Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest SOFI31

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

Question

Guest SOFI31

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΟΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ? ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΜΨΟΥΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Οταν μια επιχείρηση περιέλθει σε δύσκολη οικονομικά θέση, η οποία θα πρέπει να απο-

δεικνύεται, τότε έχει το δικαίωμα να θέσει όλους ή ένα μέρος από τους μισθωτούς, σε

διαθεσιμότητα (Εφετ.Θεσ/νίκης 473/93, Εγγρ.Υπ.Εργ.1639/98).

Γίνεται πάντοτε εγγράφως και εγκαίρως, δηλαδή πριν από αρκετές ημέρες και όχι την

ίδια μέρα που μπαίνουν οι μισθωτοί σε διαθεσιμότητα (Αρ.Πάγ.801/90).

Μπορεί να διαρκέσει μέχρι 3 μήνες για κάθε χρόνο (Ν.Δ.2961/54). Μπορεί να είναι

συνεχές ή με διακοπές (όχι μιας ή δύο μόνο ημερών αλλά τουλάχιστον μιας ή δύο

εβδομάδων κλπ.) αρκεί στο σύνολό του μέσα στο ίδιο έτος, να μην υπερβαίνει τους

3 μήνες.

Οι μηνιαίες αποδοχές των μισθωτών, για τους μήνες που τίθενται σε διαθεσιμότητα

είναι το 1/2 του μέσου όρου των πραγματικών αποδοχών που είχαν του δύο τελευταίους μήνες πλήρους απασχόλησης (άρθρο 10 Ν.3198/55, Εγγρ.Υπ.Εργ.425/84). Αν η διαθεσιμότητα είναι μικρότερη από 1 μήνα (πχ 20 μέρες), τότε η αμοιβή περιορίζεται στα 20/25 του 1/2 του μέσου όρου των πιο πάνω αποδοχών.

Οι μισθωτοί που έχουν τεθεί σε διαθεσιμότητα δεν παρουσιάζονται στην επιχείρηση, ούτε και προσφέρουν καμμία εργασία σ'αυτήν. Αν όμως προσφέρουν εργασία έστω και για λίγες ώρες ημερησίως, δικαιούνται ολόκληρες τις αποδοχές του χρονικού αυτού διαστήματος της διαθεσιμότητας.

Στο χρονικό διάστημα της διαθεσιμότητας, οι μισθωτοί μπορούν να εργάζονται σε άλλον εργοδότη, χωρίς αυτό να συνεπάγεται καταγγελία της σύμβασης εργασίας για τον πρώτο εργοδότη.

Αν κάποιος μισθωτός προσφύγει στα δικαστήρια και δικαιωθεί τότε ο εργοδότης υπο-

χρεώνεται να καταβάλει όλες τις αποδοχές για το διάστημα που δεν εργαζόταν λόγω

διαθεσιμότητας.

Αν ο εργοδότης το επιθυμεί, μπορεί να απολύσει τους μισθωτούς που είναι σε διαθε-

σιμότητα, με τη νόμιμη αποζημίωση και να συμπληρώσει το έντυπο της καταγγελίας.

Οι μειωμένες αποδοχές των μισθωτών που τίθενται σε διαθεσιμότητα, υπόκεινται

κανονικά σε όλες τις κρατήσεις(ικα, φόρος κλπ) όπως γίνεται και με τις άλλες ετήσιες

αποδοχές τους (Εγγρ.ΙΚΑ 39450/51, Αρ.Π.647/82).

Θεωρείται πραγματικός χρόνος εργασίας για τους μισθωτούς. Δεν συμψηφίζεται με την

κανονική άδεια.

Για να είναι νόμιμη η διαθεσιμότητα, θα πρέπει ο εργοδότης να κοινοποιήσει στα άτο-

μα που επιθυμεί έγκαιρα και με έγγραφο, όπου θα ορίζεται ο χρόνος για τον οποίο

τίθενται σε διαθεσιμότητα (πχ 10/2-31/3/05) καθώς επίσης και ο λόγος για τον οποίο

τίθενται σε διαθεσιμότητα (πχ λόγω περιορισμού των εργασιών και του κύκλου εργα-

σιών της επιχείρησης κλπ)

Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να ανακαλέσει τη διαθεσιμότητα αλλά και πάλι με έγγραφο

υπογεγραμμένο από τον εργοδότη και από τον μισθωτό.

