Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝ-ΕΡΓΑΣΙΑ ΦΑΣΗ Β


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι σας εύχομαι καλή δύναμη , αν την βγάλουμε καθαρή...................

Σήμερα λήγει η προθεσμία για το ΣΥΝ-ΕΡΓΑΣΙΑ  φάση Β , Η η οποία πλατφόρμα δεν έχει ανοίξει . Επικοινωνώ με ΣΕΠΕ σέ ότι περιφέρεια μπορείτε να φανταστείτε , δε το σηκώνουν.

Ξέρει κανείς κάτι ,   αν θα ανοίξει ?????????????

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Στις 29/7/2020 στις 2:57 ΜΜ, spirosvii είπε

πάμε καλιά μας, αισθάνομαι ότι αρχίζω και κουράζομαι λίγο.

Πρέπει να βάλουμε πλάτη και σε αυτό. Σάββατο πρωί πρωί να κάνουμε τις υποβολές.

να το σκεφτούμε λίγο λογικά... δίνεται μια έργασιμη για να συμπληρωθεί η Β φάση του Ιουλίου ???

αυτη την στιγμή είναι εξαφανισμένη η Β φάση απο το μενού..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, zevooazaz είπε

να το σκεφτούμε λίγο λογικά... δίνεται μια έργασιμη για να συμπληρωθεί η Β φάση του Ιουλίου ???

αυτη την στιγμή είναι εξαφανισμένη η Β φάση απο το μενού..... 

ακριβώς αυτό! Το έχουν ξεφτυλίσει!

 

EDIT:

έρχομαι γραφείο να κάνω κάτι δουλειές και τις υποβολές της Β φάσης και βλέπω ανακοίνωση:

https://www.taxheaven.gr/news/50106/erganh-nees-prooesmies-kai-paratash-gia-syn-ergasia-gia-anastoles-symbasewn-kai-gia-eidikes-kathgories-ergazomenwn

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, εγώ να ρωτήσω που δεν καταλαβαίνω για ακόμη μια φορά: 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πριν υποβληθούν οι διορθώσεις με το έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ / ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ «ΣΥΝ-ΕΡΓΑΣΙΑ» (Β’ - ΦΑΣΗ) - ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ» για τους εργαζόμενους, οι οποίοι αποκλείστηκαν από τις πληρωμές της Β΄ ΦΑΣΗΣ, οι εργοδότες μπορούν να αναζητούν την τελευταία δήλωση για τη Β’ ΦΑΣΗ και επιλέγοντας το κουμπί [Διαχείριση] να ενημερώνονται για τους λόγους αποκλεισμού εργαζομένων από τις πληρωμές της Β’ ΦΑΣΗΣ.

Γιατι δεν βρίακω κάτι τέτοιο για να δω αν έχουν αποκλειστεί κάποιοι; Υπάρχει άλλη επιλογή πέρα από επισκόπηση και εκτύπωση στα ήδη υποβληθέντα έντυπα; 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι όταν υπάρχει αποκλεισμός να θεωρείται το έντυπο μη υποβληθέν και να έχει ενεργή την διαχείριση. Υπάρχει κάποια γνώμη επ' αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάλλον θα ενεργοποιηθεί την Τετάρτη 5/8/2020 ,για αυτο δεν το βλέπουμε τώρα.

ΟΙ τύποι δεν παλεύονται, απο πληροφορίες που έχω απο όσους πληρώθηκαν, έπρεπε για το διάστημα 15-30/6/2020 να κάνουμε το εξής:

Παράδειγμα δηλωσης Β ΦΑΣΗΣ : Μικτά πλήρους 1300 , καθαρό πλήρους 1000 , ποσό που πληρώθηκε 750 .

Εγώ πήγα και έκανα υπολογισμούς και τους έβαζα έτοιμο το 250€ που έλαβε απο τον εργοδότη για το διάστημα του Συνεργασία.

Και οι τύποι κάνουν το εξής: 1000 - 750 = 250 , 250*60% = 150€ ,οπότε 150€ κατέθεσαν.

Ήταν κάπου ξεκάθαρο αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, dynamoking είπε

Μάλλον θα ενεργοποιηθεί την Τετάρτη 5/8/2020 ,για αυτο δεν το βλέπουμε τώρα.

