Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΣΤΟ TAXIS


rafdel

Ερώτηση

Καλησπέρα!!!

Οι ταμειακές δεν πρέπει να συνδεθούν μεχρι 31/7 στο taxis? 

Άλλος συνάδελφος φίλος του πελάτη μου του είπε μέχρι 1/10 ??  

Διαφωτίστε με λίγο γιατί ο καθένας λέει τα δικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
  • 0

Καλησπέρα,

για απόσυρση ταμειακής απο εταιρεία που βρίσκεται σε εκκαθάριση έχει κάποια ιδιαιτερότητα;

Πάω με το έντυπο Δ13 και αιτία μεταβολής ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΠΑΥΣΗ ΛΟΓΩ ΜΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ;

υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1068/24.3.2015 Διαδικασίες έγκρισης και ανάκλησης Φ.Η.Μ.. Υποχρεώσεις κατόχων άδειας καταλληλότητας Φορολογικών Ηλεκτρονικών Μηχανισμών (Φ.Η.Μ.), πωλητών Φ.Η.Μ., πιστοποιημένων τεχνικών Φ.Η.Μ., κατόχων-χρηστών Φ.Η.Μ.

https://www.taxheaven.gr/circulars/20633/pol-1068-24-3-2015

που να πας ; ηλεκτρονικα  γινεται η παύση εκτός και αν την κάνεις εκπρόθεσμα που τότε την πας στην εφορια εντυπο β2  ,αλλιως την κλείνεις ηλεκτρονικα  και στην εφορια πας μόνο το βιβλιαράκι της  και το τελευτερο ζ που πρέπει να ειναι 3 ήμερων στην περιπτωση που εχει γινει αναγωνση μνημης πιο πριν  . 

ηλεκτρονικα  το κάνεις η με κωδικό  10 αυτοπαραδοση μπορεις και τον κωσδικο 41 αλλα το 10 συνηθως κανουμε 

pol_1068_15_3.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 29/6/2020 στις 10:48 ΠΜ, 125883623 είπε

Καλησπέρα.

Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό.

Πρέπει να πούμε σε όσους έχουν ταμειακή να τους κάνει αναβάθμιση ο τεχνικός έως 31/7?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό.

Πρέπει να πούμε σε όσους έχουν ταμειακή να τους κάνει αναβάθμιση ο τεχνικός έως 31/7?

Ευχαριστώ.

ναι θα τους πάρει κάνα 30 ευρω η 60 ευρω ενώ αν το κάνεις εσύ τι θα πάρεις;; ρητορική ειναι η ερώτηση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, 125883623 είπε

ναι θα τους πάρει κάνα 30 ευρω η 60 ευρω ενώ αν το κάνεις εσύ τι θα πάρεις;; ρητορική ειναι η ερώτηση . 

Εγώ γιατί να τους το κάνω?

Τεχνικός είμαι?

Στο τέλος θα τους αλλάζουμε και λάδια στο αμάξι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, HURRICANE33 είπε

Εγώ γιατί να τους το κάνω?

Τεχνικός είμαι?

Στο τέλος θα τους αλλάζουμε και λάδια στο αμάξι!!!

lol 

η διαδικασία δεν ξέρω αν απαιτεί τεχνικό η αν μπορούν να το κάνουν και μονοί τους . δεν το χω κάνει μόνο την έχω δει διαβάσει  δεν ειναι τόσο πολύπλοκο όσο ακούγεται  

αλλαγη λαδιών - μυαλών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, medousa είπε

Καλημέρα σας,

σε περίπτωση αναβάθμισης ταμειακής υποβάλουμε Δ13 ? Αν ναι με τι κωδικό ?

 

Στην αναβάθμιση της ταμειακής δεν υποβάλλεις κάτι...

Δεν αλλάζει κάτι στο "φορολογικό κομμάτι". Το θέμα είναι τεχνικό καθαρά.

Αν την αποσύρεις εκεί το θέμα αλλάζει, αλλά όταν αναβαθμίζεται το λειτουργικό της εσύ δεν κάνεις τίποτα..

Καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη παιρνουμε τον τεχνικο και του λεμε ελα να κανεις αναβαθμιση και τελειωσαμε ? δεν κανουμε αλλη ενεργεια σαν επιχειρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PIRATIS είπε

Δηλαδη παιρνουμε τον τεχνικο και του λεμε ελα να κανεις αναβαθμιση και τελειωσαμε ? δεν κανουμε αλλη ενεργεια σαν επιχειρηση?

Ναι τελειώσαμε. Μετά αρχίζει to Mydata και τελειώσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
32 λεπτά πριν, ponzi είπε

Ναι τελειώσαμε. Μετά αρχίζει to Mydata και τελειώσαμε...

1) κι εναν μεταφραστη για το my data θα χρειστουμε οπωσδηποτε. 

AΠΟΡΙΑ  τα βιβλια που τηρουμε π.χ.  εσοδων  - εξοδων θα ενημερωνονται η καταργουνται μετα την εφαρμογη των my data ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν, SORENTINO είπε

όσοι ελ. επαγγελματίες έχουν εξαίρεση από ταμειακή, τι υποχρέωση έχουν για my data από 1/8 ?

Τίποτα. Ούτε και οι άλλοι με τις ταμειακές κάνουν κάτι άλλο εκτός από αναβάθμιση ή αντικατάσταση. Οι ταμειακές θα συνδεθούν 01/10.

Από 01/08 όμως οι ΦΗΜ πρέπει να δουλεύουν αναβαθμισμένες και να βγάζουν και qr code.

Θα παρακαλάμε να κολλήσουμε covid στο τέλος μήπως και ησυχάσουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν, zinon είπε

εγω που μιλησα με τεχνικο μ λεει θελει ετοι το κλειδι AES εξτρα δουλεια δηλαδη

Εξτρα δουλεία απο ποιον συνάδελφε ; και τι σχέση έχουμε εμείς με κλειδί aes ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιλησα με τεχνικο ταμειακων που εχει 1000 κα ποσους πελατες και μ λεει θελω οταν παω να κανω την ταμειακη να εχω το κλειδι ΑΕΣ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΕΝΟΥ ΤΑΞΙΣ

ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΑΜΕΙΑΚΩΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΑΞΙΣ

ΜΕΝΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΟ ΣΕ Α4

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βοηθήστε μας λιγάκι γιατί έχουμε μπερδευτεί. Δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε και ότι οι τεχνικοί έχουν ερμηνεύσει σωστά τις αποφάσεις, οπότε έχουμε κάποιες διαφωνίες με αυτά που γράφουν και στέλνουν στους πελάτες μας.

Δεδομένα: Έχουμε παλιό μηχανισμό (vintage από το 2002) στο ντουλάπι μας και δεν έχουμε κάνει ανάγνωση μνήμης. Απλά τον ξηλώσαμε τότε που "θάψαμε" τον ΚΒΣ. Από τότε κόβουμε τα παραστατικά μας ελεύθερα, χωρίς "συμβολοσειρά σήμανσης" (τι μλκίες) και χωρίς αυτόν τον διάολο. 

Ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι πρέπει είτε να τον αναβαθμίσουμε είτε να του κάνουμε παύση μέχρι 31/07? Δεν θα τον χρησιμοποιήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ  με τους τεχνίκους.

Δεν έχω διαβάσει  κάτι αλλά η λογική  αυτό λέει. 

Αυτή τουλάχιστον θα έπρεπε  να μπει σε αδράνεια φορολογικά  πάντα. 

Αλλά γιατί ασχολούμαστε  και τι μας νοιάζει εμάς το συγκεκριμένο  ;

Εγώ εκεί διαφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi είπε

Ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι πρέπει είτε να τον αναβαθμίσουμε είτε να του κάνουμε παύση μέχρι 31/07? Δεν θα τον χρησιμοποιήσουμε!

Και εγω τα εψαλα λίγο σήμερα στη εταιρεία μηχανογράφησης , για ενα σχετικό μαιλ που εστειλαν 

"Δεν ξέρετε τι φορολογικό μηχανισμό εχω ? Πεστε μου τι να κάνω " αυτο ρώτησα .

