Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κωδικος σεπε κωδικος ικα


picos

Ερώτηση

Συναδελφοι 

σε προσφατο ελεγχο το ικα επικαλεστηκε οτι ο κωδικος σεπε 515010 βοηθ σερβιτοροι πρεπει αν ειναι σε πληρη αντιστοιχια με τον οσυκ του ικα 515010 ΣΕΡΒΙΤΟΡΟΙ και παταει εκει για να βγαλει διαφορες.

Οπως ολοι γνωριζουμε αυτοι οι κωδικοι δεν ειναι σε πληρη αντιστοιχια , οποτε χρησιμοποιηθηκε ο κωδικος 515003 στην απδ για να απεικονιστει η ασφαλιση του β.σερβιτορου.

Μπορει καποιος σας παρακαλω να μου στειλει γιατι ψαχνω και δεν το βρσικω τον αντστοιχο οσυκ του σεπε ?

 

ευχαριστω πολυ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οκ αυτος ειναι ο γνωστος του μπουφετζη που ολοι τους βαζουν εκει λογω  κπκ  και ασφαλιζονατι στο 101 , αλλα και παλι δεν ειναι εκει το θεμα , αυτοι θελουν να βγαλουν  διαφορα στις εισφορες αντι για 34,69 με κπκ 515003  που ειναι το β.σερβιτορου το τεκμαρτο στα 40,45 που ειναι του αρχισερβιτορου γιατι λεει ο κωδικος 515010 του ικα ειναι του σερβιτορου .Στο Ε4 ομως ο  κωδικος σεπε για τον β σρεβιτορο ειναι ο 515010 και δεν υπαρχει αλλος @!!!!!$$%&^*()   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
33 λεπτά πριν, picos είπε

Οκ αυτος ειναι ο γνωστος του μπουφετζη που ολοι τους βαζουν εκει λογω  κπκ  και ασφαλιζονατι στο 101 , αλλα και παλι δεν ειναι εκει το θεμα , αυτοι θελουν να βγαλουν  διαφορα στις εισφορες αντι για 34,69 με κπκ 515003  που ειναι το β.σερβιτορου το τεκμαρτο στα 40,45 που ειναι του αρχισερβιτορου γιατι λεει ο κωδικος 515010 του ικα ειναι του σερβιτορου .Στο Ε4 ομως ο  κωδικος σεπε για τον β σρεβιτορο ειναι ο 515010 και δεν υπαρχει αλλος @!!!!!$$%&^*()   

Σε τι μπακάλη πέσατε κύριέ μου. Εσείς ωστόσο, στο ΣΕΠΕ όταν κάνετε πρόσληψη κάποιον μπουφετζή επιλέγετε 515010 (βοηθοί σερβ. κτλ) και στις παρατηρήσεις τι γράφετε; 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει αντιστοιχία γι αυτό και  βρίσκουμε κάτι σχετικό π.χ. 515010 και στις παρατηρήσεις γράφουμε: Ειδικότητα: Μπουφετζής ή αν είναι Βοηθός Σέρβις, τότε Ειδικότητα: Βοηθός Σερβιτόρου

Στον κωδικό του ΙΚΑ 514020 ή 515003 ανάλογα Μπουφετζής ή Βοηθός Σερβιτόρου

 

Συγκεκριμένα για σερβιτόρο στο ΣΕΠΕ είναι 515000   οπότε δεν χρειάζεται κάτι στις παρατηρήσεις, και στη συνέχεια ΚΑΔ ΙΚΑ 515000 (Σερβιτόροι)

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά η αναλογία είναι 1 Σερβιτόρος και 2 Βοηθοί; Δείτε το κι αυτό. Μην σας τους βάλει όλους Σερβιτόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, spirosvii είπε

Σε τι μπακάλη πέσατε κύριέ μου. Εσείς ωστόσο, στο ΣΕΠΕ όταν κάνετε πρόσληψη κάποιον μπουφετζή επιλέγετε 515010 (βοηθοί σερβ. κτλ) και στις παρατηρήσεις τι γράφετε; 

Εννοείται ότι δεν υπάρχει αντιστοιχία γι αυτό και  βρίσκουμε κάτι σχετικό π.χ. 515010 και στις παρατηρήσεις γράφουμε: Ειδικότητα: Μπουφετζής ή αν είναι Βοηθός Σέρβις, τότε Ειδικότητα: Βοηθός Σερβιτόρου

Στον κωδικό του ΙΚΑ 514020 ή 515003 ανάλογα Μπουφετζής ή Βοηθός Σερβιτόρου

 

Συγκεκριμένα για σερβιτόρο στο ΣΕΠΕ είναι 515000   οπότε δεν χρειάζεται κάτι στις παρατηρήσεις, και στη συνέχεια ΚΑΔ ΙΚΑ 515000 (Σερβιτόροι)

 

Επίσης αν θυμάμαι καλά η αναλογία είναι 1 Σερβιτόρος και 2 Βοηθοί; Δείτε το κι αυτό. Μην σας τους βάλει όλους Σερβιτόρους

Πραγματικα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν ειμαι τρελλος  και να βρω που τα βασιζουν ολα αυτα , οταν ο αλλος επιμενει αρχιζω και αναρωτιεμαι.......

 

Αυτο με τους σερβιτορους υπαρχει καπου εντυπως ή ειναι παλι του ικα αποφασιζομεν και διαταζομεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, picos είπε

Πραγματικα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν ειμαι τρελλος  και να βρω που τα βασιζουν ολα αυτα , οταν ο αλλος επιμενει αρχιζω και αναρωτιεμαι.......

Αυτο με τους σερβιτορους υπαρχει καπου εντυπως ή ειναι παλι του ικα αποφασιζομεν και διαταζομεν 

Η σύμβαση τι γράφει; Έχεις στείλει Ε9; Αν η σύμβαση γράφει "βοηθός σερβιτόρου" το πολύ πολύ να πάρεις και μία Υ.Δ. από εργοδότη και εργαζόμενο ότι εργάζεται ως βοηθός και να κάνεις ένσταση. Εννοείται ότι οι κωδικοί ΟΑΕΔ και ΙΚΑ δεν ταυτίζονται πάντα. Δεν έχει δικαίωμα ο υπάλληλος του ΙΚΑ να αμφισβητήσει τη σύμβαση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον από κανένα άλλο στοιχείο δεν προκύπτει ότι έχετε ασφαλίσει λανθασμένα τον εργαζόμενο, αυτό που σας λένε δεν στηρίζεται πουθενά νομικά και είναι αυθαίρετο και και εκτός πάσης άλλης λογικής, προφανώς από "ελεγκτή" που θεωρεί ότι μπορεί να χρεώσει τον οποιονδήποτε χωρίς συνέπειες των πράξεων του. Να του ζητήσετε να αιτιολογήσει την άποψη του με στοιχεία που αποδεικνύουν αυτό που ισχυρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη ο κωδικός ΣΕΠΕ για μπουφετζή δεν είναι 515003? 

Ο μπουφετζής εγώ ξέρω σε ΣΕΠΕ βάζουμε 515003 και σε ΙΚΑ 514020.....έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...