Προς το περιεχόμενο
  • 0

Άρνηση καταβολής μισθού, τι να κάνω;


mirmigi

Ερώτηση

Γεια χαρά σε όλους σας,

πέρυσι εργαζόμουν σε ένα κατάστημα όπου ο εργοδότης αρνούνταν να μου βάλει φουλ ένσημα έτσι συμβιβάστηκα με λιγότερο από τα μισά γιατί είχα ανάγκη τη δουλειά. Όσο ήμουν εκεί μου έβαζε στη τράπεζα το μισθό που μου αναλογούσε βάση των ωρών που με είχε δηλώσει (δηλαδή το 1/4 αυτών που δούλευα) και είχε πει ότι τα υπόλοιπα (μαύρα) θα μου τα δίνει στο χέρι. Έτσι γινόταν το πρώτο διάστημα, μετά σταμάτησε να με πληρώνει και μου είπε να κάνω υπομονή και ότι χρειάζεται χρόνο...με όλα αυτά το μαγαζί του έκλεισε και μου χρωστάει 2 μηνιάτικα. Ξέρω ότι δεν μπορώ να κάνω πλέον πολλά μετά από ένα χρόνο και αφού έχει κλείσει η επιχείρηση...αλλά υπάρχει έστω μια πιθανότητα να σωθούν τα χρήματα μου; Έχω πολλούς μάρτυρες και αποθηκευμένα μηνύματα με τον πρώην εργοδότη μου που αποδεικνύουν ότι μου χρώσταγε.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σας ευχαριστώ για την απάντηση,

δυστυχώς είμαι φοιτήτρια και δεν έχω χρήματα για δικηγόρο, επίσης οι γονείς μου είναι πολύ αρνητικοί με αυτό, λένε οτι δεν πρόκειται να πάρω τα χρήματα μου και θα χάσω τα διπλάσια στα δικαστήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τι ποσό μιλάτε, και για ποιους μήνες? Πόσο καιρό έχει κλείσει η επιχείρηση? Πήγατε στην επιθεώρηση εργασίας σας ? Αν έχετε αποδεικτικά, θα μπορούσατε αν ξεκινήσετε από την επιθεώρηση εργασίας. Είναι δωρεάν και δεν χάνετε κάτι (εκτός ίσως από χρόνο, μερικές φορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα για την επιθεώρηση  εργασίας  δεν ισχύει  η 6 μηνη  διάρκεια  που έχει παρέλθει. 

Στην ουσία είναι χαμένα έχω την εντύπωση  ούτε  δικαστικά  δεν μπορείτε  να κινηθείτε  .

Άντε να πάτε  ικα. Να κανετε  καταγγελία  να πάτε  μετα  δικαστικά  κτλ κτλ.

Αλλά στο τελος  δεν ξέρω αν βρείτε  και δικαιοσύνη. 

Η επιλογές  που έχετε είναι πάντα 3.

Δεν τις αναφέρω  είναι γνωστές  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για δεδουλευμενες αποδοχες ειναι 5ετης η παραγραφη και καταγγελια για ενσημα η παραγραφη ειναι ενας χρονος αν δεν κανω λαθος.

Πηγαινε στην Επιθεωρηση Εργασιας της περιοχης σου να του κανουν ενα τηλεφωνο για αρχη χωρις να υποβληθει εγγραφη καταγγελια για να δουν τι προθεση εχει και σε ποσο καιρο μπορει να εξοφλησει τα δεδουλευμενα ή αν βρισκεται οικονομικα σε μαυρα χάλια και δεν εχει στον ηλιο μοιρα, εστω μερος αυτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...