από υποχρεώσεις, πίεση προθεσμιών, εκκρεμότητες, φόρτο εργασίας, οικονομικά/εισπράξεων) που έχω ζήσει στα 24 χρόνια που είμαι στο επάγγελμα. Οπότε ....

Φτάνει. Αρκετά. 

Δεν μπορεί να παίζουμε άλλο με την ψυχική μας υγεία για χάρη κανενός Υπουργού κι επιχειρηματία.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
27 λεπτά πριν, NIKANOR είπε

 

Να σου πω τι θα κάνω εγώ (αν σε ενδιαφέρει)

Στην αρχή κι εγώ ήθελα να περιμένω. Να αποθηκεύσω τις χρεωστικές (πιστωτικές, μηδενικές υποβάλλονται, ακόμα κι αν σε μερικές πιστωτικές υπάρχει φετινή προκαταβολή) και να περιμένω τι και πότε θα αποφασίσουν να κάνουν μ'αυτό.

Αλλά από προχθές άλλαξα τροπάρι. Και τις χρεωστικές αρχίζω να υποβάλλω. Για τρεις λόγους.

Ο πρώτος λόγος είναι οι πελάτες οι ίδιοι. Οι περισσότεροι ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να πληρώσουν την πρώτη δόση. "Ασε να δουλέψουμε λίγο και μετά βλέπουμε, να δούμε τι θα πρωτο-πληρώσουμε με την επιστρεπτέα, να μην σφραγιστώ με νοιάζει, την δόση της εφορίας θα σκεφτώ?"  κλπ. 

Ο δεύτερος λόγος είναι το σύστημα τους. Ακόμα κι αν ψηφιστεί τελευταία στιγμή θα υπάρξει αυτόματα αλλαγή της οφειλής -σε όσες υποβλήθηκαν- με την μείωση της προκαταβολής. Το ίδιο έγινε πέρσι με την αλλαγή της προκαταβολής από 100% σε 95%. Το πολύ-πολύ να πληρώσουν -όσοι σπεύσουν νωρίς- παραπάνω στην πρώτη δόση (όσοι πληρώσουν δηλαδή) που θα συμψηφιστεί στις επόμενες δόσεις.

Ο τρίτος λόγος έχει να κάνει μ' εμένα τον ίδιο. Τέλος Ιουλίου του 2020 είναι ο χειρότερος μήνας της χειρότερης χρονιάς (από υποχρεώσεις, πίεση προθεσμιών, εκκρεμότητες, φόρτο εργασίας, οικονομικά/εισπράξεων) που έχω ζήσει στα 24 χρόνια που είμαι στο επάγγελμα. Οπότε ....

Φτάνει. Αρκετά. 

Δεν μπορεί να παίζουμε άλλο με την ψυχική μας υγεία για χάρη κανενός Υπουργού κι επιχειρηματία.      

Καλησπέρα.

Και εγώ προσανατολίζομαι στο να περιμένω λίγες ημέρες και από βδομάδα να αρχίσω να στέλνω τις αποθηκευμένες.

Ευχαριστώ για τη γνώμη σου.

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συζητάτε τώρα βρε??!!

Στείλτε και μην καθυστερείτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και γω σε αυτό το μοτίβο λέω να κινηθώ  .

Απλά αν τις καθυστερήσουμε  θα δουν ότι δεν έχουν υποβληθεί  αρκετές  και θα σκεφτούν για παράταση  .

Πάντως όλοι έχουν φτάσει  στα όρια τους.και το συμβάν  στην δου Κοζάνης  αυτό δείχνει  .γενικό το κακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...