ΟΙ τύποι δεν παλεύονται, απο πληροφορίες που έχω απο όσους πληρώθηκαν, έπρεπε για το διάστημα 15-30/6/2020 να κάνουμε το εξής:

Παράδειγμα δηλωσης Β ΦΑΣΗΣ : Μικτά πλήρους 1300 , καθαρό πλήρους 1000 , ποσό που πληρώθηκε 750 .

Εγώ πήγα και έκανα υπολογισμούς και τους έβαζα έτοιμο το 250€ που έλαβε απο τον εργοδότη για το διάστημα του Συνεργασία.

Και οι τύποι κάνουν το εξής: 1000 - 750 = 250 , 250*60% = 150€ ,οπότε 150€ κατέθεσαν.

Ήταν κάπου ξεκάθαρο αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι??

 

 

Κάνουν τον υπολογισμό

ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΠΛΗΡΟΥΣ) - ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ)*60%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα και στο my business του ταχις στα εσοδα δεν μπορουμε να περασουμε τα εσοδα του ιουνιου 2020, ποτε θα ανοιξει, αφου ειναι υποχρεωτικο για τη β φαση του ιουλιου?Εσεις τα περασατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, katerina120963 είπε

Μα και στο my business του ταχις στα εσοδα δεν μπορουμε να περασουμε τα εσοδα του ιουνιου 2020, ποτε θα ανοιξει, αφου ειναι υποχρεωτικο για τη β φαση του ιουλιου?Εσεις τα περασατε?

Διορθωνω το ανωτερω, με τροποποιητικη, μπορεσα να κανω εισαγωγη των εσοδων ΙΟΥΝΙΟΥ και ΙΟΥΛΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, tagiom είπε

Κάνουν τον υπολογισμό

ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΠΛΗΡΟΥΣ) - ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ (ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ)*60%

Παράδειγμα:

Μικτές αποδοχές 801,50

καθαρές αποδοχές 678,63

καταβαλλόμενες αποδοχές μειωμένης εργασίας 339,32

άρα (678,63-339,32)+(339,32*60%) = 542,90;

 

Νομίζω κάνετε λάθος, έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει

καταβαλλόμενες αποδοχές μειωμένης εργασίας 339,32 + (Συν.Κόστος εργοδότη - Διαφορά στο εργοδοτικό κόστος) = 540,19

540,19 + αναπλήρωση αποδοχών με βάση τον κατώτατο μισθό = 550,36

 

Δείτε και το σχετικό λινκ: https://www.taxheaven.gr/news/49936/syn-ergasia-odhgies-gia-th-b-fash-poies-apodoxes-anagrafontai-paradeigmata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως έχει καταλάβει κάποιος αν στην Β' Φάση ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ στην ορθή επανάληψη θα συμπεριλάβουμε μόνο τους εργαζόμενους που δεν πληρώθηκαν για κάποιους λόγους ή όλους τους εργαζόμενους διορθώνοντας μόνο τα δεδομένα στους ανωτέρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογικά μόνο αυτούς που δεν πληρώθηκαν.

"μόνο, - για εργαζόμενους για τους οποίους δεν έχει υποβληθεί δήλωση Β΄ΦΑΣΗΣ για τον Ιούνιο, και - για τους εργαζόμενους οι οποίοι αποκλείστηκαν από τις πληρωμές της Β΄ΦΑΣΗΣ."

Να ρωτήσω όμως πώς εμφανίζει αυτούς που δεν πληρώθηκαν; Εμφανίζει τη δήλωση ως μη υποβληθείσα και έχει ενεργή την επιλογή διαχείριση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, tagiom είπε

Λογικά μόνο αυτούς που δεν πληρώθηκαν.

"μόνο, - για εργαζόμενους για τους οποίους δεν έχει υποβληθεί δήλωση Β΄ΦΑΣΗΣ για τον Ιούνιο, και - για τους εργαζόμενους οι οποίοι αποκλείστηκαν από τις πληρωμές της Β΄ΦΑΣΗΣ."