Γιατί δεν τους θέτει σε μερική απασχόληση κατόπιν έγγραφης συμφωνίας κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-THEOTOKOPOYLOS-

H ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΡΗΘΕΑ-ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΦΑΝΕΙΣ.ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ

ΜΕΙΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ.ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ.ΑΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.

ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΣΕ ΑΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΘΕΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΤΩΝ ΚΛΑΡΚΑΤΖΗΔΩΝ,Κ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΦΑΧΤΗΚΑΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
H ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΡΗΘΕΑ-ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗΣ.ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝ

ΜΕΙΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΟΥ.ΟΛΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΕΨΗ.ΑΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΘΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ.

ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΣΕ ΑΕ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΤΩΝ ΚΛΑΡΚΑΤΖΗΔΩΝ,Κ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΦΑΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Η προτροπή μου είχε να κάνει με το περίπλοκο της διαθεσιμότητας καθώς και το

κόστος της δηλαδή εκεί που δεν έχεις να τους πληρώσεις ενώ δουλεύουν κανονικά

πρέπει να τους πληρώνεις το μισό και να κάθονται που θα τα βρει η επιχείρηση.

και φυσικά με τις λοιπές διατάξεις που επίσης δημιουργούν πρόσθετα προβλήματα.

Αν μπορούν να τα βρουν εργαζόμενοι και εργοδοσία έχει καλώς. Διαφορετικά

ας τους απολύσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest george

Καλησπέρα, στην εταιρεια στην οποια εργαζομαι τον οκτωβριο τεθηκαμε αρκετα ατομα σε διαθεσιμοτητα για 3 μήνες, επιστρεψαμε αρχες ιανουαριου 2012, επειδη ακούγονται διαφορα θα ηθελα να σας ρωτήσω μετά την διαθεσιμότητα μπορεί να μας απολυσει ο εργοδοτης; Επειδη ατομα τα οποια συμβουλευτηκαν εργατολογο τους ενημέρωσαν ότι αφου ληξει η διαθεσιμοτητα πρεπει να περασουν 6 μηνες για να μας απολύσει ο εργοδότης.

Ισχυεί κάτι τετοιο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτησω οτι με την ληξη της διαθεσιμότητας ο εργοδότης μπορεί να μας προτεινει να αλλαξουμε συμβαση με μειωμένο ωραριο;

Ρωτάω επειδή πάλι εργατολογος ανέφερε οτι τουλαχιστον για 3 μήνες δεν μπορεί να μας αλλάξει συμβαση ο εργοδότης επειδη εμεις που μπηκαμε σε διαθεσιμοτητα για 3 μήνες ήδη εχουμε υποστεί μειωση μισθου.

Ισχύει πάλι κατι τετοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, στην εταιρεια στην οποια εργαζομαι τον οκτωβριο τεθηκαμε αρκετα ατομα σε διαθεσιμοτητα για 3 μήνες, επιστρεψαμε αρχες ιανουαριου 2012, επειδη ακούγονται διαφορα θα ηθελα να σας ρωτήσω μετά την διαθεσιμότητα μπορεί να μας απολυσει ο εργοδοτης; Επειδη ατομα τα οποια συμβουλευτηκαν εργατολογο τους ενημέρωσαν ότι αφου ληξει η διαθεσιμοτητα πρεπει να περασουν 6 μηνες για να μας απολύσει ο εργοδότης.

Ισχυεί κάτι τετοιο;

Επίσης θα ήθελα να ρωτησω οτι με την ληξη της διαθεσιμότητας ο εργοδότης μπορεί να μας προτεινει να αλλαξουμε συμβαση με μειωμένο ωραριο;

Ρωτάω επειδή πάλι εργατολογος ανέφερε οτι τουλαχιστον για 3 μήνες δεν μπορεί να μας αλλάξει συμβαση ο εργοδότης επειδη εμεις που μπηκαμε σε διαθεσιμοτητα για 3 μήνες ήδη εχουμε υποστεί μειωση μισθου.

Ισχύει πάλι κατι τετοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Εγω ξερω οτι

Σε διαθεσιμοτητα μπανεις 3 μηνες το χρονο .για ανα ξαναμπης σε διαθεσημοτητα πρεπει να περασουν αλλοι 3 μηνες απο την ληξη της προηγουμενης

Ο εργοδοτης μπορει να σε απολυση και κατα την διαρκεια της διαθεσημοτητας ,(το εχω δει στην πραξη) οταν τηρηθουν οι νομιμες διαδικασιες,αρα λεω εγω ,σιγουρα θα μπορει και μετα,αφου μπορει οταν εισαι σε διαθεσιμοτητα.

