Προς το περιεχόμενο
  • 0

μείωση προκαταβολών , δηλώσεις ,...προβληματισμοί


DENNY

Ερώτηση

Με όλες αυτές τις ανακοινώσεις για την προκαταβολή φόρου , αναρωτιέμαι θα κάνει καμια εταιρεία δήλωση φέτος;;;;

Οι πελάτες που έχω , με "μεγάλα "ποσά φόρου ούτε που θέλουν να ακούσουν για υποβολή δήλωσης ...

Και γω με τη σειρά μου αναρωτιέμαι

-Γιατί πάλι να την πληρώσω εγώ; Κάνω το πρόγραμμα μου και δε με αφηνουν να είμαι συνεπής ! Γιατι πρέπει ΠΑΛΙ να τρέχω σαν την τρελή τελευταία στιγμή , επειδή όποτε του ρθει του καθενός βγαίνει και λέει το μακρύ και το κοντό του; Χωρίς πρώτα να έχει προετοιμάσει το σύστημα να  είναι έτοιμο να υποστηρίξει αυτα που λένε; (βλεπε 2% και 8 δόσεις) . Και μην βιαστει κάποιος να μου πει ε αποθήκευσε και μετά στείλε και συ πως κάνεις έτσι ...Οχι δε θέλω , θέλω να τελειώνω και να μην έχω εκκρεμότητες πίσω μου γιατι σίγουρα θα γίνει λάθος και θα φταίω πάλι εγω...

-Γιατί δε λένε παράταση υποβολής εως 30/9 ;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
10 ώρες πριν, DENNY είπε

Με όλες αυτές τις ανακοινώσεις για την προκαταβολή φόρου , αναρωτιέμαι θα κάνει καμια εταιρεία δήλωση φέτος;;;;

Οι πελάτες που έχω , με "μεγάλα "ποσά φόρου ούτε που θέλουν να ακούσουν για υποβολή δήλωσης ...

Και γω με τη σειρά μου αναρωτιέμαι

-Γιατί πάλι να την πληρώσω εγώ; Κάνω το πρόγραμμα μου και δε με αφηνουν να είμαι συνεπής ! Γιατι πρέπει ΠΑΛΙ να τρέχω σαν την τρελή τελευταία στιγμή , επειδή όποτε του ρθει του καθενός βγαίνει και λέει το μακρύ και το κοντό του; Χωρίς πρώτα να έχει προετοιμάσει το σύστημα να  είναι έτοιμο να υποστηρίξει αυτα που λένε; (βλεπε 2% και 8 δόσεις) . Και μην βιαστει κάποιος να μου πει ε αποθήκευσε και μετά στείλε και συ πως κάνεις έτσι ...Οχι δε θέλω , θέλω να τελειώνω και να μην έχω εκκρεμότητες πίσω μου γιατι σίγουρα θα γίνει λάθος και θα φταίω πάλι εγω...

-Γιατί δε λένε παράταση υποβολής εως 30/9 ;

 

 

 

Καλησπέρα.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν άκουσα ότι θα συγκρίνει τα δύο εξάμηνα, πέρυσι και φέτος.

Άρα, πρέπει να γίνουν οι δηλώσεις φπα του Ιουλίου και μετά να γίνουν οι δηλώσεις.

Αλλά, μας βλέπω να στέλνουμε τις δηλώσεις και μετά να ανοίγουν μία πλατφόρμα για να δηλώσουμε τη μείωση τζίρου και να συμψηφιστεί η μείωση της προκαταβολής με τις δόσεις από τον φόρο.

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να αφήνω για πολλές μέρες εκκερεμότητες και πλέον έχουμε μόνο εκκρεμότητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν πιστεύω να  δώσουν  παράταση  αλλά και να δώσουν δυσκολεύομαι  να πιστέψω  ότι θα πάνε τόσο πίσω  .

Να ρωτήσω  κάτι. 

Αν στείλω τώρα δήλωση  φυσικού  προσώπου  του βγάζει τον φόρο σε 3 δόσεις η σε 8 ; 

Έχει ενημερωθεί  το taxisnet  η όχι ακόμα;

Έχετε στείλει  καμία;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ όταν άκουσα ότι θα συγκρίνει τα δύο εξάμηνα, πέρυσι και φέτος.

Άρα, πρέπει να γίνουν οι δηλώσεις φπα του Ιουλίου και μετά να γίνουν οι δηλώσεις.

Αλλά, μας βλέπω να στέλνουμε τις δηλώσεις και μετά να ανοίγουν μία πλατφόρμα για να δηλώσουμε τη μείωση τζίρου και να συμψηφιστεί η μείωση της προκαταβολής με τις δόσεις από τον φόρο.

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, δεν μπορώ να αφήνω για πολλές μέρες εκκερεμότητες και πλέον έχουμε μόνο εκκρεμότητες!

Ναι αλλά σε κάποιες περιπτώσεις τα ποσά μπορεί να αλλάξουν σημαντικά αν η μείωση της προκαταβολής είναι μεγάλη.... Αλλά ποιος νοιάζεται εε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, 125883623 είπε

Δεν πιστεύω να  δώσουν  παράταση  αλλά και να δώσουν δυσκολεύομαι  να πιστέψω  ότι θα πάνε τόσο πίσω  .

Να ρωτήσω  κάτι. 

Αν στείλω τώρα δήλωση  φυσικού  προσώπου  του βγάζει τον φόρο σε 3 δόσεις η σε 8 ; 

Έχει ενημερωθεί  το taxisnet  η όχι ακόμα;

Έχετε στείλει  καμία;

 

 

Καλησπέρα.