Να ρωτήσω όμως πώς εμφανίζει αυτούς που δεν πληρώθηκαν; Εμφανίζει τη δήλωση ως μη υποβληθείσα και έχει ενεργή την επιλογή διαχείριση;

 

Όταν κάνω αναζήτηση το υποβληθέν έντυπο Β' Φάσης και πατάω επιλογή για να το δω, βγάζει κάτω από το έντυπο τα τρία ΑΦΜ που δεν πληρώθηκαν και τον λόγο απόρριψής τους. Το διαχείριση δεν μπόρεσα κι εγώ να καταλάβω που αναφέρεται δυστυχώς. Η δήλωση είναι υποβληθείσα κανονικά δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έπρεπε να τους συμπεριλάβουμε όλους. Πήγα να στείλω μόνο αυτούς που δεν πληρώθηκαν και μου έβγαλε μήνυμα πρέπει να συμπεριληφθούν όλοι οι εργαζόμενοι που σεμμετείχαν στην 'Α Φάση, λείπουν τα ΑΦΜ τάδε και τάδε. Εκεί που η λογική πάει περίπατο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα στη Β' φάση, εδώ στις τρεις στήλες θα βάλουμε μικτές αποδοχές, καθαρές αποδοχές (μικτές-ικα εργαζομένου), και καθαρές αποδοχές (μικτές-ικα εργαζομένου) για τις μειωμένες ώρες εργασίας π.χ. για τις 20 ώρες εβδομαδιαίως αντί των 40;

Οπότε σε σχέση με το άρθρο https://www.taxheaven.gr/news/49936/syn-ergasia-odhgies-gia-th-b-fash-poies-apodoxes-anagrafontai-paradeigmata

θα προστεθούν τα ποσά της στήλης "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΒΡΑΧΥΧΡΟΝΙΑΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" από το κράτος στους λογαριασμούς των εργαζομένων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν χαθούν οι προθεσμίες για την ορθή επανάληψη Β φάσης συνεργασίας Ιουνίου τι γίνεται?

Η προθεσμία ήταν μέχρι 7/8

Ξέρει κανείς αν υπάρχει εναλλακτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ, σε σχέση με την λογιστική εγγραφή της μισθοδοσίας, τη διαφορά που προκύπτει λόγω των εισφορών πού τη ρίχνετε; Υπάρχει κάποια γνώμη; Εγώ προσωρινά τουλάχιστον έχω φτιάξει έναν λογαριασμό προκαταβολών λόγω συνεργασίας. Λογιστικοποιώ για την ώρα όλες τις εισφορές (πλήρους απασχόλησης) μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο... Με έχει μπερδέψει λίγο , η αλήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σας εύχομαι καλή επάνοδο.

να στείλω ΑΠΔ Ιουλίου χωρίς τους υπαλλήλους του συν-εργασία και σε 2ο χρόνο (οταν δεήσουν) να στείλω συμπληρωματική? ή να περιμένω μπας και στείλω όλες τις εγγραφές μαζί ? 

πως το χειρίζεστε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

Συνάδελφοι σας εύχομαι καλή επάνοδο.

να στείλω ΑΠΔ Ιουλίου χωρίς τους υπαλλήλους του συν-εργασία και σε 2ο χρόνο (οταν δεήσουν) να στείλω συμπληρωματική? ή να περιμένω μπας και στείλω όλες τις εγγραφές μαζί ? 

πως το χειρίζεστε ??

Εξ όσων έχω καταλάβει, και εφόσον μπορούμε, ας κάνουμε λίγη υπομονή μήπως και βγουν διευκρινήσεις. Αυτούς τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλούς συναδέλφους να "τιμωρούνται" επειδή ήθελαν να κάνουν την δουλειά τους, και εκ των υστέρων έβγαιναν αποφάσεις/οδηγίες που αναιρούσαν την όποια δουλειά είχε γίνει.

βλέπε ΑΠΔ Δώρο Πάσχα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πραγματικά άκρη δεν έχω βγάλει σε σχέση με το ποιά ποσά λογιστικοποιούμε. Εσείς έχετε βάλει ολόκληρο το ποσό των εισφορών σαν κόστος εργοδότη μαζί με τα μικτά (με τη λογική ότι θα τα πληρώσει ο εργοδότης αλλά θα τα πάρει πίσω αργότερα)  ή μόνο το ποσό των εισφορών που αντιστοιχεί στο μικτό που δίνει ο εργοδότης; Με ποιο τρόπο θα κλείσουν όλα αυτά; Οι μήνες περνάνε και το συνεργασία είναι από τον Ιούνιο.... 