Οσο για την μειωση μισθου οταν συμφωνησης, γιατι μονος του δεν μπορει ετσι και αλλιως,γιατι να μην γινεται? ξερει καποιος κατι αλλο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest george

Εγω ξερω οτι

Σε διαθεσιμοτητα μπανεις 3 μηνες το χρονο .για ανα ξαναμπης σε διαθεσημοτητα πρεπει να περασουν αλλοι 3 μηνες απο την ληξη της προηγουμενης

Ο εργοδοτης μπορει να σε απολυση και κατα την διαρκεια της διαθεσημοτητας ,(το εχω δει στην πραξη) οταν τηρηθουν οι νομιμες διαδικασιες,αρα λεω εγω ,σιγουρα θα μπορει και μετα,αφου μπορει οταν εισαι σε διαθεσιμοτητα.

Οσο για την μειωση μισθου οταν συμφωνησης, γιατι μονος του δεν μπορει ετσι και αλλιως,γιατι να μην γινεται? ξερει καποιος κατι αλλο?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σουfazexa.Οσον αφορά για την απολύση μετά την διαθεσιμότητα ή κατά την διάρκεια ετσι το ξερω και εγώ δηλ. ότι μπορει να απολυσει ο εργοδότης. Απλά με μπερδεψε ο εργατολογος γιαυτο ρωτησα!

Τώρα για την μειωση μισθου μετά την διαθεσιμότητα αν είμαστε προστατευμένοι για κάποιο χρονικό διαστημα επειδή ήδη υποστηκαμε μειωση μισθού με την διαθεσιμότητα δεν το ξερω.Αν γνωρίζει κάποιο άλλο μέλος να μου δώσει τα φωτά του!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest spyros

Καλημέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος εάν ο χρόνος που ένας εργαζόμενος είναι σε διαθεσιμότητα θεωρείτε και χρόνος προειδοποίησης για απόλυση, έτσι ώστε με το πέρας της διαθεσιμότητας να μπορεί ο εργοδότης να απολύσει τον εργαζόμενο με το μισό επίδομα αποζημίωσης??

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest george

Καλημέρα,

μήπως γνωρίζει κάποιος εάν ο χρόνος που ένας εργαζόμενος είναι σε διαθεσιμότητα θεωρείτε και χρόνος προειδοποίησης για απόλυση, έτσι ώστε με το πέρας της διαθεσιμότητας να μπορεί ο εργοδότης να απολύσει τον εργαζόμενο με το μισό επίδομα αποζημίωσης??

Φιλε Σπυρο απ' ότι με ενημερωσαν στην επιθεωρηση εργασιας (οι οποιοι δεν ξερουν την τύφλα τους την μαυρη) και απο την ΓΕΣΕΕ η διαθεσιμότητα δεν θεωρειται χρονος προειδοποίησης και μετα την διαθεσιμοτητα ή κατά την διαρκεια εφοσον σε απολύσει ο εργοδοτης σου λαμβανεις κανονικά την αποζημιωσή σου. Χρονος προειδοποιησης ειναι όταν εργάζεσαι κανονικά και ο εργοδότης σου ανακοινώσει ότι θα αποζημιωθεις με την μισή αποζημιωση συνηθως μετά απο 3 μήνες αφου σε εχει προειδοποιησει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φιλε Σπυρο απ' ότι με ενημερωσαν στην επιθεωρηση εργασιας (οι οποιοι δεν ξερουν την τύφλα τους την μαυρη) και απο την ΓΕΣΕΕ η διαθεσιμότητα δεν θεωρειται χρονος προειδοποίησης και μετα την διαθεσιμοτητα ή κατά την διαρκεια εφοσον σε απολύσει ο εργοδοτης σου λαμβανεις κανονικά την αποζημιωσή σου. Χρονος προειδοποιησης ειναι όταν εργάζεσαι κανονικά και ο εργοδότης σου ανακοινώσει ότι θα αποζημιωθεις με την μισή αποζημιωση συνηθως μετά απο 3 μήνες αφου σε εχει προειδοποιησει

Οντως, η διαθεσημοτητα με τιποτα δεν θεωρειται σαν χρονος προειδοποιησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×