Στο εκκαθαριστικό γράφει ακόμα 3 δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δυστυχως ή ευτυχως οι περισσοτερες δηλωσεις εχουν φυγει , οπως εχουν κανει αρκετοι .... δεν νομιζω να κρεμασουν τον κοσμο ετσι καπποια πλατφορμα θα σκαργφιστουν ή θα γινει αυτοματα ελπιζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν, picos είπε

δυστυχως ή ευτυχως οι περισσοτερες δηλωσεις εχουν φυγει , οπως εχουν κανει αρκετοι .... δεν νομιζω να κρεμασουν τον κοσμο ετσι καπποια πλατφορμα θα σκαργφιστουν ή θα γινει αυτοματα ελπιζω 

Εμείς είμαστε πολύ μακριά (πάρα πολύ) από το να πούμε "οι περισσότερες δηλώσεις έχουν φύγει". Μάλλον είναι έτσι όπως τα λέτε. Οι υποβολές συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και από ότι φαίνεται από την πορεία των υποβολών δεν έχει και μεγάλη επιτυχία η "αποχή". Μην σας ξεγελάει η 03/07. Δείτε πότε έγινε η τελ ενημέρωση.

Εδώ λοιπόν μιλάμε ότι είναι ο καθένας μόνος του, οπότε ας κάνει και ο καθένας του κεφαλιού του.

 image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κακα τα ψεματα υπαρχουν 200.000 χιλιαδες συναδελφοι απο μια να στειλει ο καθενας φτανεις για πλακα το νουμερο που ηταν τις προαλλες 46.000 χιλιαδες .

δεν ειναι τυχαιο το που βρισκεται ο κλαδος και γιατι.

αν μετα απο αυτο το φετινι ξεφτυλικι βλεπεις τετοια πραγματα μετα τα λογια ειναι περιττα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, 125883623 είπε

παντα ετσι ηταν .παντως το 19 ειναι αισιοδοξο νουμερο σε συγκριση με το προηγουμενο που ηταν χιλιαδες . 

19 υποβλήθηκαν από τις 12 το βράδυ (Πέμπτη προς Παρασκευή) μέχρι τις 12 και τέταρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν, ponzi είπε

19 υποβλήθηκαν από τις 12 το βράδυ (Πέμπτη προς Παρασκευή) μέχρι τις 12 και τέταρτο.

Αν είναι μόνο 19 τότε είναι κομπλέ. 

Μέσα σε αυτές ειναι  και αυτές  που στέλνουν  και οι  εφορίες  .Οκ τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 5/7/2020 στις 8:28 ΜΜ, ponzi είπε

Εμείς είμαστε πολύ μακριά (πάρα πολύ) από το να πούμε "οι περισσότερες δηλώσεις έχουν φύγει". Μάλλον είναι έτσι όπως τα λέτε. Οι υποβολές συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και από ότι φαίνεται από την πορεία των υποβολών δεν έχει και μεγάλη επιτυχία η "αποχή". Μην σας ξεγελάει η 03/07. Δείτε πότε έγινε η τελ ενημέρωση.

Εδώ λοιπόν μιλάμε ότι είναι ο καθένας μόνος του, οπότε ας κάνει και ο καθένας του κεφαλιού του.

 image.png

https://archive.patris.gr/articles/310686

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε νομικό πρόσωπο τον 12/2019 μειώθηκε η προκαταβολή από 100% σε 95%, και συμψηφίστηκε αυτή η μείωση με οφειλή ΕΝΦΙΑ.

Τι λογιστικές εγγραφές πρέπει να γίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε νομικό πρόσωπο τον 12/2019 μειώθηκε η προκαταβολή από 100% σε 95%, και συμψηφίστηκε αυτή η μείωση με οφειλή ΕΝΦΙΑ.

Τι λογιστικές εγγραφές πρέπει να γίνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξερω

 εσυ τι σκεφτεσαι εκτακα εσοδα μειωση του ενφια και διορθωση της περσινης  προκαταβολης με την φετινη κατασταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί έκτακτα έσοδα; Η προκαταβολή φόρου δεν είναι έξοδο. Θα κινήσεις 33 η 54 ανάλογα που παρακολουθείς την προκαταβολή φόρου σε χρέωση του 54 φόρος ακίνητης περιουσίας και είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν γνωριζει καποιος στην φετινη δηλωση επιχειρησης τα εσοδα του δευτερευων καδ ειναι μεγαλυτερα απο τον κυριο εστω και για λιγο.θεωρειτε οτι πρεπει να γινει αλλαγη καδ στην εφορια σε περιπτωση που ανακοινωθουν αργοτερα νεα μετρα στηριξης καθως  η κυρια δραστηριοτητα δεν περιλαμβανετε στα μετρα στηριξης  η να το αφησω ως εχει;εν τω μεταξυ του χρονου τα εσοδα απο την κυρια δραστηριοτητα θα ειναι μεγαλυτερα καθως ο δευτερευων αφορα τουριστικη οπου τα εσοδα θα ειναι μειωμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΧΕΤΙΚΟ .ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΤΑ ΧΑΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ .

ΡΕ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ .ΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΑΔΟΣ ΠΛΗΝ 5-6 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΗ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
34 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΣΧΕΤΙΚΟ .ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΤΑ ΧΑΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ .

ΡΕ ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ .ΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΑΔΟΣ ΠΛΗΝ 5-6 ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΙΣΗ .

Μα αυτο σκεφτομαι και εγω ...εδω βγαζουν πολ και εγκυκλιοι οποτε τους ... βλεπε προσφατα επιστρεπτεα..απο την αλλη αυτη η δουλεια θα γινεται !!τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, 125883623 είπε

ΤΠΤ ΠΑΡΤΟΥ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΟΚ .Η ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ . 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...