ΑΠΔ Ιουνίου - συνεργασίας πώς θα φύγει, ΑΠΔ Ιουλίου;

Υπολογίζουμε, στέλνουμε έντυπα ΕΡΓΑΝΗ, καταχωρούμε και στο τέλος κάτι μου λεει ότι θα τα ξαναπερνάμε.

Ας μην αναφερθώ στο θέμα του ΦΜΥ που όλοι οι εργαζόμενοι θα τον πληρώσουν με την εκκαθάριση του χρόνου...  

Συγγνώμη για τον τόνο αλλά έχω απηυδήσει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 24/8/2020 στις 3:13 ΜΜ, spirosvii είπε

Εξ όσων έχω καταλάβει, και εφόσον μπορούμε, ας κάνουμε λίγη υπομονή μήπως και βγουν διευκρινήσεις. Αυτούς τους τελευταίους μήνες έχω δει πολλούς συναδέλφους να "τιμωρούνται" επειδή ήθελαν να κάνουν την δουλειά τους, και εκ των υστέρων έβγαιναν αποφάσεις/οδηγίες που αναιρούσαν την όποια δουλειά είχε γίνει.

βλέπε ΑΠΔ Δώρο Πάσχα....

Πάντως θα μπορούσαν οι τακτικές αποδοχές να φύγουν με κανονική ΑΠΔ και η συν-εργασία με συμπληρωματική (έτσι κι αλλιώς παράτα θα δώσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, zevooazaz είπε

Πάντως θα μπορούσαν οι τακτικές αποδοχές να φύγουν με κανονική ΑΠΔ και η συν-εργασία με συμπληρωματική (έτσι κι αλλιώς παράτα θα δώσουν).

Να διορθώσω ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ οριστικοποιηθούν και να πληρωθούν εως 31/08 όλοι οι υπόλοιποι τύποι αποδοχών πλην του συνεργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 λεπτά πριν, zevooazaz είπε

Να διορθώσω ... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ οριστικοποιηθούν και να πληρωθούν εως 31/08 όλοι οι υπόλοιποι τύποι αποδοχών πλην του συνεργασία...

Λογικά έτσι θα είναι, όμως θα πρέπει για να είμαστε σίγουροι, να πραγματοποιηθεί η συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Λογικά έτσι θα είναι, όμως θα πρέπει για να είμαστε σίγουροι, να πραγματοποιηθεί η συζήτηση

βασικά το λέει στο τέλος του κειμένου... ότι για τις περιπτώσεις που δεν χρήζουν οδηγιών πρέπει να σταλούν 31/08

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, zevooazaz είπε

βασικά το λέει στο τέλος του κειμένου... ότι για τις περιπτώσεις που δεν χρήζουν οδηγιών πρέπει να σταλούν 31/08

Το διάβασα κι έχετε δίκιο. 2 ΑΠΔ που έχουν μέσα συνεργασία έχω αφήσει, αλλά καλύτερα να βγάλουν το τελικό πόρισμα, και θα τις στείλω αύριο μόνο τις με τύπο αποδοχών 01 και έως 18/09 Συμπληρωματικοί με τα άτομα του Συνεργασία (αφού δωθούν και οι απαραίτητες οδηγίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ποσό  για τις ημέρες εργασίας που βαρύνει τον εργοδότη θα μπει στην κανονική ΑΠΔ ? εως σήμερα? ή στις 18/9 με δύο κατηγορίες πχ

τύπος αποδοχών 01 + τύπος αποδοχων ΧΧΧ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
46 λεπτά πριν, despina3 είπε

το ποσό  για τις ημέρες εργασίας που βαρύνει τον εργοδότη θα μπει στην κανονική ΑΠΔ ? εως σήμερα? ή στις 18/9 με δύο κατηγορίες πχ

τύπος αποδοχών 01 + τύπος αποδοχων ΧΧΧ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ?

18/09 θα σταλθούν όσοι εργαζόμενοι είναι στο ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...