Προκύπτει έμμεσα η παύση  απο την απόσυρση ,αλλα ο δικός σας δεν είναι στη λίστα  , για την  αναβάθμιση θα πρέπει να γίνει  αν εχεις λιανική ,διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος .,,έρχεται μετα το mydata. 

Ακουσα σε πρόσφατο σεμινάριο πως θα δοθεί νεα παράταση για 31/7 , επίσης 1/10 τα βενζινάδικα θα πρέπει να είναι ετοιμα να αποστέλλουν στοιχεία  ,οχι οι υπολοιποι ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, ponzi είπε

Βοηθήστε μας λιγάκι γιατί έχουμε μπερδευτεί. Δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε και ότι οι τεχνικοί έχουν ερμηνεύσει σωστά τις αποφάσεις, οπότε έχουμε κάποιες διαφωνίες με αυτά που γράφουν και στέλνουν στους πελάτες μας.

Δεδομένα: Έχουμε παλιό μηχανισμό (vintage από το 2002) στο ντουλάπι μας και δεν έχουμε κάνει ανάγνωση μνήμης. Απλά τον ξηλώσαμε τότε που "θάψαμε" τον ΚΒΣ. Από τότε κόβουμε τα παραστατικά μας ελεύθερα, χωρίς "συμβολοσειρά σήμανσης" (τι μλκίες) και χωρίς αυτόν τον διάολο. 

Ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι πρέπει είτε να τον αναβαθμίσουμε είτε να του κάνουμε παύση μέχρι 31/07? Δεν θα τον χρησιμοποιήσουμε!

χμμ τωρα μου ρθε αναλαμπή , οτι εχω μια εταιρεία που είχε φορολογικό μηχανισμό ....

οταν η χονδρική έπαψε να έχει υποχρέωση έκδοσης με μηχανισμό , τον έβαλαν στη "ναφθαλίνη" , χωρις να δηλωθεί ποτέ παύση ...

τι πρέπει να κάνω εγω τώρα; να κάνω παύση με σημερινλή ημερομηνία; να κάνω αναβάθμιση ανάθεμα και αν έχω καταλάβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, ponzi είπε

Βοηθήστε μας λιγάκι γιατί έχουμε μπερδευτεί. Δυσκολευόμαστε να πιστέψουμε και ότι οι τεχνικοί έχουν ερμηνεύσει σωστά τις αποφάσεις, οπότε έχουμε κάποιες διαφωνίες με αυτά που γράφουν και στέλνουν στους πελάτες μας.

Δεδομένα: Έχουμε παλιό μηχανισμό (vintage από το 2002) στο ντουλάπι μας και δεν έχουμε κάνει ανάγνωση μνήμης. Απλά τον ξηλώσαμε τότε που "θάψαμε" τον ΚΒΣ. Από τότε κόβουμε τα παραστατικά μας ελεύθερα, χωρίς "συμβολοσειρά σήμανσης" (τι μλκίες) και χωρίς αυτόν τον διάολο. 

Ερώτηση: Από πού προκύπτει ότι πρέπει είτε να τον αναβαθμίσουμε είτε να του κάνουμε παύση μέχρι 31/07? Δεν θα τον χρησιμοποιήσουμε!

Σίγουρα η ταμειακή είναι εκτός, πριν ένα χρόνο περίπου έβγαλαν εκτός κάποιες παλιές ταμειακές - με εγκύκλιο -.

Εγώ θα έκανα ανάγνωση μνήμης και παύση έστω και τώρα.

Συνάδελφος στο ράδιο είπε ότι όλοι συνδέονται με ΑΑΔΕ απο 1/7, εγώ έχω καταλάβει ότι αυτό είναι για 1/10, και απο 1/7 αναβάθμιση για να βγάζουν νομίζω κατι περισσότερο απο το  Ζ, μετά δηλαδή το Ζ,  ΜΕ ΚΑΤΙ BARCODE, που το  βγάζουν όλες οι καινούργιες σχετικά ταμειακές, να ρωτήσουμε και τεχνικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...